Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,02 / Satış: 8,06
€ EURO → Alış: 9,49 / Satış: 9,52

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 04.11.2019
  • 806 kez okundu

Esnaf Kredi Faizi % 2 düştü
Esnafın, Kefalet Kooperatifleri kanalıyla Halk Bankası’ndan kullandığı kredi faizi % 2 puan düşürüldü. HESOB Başkanı Kadir Teksöz ile Serinyol Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Nurettin Koyun’un konuyla ilgili ayrı ayrı açıklamalarının özeti şöyle:
“TESKOMB Genel Başkanımız Abdulkadir Akgül’ün, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Halk Bankası Genel Müdürlüğü nezdinde yürüttüğü çalışmalar sonucu, kooperatiflerimiz kefaletiyle kullandırılan kredilerin faizi 4 Kasım 2019 tarihi itibariyle yıllık yüzde 8’den yüzde 6’ya çekilmiş, banka komisyonu yüzde 2’den yüzde 1’e gerilemiştir. Esnafımız için olumlu olan bu düzenlemede, başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Halk bankası yetkililerine ve TESKOMB Genel Başkanımız Sayın Abdulkadir Akgül’e sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Hatay 4.Tarım Fuarı
İlimizde bu yıl 4.sü düzenlenen Hatay Tarım Fuarı, hafta sonunda gerçekleştirildi. Açılışta yapılan konuşmalarda, tarım fuarının, sektörde yer alan üreticileri ve tüketicileri bir araya getiren, ticaretin en yoğun paylaşıldığı buluşma noktalarından birisi olduğuna vurgu yapıldı. Verilen mesaj, “Tarımsal açıdan oldukça güçlü olan ilimizde üretim potansiyelimizi artırmak için bu fuarların daha da geliştirerek yapılmasını temenni ediyoruz” oldu.

Cuma gecesi yağışı sonrası
Uçaklar Havalimanına İnemedi
Geçtiğimiz Cuma akşamı yaşanan yağışlar ve yıldırım düşmesi olayı sonrasında, ilimize gelen uçaklar, Hatay Havalimanı’na inemedi. Edinilen bilgiye göre, 1 Kasım Cuma günkü Ankara-Hatay 23.50 uçağı, başkentten gecikmeli kalkarken, Hatay semalarında ise elverişsiz hava koşulları nedeniyle havalimanına inemediği bildirildi.
Olayı anlatan bir yolcu, şunları söyledi:
“Gecikmeli olarak 01.30’da havalanan 23.50 Ankara-Hatay uçağı, Hatay Havalimanı’ndaki olumsuz hava koşulları nedeniyle, önce havada bekleme yaptı. Yakıtımız azalınca da Adana Havalimanı’na indi. Bizi burada uçaktan indirmeye karar verdikten kısa süre sonra, yakıt ikmali yaparak yola devam edeceğimiz söylendi. An itibariyle, Adana Havalimanı’nda uçakta bekleyip, hava koşullarının düzelmesi için dua ettik. Kısa süre sonra uçağımız Adana’dan havalandı ve Hatay Havalimanı’na sağ salim yetiştik.”

Fotoğraf Kursu
Kayıt Bugün
Antakya Fotoğrafçılar Derneği, önümüzdeki ay düzenleyeceği Fotoğraf Çekimi Kursu’na katılmak isteyenlerin başvurularını bugün alıyor. Kurslar, Aralık ayında yapılıyor. Kurs kayıtları bugün 17.30 ile 18.30 saatleri arasında, Fotoğraf Sanatçıları Derneği’ne ait Kışlasaray Mahallesi Milenyum Apartmanı giriş katında yapılabilecek.

HBB’den Yayladağı’nda yol çalışması
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın talimatlarıyla Büyükşehir ekipleri, Yayladağı Çakı Mahallesi’nde sathi kaplama öncesi zemin iyileştirme çalışmasına başladı. Çalışmanın çok kısa bir sürede tamamla-narak vatandaşların hizmetine sunulacağını belirten Büyükşehir ekipleri, vatandaşların ulaşım konusunda hiçbir sıkıntı yaşamaması için çalışmaya devam edeceklerini bildirdi.

Mısır satış fiyatı
TMO tarafından, üreticiden satın alınan mısırın Ocak 2020’den itibaren ton başına 1250 lira fiyatla iç piyasa satışı-nın planlandığı duyuruldu.

Kabare 19 Kasım’da Antakya’da
İzmir Halk Tiyatrosu, bu ayın ortalarında ilimizde sahne alıyor. Aziz Nesin’in eserinden uyarlanma “Kabare” adlı oyun, 19 Kasım’da Antakya’da Kültür Merkezi’nde sahnelenecek. Oyunda rol alan tiyatrocular; Levent Üzümcü, Ali Hakan Besen, Mehmet Küçükgünaydın ile Cengiz Toraman.

Defne Belediye Meclis üyesi istedi:
Meclis Toplantıları Canlı Yayınlansın
Defne Belediyesi bağımsız Meclis üyeleri, Ahmet Bilgin ve Ümit Cahit Doğruel, Defne Belediye Meclisi toplantılarının canlı olarak, TV ya da sosyal medya üzerinden yayınlanması isteğinde bulundu. Defne Belediyesi bağımsız Meclis üyeleri, Ahmet Bilgin ve Ümit Cahit Doğruel’in, Defne Belediyesi Meclis Başkanlığı’na bu konuda sundukları önergede şöyle denildi:
“Belediye çalışma prensipleri ve Defne’de yaşayan vatandaşlarımıza karşı sorumluluğumuz gereğince, Belediye Meclisi’nin şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkeleri doğrultusunda çalışması gerekmektedir. Belediye Meclisi
Çalışma Yönetmeliği’nin 11. Maddesi’nde, ‘Meclis toplantıları halka açıktır’ denmektedir. Defne gibi kalabalık nüfuslu bir ilçede daha fazla sayıda vatandaşın Meclis gündemini takip edebilmesi için, Meclis toplantılarının, Belediye’nin internet sitesi veya sosyal medya hesapları üzerinden canlı yayınlanmasını öneriyoruz.”

Hatay’dan 7 ülkeye
Progen Tohum, kurduğu Ar-Ge Merkezi’nde 60’ın üzerinde yerli tohum geliştirirken, yıllık ürettiği 10 bin ton pamuk tohumunun yaklaşık yüzde 30’unu 7 ülkeye ihraç ediyor.

90 bin ton
Et ve Süt Kurumu tarafından, fiyat düşüşünün sağlanması amacıyla başlatılan uygulama kapsamında, 81 ilde şubesi bulunan anlaşmalı marketlerde bugüne kadar yaklaşık 90 bin ton indirimli et satışı gerçekleştirildi.

Devamsız Öğrenci için Velisine ceza…
Milli Eğitim Bakanlığından, okulca kabul edilecek geçerli sebepler dışında çocuğunu okula göndermeyen velilere idari para cezası verilmesine yönelik uygulamaya ilişkin açıklama yapıldı. “Devamsız öğrencinin velisine para cezası yeni uygulama değil.”

YÖK düzenlemesi
Üniversiteler için
YÖK tarafından, öğretim üyesi temininde güçlük çekildiğine karar verilen devlet üniversitelerinin birimlerindeki doktor öğretim üyesi kadrolarında “kadroların en fazla üçte ikisi aynı unvan için kullanılabilir” şartı kaldırıldı.

11 Milyon Fidan
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, düzenleyecekleri “11 Milyon Fidan Dikimi” etkinliği için 11 Kasım’a kadar 11 milyon fidanın gelecegenefes.com adresli siteden sahiplenilmesini beklediklerini belirterek, “11 Kasım’da, 81 ilde; el ele, gönül gönüle 7’den 77’ye herkesle fidanları toprakla buluşturacağız” diye konuştu.

Elektronik ortamda
Konaklama tesisleri, seyahat acenteleri, hava yolu, havalimanı ve terminal işletmelerinin net satış ve kira gelirlerinin toplamı üzerinden alınacak turizm payına ilişkin beyannameler, elektronik ortamda verilecek.

Emsal karar
Hukuksuz uygulamalar sebebiyle işverenini yetkili mercilere şikayet ettiği için kovulan işçiler için Yargıtay’dan emsal nitelikte bir karar çıktı. Yüksek Mahkeme, kendisini şikayet eden işçiyi kovan patronların kötü niyet tazminatı ödeyeceğine hükmetti.

Önemli veri
7 Kasım Perşembe: 17:30/Nakit Bütçe Dengesi/Ekim/Önceki: – 21.7 milyar TL/Revize: – 21.6 milyar TL

35 bine çıkıyor
Trafikte sürücülerin kurallara uyup uymadığını kontrol eden fahri trafik müfettişlerine 14 bin 716 kişi daha eklenecek. Yer ve zaman kısıtlaması olmayan müfettişler, bulundukları her yerde sürücüleri denetleyebiliyor.

Tapu harcı
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, tapu harçlarına yönelik düzenlemeye ilişkin, “Burada hakkaniyet olması adına, gerçekten satış fiyatı neyse, bu değere ilişkin tapu harcının da o değer üzerinden alınmasına ilişkin bir düzenlemedir” dedi.

İşlem sayısı arttı
Adalet Bakanlığı ile Türkiye Noterler Birliği’nin çalışmasıyla ülke genelinde başlatılan nöbetçi noterlik uygulamasında, işlem sayısı 7 ayda 400 bine yaklaştı.

12 Kasım’a kadar
İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, mevsim normallerinde görülen soğuk havanın ardından yüksek basıncın etkisiyle ülke genelinde yaşanacak “pastırma yazının” 12 Kasım’a kadar süreceğini belirtti.

Hac ön kayıtları
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan, ilk defa hacca gitmek isteyenlerin müracaatlarını 11 Kasım-13 Aralık’ta yapabileceği bildirildi.

İhracat olumlu
Ekim ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Sektörler Konseyi üyesi Rüstem Çetinkaya, yılın son iki ayında ihracatta yıllık bazda artışlar beklediğini, ithalat tarafında görülen artışın da ekonomik toparlanmaya işaret ettiğini belirtti.

Esnafın talebi
Soğuk kış günlerinin yüzünü göstermesiyle birlikte esnafın sıkıntıya düştüğünü söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Esnafımıza, başta doğalgaz olmak üzere elektrik, su, akaryakıt gibi enerji kalemlerinde indirimli tarife uygulanmalı” dedi.

Yöresel vurgusu
Coğrafi işaretin markalaşmanın ilk adımı olduğundan söz eden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Coğrafi işaret ürettiğiniz ürünün değerinin katlanabilmesi için önemli. 230 çeşit peynirimiz var 200 milyon dolar kazanıyoruz. Adamlar 1 peynir ile milyar dolar elde ediyor” diye konuştu.

SGK denetimi
Kayıt dışı ve eksik ücret denetimi yapmaya hazırlanan SGK, 33 bin işyerini kapsama aldı. Ayrıca yoğun ve yaygın denetimler kapsamında toplam 60 bin işyerinin denetlenmesinin sağlanacağı da açıklandı.

Hatay’dan destek
Hatay ve Trabzon’dan gelen sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve muhtarlar, çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP’yi sorumlu tutarak 3 Eylül’de il binası önünde oturma eylemi başlatan aileleri ziyaret etti.

İstifa ile değişti
TBMM’nin son sandalye dağılımına göre; AK Parti’nin 290, CHP’nin 139, HDP’nin 62, MHP’nin 49, İYİ Parti’nin 39, Saadet Partisi’nin 2, Türkiye İşçi Partisi’nin 2, Büyük Birlik Partisi ile Demokrat Parti’nin bir, bağımsızlar adına ise 4 Milletvekili bulunuyor.

Yöresel lezzetler
Kadınlar eliyle
Hatay’ın Arsuz ilçesinde, belediyenin sadece kadınların satış yapması için tahsis ettiği pazarda, konserveden turşuya, el açması yufka-dan zeytin ve zeytin yağına kadar, kadınların el emeğiyle hazırlanan ürünler satılıyor.

TOKİ’den Satış
TOKİ tarafından açık satış yöntemiyle, Hatay’ın da içinde olduğu 24 ilde satışa sunulan bin 936 konut için başvurular devam ediyor. Konut satış fiyatları, taksit tutarları ve başvuru şartlarının ayrıntıları TOKİ’nin internet sayfasında yer alıyor.

İhracat rakamı
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Ekim ayı ihracatımız GTS sistemine göre 16 milyar 336 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir” açıklamasında bulundu.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ