Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,05 / Satış: 6,08
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,56

15 Temmuz Şehitlerimize Minnettarız

15 Temmuz Şehitlerimize Minnettarız
  • 17.07.2019
  • 469 kez okundu

Devletimizin bekası ve milletimizin varlığına yönelik olarak, üç yıl önce FETÖ terör örgütü tarafından kalkışılan hain darbe girişiminin yıldönümünde, Hatay Valiliği koordinesinde, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Programı gerçekleştirildi.
15 Temmuz Pazartesi günü saat 20.00’de, Anıt Alanı’nda Hatay Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı gösterisiyle başlayan program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması, Kuran-ı Kerim tilaveti ve İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu’nun yaptığı dua ile devam etti. Program, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü Buluşması’nda halka hitap etmesinin canlı bağlantı ile izlenmesiyle sürdü.
-KARANLIK GECE-
Programda vatandaşlara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına; 15 Temmuz FETÖ’nün darbe teşebbüsünde Türkiye’nin istikbalini korumak için uçakların, tankların, kurşunların karşısına dikilen kahraman milletin her bir ferdini selamlayarak başladı.
Erdoğan, konuşmasında, “15 Temmuz, bize, sadece o karanlık geceyi değil, onunla birlikte ülkemizin ve milletimizin yaşadığı tüm bu hadiseleri hatırlatması gereken bir semboldür. Biz, son nefesimize kadar bu çabayı sürdürmekte kararlıyız. Milletimizle birlikte çıktığımız bu kutlu yolculuğu menziline ulaştırana kadar durmayacağız” dedi.
-RAHMET VE ŞÜKRAN-
Hatay Valisi Rahmi Doğan da, köprübaşında toplanan binlerce kişiye hitap etti. Vali Doğan şunları söyledi:
“15 Temmuz darbe girişiminin seneidevriyesinde şehitlerimizi rahmetle, minnetle, şükranla anmak, gazilerimize Türk milletinin şükran ifadelerini burada izhar edebilmek anlamında bir araya gelmiş bulunmaktayız. Bu milletin evlatları, Çanakkale’de yedi düvele karşı mücadele etmiş, bunlara cevabını vermiştir. Conkbayırı’nda, Anafartalar’da, Dumlupınar’da Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları yapılması gerekeni yapmış bu milletin cesaretini, ferasetini göstermiştir.
Cumhuriyet tarihi boyunca çeşitli darbelere maruz kalan bu millet, her seferinde demokrasi demiş, barış demiş, huzur demiş ve yoluna devam etmiştir.”
Vali Doğan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
“15 Temmuz 2016 tarihinde, bu milletin silahları ile silahlanmış FETÖ’cü bir grup, istiklal ve istikbalimize darbe vurmak, Türkiye’yi bölüp parçalamak, ülkede bir iç savaş çıkararak sosyal grupları birbiri ile çatıştırmak, Türkiye’yi terör örgütlerinin barınağı haline getirmek, uluslararası müdahalelere açık hale getirmek için darbe girişiminde bulunmuştur.
40 yıllık sinsi örgütlenmesi ile sureti haktan görünen FETÖ’cü hainler, bir şeyi hesaplayamamıştı. Bu milletin asil duruşunu, bu milletin cesaretini, ferasetini, birlik ve beraberliğini hesaplayamamışlardı. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘sokakları, meydanları, köprüleri tutun talimatını’, siyasi parti temsilcilerinin vatandaşları meydanlara davet etmesini hesaplayamamışlardı. Kanaat önderlerinin çağrılarını dikkate alan bu millet, o gece destan yazmış, 251 şehit vermiş, 2.194 vatandaşımız gazi olmuştur. Uğradığı ağır ihanete rağmen hedeflerinden uzaklaşmayan ve zafiyete uğramayan bir Türkiye var. Ekonomik olarak büyüyen bir Türkiye var. Askeri olarak, milletin hak ve hukukunu koruyan bir Türkiye var. Suriye sınırında ve Kıbrıs açıklarında bu milletin haklarını koruyan, onun mücadelesini veren bir Türkiye var. Milletinin refahı için çalışan bir Türkiye var. Birlik beraberlik içerisinde olduğumuz müddetçe, milletle devleti bir arada buluşturduğumuz müddetçe, bu milletin üstesinden gelemeyeceği bir zorluk yoktur.
Bu millet, FETÖ ihanetini asla unutmayacaktır. Bu hainlerin yargılanması devam etmekte, bu ihanet şebekesinin tasfiyesi için titizlikle çalışılmaktadır. Yurt içi ve yurt dışında FETÖ ile mücadeleyi etkin bir şekilde yürütmekteyiz. İhanetin bedeli hainlik, sadakatin karşılığı ise şehitlik olmuştur.
15 Temmuz 2016’da bu milleti sokağa davet eden Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, siyasi parti temsilcilerine şükranlarımızı sunuyoruz. O gün sokağa çıkan herkese, vatan için, millet için, devlet için, bayrak inmesin, ezan dinmesin deyip meydanlara inen tüm halkımıza şükranlarımızı sunuyoruz. O gün gönül coğrafyamızda bize dua eden, bizim için gözyaşı döken, bu millet diz çökmesin, bu bayrak inmesin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ilelebet payidar olsun diyen insanlara, bize dua eden yaşlılara, gençlere şükranlarımızı sunuyoruz. O gün bayrak inmesin diye şehit olan tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimize sağlık, sıhhat diliyorum. Bu meydanı dolduran siz değerli Hataylı hemşehrilerime şükranlarımı arz ediyorum. Şunu ifade etmek lazım ki bu millet, bu devlet ilelebet payidar olacaktır. Bu topraklarda bin yıldır yaşıyoruz, binlerce yıl yaşayacağız, birlik ve beraberlik içerisinde, ekonomik olarak refah içerisinde, huzur içerisinde yaşayacağız.”
-BİRLİK MESAJI-
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş da konuşmasında şunları söyledi:
“Türk’ün aklında esaret yoktur. Türk’ün aklında güç vardır, kuvvet vardır, cesaret vardır. Türk’ün bu aklını unutanlar, 15 Temmuz akşamı Türk’ün aklıyla alay edercesine bir kalkışmaya cesaret etmişlerdir. Ama Türk milleti, yurdun her tarafından demokrasi için, bağımsızlık için ve çocuklarının geleceği için, bayrağı için bu cesareti bulanlara bu terör odaklarına dur demeyi bilmiştir. O gün biz, bir millet olduğumuzu hep birlikte dünyaya haykırdık. Biz, birlikte olursak, Çanakkale’de zafer kazanırız. Biz, birlikte olursak, Dumlupınar’da, Sakarya’da zafer kazanırız. Biz, birlikte olursak, 15 Temmuz’daki musibeti yok edebiliriz. Biz ancak birlikte iken güçlüyüz.”
-LANETLİYORUM-
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur ise konuşmasında şunları dile getirdi:
“Üç yıl önce Gazi Meclise yapılan saldırıya, hain darbe girişimine, bu ülkenin demokrasiye inanan ve bunun kıymetini bilen vatandaşları izin vermemiştir. Ülkenin dört bir yanında milli egemenliği sağlamak için hain darbe girişimine göğüs geren, korkmadan vücudunu siper eden şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyor, gazilerimize de şükranlarımı sunuyorum. Milli egemenliğin kayıtsız, şartsız milletin olduğunu en iyi bilen serhat şehrimiz Hatay’dan hain darbecileri de lanetliyorum. Milletimizin iradesinin karşısında da saygıyla eğiliyorum.”
15 Temmuz şehitlerimizi anma, Milli Birlik Günü kutlamalarına; Hatay Valisi Rahmi Doğan ve eşi Gülüzar Doğan yanı sıra Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Alpaslan Kılınç, 2. Hudut Alay Komutanı Albay Ahmet Gürbüz, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Adli Yargı Adalet Komisyon Başkanı Ahmet Turan Oral, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Hasan Kaya, Vali Yardımcıları Aydın Tetikoğlu, Nursal Çakıroğlu, Mahmut Hersanlıoğlu ve Salih Altun, Defne Kaymakamı Nevzat Şengök, İl Jandarma Komutanı Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Dışişleri Bakanlığı Hatay Temsilcisi Büyükelçi Serdar Cengiz, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Defne belediye başkan vekili Dablan Dablan,İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, ALİYAD Başkanı Nasrettin Eskiocak, Ortodoks Cemaati Temsilcisi Jan Dellüler, Protestan Kilisesi temsilcisi Corc Kocamahhul, HESOB Başkanı A. Kadir Teksöz, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, kurum il müdürleri ve binlerce Hataylı katıldı. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ