Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 24.10.2019
  • 924 kez okundu

Altınözü Zeytin-Zeytinyağı Festivali artık TV reklamlarında
Hedef, Marka Olmak…
Altınözü Kaymakamlığı ile Altınözü Belediyesi işbirliğiyle düzenlenecek olan Zeytin ve Zeytinyağı Festivali’nde bu yılki tema, “Marka Olmak”. Altınözü Kaymakamlığı ile İlçe Belediyesi, zeytin diyarı Altınözü ilçesinde üretilen zeytin ve zeytinyağının marka değerini arttırmak amacıyla düzenlenen Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali reklam filmini de bu amaçla ulusal TV kanallarında yayınlatıyor. Kaymakamlık ve İlçe Belediyesi işbirliği ile hazırlatılan reklam filmi, ilk kez dün Habertürk TV’de akşam gösterime girerken, bugünkü reklam filminin kanal ve saatleri de şöyle duyuruldu:
A Haber 12.00-13.00 arası, NTV 22.00-23.00 arası, CNN TÜRK 14.00-15.00 arası.

İlk sırada
Boğaziçi Üniversitesi, üniversiteleri değerlen-diren US News & World Report’un hazırladığı “Dünyanın En İyi Üniversiteleri” sıralama-sında bu yıl 186. sıraya yükselerek, Türkiye’nin “En İyi Küresel Üniversitesi” oldu.

TOBB Verisi
2019 yılı Eylül ayında, 2018 yılı Eylül ayına göre; kurulan şirket sayısı %21,62 kurulan kooperatif sayısı %65,15 oranında artış olup kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısı %7,51 oranında azaldı.

CHP Eleştirisi
CHP Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, AK Parti’nin üzerinde çalıştığı yeni vergi paketine ilişkin olarak, “Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alacaklarsa, buna kimse karşı çıkmaz. Ama çok kazanandan çok vergi almanın da bir sınırı var. Çok alacağım derken, süt veren ineği kesmemek lazım” dedi.

YÖK’ten Anket
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, “Bu sene öğrenci esaslı bir memnuniyet anketi düzenlemek istiyoruz. Bu memnuniyet anketi, dev-let ve vakıf olmak üzere bütün üniversitelerde geçerli olacak.” dedi.

İnsani yardımlara devam
Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Suriye’nin İdlib kentine 35 tır insani yardım gönderildi. BM’nin yardımlarını taşıyan 35 tır, Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilve-gözü Sınır Kapısı’ndan geçiş yaptı.Tırlardaki insani yardım malzeme-lerinin İdlib ve kırsalın-daki ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağı öğrenildi.

Görevden alınan Eğitim Sen Yönetimi’nden açıklama
Genel Merkez kararıyla görevden el çektirilen Hatay Eğitim Sen’in eski Yürütme Kurulu üyeleri adına kamuoyuna bir açıklama yapıldı. Açıklama şöyle:
“Değerli basın emekçileri… Hepinizin bildiği gibi, 16 Eylül’de, Eğitim Sen Genel Merkezi tarafından, mesnetsiz suçlamalarla üyeliğimiz askıya alınarak görevden alınmıştık. Yerimize kayyum bir yönetim kurulu atanmıştır. Bu süreçte pek çok açıklama ile sizleri bilgilendirmiştik. Hukuksuz bir şekilde yapılan bu uygulamaya hukuksal olarak itirazlarımızı yaptık. Mahkeme, Şube Başkanımız Deniz Ezer ve Mali Sekreterimiz Ahmet Korkmaz hakkında yürütmeyi durdurma kararı vermiştir. Yani Eğitim Sen Genel Merkezi’nin kararını askıya almıştır. Arkadaşlarımız, mahkeme kararıyla, hala Yürütme Kurulu üyesidir ve kendi görevindedir. Diğer 5 Yürütme Kurulu’nun mahkeme süreci devam etmektedir. Dolayısıyla, kayyum yürütme kurulunun lağvedilmesi gerekmektedir.
Bizler Eğitim Sen Hatay Şubesi’nin seçilmiş meşru yürütme kurulu olarak, Eğitim Sen Genel Merkezi’ne gereğini yapması, yapılmaması durumda, yine yasal yollara başvuracağımız hususunda bilgi göndereceğiz. Sizlerle; bilgi, durum ve gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğiz.”

TUS Zamanı…
Tercih İşlemleri
Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2019-TUS 2. dönem) tercih işlemleri, 23-31 Ekim tarihlerinde, ÖSYM’nin “https://ais.osym.gov.tr” internet adresinden yapılacak.

Emsal karar
Tüketici Hakem Heyeti, İstanbul Bayrampaşa’da elektrik dağıtım şirketinin altyapı çalışması sırasında kullandığı yüksek voltajın evdeki bazı ev aletlerini bozduğu şikâyetini değerlendirdi ve oluşan zararın, yasal faiziyle birlikte ödenmesine karar verdi.

Esnaf şikâyetçi
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Fiyatlar, önce şişiriliyor, sonra indirim adı altında ürünler satılıyor. Tüketiciyi yanıltan indirim kampanyalarına düzenleme getirilmeli” dedi.

BŞB-AÇEV “babalık Eğitimi” Protokolü
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) ile Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV); aile içindeki demokratik davranışların gelişmesiyle birlikte, babaların, çocuklarıyla daha çok vakit geçirerek sağlıklı bir iletişim kurabilmesine, onların ihtiyaçları konusunda bilgilenip, şiddet içeren davranışlarını değiştirmesine aracılık etmesi amacıyla önemli bir adım attı.
HBB, AÇEV’in “Baba Destek Programı” (BADEP) kapsamındaki babalık eğitimini Hatay Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (HATMEK) kapsamında düzenlemek üzere bir protokol imzaladı.
Bilimsel gelişmeler ve toplumsal ihtiyaçlar doğrultusunda hazırlanan eğitim programı, babaların, çocuk yetiştirme tutumlarında olumlu değişiklikler yaratmayı ve çocuklarının gelişimini destekleme konusundaki bilgi seviyelerini de anlamlı şekilde yükseltmeyi hedefliyor.

Orontes Festivali
Bugün Başlıyor
Orontes 4. Uluslararası Çağdaş Sanat Festivali ve Edebiyat Günleri, bugün başlıyor. Etkinlikler, 24-27 Ekim tarihleri arasında Anemon Otel’de yapılıyor. Açılış, saat 18.00’de. Bugünkü açılışta katılımcı yazar, şair, edebiyatçı ve ressamlar şöyle sıralandı:
Adil Çetin, Bedran Cabiroğlu, Cemile Cerep, Çetin Kalkan, Edip Yeşil, Fatma Elvin Öztürk, Ferhat Zindani, Güler Kalem, Gürel Sürücü, Hikmet Güzelkokar, Kemal Düz, Mesrur Sabahoğlu, Metin Yılmaz, Muhsin Boz, Murad Demirkol, Murathan Çarboğa, Musa Atar, Nazlı Gürel, Necla Karataş, Neslihan Kanuncu Seçkin, Nevra Çağlayan, Orhan Tüleylioğlu, Selehattin Yılmaz, Selma Sayar, Sinan Beyaz, Utkun Büyükaşık, Yasemin Mıstıkoğlu, Zeynel Kürkçü, Sebahat Karagöz, Mithat Kalaycıoğlu.

Altınözü’de
TOKİ Konutları satılıyor
Altınözü Belediyesi, ilçede inşası devam eden 250 konutun, açık satış yöntemi ile satışa sunulduğunu bildirdi.
Başvurular, 21 Ekim – 31 Aralık tarihleri arasında yapılabiliyor.

Büyük İkramiye
Sahibini bekliyor
Milli Piyango İdaresi’nin 2019 Yılbaşı Özel Çekilişi’nde 70 milyon liralık büyük ikramiyenin isabet ettiği ‘7615536’ numaralı tam biletin sahibi, halen parasını almadı.
70 milyon lira, 70 gün sonra Hazine’ye devredilecek.

Ziraat bilirkişiliği
Hatay Ziraat Mühendisleri Odası, meslek mensupları içinde bilirkişilik yapmak isteyenleri, başvuru konusunda uyardı. Ziraat Mühendisleri Odası’nın meslek mensuplarına yönelik duyurusu şöyle:
“Yılın son bilirkişilik temel eğitimi, 7-10 Kasım günleri ve saat 09.00-15.00 saatlerinde, Ziraat Mühendisleri Odası Hatay Şube toplantı salonunda açılacaktır. Kayıtlar için şubemize bekliyoruz.”

Doğal Gaz’da
‘haksız tahsilat’
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) yapılan açıklamaya göre, doğal gaz dağıtım sektörüne yönelik iki önemli kurul kararı yürürlüğe girdi. Buna göre; EPDK kararları doğrultusunda, doğal gaz sayaçlarının arızalanması halinde tüketicilere geriye dönük en fazla 1 yıl süreyle borç çıkarılabilecek.

Prımemall Sürprizi
Arda İle Ceren…
Antakya’daki alışveriş merkezlerinden Primemall’dan çocuklara Cumhuriyet Bayramı sürprizi, “Arda ile Ceren” olacak. Çocukların televizyon ekranlarında büyük bir ilgi ile takip ettikleri “Arda ile Ceren”, Primemall Antakya’da miniklerle buluşuyor. Çocuklar, 26-27-28-29 Ekim tarihlerinde 14.00-16.00-18.00 saatlerinde, Primemall Antakya’da sevdikleri çizgi film karakterleri Arda ile Ceren’i canlı canlı, sahnede izleme şansını bulacak. Çocuklar, Primemall Antakya’da, Arda ve Ceren ile unutamayacakları bir gün geçirecekler.

Tiyatral Şiir Konseri
27 Ekim’de
Kültür Tiyatro Topluluğu Yönetmeni İsmail Akgül tarafından düzenlenen “Kadın Bir Şiir” adlı bir tiyatral şiir konseri, 27 Ekim Pazar günü Antakyalılarla buluşuyor. Bu etkinlikle ilgili değerlendirme ve yorum şöyle:
“Tiyatro değil, şiir dinletisi değil, konser değil, bambaşka bir şey… Kadın, hiçbir zaman bu kadar güzel anlatılmamıştı. Kültür Tiyatro Topluluğu Yönetmeni İsmail Akgül tarafından düzenlenen Kadın Bir Şiir adlı tiyatral şiir konseri, 27 Ekim Pazar günü sanatseverlerle buluşuyor.”
Kültür Tiyatro Topluluğu Yönetmeni İsmail Akgül, şiirlerin; Mikail Karaali, Mete Hünkaroğlu, Nejat Özkan, Bahanur Gürbüzer, Doğan Hünkaroğlu, Solist Cemre Temiz ve Türkü Kubilay Arık tarafından seslendirileceğini söyledi.
Kültür Tiyatro Topluluğu Yönetmeni İsmail Akgül, tüm sanatseverleri oyuna davet etti.

Tüketici Güveni
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim ayına ilişkin tüketici güven endeksini açıkladı. Tüketici Güven Endeksi Ekim’de geçen aya göre yüzde 2,1 artış gösterdi.

Bakanlık açıklaması
Suriye’de ilişkin…
Milli Savunma Bakanlığı, “Mevcut harekat alanımız dışında, bu aşamada yeni bir harekat icra edilmesine gerek kalmamıştır” açıklamasında bulundu.

Çukur’a ceza
RTÜK; darp, cinayet, ateşli silah görüntüleri nedeniyle sezon başından beri yoğun olarak şikayet edilen “Çukur” adlı diziye ceza verdi.

Güvenli Bölge için
Sığınmacılara ‘köy’
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: “İlk etapta 1 milyon nüfus… 140 köyden oluşan 5 bin nüfuslu köyler… Yaklaşık 700 bini köyde… 10 ilçede; 300 bini de ilçe merkezlerinde olmak üzere, 1 milyon mazlum Suriyeli kardeşimizin yerleştirilmesi amacıyla bu harekatı başlattık.”

Bütçe açığı
Genel devlet açığının GSYH’ye oranı 2018’de yüzde 2,8 olurken, toplam hesapta 105 milyar 219 milyon lira açık kaydedildi.

TMO açıklaması
TMO (Toprak Mahsulleri) Genel Müdürlüğü’nden, “Spekülatif fiyat hareketlerinin önlenmesi ve ham madde tedarikinde sıkıntı yaşanmaması amacıyla ekmeklik buğday ve arpa stoklarımızın satışa sunulmasına karar verilmiştir” açıklaması yapıldı.

7 ton altın sattık
Bankacılık sektöründe, Temmuz ayında 217,3 ton olarak hesaplanan altın hesaplarının büyüklüğü Ağustos’ta 210,4 tona gerilerken, bu da bir ayda 6,9 tonluk erimeye işaret etti.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ