Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 05.10.2019
  • 840 kez okundu

Afrin’de 2 Fakülte
Türkiye, Suriye’nin kuzeyindeki Afrin bölgesinde iki fakülte oluşturuyor. Gaziantep Üniversitesi’ne bağlı olacağı belirtilen 2 fakültenin biri El-Bab’da, “İktisadi İdari Bilimler Fakültesi”, diğeri ise Afrin-Azez’de “İslami İlimler Fakültesi” olarak belirlendi.

Savaş’tan Şehit Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye (BŞB) Başkanı Lütfü Savaş, önceki günkü, zırhlı askeri aracı devrilmesi sonucu yaşanan kazada 2 askerimizin Şehit olması ve 5 askerin yaralanması olayı üzerine bir taziye mesajı yayınladı.
BŞB Başkanı Savaş’ın mesajı şöyle:
“Amanos Dağları eteğinde operasyona giden askeri aracın devrilmesi sonucu Şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet, yaralanan askerlerimize acil şifalar diliyorum.”

41 düzensiz göçmen yakalandı
Yayladağı ilçesinde, Suriye’den Türkiye’ye kaçak yollarla geçmeye çalışan 41 düzensiz göçmen yakalandı.
Suriye sınırında devriye görevi yapan 3. Hudut Tabur Komutanlığına bağlı birlikler, Hamuttepe ve Belengöz hudut karakolu sorumluluk sahalarında, sınırı yasa dışı yollarla geçmeye çalışan kişileri tespit etti. Yakalanan ve Suriyeli oldukları belirlenen 41 kişi, güvenlik soruşturması için jandarmaya teslim edildi.
Yakalanan düzensiz göçmenlerin, İl Göç İdaresi Müdürlüğündeki işlemlerinin ardından ülkelerine gönderildiği öğrenildi.

Sınırda 6 kg. esrar ele geçirildi
Altınözü ilçesi Suriye sınırı yakınlarında 6 kilogram esrar ele geçirildi. Suriye sınırında yer alan Kıyıgören Mahallesi kırsalında devriye görevi yapan 2. Hudut Alay Komutanlığı ekipleri, şüpheli gördükleri kişiyi durdurdu.
Türk vatandaşı olduğu tespit edilen kişinin üzerinde yapılan aramada 6 kilogram esrar bulundu.
Gözaltına alınan şüpheli savcılığa sevk edildi.

Serin ve yağışlı hava
Türkiye’nin, Orta Akdeniz üzerinden gelen serin ve yağışlı havanın etkisine girmesi bekleniyor. Sıcaklıklar, Salı günü tekrar artacak.

Yenigün tiyatro ekibi gösterisi
YARIN…
Antakya’da kültürel sanatsal etkinliklerde bulunan Yenigün Tiyatro Ekibi, yarın sahne alıyor. Yenigün Tiyatrosu öğrencileri, yarın HATMEK’te şiir, tiyatro ve müzik sunumu ile izleyicilere kültür, sanat ve müzik dolu bir gün yaşatmak istiyor. Girişin ücretsiz olacağı yarınki etkinlik, stat arkasındaki HATMEK’te saat 15.30’da başlıyor.

DAMLA ECZANESİ AÇILIYOR
Antakya’da yeni bir eczane oluşturuldu. Antakya Odabaşı Mahallesi Uğur Mumcu Bulvarı’nda oluşturulan Damla Eczanesi, bugün gerçekleşecek açılışla hizmete giriyor. Ecz. Naime Damla Yoğurtçu’nun sorumluluğundaki eczane açılışı, bugün saat 11.00’de yapılıyor

Bugün enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizdeki bugünkü kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Saraykent Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Karlısu Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Serinyol Mahallesi Hatay, Yeni, Atay, Uğur Mumcu, Çetin Emeç, Sezer, Bahar, Akdemir, Ak sokakları ile Zülüflühan Mahallesi Yeni, Cumhuriyet, Taşkın, Şefik Seyfettin, Kültür, 2. Yeni ve E 5 Karayolu ve Eski İskenderun Yolu Sokağa 09:00-15:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Nergizlik Mahallesine 09:30-17:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Arpaçiftlik Mahallesi Mesut Taner, Çiftlik ve Atatürk Sokaklara 09:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Gözcüler Mahallesi 71., 75., 42., 43., 45., Leçe, 41., 44. ve Zeytin Sokaklara 09:30-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Karaağaç Mahallesi ile Nardüzü Mahallesine 09:00-18:00 saatleri arası,
Belen İlçesi Fatih Mahallesi Kanuni Sultan Süleyman Sokak, Güzelyayla Mahallesi Güzelyayla Sokak ile Müftüler Mahallesine 09:30-17:30 saatleri arası,
Defne İlçesi Koçören Mahallesi Yukarı Koçören Sokak ile Meydancık Mahallesi Merkez Sokağa 09:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Harbiye Mahallesi 117., 138., Kızılay, Yaşar Doğu(Hürriyet), 904. ve 906. Sokaklara 10:30-18:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Harbiye Mahallesi 940., 941., Asım Gündüz, Mustafa Dağıstanlı, İnönü ve Umut Sokaklara 11:30-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Yeşil Mahalle, 1.Karabük, Değirmen, Kumlu ve Değirmen Üstü Sokaklara 09:00-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Bahçelievler Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arasında SCADA altyapı çalışması nedeniyle enerji verilemeyecektir.
Hatay’ın Yayladağı İlçesi Çandır, Eğerci, Dusduru, Denizgören, Gözlüce ve Yayıkdamlar Mahallelerine de 09:00-17:00 saatleri arasında YG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Güzelburç Mahallesi 3., 5., 6., 8., 9., Atatürk, Cumhuriyet, İnönü, 14., 1., 11 ve 15. Sokaklara 9:30-16:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Güzelburç Mahallesi 12., 15., 4., 7., 13., Utku Acun, Yunus Emre ve Yeni Sanayi 30. Sokaklara 9:00-15:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Melekli Mahallesine 9:00-15:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Gözcüler Mahallesi Reyhani, Türbe, 163 ve Sağlık Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Karaağaç Mahallesi Hacı Bektaş-ı Veli, İnönü, 3, 5, 4, 1, 6, Atatürk(Konarlı), Konarlı, 28, Namık Kemal, Ortayol, 2, 10, Asri, 14, 11, 30, 18, 21, 31 ve 29 Sokaklara 9:30-13:30 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Gürsel Mahallesine 9:30-13:30 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Mustafa Kemal Mahallesi 544, 545, 546, 548, 549, Eyüp Sultan, 547, 550 ve Hasan Ali Yücel Sokaklara 14:00-17:30 saatleri arası,
Payas İlçesi Yıldırım Beyazıt Mahallesi, Kenar, Harun Ata, Ahi Evran, Cuma Sakar, Dere, Karataş, Eğitim, Mustafa Emeksiz ve Şehit Yüzbaşı Ali Oğuz Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Şenköy Mahallesi Ceni, Nakışlı Mağara, Üçağızlı, Park, Atatürk, Laguda ve Şehit Mustafa Dönmez Sokaklara 9:00-15:30 saatleri arasında YG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Vatandaşa iyi haber
Geçen yıl yaşanan gıda enflasyonu nedeniyle zor günler geçiren vatandaşa perakendecilerden sevindiren haber geldi. Sebze meyvede fiyat artışı beklenmiyor.

Üniversitelere kaynak
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, üniversite hastanelerinin daha iyi hizmet sunabilmeleri için yılsonuna kadar 450 milyon lira ek ödeme yapacaklarını bildirdi.

CHP’den açılım
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,”Yeni bir siyaset anlayışı getiriyoruz. Herkesi kucaklayan, herkese saygı gösteren, her kimliğe, her inanca saygı gösteren bir siyaset anlayışı…” dedi.

Trafikte kalabalığız
TÜİK verilerine göre, ülkemizde, trafiğe kayıtlı araç sayısı Ağustos ayı sonu itibarıyla 23 Milyon 113 Bin 30 oldu. Hatay’da trafiğe kayıtlı araç sayısı ise Ağustos ayı sonu itibarıyla 492.000 oldu.

Bakanlık tespiti
Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada; 2018 yılında ülke genelinde 2 milyon 500 bin kadın meme kanseri taramasından geçirildiği, bu taramalarda 102 bin kişiye meme kanseri şüphesiyle ileri tetkik yapıldığı ve 36 bin vakanın erken evrede teşhis edilerek tedaviye başlandığı belirtildi.

Önemli veri
11 Ekim Cuma: 10:00/Cari İşlemler Dengesi/Ağustos/Önceki: + 1.16 milyar dolar

Suriye’de devriye
Milli Savunma Bakanlığı’ndan, “Suriye’de Fırat’ın doğusunda güvenli bölge tesisi kapsamında üçüncü birleşik kara devriyesi başladı” açıklaması yapıldı.

Sonuçlar açıklandı
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’nca (ÖSYM), Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nın (2019-ALES/2) sonuçları açıklandı. Adaylar, sınav sonuçlarına ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebilecek.

Elektronik Sigara
ABD’de elektronik sigara kullanımından kaynaklandığı tahmin edilen “gizemli akciğer hastalığı”nda vaka sayısının bini aştığı bildirildi. Elektronik Sigara kullanımı, Türkiye’de de oldukça yaygın bir kullanım alanına sahip.

19 Üniversitede
Bazı yükseköğretim kurumlarına bağlı fakülte, enstitü ve yüksekokul kurulması ve kapatılması ile adlarının değiştirilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararları, Resmi Gazete’de yayımlandı.

YSK’ya Personel
YSK’nın internet sitesinde (www.ysk.gov.tr) yer alan müracaat formunun elektronik ortamda doldurulması suretiyle yapılacak başvurular, 14 Ekim tarihinde saat 09.00’da başlayacak ve 21 Ekim günü saat 17.00’de sona erecek.

Kaymakamlara eğitim
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara’daki toplantıda kaymakamlarla bir araya geldi. Toplantı kapsamında, Bakanlığın üst düzey yöneticileri tarafından terör, güvenlik, kaçakçılık, uyuşturucu, göç, afet ve acil durum yönetimi başta olmak üzere birçok konuda eğitim verildi.

Belediye Başkanlarına
“Akraba” uyarısı!
AK Parti’de devam eden “Yerel Yönetimler Yasa Taslağı”nda, belediye başkanlarının akrabalarını işe almasının önüne geçen yasal bir düzenleme olmadığı, bunun önüne geçmek için taslakta bir madde olduğu ifade edildi.

Başvurulara açıldı
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Yüksek katma değerli ürünlerin, yerli imkan ve kabiliyetlerle üretimini amaçlayan Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı’nı çağrıya açtık” dedi.

Esnafın şikayeti
Esnafın, yoğun çalışma temposu içerisinde, Cumartesi-Pazar tatili demeden hemen her gün 18 saate yakın çalıştığını ve emeklilikte 9 bin gün ile en uzun prim gün sayısını ödeyen kesim olduğunu ifade eden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bu durum Anayasa’nın 173. maddesiyle bağdaşmamaktadır” dedi.

TOBB desteği
Zenginleşmenin yolunun coğrafi işaretli ürünlerde olduğunu anlatan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, coğrafi işaretin 1 liraya satılan ürünün 2 liraya satılması olduğunu belirtti.

Hatay, Adana’da!
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kayyumlara karşı oluşturduğu Kriz Koordinasyon Merkezi, önceki gün bir araya geldi. Kayyum atamalarının ikinci ayını doldurduğu 19 Ekim tarihine kadar, Koordinasyon Merkezi, demokratik tepkileri kesintisiz sürdürme kararı aldı. Koordinasyon kararları, Merkezi Yürütme Kurulu (MYK) tarafından da onaylanırken, HDP tarafından bir dizi eylem ve etkinlik planlaması çıkarıldı. Bu kapsamda, tüm yerellerde halk toplantılarının yapılması planlanırken; HDK, DTK ve HDP öncülüğünde Diyarbakır, Van, Mardin, Batman, Adana, İstanbul ve İzmir’de kayyumlara karşı toplumsal dayanışma temalı “Demokrasi İçin Buluşuyoruz” etkinlikleri düzenlenecek. Yine bu kapsamda; Adana’ya bağlı bütün ilçeler, Mersin, Osmaniye, Hatay’ın tüm il ve ilçelerinden katılım ile 18 Ekim’de Adana’da halk buluşması yapılacak.

26 meslekte daha
Belge zorunluluğu
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca yayımlanan tebliğiyle, “tehlikeli” ve “çok tehlikeli” sınıfta yer alan 26 mesleğe daha “yeterlilik belgesi” zorunluluğu getirildi.

Rezerv geriledi
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası toplam rezervleri, geçen hafta 1 milyar 333 milyon dolar azalarak 101 milyar 706 milyon dolar oldu.

Sektör memnun
Turizm sektörü temsilcileri, İngiliz Tur Şirketi Thomas Cook’un iflası nedeniyle doğabilecek mağduriyetin önlenmesi için hazırlanan ve bugünden itibaren başvuruların alınacağı kredi destek paketini “can suyu” olarak değerlendirdi.

Koruma altında
Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Selahattin Güven, Türkiye’de her yıl yaklaşık 4 bin 500 çocuğun koruma altına alındığını söyledi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ