Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,08 / Satış: 6,10
€ EURO → Alış: 6,56 / Satış: 6,59

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 05.09.2019
  • 743 kez okundu

75 Alkollü sürücü direksiyon başında
Ehliyetleri 6 Ay İptal…
İlimiz genelinde, trafik ekipleri tarafından 26 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında yapılan denetim ve kontrollerde direksiyon başında alkollü oldukları belirlenen sürücülerin ehliyetleri 6 ay süreyle alıkonuldu.
Yetkililer, son bir hafta içinde Hatay ili genelinde 62 araç sürücüsünün alkollü olduğunun belirlendiğini kaydederken, 1 promilin üzerindeki toplam 13 kişi hakkına da adli işlem başlatıldığını bildirdi.

Çekmece Stadı İsmi Değişsin mi, Değişmesin mi?
Öneri: Dr.İbrahim Yaman Stadı” ismi yerine, “Çekmece Atatürk Stadı” şeklinde…
Defne Belediye Meclisi’nin dünkü toplantısında, sürpriz bir gündem maddesi ile Çekmece Stadı isminin değiştirilmesi istendi. Defne Belediyesi CHP Grubu’nda tartışılan ve oy çokluğu ile stat ismi değişikliğine onay verildiği öğrenilen konuya göre, geçen dönem Meclis’in aldığı kararla “Çekmece Dr. İbrahim Yaman Stadı” şeklindeki isimlendirmenin kaldırılarak, yerine “Çekmece Atatürk Stadı” ismi konulması isteniyor. Teklifi savunan bir çoğunluk olsa da, “gereksiz” diyerek değişikliğe karşı çıkanlar da var. Ancak Meclis CHP Grubu’nda, önerinin geçmesi yönünde bir eğilim olduğu söyleniyor. Konu, dünkü Meclis toplantısında gündeme geldi ve teklifin İsimlendirme Komisyonu’na gönderilmesi ve 4 Ekim tarihli Meclis toplantısında karara bağlanması kararlaştırıldı.

3.5 Milyon Kişi Kart Borcu Dolayısıyla İcralık
Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı ve Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Nihat Altay, 2019’un ilk çeyreğinde 3 milyon 451 bin kişinin kredi kartı borcu yüzünden icralık olduğunu bildirdi. Altay, tüketici kredileri ve kredi kartlarındaki tahsili gecikmiş alacak miktarının 5 Temmuz itibarıyla 19,7 milyar TL’yi aştığını bildirdi.
Tüketim çılgınlığının en büyük enstrümanı halindeki kredi kartı kullanımının yaygınlaştığını söyleyen, Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı Nihat Altay, kredi kartı kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, insanların birikim yapmak yerine var olanı tükettiğini belirterek, “Çünkü ekonomik düzenin aktörleri olan bankalar, tüketicinin neyi harcayacağına ve ne kadar harcayacağına karar veriyorlar. Bu nedenle, tüketiciler özgür iradeleriyle harcama yaptıklarını düşünseler de, 2019’un ilk çeyreğindeki 31,5 milyon borçlu, 3 milyon 451 bin icralık vatandaş, tam tersini söylüyor. Bireysel kredi ve kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe düşen kişi sayısı, Nisan 2019’da, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 artmış. Tüketici kredileri ve kredi kartlarındaki tahsili gecikmiş alacak miktarı, 5 Temmuz itibariyle 19,7 milyar TL’yi aştığını gözlemliyoruz” dedi.
BİLİNÇSİZ KULLANMA-
Temmuz ayında kredi kartı harcamalarındaki artışın yüzde 19’la 76,4 milyar lira olarak gerçekleştiği bilgisini veren Altay, “Tüketici kredi kartıyla harcama yaparak, paramın yeteceği kadar harcayayım yerine, harcayayım da gelecek ay bir şekilde öderim düşüncesiyle bilinçsizce harcamaya devam ediyor. Kredi kartı borcunun asgari tutarını dahi ödeyemeyecek duruma gelince son çare kredi çekerek yıllarca bankaların esareti altında kalıyor. Örneğin kredi kartıyla bin liralık bir harcama yapan tüketici, bu harcamanın ardından gelen faturayı asgari ödemeyle ancak 56 ayda kapatabilir. Yani 4-4,5 senede borcun katlanacağı ve yönetilemez hale geleceği için tüketici, kredi çekerek bu borcu kapatmak zorunda kalıyor” dedi.

CHP İl Başkanından Sivas Kongresi Mesajı
CHP İl Başkanı Halil İbrahim Özgün, bir mesajla, Sivas Kongresi’nin 100.yıldönümünü kutladı. CHP İl Başkanı Özgün’ün mesajı şöyle:
“Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi’nin 100.Yıldönümü. Sivas Kongresi, Partimizin de ilk kurultayı sayılmaktadır. ‘Kuvay-i Milliye’yi etkili ve milli iradeyi hâkim kılmak esastır’ şiarıyla devam ediyoruz.”

Milli Eğitim, isimleri yakında yayınlıyor
Ücretli Öğretmenlik
İlimizde Ücretli Öğretmenlik başvurusu sonucuna göre, hak edenlerin isimlerinin açıklanması süreci devam ederken, isimleri açıklanacakların kuruma sunacakları belgeler de belli oldu.
2019-2020 Eğitim-Öğretim döneminde Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından görev verilen Öğretmenlere, görevlerinin mesaj yoluyla iletileceği bilgisi verilirken, mesaj gelen Öğretmenlerin eksiksiz olarak aşağıdaki belgeleri hazırlayarak şahsen Antakya İlçe MEM’e gelmeleri gerektiği duyuruldu.
Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü duyurusunda ayrıca, Öğretmenin kendisi gelmeden sigorta girişi yapılıp işe başlatılmayacağı da hatırlatıldı ve istenen belgeler şöyle sıralandı:
1-Nüfus Cüzdan Fotokopisi
2-Nüfus Kayıt Örneği (e-Devletten)
3-İkametgah Belgesi (e-Devletten)
4-Diploma Fotokopisi (e-Devletten)
5-Varsa Formasyon ve Oryantasyon Belgesi Fotokopisi
6-Sağlık Raporu
7-Adli Sicil Kaydı
8-2 Adet Resim
9-Aile Durum Bildirimi

Aday Memurlar sınav sonucu belli oldu
Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü, aday memurlarla ilgili sınav sonucunu duyurdu. Kurumun internet sitesindeki duyuruya göre, sınava giren 4 isim de geçerli puan aldı.
Sonuçlar şöyle:
Ayşegül Alişçoban: 100 Puan
Bilal Kaya: 99 Puan
Burak Öztürk: 100 Puan
Burak Güzel: 79 Puan

7 Günde 110 kaza
124 Yaralı…
İlimiz genelinde on bir haftalık sürede toplam 110 trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda ölen olmazken, 124 kişi ise yaralandı. Eldeki verilere göre, yaşanan toplam 110 trafik kazasının 68’i yaralamalı, 42’si ise maddi hasarlı oluştu.

Trafik daha yoğun
TÜİK verilerine göre, trafiğe kayıtlı araç sayısı Temmuz ayı sonu itibarıyla 23 Milyon 86 bin 900 olurken, Hatay’da trafiğe kayıtlı araç sayısı ise Temmuz ayı sonu itibariyle 490 bin 281 oldu.

Faiz iner mi?
Yıllık enflasyonun, Ağustos’ta son 15 ayın en düşüğüne gerilemesinin ardından, 12 Temmuz’daki PPK toplantısında faiz indirimi beklentisi daha da güçlendi.

2019 Tespiti
ÖSYM Başkanlığınca 2019 Yüksek-öğretim Kurumları Sınavı sonuçlarına ilişkin detaylı analizlerin yer aldığı “2019-YKS Değerlendirme Raporu” yayımlandı. Buna göre, YKS’de bu yılın mezunları daha başarılı!

100 araçtan 7’sinde
Emniyet Genel Müdürlüğü’nce, 29 Ağustos’ta ülke genelinde yapılan, araçlarda bulundurulması mecburi gereçlerin kullanımına yönelik denetimlerde, her 100 araçtan 7’sinde yangın tüpü bulunmadığı tespit edildi.

Okullar 9 Eylül’de açılıyor
Uyum Öğrencileri Bugün Okula…
Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıklamasına göre, 2019-2020 eğitim öğretim yılı, 9 Eylül 2019 Pazartesi günü başlayacak. Ancak 9. sınıf öğrencileri, ilkokul birinci sınıf, okul öncesi, İmam Hatip Ortaokullarının 5’nci sınıf öğrencileri ve hazırlık sınıfı öğrencileri, yeni girdikleri ortama kısa sürede uyum sağlamaları açısından, 5-6 Eylül tarihlerinde uyum eğitimi için okulda hazır bulunacak. Buna göre bu kategorideki öğrenciler, bugün ve yarın okullarında olacak.
Okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulları-nın 5’inci sınıf öğrencileri, ortaöğretim kurumlarında eğitim ve öğretime başlayacak hazırlık sınıfı ve 9’uncu sınıf öğrencileri ile pansiyonda kalacak öğrencilerin eğitim görecekleri okul hakkında bilgilendirilmesi, akademik ve mesleki gelişimlerinin desteklen-mesi, öğrencilerin yeni girdikleri eğitim ortamına kısa sürede uyum sağlamalarına katkıda bulunulması amacıyla da 5-6 Eylül 2019 tarihlerinde uyum eğitimleri yapılacak.

Sözleşmeli Öğretmenlikte Atama
Başvuru Başladı
Milli Eğitim Bakanlığı, Sözleşmeli Öğretmenlere yönelik atama ve yer değiştirme sürecini başlattı. Dünden itibaren, Sözleşmeli Öğretmenler atama isteklerinde bulunmaya başladı. Sözleşmeli Öğretmenlerin sağlık mazeretine bağlı iller arası yer değiştirme başvurusu, kurumun internet sitesi üzerinden bilgiler geçilmek suretiyle yapılabiliyor.

Öğretmen Bulut’un acılı günü
Babası vefat etti
Defne ilçesi Sümerler Mahallesi’ndeki Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi Öğretmeni Süleyman Bulut, baba acısı yaşadı.
Süleyman Bulut’un babası vefat etti. Merhum babanın cenazesi, Affan Camisi’nden kaldırıldı ve Antakya Mezarlık Kompleksi’nde toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Düzensiz göçmen
Hatay’ın Altınözü ilçesi Suriye sınırında görev yapan hudut birlikleri, Altınözü ilçesi kırsalında şüpheli bir grubu durdurdu.
Sınırı yasa dışı yollarla geçtikleri belirlenen Suriye uyruklu 41 düzensiz göçmen, jandarmaya teslim edildi.

Yardım tırları
Birleşmiş Milletler (BM) tarafından, Suriye’nin İdlib kentine 36 tır insani yardım gönderildi. 36 tır, Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan geçti. Tırlardaki insani yardım malzemelerinin, İdlib ve kırsalındaki ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağı öğrenildi.

Hatay’da 7 Günde
3768 Araca ceza
İlimiz genelinde trafik ekipleri tarafından 26 Ağustos-1 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılan denetim ve kontrollerde 18.316 araç kontrol edildi.
Buna göre; Kusuru tespit edilen 3.768 araç sürücüsüne trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edildi,
41 motosiklet ise çeşitli nedenlerden dolayı trafikten men edildi.

Dava sürüyor
İskenderun ilçesinde 19 yaşındaki Berfin Özek’in yüzüne asit dökerek sağ gözünü kaybetmesine ve yüzünün bir bölümünün yanmasına neden olduğu ileri sürülen sanığın, “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan müebbet hapis cezası
istemiyle yargılandığı davanın duruşması görüldü.

Eğitimler başladı
Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi Projesi kapsamında, Rusya’nın Gatchina kentinde S-400 eğitimi, Hava Kuvvetleri personelinin katılımıyla başladı” ifadelerine yer verildi. S-400’ler, konumlandırma aşamasında Hatay’ın da gündeminde!

Kahvaltıyı unutmayın!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlıklı beslenme alışkanlığının çocukların yalnızca büyüme ve gelişiminde değil okul başarısı üzerinde de etkili olduğunu belirtti, “”Güne yeterli ve dengeli yapılan bir kahvaltı ile başlamak okul başarısının artmasında son derece önemli” ifadesini kullandı.

İdlib uyarısı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Artık İdlib, yavaş yavaş yok oluyor. Halep nasıl yok olduysa, yerle yeksan olduysa aynı şekilde İdlib de böyle bir durumun içerisinde” dedi.

AK Partili belediyeler
Bursa’da buluşuyor
Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki başkanlığında 6-8 Eylül’de gerçekleştirilecek “AK Parti Yerel Yönetimler İstişare ve Değerlendirme Bölge Toplantısı”na, 14 ilden 135 belediye başkanı katılacak.

Gerekçeli karar
Ergenekon davasının gerekçeli kararının yazım işlemi tamamlandı. Ergenekon davasının 739 sayfalık gerekçeli kararında, sanık ve müşteki isimleri, sevk maddeleri, mütalaa özeti, gerekçe ve sanık yönünden tek tek değerlendirme ve kısa karar yer alıyor.

Barolara seslendi!
Adli Yıl açılışında konuşan TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, “Mahallede kahraman olmak değil, salonda kucaklaşmaktır arzumuz, köprü olmaktır niyetimiz. Bunun için de vatan söz konusuysa gerisi teferruattır” dedi.

Orman varlığımız
Orman Genel Müdür Yardımcısı Hayati Özgür, “1973 yılında 20,2 milyon hektar olan orman varlığımız 2015’te 22,3 milyon hektara, 2019’da da 22,6 milyon hektara ulaştı” dedi.

Faiz düşüyor
VakıfBank, bireysel ihtiyaç kredisi faizlerinde bir kez daha indirime giderek, faiz oranını maaş müşterileri için yüzde 1,45’e, diğer müşterileri için yüzde 1,55’e düşürdü.

Göçe hazırlık
Suriye’den gelebilecek yeni bir göç dalgasını sınır ötesinde karşılayacaklarını belirten İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, “İlgili birimlerimizin hazırlıkları bu yöndedir” dedi.

Astımı tetikliyor
Türkiye Ulusal Alerji ve İmmünoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Şekerel, yeni eğitim öğretim yılı öncesinde okul alışverişine çıkacak velileri özellikle kokulu kırtasiye ürünlerinden uzak durmaları konusunda uyardı.

Ak Parti kampı
AK Parti’nin 29’uncu değerlendirme ve istişare kampı 4-5-6 Ekim’de Kızılcahamam’da yapılacak. Yerel seçimlerin ardından 26 Nisan’da gerçekleşen son kampta seçim sonuçla-rını değerlendiren AK Parti kadroları, bu kampta da 2023 hedeflerini ele alacak.

Sınırlı toparlanma
Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin açıkladığı ‘Ağustos 2019 Sektör Raporu’na göre, yeni iş siparişlerinde sınırlı bir toparlanma yaşandı. Ancak sipariş seviyesinin halen çok düşük olduğu ve bu seviyenin inşaat sektöründe önümüzdeki çeyrek dönem-lerde de daralma olacağına işaret ettiği belirtildi.

Uzmanlar uyarıyor
Tansiyonu yükselten besinlerden uzak durmak, hareketli bir yaşam biçimi tercih etmek, egzersizlerle desteklemek ve bol su içmek tansiyon seviyesini dengede tutmaya yardımcı olur.

CHP üyesi arttı
CHP Merkez Yönetim Kurulu’nca (MYK) Parti Meclisi için hazırlanan raporda, Genel Sekreterliğin çalışmalarına yer verildi. Buna göre, 26 Ağustos itibariyle, CHP’de Parti kütüğünde kayıtlı asıl üye sayısı 1 milyon 235 bin 294 oldu.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ