Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,78 / Satış: 7,81

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 06.11.2019
  • 702 kez okundu

Başkan Savaş’tan Kömürçukuru Pekmezine övgü
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, dün gittiği Belen Kömür Çukuru Mahallesi’nde pekmez üreticileriyle görüştü. Başkan Savaş, tadına bak-tığı pekmeze övgüler yağdır-dı ve herkese tavsiye etti.
Başkan Savaş’ın konu ile ilgili soyal medya hesabından açıklaması şöyle: “Belen ilçemize bağlı Kömürçukuru Mahallesi’nde yetişen iri ve beyaz üzümlerin pekmeze dönüştüğü o eşsiz lezzetin tadına baktık. Gastronomi kenti Hatay’ımızın doğal kezzeti Kömürçukuru pekmezini herkese tavsiye ediyorum.”

Suriyelilere bir ayda 107 tırlık yardım
İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı tarafından, Suriye’ye bir ayda 107 tırlık kışlık yardım gönderildi. İHH Suriye Çalışmaları Hatay Medya Sorumlusu Selim Tosun, yaptığı açıklamada, Suriye’ye yönelik kış yardımlarına ağırlık verdiklerini söyledi. Yardım tırlarının Reyhanlı’daki lojistik merkezlerinde hazırlandığını anlatan Tosun, “Saldırılardan kaçarak Türkiye sınırına yakın kamplara gelen ailelere son bir ayda 107 tırlık yardım ulaştırdık. Halı ve çadır ile çeşitli gıda kolilerinin dağıtımı yapıldı” dedi.

Başkan Deli’den Çaparali’ye ziyaret
Kumlu Belediye Başkanı Mehmet Deli, Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali’ye nezaket ziyaretinde bulundu. Kurumlar arasında birliği sağlamak ve vatandaşa daha hızlı hizmet etme adına istişarelerini sürdüren Genel Müdür Çaparali, nezaket ziyareti gerçekleştiren Başkan Deli’yi HATSU’da ağırladı. Sohbet havasında geçen ziyarette, yapılan hizmetlere ve altyapının önemine değinen Başkan Deli, HATSU’nun yaptığı yatırımları yakından takip ettiğini ve vatandaş adına önemli adımlar atıldığını belirterek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Yeni Meslekler
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, “Geleceğin meslekleri ile ilgili yol haritasını belirleme sürecindeyiz. Bu alandaki yeni programların önümüzdeki ilk sene sisteme kazandırılmasını hedefliyoruz” dedi.

Polisten motosikletlere denetim
Payas ilçesinde yapılan uygulamada,
9 motosiklet ve elektrikli bisiklet trafikten men edilirken, sürücülere toplamda 11 bin 339 TL para cezası uygulandı.
Payas İlçe Emniyet Müdürlüğünce; yakalamalı, hacizli, tescilsiz motosikletlere ve trafik kurallarına uymayan sürücülere yönelik, trafik ekipleri tarafından uygulama gerçekleştirildi. Uygulamada 9 motosiklet trafikten men edilirken, 11 motosiklet ve elektrikli bisiklet için sürücülere toplamda 11 bin 339 TL para cezası uygulandı.
Trafikten men edilen motosikletler, yapılan işlemlerin ardından çekici yardımıyla otoparka götürüldü.

Her öğrenci için
2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’na göre, okullarda her öğrenci için kişisel “Kariyer Gelişim Dosyası” oluşturulacak ve öğrencilerin e-dosyalarıyla ilişkilendirilecek.

MKÜ, enerji alımı için ihale açtı
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MkÜ), bünyesindeki eğitim kurumları, idari binalar ve diğer birimleri ihtiyacını karşılamak üzere özel sektörden enerji alımı için ihale açtı.
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi duyurusunda, Serbest Piyasadan Elektrik Enerjisi Alımı İhalesi’nin 2 Aralık 2019 tarihinde yapılacağı kaydedildi.

Kombi bakımında
Dolandırıcılara dikkat
Kış mevsiminin yaklaşmasıyla kombi bakım döneminin başladığını belirten tüketici dernek yetkilileri, vatandaşları, bakım yaptırırken, parasından ve kombisinden olmaması için uyarıyor.

Ortak denetim
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca, kayıt dışılığın yoğun olduğu alanlarda Gelir İdaresi Başkanlığı ile ortak denetimler gerçekleştirilecek.

e-Tarım Stratejisi
Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü ile Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliğiyle, Ulusal E-Tarım Stratejisinin Desteklenmesi Projesi hayata geçirildi.

Her kente sahne
Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2023 yılı başında, tüm kentlerde sahne kurmayı hedeflediklerini belirtti.

Hatay’da 7 günde:
97 Kaza, 90 Yaralı…
İlimizde son bir haftalık süreçte, toplam 987 trafik kazası yaşandı.
Resmi bilgilere göre, 28 Ekim ile 3 Kasım tarihleri arasında, ilimiz 15 ilçesinde; 61’i yaralanmalı, 36’sı maddi hasarlı olmak üzere, toplam 97 trafik kazası meydana geldi. Bu trafik kazaları neticesinde 90 vatandaş yaralandı.

Pınar Döner’in Acı günü
Babası Vefat Etti
Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görev yapan Pınar Döner, baba acısı yaşadı. Milli Eğitim Müdürlüğü personeli Pınar Döner ‘in babası vefat etti. Merhumun Cenazesi, 2 Kasım Cumartesi günü mezarlık kompleksinden kaldırılarak, Antakya-Narlıca mahallesindeki aile mezarlığında defnedildi.
ANTAKYA, Merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

2 Milyon Gönüllü
Türk Kızılayı, afet ve olağanüstü durumlarda ilk yardımı bilen, kan bağışı ve sosyal hizmet alanlarında destek olabilecek 2 milyon Kızılay gönüllüsü için hazırlıklarını tamamladı.

Ispanak riski
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ıspanak yedikten sonra ağız kuruluğu, bulantı, kusma, görme bulanıklığı gibi şikayetlerle İstanbul, Edirne, Tekirdağ ve Kocaeli’de hastanelere müracaat edenlerin sayısının 196 olduğunu bildirdi.

FETÖ Operasyonu
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, Jandarma Genel Komutanlığındaki Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yapılanması soruşturmasında, haklarında yakalama kararı çıkarılan 8’i muvazzaf 17 şüpheliden 12’si gözaltına alındı..

Erdoğan’dan Müjde:
‘Öğrenim Kredisi’
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Öğrenim kredisi rakamları, Ocak ayından itibaren lisans öğrencileri için 550, yüksek lisansta bin 100, doktorada bin 650 lira olarak uygulanacak” dedi.

4046 Başvuru
Hak-İş’in, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla bu yıl 8’incisini düzenlediği yarışma kap-samında, ulusal ve uluslar-arası alanda iki kategoride 11 dalda, toplam 60 bin liralık ödül verilecek.

Hac Başvuruları 11 Kasım’da Başlıyor
Diyanet İşleri Başkan-lığı, her yıl 80 binden fazla Türk vatandaşını, hac farizasını ifa etmek üzere kutsal topraklara götürüyor. Başkanlık, 2020 yılı için kayıt yenileyecek ve ilk defa kayıt olacak vatandaşlar için ön kayıt sistemini 11 Kasım 2019’da erişime açacak. Ön kayıtlar, 11 Kasım-13 Aralık 2019 tarihleri arasında www.hac.gov.tr adresinde yayınlanacak olan ön kayıt linkinden, e-Devlet kimlik doğrulama sistemi yoluyla alınacak. Kayıtların tamamlan-masının ardından, 2020 yılı için hac kurası, 9 Ocak 2020’de çekilecek.

Dar gelirli için
Türkiye’deki dar gelirli ve dezavantajlı grupların konuta erişimini kolaylaştırmak için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “Konut Araştır-ması Projesi” başlatıldı.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketin’ce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Serinyol Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Güzelburç Mahallesi Tabakhane, Karaoğlan, E-5 Karayolu,Gülen, Tabakhane 2, Dikmece, Nergiz ve Eski İskenderun Yolu Sokaklara 10:00-18:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Karaağaç Mahallesi Uğur Mumcu, Sahil, Uğur Mumcu (Konarlı), Hacı Bektaş-ı Veli, Konarlı, 77, Yelken, 79/1, 47, 10 Nisan, 80, 81, 46, 42, 82, 107 ve 99 Sokaklara 09:00-15:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Aşağı Kepirce Mahallesi Kepirce, Eski Çengen, Aşağı Kepirce(Mücavir) Sokak ile Yukarı Kepirce Mahallesine 09:30-17:30 saatleri arası,
Defne İlçesi Koçören Mahallesi Yukarı Koçören, Aşağı Koçören ve Kebaşnar Sokaklara 09:00-17:00 saatleri arası,
Hassa İlçesi Dedemli Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Denizciler Mahallesi Fevzi Çakmak (Şirinyurt), 38, 39, 41, 42, 45, 47, 53, 55, 56, 59, 61, 63, Fevzi Çakmak, 66, Yavuz Selim, 37, 40 ve 57 Sokaklara 09:00-18:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Denizciler Mahallesi 29, 31, 33, Atatürk(Fatih), Mehmet Akif Ersoy, Mehmet Akif Ersoy(Şirinyurt), 33(Şirinyurt), 35, 36, 39, Atatürk, 28, 32, Fevzi Çakmak, Atatürk(Şirinyurt), Yavuz Selim, 34 ve 37 Sokaklara 09:30-18:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Esentepe Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arasında AG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Trafikte kalabalığız
TÜİK verilerine göre; Ülkemizde trafiğe kayıtlı araç sayısı Eylül ayı sonu itibarıyla 23 132 670 olurken, bu rakam Hatay’da 492 bin 514, Kahramanmaraş’ta 235 bin 751, Osmaniye’de ise 164 bin 121 oldu.

10 Milyon Lira
Terör suçlarının ortaya çıkarılmasına veya delillerin ele geçirilmesine ya da suç faillerinin yakalanmasına yardımcı olanlara para ödülü verilmesine dair İçişleri Bakanlığı Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, ödül miktarı 10 milyon liraya kadar artırılabilecek.

DSİ’ye Personel
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce, 500 sürekli işçi alınacak. Başvurular, Türkiye İş Kurumu (İşkur) il müdürlükleri veya “www.iskur.gov.tr” aracılığıyla yapılacak. DSİ’nin talebi İşkur’un açık kamu ilanları bölümünde bugün ilan edilecek ve 5 gün kalacak.

Yalanlama
Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından, 5 bin lira maaşla Afganistan’dan çoban getirileceği iddialarının gerçekliğinin olmadığı belirtildi.

Ülke genelinde
Emniyet Genel Müdürlüğü’nce, ülke genelinde düzenlenen eş zamanlı radarla hız denetimlerinde 20 bin 862 hız ihlali belirlendi.

Sadece %10’u!
Kamu iktisadi teşebbüslerinde (KİT) geçen yılsonu itibarıyla çalışan personelden yüzde 89,7’sinin erkek, yüzde 10,3’ünün kadın olduğu belirlendi.

Yeni uygulama
2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programına göre, Bölge Adliye Mahkemelerindeki davalar için hedef süreler belirlenecek, Adli Tıp Kurumunda da hedef süre uygulaması başlatılacak.

Düşük faizli kredi
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, KOSGEB tarafından, KOBİ’lerin rekabet güçlerini artırmak amacıyla ‘KOBİ Finansman Destek Programı’ hazırladığını ifade etti.

Çakar Lambalar!
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: “Tüm vatandaşlarımızın bu konuda yeniden dikkatini çekmek istiyorum. Kanunda belirtilen araçlar dışında bu cihazların kullanılması artık yasaktır ve cezai işleme tabidir.”

Kentsel Tasarım
Kültür ve Turizm Bakanlığınca, 2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı kapsamında; Tarihi kent dokularına yönelik kentsel tasarımlar yapılacak, tarihi kent bölgeleri bu tasarımlara göre bütüncül anlayışla iyileştirilecek. Pilot olarak belirlenecek bir kentte, kentsel tasarım projesi hazırlanacak.

KOBİ’ler ‘bi tıkla’
KOBİ’ler ihracatın kolay yolunu keşfetti, sosyal ticareti sınır ötesine taşıdı. Facebook platformlarında işletmeci hesabı açan KOBİ’lerin yüzde 89’u yurtdışına açılırken, müşterileri ülke nüfusunu aştı, dünya çapında 135 milyon kişiye ulaştı.

Rezerv arttı
Dünya Altın Konseyi tarafından açıklanan raporda, bir önceki dönem 18. sırada yer alan Türkiye, 3. çeyrek raporunda 14. sıraya çıktı. Açıklanan verilere göre, Türkiye’nin altın rezervleri 2019 yılı 3.çeyrekte 385,5 ton olarak açıklandı. Bir önceki dönem 314,1 ton seviyesindeydi.

Zam geliyor…
Ekim ayı enflasyonun açıklanmasıyla birlikte, yeniden değerleme oranı da belli oldu. Gelecek yıl harçlar, emlak vergileri, trafik cezaları, motorlu taşıtlar vergisi, yurtdışından getirilen cep telefonu harçları, yüzde 22.58 oranında artacak.

Sokak Enflasyonu!
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak: “Sokaktaki enflasyon ile TÜİK’in enflasyonu arasında ciddi bir fark var. Damadın arkadaşının başında olduğu TÜİK’e çağrıda bulunuyoruz, bu fiyatları nereden topluyorsunuz, şunların adreslerini verin. Sadece siz değil, milletimiz de bu ucuz fiyatlardan istifade etsin.”

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ