Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,76 / Satış: 7,79

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 02.11.2019
  • 918 kez okundu

Savaş’tan Şehit Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, bir mesajla, Resulayn’da Şehit düşen hemşerimiz, Jandarma Uzman Çavuş İsmail Sarıcan için başsağlığı mesajı yayınladı, Şehidimize rahmet diledi. Başkan Savaş’ın kısa mesajı şöyle:
“Suriye’de, hain terör örgütünün tuzakladığı EYP’nin patlaması sonucu Şehit olan hemşerimiz Jandarma Uzman Çavuş İsmail Sarıcan’a Allah’tan rahmet, Ailesine sabır, Milletimize başsağlığı diliyorum.”

Doğuş Lisesinde Yangın
İlimiz Sümerler Mahallesi Maksim yanındaki Doğuş Koleji’nde Perşembe akşamı yangın çıktı. Fark edildiği andan itibaren müdahale edilerek söndürülen yangın, ciddi bir kayba neden olmadı. Yangının, su arıtma cihazından akan suyun elektrik telleriyle teması sonucu kontak yapmasından kaynaklı olabileceği tahmin ediliyor.

Geri dönüş…
İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, “Türkiye’nin temel hedefi, Suriye’de istikrarın bir an evvel sağlanması ve ülkemizde misafir olarak bulunan insanların ülkelerine dönüşünü temin etmek” dedi.

Tüm Belediyelere
‘Reyting Sistemi’
Gayrimenkul Borsası (GABORAS) A.Ş., hayata geçireceği Belediye Reyting Sistemi’yle (BRS), 100’e yakın kriter üzerinden yerel yönetimlere karne notu verecek.

22 bini aştı
Tarım ve Orman Bakanlığı’nca 21 Kasım’da düzenlenecek 3. Tarım Orman Şurası için 22 binden fazla öneri sunuldu. Hazırlanacak raporlar ve sonuç bildirgesi, 21 Kasım’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kamuoyuyla paylaşılacak.

En çok izlenen…
İki yerli film oldu
Yaklaşık 43 milyon izleyicinin sinema salonlarını doldurduğu 10 ayda, yılın en çok izlenen filmleri, “Organize İşler Sazan Sarmalı” ile “7. Koğuştaki Mucize” oldu.

Md.Yrd. Yıldırım’ın acı günü
Kayınvaidesi Vefat Etti
Defne ilçesinde okul müdür yardımcılığı görevinde bulunan Alper Yıldırım, kayınvalide acısı yaşadı. Defne ilçesi Nezahat Güven Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Alper Yıldırım’ın kayınvalidesi vefat etti. Merhumenin cenazesi, dün Cuma Namazı’na müteakip, mezarlık kompleksinden kaldırılarak toprağa verildi.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

“Yeni Bir Söylem ve Diyaloğa Doğru” Projesi
3 İl’den Biri Hatay
Kasım 2018’den bu yana “Yeni Bir Söylem ve Diyaloğa Doğru” Projesi’ni yürüten ekip, aralarında ilimiz Hatay’ın da bunduğu 3 İl’i kapsayan bir eğitim çalışması düzenliyor. Proje’yi; Hayata Destek Derneği, Hrant Dink Vakfı, Toplum Gönüllüleri Vakfı ve Sabancı Üniversitesi’nin ortaklaşa yürümekte olduğu kaydedildi.
Proje’ye, Avrupa Birliği Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından fon desteği verildiği bildirildi ve Gamze Tosun imzasıyla şu bilgi aktarıldı:
“Projemiz, Türkiye’de bir arada yaşama imkanını güçlendirmek için ‘medya, kamu ve sivil toplum’ sektörleri arasındaki işbirliğini artırmayı, Suriyelilere yönelik ayrımcılığı ve ayrımcı söylemleri sorgulamayı, farklılıklara saygılı yeni bir söylemi desteklemeyi amaçlıyor. Bu amaçla, 5-8 Aralık 2019’da İstanbul’da ‘Bir Arada Yaşam için Yeni Bir Söylem Eğitmen Eğitimi’ başlıklı bir eğitim düzenliyoruz.
Eğitime başvuracak olan adayların, İstanbul, Hatay veya Şanlıurfa’da faaliyet gösteren kamu, medya ve sivil toplum sektörlerinden birinde aktif olarak çalışması gerekiyor. Konaklama ve yol masrafları, proje tarafından karşılanacaktır. Eğitime katılmak için başvuru yapılması gerekiyor. Başvuru koşulları ve diğer teknik detaylara, web sitemizde yer alan başvuru çağrısından veya ekte yer alan bilgi notundan ulaşabilirsiniz.
Eğitim boyunca katılımcılar, hem diğer kurumlardan gelen katılımcıların deneyimlerini dinleme hem de kendi deneyimlerini paylaşma alanı bulacaklar. Eğitim programı; insan hakları ilke ve değerleri, ayrımcılık ve ayrımcılıkla mücadele yöntemleri, göç farkındalığı, mülteci hakları, ilkeli habercilik, nefret söylemi ve alternatif söylem konularını içeren oturumların yanı sıra eleştirel düşünme, aktif dinleme ve iletişim, sunum teknikleri gibi katılımcıların eğitmenlik becerisi edinmelerini hedefleyen oturumlardan oluşuyor.
Eğitime katılan kişilerin, sonrasında en az bir kez eğitmenlik yapmalarını bekliyoruz. Eğitimden sonra kendi meslektaşlardan oluşan 10-20 kişilik bir gruba kısa bir eğitim vermelerini isteyeceğiz. Bu eğitim çağrısını iletmek üzere, Hatay’da medya alanında çalışan kişilerin desteğine ihtiyacımız vardır.”

Fotoğrafçılık Kursu Kayıtları
Pazartesi Son
Antakya Fotoğraf Sanatçıları Derneği, meraklılar için Fotoğraf Çekme Kursu açıyor. Kurs, 18 Kasım’da başlayacak ve 11 Aralık’ta tamamlanacak. Kursa katılabilmek için ise kayıtın en geç 4 Kasım Pazartesi günü saat 17.30 ile+18.30 arasında, Derneğin Kışlasaray Mahallesi’ndeki merkezinde yapılması gerekiyor.

Önemli veri
4 Kasım Pazartesi: 10:00/TÜFE (aylık)/Ekim/Beklenti: + % 2.20//Önceki: + % 0.99 – 10:00/TÜFE (yıllık)/Ekim/Beklenti: + % 8.60/Önceki: + % 9.26

Harekat Bölgesi
Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı bölgesinde daha önce teröristler tarafından yerleştirilen EYP’nin patlaması sonucu 1 askerin şehit olduğunu, 6 askerin yaralandığını bildirdi.

FETÖ soruşturması
FETÖ’nün Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki yapılanmasına yönelik soruşturmada, 1’i muvazzaf 12 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Bakanlık açıklaması
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın, Eylül 2019 dönemi yatırım teşvik belgesi listesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Eylül’de 522 yatırım teşvik belgesi düzenlendi.

Vergi düzenlemesi
Dijital Hizmet Vergisi Kanunu İle Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin 31 maddesi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

Ülke genelinde
Emniyet Genel Müdürlüğü birimlerince, ülke genelinde, araçların “standart ışık donanımı ve mevzuata uygun ışık kullanımına” yönelik özel denetim gerçekleştirildi.

HSK düzenlemesi
Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) 1. Dairesi’nin mazeret kararnamesiyle, 256 adli yargı hakim ve savcısı ile 51 idari yargı hakim ve savcısının görev yeri değişti.

e-Adalet zamanı
Adalet Bakanlığı, cep telefonlarından dava bilgilerine erişilmesini sağlayan “e-Adalet Vatandaş” mobil uygulamasını kullanıma sundu. Uygulama sayesinde, davalarla ilgili keşif günlerine de ulaşılabiliyor.

Başvurular başladı
Adalet Bakanlığı Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı, Avukatlar İçin Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı ile İdari Yargı Hakim Adaylığı yazılı yarışma sınavlarına başvurular başladı. Adaylar, başvurularını elektronik ortamda ÖSYM başvuru merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak “https://ais.osym.gov.tr” adresinden gerçekleştirecek.

Trafik denetimleri
Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, trafik polislerince belirlenen ihlallerin yüzde 63,3’ünde, ihlal yapan araçlar durdurularak sürücüleri bilgilendirildi, yüzde 36,7’sinde ise araçların tescil plakasına ceza yazıldı.

İstanbul lider!
Türkiye İstatistik Kurumu, 2018 yılı hane halkı tüketim harcaması (bölgesel) araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Buna göre; Türkiye’de geçen yıl toplam tüketim harcamalarının yüzde 24,4’ü İstanbul’daki hane halklarınca gerçekleştirildi.

Pazar günü 41 İl’de
Bu yıl ilk kez ÖSYM tarafından düzenlenecek Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (2019-YÖKDİL), 3 Kasım Pazar günü 41 il, 47 sınav merke-zinde gerçekleştirilecek.

Market Fiyatları
TZOB: “Ekim ayında markette 15, üreticide 9 üründe fiyat artışı, markette 16, üreticide 10 üründe fiyat düşüşü görüldü. Markette 7, üreticide 11 üründe fiyat değişmedi.”

Devriye başladı
Suriye’de “güvenli bölge” uygulamaları kapsamında, Türk ve Rus askerlerince Fırat’ın doğusunda gerçekleştirilecek ilk ortak kara devriyesi başladı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ