Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 14.11.2019
  • 791 kez okundu

CHP Antakya ve Defne’de Delege Seçimleri
Cumartesi İle Pazar
CHP’de İlçe ve İl Kongreleri öncesinde delege seçimleri gerçekleşiyor. Geçtiğimiz hafta sonunda Defne ile Antakya ilçelerinde bazı mahallelerde delege seçimlerini yapan CHP, bu iki ilçede kalan diğer mahallelerin de delege seçimlerini hafta sonunda Cumartesi ile Pazar günleri yapıyor. Antakya’da 17 Kasım Pazar günü 13 mahallede, Defne ilçesinde ise Sümerler ile Aşağıokçular Mahalleleri Cumartesi günü, diğer 4 mahalle ise Pazar günü olmak üzere, toplamda 6 mahallede delege seçimleri yapılacak.

İstanbul Hilton’da 3 gün süreyle
Hatay Mutfağı…
İstanbul Hilton Otel’de, bugünden başlamak üzere, 3 gün süreyle Hatay Mutfağı egemen olacak ve müşterilere Hatay yemekleri ikram edilecek. İstanbul Hilton, bu iş için Antakya’dan Ganime Akseven adlı Gastronomi Şefini davet etti. Ganime Akseven, bu nedenle iki gündür İstanbul’da bulunuyor.

OMAYDER Gecesi 13 Aralık’ta
Semir Köse’nin başkanı olduğu Antakya Odabaşı Mahallesi Sosyal Yardımlaşma Derneği gecesi, önümüzdeki ay yapılıyor. OMAYDER gecesi, 13 Aralık akşamı, Harbiye Kule Restaurant’ta yapılacak. Kişi başı bilet fiyatının 75 TL olduğu kaydedilirken, şu bilgi verildi:
“Satılacak her bir biletten elde edilecek gelirin, ihtiyaç sahiplerine; gıda yardımı, durumu iyi olmayan öğrencilere kıyafet yardımı ve üniversite öğrencilerine burs desteği olarak geri döneceği organizasyonumuzda sizin de bir payınız olsun istemez miydiniz?”
Bu arada kişi başı gece biletinin 75 TL, çocuklar için ise 35 TL olduğu kaydedildi.

HBB’den Atatürk büstlerine bakım çalışması …
Hatay Büyükşehir ekipleri, Dörtyol’daki 14 ilkokul, 5 ortaokul, 1 anaokulu ve 4 lise ile Dörtyol Kaymakamlığı, İlçe Jandarma Komutanlığı, Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve Dörtyol Rehberlik Araştırma Merkezi’nin bahçelerinde bulunan Atatürk büstlerinin bakım ve onarımını gerçekleştirdi. Atatürk büstlerini büyük hassasiyetle boyayan Büyükşehir ekipleri, çalışmaların il genelinde koordineli halde devam edeceğini ifade etti.

Yalnız yaşadığı evinde
ölü bulundu …
İskenderun ilçesinde bir kişi yalnız yaşadığı evinde ölü bulundu. Orhan Gazi Mahallesi’nde ikamet eden Hacı Güllü’den (71) haber alamayan yakınları durumu polise bildirdi. Eve kapıyı kırarak giren ekipler, Hacı Güllü’nün yerde hareketsiz yattığını gördü. Sağlık görevlileri tarafından kontrolleri yapılan Hacı Güllü’nün öldüğü belirlendi.
Hacı Güllü’nün cesedi İskenderun Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Serinyol Mahallesi Sağlık, Baltacı, Hamit Doğru, İlker ve Gülen Sokaklara 09:00-12:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Üzümdalı Mahallesi Kale ve Merkez Sokaklara 13:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Serinyol Mahallesi Hatay, Hatay (Mustafa Kemal Paşa), Aşık Veysel, Kerim, Madımak, Mezarlık, Nergiz, Akçay, Emek, Güler, E- 5 Karayolu(Yeşilova) Yıldırım, Hatay(Yeşilova) Uysal (Yeşilova), Çapar, Menekşe, Özgür, Neşe, Okçu, Onur, Sağlık, Selim, Seçkin, Sönmez, Turan Dursun, Turunç, Diyar, Umut, Utku Acun, Uçar, Yeni, Zübeyde, Çetin, Çilek, İnal, İnce, Dağ, Şht. Yüzbş. Ferit Güneş, Alkan, Aslan, Baltacı, Barbaros, Barış, Bereket, Bilgin, Demirbilek, Hamit Doğru, Derviş, Elif, Emir, Özgürlük, Fidan, İlker, Gülen, Ata, Ali Kamil Kaplan, Fırat, Huzur, Oktay(Atatürk) ve Vural Sokaklara 10:00-18:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Karaağaç Mahallesi 306, 308, Deniz ve 312 Sokaklara 09:30-17:30 saatleri arası,
Defne İlçesi Koçören Mahallesi Yukarı Koçören Sokağa 09:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Koçören Mahallesi Aşağı Koçören Sokağa 10:00-17:30 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Numune Evler Mahallesi Hastane Altı 10 nolu, Hastane Altı 4 nolu, Hastane Altı 8 nolu, Neslişah, Sezgin, 10 nolu, 8 nolu, Hastane Altı 3., Serhat, Ezgi ve Ş.Akın Uçar Sokaklara 09:15-17:15 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Numune Evler Mahallesi İstiklal, 3 nolu, 33 nolu ve 52 nolu Sokaklara 13:30-14:30 saatleri arası
Hassa İlçesi Akbez Mahallesine 9:30-17:30 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Denizciler Mahallesi 29, 31, 33, Atatürk (Fatih), Mehmet Akif Ersoy, Fevzi Çakmak (Şirinyurt), Mehmet Akif Ersoy(Şirinyurt), 33(Şirinyurt), 35, 36, 39, Atatürk, 28, 32, Fevzi Çakmak, Atatürk(Şirinyurt), Yavuz Selim, 34 ve 37 Sokaklara 09:30-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Denizciler Mahallesi 20, 23, 24, 26 (Fatih), 27, Mehmet Akif Ersoy, 25 ve Fevzi Çakmak Sokaklara 09:15-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Sarıseki Mahallesi Ertuğrul Gazi, Osman Gazi, 9, Fatih Sultan Mehmet, Tayfur Sökmen (Karşıyaka), Y. Sultan Selim, 10, 12, 14, 17, 18, 20, 21, 4, 76, 7, Kazım Karabekir, 43, Sahil, 1, 16, 19, 6 ve 80 Sokaklara 10:00-17:30 saatleri arası,
Payas İlçesi Fatih Mahallesi Mutlu, Hakan Şükür, Selvi, Turan Güneş, Vefa, Zümrüt, Barbaros, Bizim, Devran, Durgun, Hurmalı, Hicret Cami, Terim, Vatan, Çevre, Kent, Oruç, Piyale, Piri Reis, Kalyon ve Kadırga sokak ile Yıldırım Beyazıt Mahallesi Şentürk, Bilgiç, Fahrettin Altay, Meşe, Çınar, Özkul Çolak, Baydür, Kanuni ve Sefa Sokaklara 09:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Tekebaşı ve Meydan Mahallelerine 09:00-17:00 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

HDHO Briç Turnuvası 20 Kasım’da
Hatay Diş Hekimleri Odası, Bilimsel Diş Hekimliği’nde 111.Yıldönümü dolayısıyla, kutlama etkinlikleri kapsamında briç turnuvası düzenliyor. Etkinlik, 20 Kasım Çarşamba günü saat 17.00’de, Antakya Briç Kulübü’nde yapılıyor.

C.Ş.Çolakoğlu binası yıkım işi ihalesi bugün
Hurda karşılığı yıkım
İlimiz Defne Cemil Şükrü Çolakoğlu İlkokulu eski binasının, ekonomik değeri bulunan hurdaları karşılığı yıkım ve hafriyat işi ihale ediliyor. İhale, bugün yapılacak. İhale, Defne İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce, 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 45. Maddesi’ne göre, açık teklif usulü arttırma suretiyle yapılacak. İhale, Defne İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda, 14 Kasım Perşembe saat 10:00’da, İhale Komisyonu huzurunda gerçekleşecek.
İhale konusu olan hurdalara ait ilgili şartname, isteklilere, Defne İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İnşaat-Emlak Servisi’nden veriliyor.

HATSU Genel Kurulu Bugün
HATSU Genel Kurulu Kasım ayı olağan toplantısı bugün yapılıyor Genel Kurul, saat 14.00’te, Hatay Büyükşehir Belediyesi salonunda gerçekleştirilecek.
2 Denetçi seçimi yapılacak olan HATSU Genel Kurulu gündem maddeleri şöyle:
-HATSU’nun 2020-2024 yıllarına ait stratejik planının görüşülmesi,
2020 Yılına ait performans programının görüşülmesi,
-2020 Yılı gelir–gider bütçesi ve bütçe kararnamesinin görüşülmesi,
-2020 Yılı su satışı ve kullanılmış suların boşaltılmasına ilişkin ücret tarifelerinin görüşülmesi,
-HATSU’ya tahsis edilen Matematikçi kadrosuna ait kadro değişikliği yapılması konusunun görüşülmesi,
-HATSU’ya hizmet binası kiralanması,
-HATSU Memur Disiplin Yönetmeliği’nin görüşülmesi.

Çocuklara Tatil Hediyesi
Lunapark Bileti
İskenderun’da bu hafta sonunda tamamlanacak olan ilk çeyrek dönem eğitim sonrası, başarılı öğrenciler ödüllendiriliyor. İskenderun Kaymakamı İskender Yönden ile İlçe Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, okullarında başarılı olan öğrencilerin “Lunapark Bileti” ile ödüllendirilmelerini öngören protokolü dün imzaladı. Çocukların tatilde bol bol oyun oynamasını isteyen Kaymakam Yönden ve Belediye Başkanı Tosyalı, dün saat 10:30’da Bele-diye brifing salonunda, İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Okul Müdürleri ile bir araya gelerek, ara yıl tatili öncesinde dağıtılmak üzere, “Ücretsiz Lunapark Bileti Protokolü” imzaladı.

DEAŞ Operasyonu
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: “DEAŞ’ın çok önemli bir adamını Suriye’de ele geçirdik. Ver-diği bilgilerle neler yaptığını ifade etmektedir. Sorgusu arkadaşlarımız tarafından devam

İdlib’e 39 tırlık insani yardım
Birleşmiş Milletler (BM), Suriye’nin İdlib kentine 39 tır insani yardım gönderdi. BM’nin yardımlarını taşıyan 39 tır, Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan geçiş yaptı.
Tırlardaki insani yardım malzemelerinin, İdlib ve kır-salındaki ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağı öğrenildi.

Zatürre Önlemi
Dengeli beslenme, stresten kaçınma…
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, “Dünya Zatürre Günü” dolayısıyla, bu hastalığa yakalanmamak için nelere dikkat edilmesi gerektiğiyle ilgili kısa bir mesaj verdi. Sağlık Müdürlüğü mesajında, “Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, stresten kaçınma, dengeli beslenme ve hijyenik önlemler, zatürreden korunmada önemlidir” denildi.

Gerçek şampiyon:
Bordrolu çalışanlar
Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, “2018’de çalışanlardan ve işverenlerden alınan vergiler kıyaslandığında gerçek vergi şampiyonunun bordrolu çalışanlar olduğu görülüyor” dedi.

Et tüketimi arttı
Türkiye’nin toplam kırmızı et üretimi, yılın üçüncü çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30,5 artarak 443 bin 14 ton olarak gerçekleşti.

Balık, Sebze…
Ve Zeytinyağı
Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yavuz Atakan Sezer, “Akdeniz usulü beslenen kadınların meme kanserine yakalanma oranları daha azdır. Balık, zeytinyağı ve sebze tüketmek meme kanseri riskini azaltıyor” dedi.

CHP uyarısı:
Milletvekillerine!
CHP Grup Yönetimi, Milletvekillerinden, 5-6 kişinin konuk olduğu televizyon programlarına, “söz hakkı kullanımının kısıtlı olması” nedeniyle katılmamalarını istedi.

4’te 2’i diyabete
Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Alper Sönmez: “Ülkemizde her 7 erişkinden biri diyabet hastasıdır ve sağlık bütçemizin yaklaşık dörtte biri diyabete ve neden olduğu komplikasyon-larının tedavisine harcanmaktadır.”

75 bin 715 başvuru
Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumuna 6,5 yılda 76 bin 715 başvuru yapıldığını, son 6 ay içerisinde süresi dolmamış olanlar hariç tüm başvuruların karara bağlandığını belirtti.

İşaret dilinde
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, işitme engelliler için, İslam dünyasında ilk defa işaret dilinde “dini kavramlar sözlüğü” hazırladıklarını ve bastırdıklarını söyledi.

Esaslarda değişiklik
Sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin esaslarda değişiklik yapıldı. Buna göre; Eşinin yurt dışında göreve atanması nedeniyle işten ayrılmak zorunda kalan ve hizmet sözleşmesini fesheden sözleşmeli personel, isteği halinde eşinin görev süresi bitiminde yeniden hizmete alınacak.

Uçmayı sevdik
Türk Hava Yolları (THY) Basın Müşavirliği açıklamasında, Ekim ayı doluluk oranının yüzde 83,3, dış hat doluluk oranının yüzde 82,9, iç hat doluluk oranının yüzde 86,2 olarak gerçekleştiği ifade edildi.

TravelExpo Ankara
“Kültür turizmi” temasıyla bu yıl dördüncüsü düzenlenecek TravelExpo Ankara Turizm ve Seyahat Fuarı, 14-17 Kasım’da Congresium’da kapılarını ziyaretçilere açacak.

Cari fazla
Türkiye’nin son 12 aylık cari işlemler hesabı Eylül’de 5 milyar 895 milyon dolar cari fazla vererek, rekor tazeledi. Cari işlemler hesabı Eylül’de 2 milyar 477 milyon dolar fazla verdi.

Rekor kırıldı
Türkiye’den 2018-2019 sezonunda 141 milyon 574 bin dolarlık sofralık zeytin ihraç edilerek, bu alanda rekor kırıldı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ