Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,38 / Satış: 8,41
€ EURO → Alış: 9,96 / Satış: 10,00

15 temmuz unutulmadı, unutulmayacak

15 temmuz unutulmadı, unutulmayacak
  • 17.07.2021
  • 596 kez okundu

Hatay Valiliği tarafından düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü; Vali Rahmi Doğan, Göç İdaresi Genel Müdürü Dr. Savaş Ünlü, ilimiz protokol üyeleri, Şehit ailelerinin, Gaziler ve vatandaşların katılımı ile gerçekleştirildi.
15 Temmuz Perşembe günü saat 20.00’de, şanlı direnişin 5. Yılı’nda, Atatürk Anıtı Alanı’nda, Hatay Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı gösterisiyle başlayan program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti.
Programda ilk olarak konuşan Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, 15 Temmuz hain darbe girişimiyle ilgili şunları söyledi:
“O gece, karanlık bir geceydi. Ancak her yönüyle de milletimizin şahlanışıydı. Öyle bir örgüt düşünün ki, devletin imkanlarıyla okumuş, devletten her türlü desteği almış, asker, polis, hâkim, doktor, öğretmen olmuş, ancak aklını ABD’de ki bir meczuba kiraya vermiş adeta bir akıl tutulması yaşayarak, kendi halkına bomba atacak kadar alçalmıştır. O gece mezhep, meşrep, etnik yapı gözetmeksizin her kesim, Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu iradenin etrafında, kenetlendiği ve dışardan desteklenen hain darbe teşebbüsünün haberini bekleyen zalimlerin heveslerinin kursaklarında bırakıldığı bir geceyi hep birlikte yaşadık. 15 Temmuz’u iyi anlamak, iyi anlatmak ve gelecek nesillere de aktarmak zorunda olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum.”
-YİNE MEYDANLARDAYIZ-
Hatay Valisi Rahmi Doğan ise konuşmasında, “15 Temmuz akşamında yine yollardayız, sokaklardayız ve meydanlardayız. O gece, vatan için, millet için ve devlet için gözünü kırpmadan şehadet şerbetini içen tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum, gazilerimize sağlık, sıhhat, huzur ve mutluluklar diliyorum. Unutmadık, unutmayacağız” dedi.
Vali Doğan, şöyle devam etti:
“İhaneti, o gece bu milletin tanklarıyla, toplarıyla, uçaklarıyla üzerimize gelenleri, Özel Harekat Daire Başkanlığı’nı gözlerini kırpmadan bombalayanları, o gece bu milletin meclisini bombalayanları unutmayacağız. Bu ihaneti asla unutmamız lazım. Çocuklarımıza, evlatlarımıza her zaman hatırlatmamız lazım. O gece, gözünü kırpmadan şehadete yürüyen yiğitlerin cesaretlerini, o gece tankların, topların önüne çıkan gencecik bedenleri, evlatlarını kaybeden anneleri, babaları da unutmamak lazım.
15 Temmuz’u unutmamak lazım, dedim fakat… 15 Temmuz’a nasıl geldik, orasına da iyi bakmak lazım. Dini bir kisveye bürünmüş ihanet şebekesi, 40 yıl ilmek ilmek örerek devletin içerisinde paralel bir yapı oluşturmuş. 28 Şubat’ı da unutmamak gerekli. 28 Şubat Fetullahçı terör örgütünün önünü açan, ciddi bir yapılanma ve organizasyondur.
28 Şubat’tan sonraki Fetullahçı terör örgütünün yapısına baktığımızda, ekonomi, sosyal ve ticari olarak çok hızlı bir şekilde büyüdüklerini, devletin her kademesine sarmal gibi sarıldıklarını görmekteyiz. Bu ülkenin MİT Müsteşarını ifadeye çağırarak devleti terbiye etmeye kalkan, sonrasında hemen yanı başımızda, Kırıkhan’da MİT tırlarını durdurarak ders vermeye, sonra 17-25 Aralık’ta bu devleti hizaya çekmeye çalışan bir yapı var. O kadar utanmaz ve arlanmaz ki, bu milletin evlatlarına silah doğrultacak kadar alçaldılar ve 15 Temmuz’da bunu fiiliyata da döktüler.
Bu milletin evlatlarını devşirerek, devletin hücrelerine girerek, adeta bir kanser hücresi gibi bünyeyi sarmaya çalıştılar ama… Şükürler olsun ki, yüce milletimiz buna müsaade etmedi, o gece yapılması gerekeni yaptı. O gece şehit olanlara, bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, mekanları cennet, makamları ali olsun. Gazilerime şükranlarımı ifade ediyorum, sağlık ve sıhhat diliyorum. O gece hiçbir şey düşünmeden, gözünü kırpmadan sokaklara, meydanlara çıkan yüce milletimize şükranlarımı sunuyorum. Bu meydanı dolduran Hataylı hemşerilerime, hanımefendilere, beyefendilere, gençlere, çocuklara herkese selam ve saygılarımı sunuyorum. Geceniz mübarek olsun.”
-ERDOĞAN DA KONUŞTU-
Törende daha sonra, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü münasebetiyle, Hatay Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nce düzenlenen “Sancak Koşusu” sonrası, sporcular tarafından Vali Doğan’a sancak teslim edildi.
Program, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü Buluşması’nda halka hitap etmesinin canlı bağlantı ile izlenmesiyle sürdü.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında öz etle şöyle dedi:
“Her birinin hikâyesi ayrı bir destan olan Şehitlerimiz, ‘gömelim gel seni tarihe’ desek, sığmayacak kahramanlıklarıyla, bu millete kefen biçenlere hak ettikleri dersi vermişlerdir. Peygamberlikten sonraki en şerefli makama, Rabbimizin katında en yüksek mertebeye ulaşan Şehitlerimize vefa borcumuzu, geride bıraktıkları emanetlerine sahip çıkarak ödemenin gayreti içindeyiz.
-YAPILAN İHANETİ ASLA UNUTMAYACAĞIZ-
Erkeği ve kadınıyla, genci ve yaşlısıyla, öğrencisi ve hocasıyla, işvereni ve işçisiyle, memuru ve esnafıyla, velhasıl her yaştan, her meslekten, her kesimden insanıyla… ‘Bu hayâsızca akına gövdelerini siper ederek’, sokakları ve meydanları doldurarak, gördükleri her yerde darbecilerin önlerini keserek, yeri geldiğinde önlerine katıp kovalayarak, anadan, yardan, evlattan, serden geçerek verdikleri mücadele sırasında Gazilikle şereflenen kardeşlerimize de en kalbi şükranlarımı sunuyorum.”
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından, İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili’nin okuduğu dualar akabinde, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Konservatuvarı müzik grubu, Hatay İl Müftülüğü İlahi grubu ve Antakya Medeniyetler Korosu dinletileri icra edildi. Program, minarelerden yükselen sela sesleriyle sona erdi.
-YOĞUN KATILIM-
Perşembe gecesi Antakya Atatürk Anıtı’ndaki 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kutlamalarına; Hatay Valisi Rahmi Doğan yanı sıra, Hanımefendi Gülden Gülüzar Doğan, Göç İdaresi Genel Müdürü Dr. Savaş Ünlü, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğg. Alpaslan Kılınç, Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Tayfun Çağan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Hayzaran, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Vali Yardımcıları Salih Altun, Yusuf İzci, İl Jandarma Komutanı Emrullah Büyük, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili, Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Adem Yeşildal, Şehit yakınları, gaziler ve gazi yakınları, İl protokolü ve çok sayıda vatandaş katıldı. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ