Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,80 / Satış: 7,83
€ EURO → Alış: 9,12 / Satış: 9,16

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 19.11.2019
  • 867 kez okundu

19 Diş Hekimine Plaket
Meslekte 50. yılı, 40. yılı ve 25 yılı tamamlayanlara plaket verilecek
Hatay Diş Hekimleri Odası; meslekte yarım asır, çeyrek asır ile 40 yılı geride bırakan toplam 19 üyesine hafta sonunda düzenleyeceği gece ile plaket vermeye hazırlanıyor. Hatay Diş Hekimleri Odası Başkanı Nebil Seyfettin, “Şükran Plaketi” verecekleri meslektaşlarını ve kıdemlerini şöyle sıraladı:
Meslekte 50. Yılını dolduran Dişhekimi:
Nuriye Yılmaz
Meslekte 40. Yılını dolduran Dişhekimleri:
Abdullah Deniz Akça, Mehlika Bahçecioğlu, Abdullah Çağlar, Albdullatif Günay, Mustafa Kıyak, Ahmet Zeki Saygılı Başar Vekil.
Meslekte 25.yılını dolduran Dişhekimleri:
Kıral Atlı, Jilbert Avatgil, Cemil Huri, Ayten Kaya, Pelin Mıstıkoğlu, Mehmet Atilla Öztekin, Sema Tapman, Metin Yavuz Tosyalı, Zübeyde Şen Yılmaz, Akın Yiyen, Mehmet Yumuşak.
HDHO mesajında, “Meslekte 25. 40. ve 30. yılını dolduran meslektaşlarımızı bugüne kadar vermiş oldukları hizmetlerden dolayı kutluyor, bundan sonraki meslek yaşamlarında başarılar diliyoruz. Meslektaşlarımızın Onur Plaketleri, 23 Kasım 2019 Cumartesi günü düzenlenecek gecemizde törenle verilecektir” denildi.

Ales Yapıldı
Sonuçlar 12 Aralık’ta
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından düzenlenen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2019-ALES/3) tamamlandı. Türkiye’de ve yurt dışında lisansüstü eğitim almak isteyen adayların katıldığı sınav, 81 ildeki 88 sınav merkezinde yapıldı. Adaylara, Pazar günü saat 10.15’te başlayan sınavda, 50 sayısal ve 50 sözel olmak üzere, toplam 100 soru soruldu, 150 dakika süre verildi. ÖSYM takvimine göre, sınav sonuçları 12 Aralık’ta açıklanacak.

Maşuklu’da Kaza
Motosikletli, kaldırıma çarptı, can verdi
Antakya’ya bağlı Maşuklu Mahallesi’nde meydana gelen kazada, bir motosikletli kaldırıma çarptı. Kazada, başını kaldırıma vuran genç, hayatını kaybetti. Kaza, Maşuklu Mahallesi’nde yaşandı. 38 yaşındaki Muhammet Salkım adlı genç, motosikleti ile seyir halindeyken direksiyon hâkimiyetini kaybedince, kaldırıma çarptı, bu arada başı da betona çarpınca, beyi kanaması sonucu yaşamını yitirdi.

HİKAF Bu Yıl İste’de
Hatay 12. İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı, 3-4 Aralık tarihinde İskenderun Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek. İSTE, iş dünyası ve iş arayanlara yönelik önemli bu organizasyona ev sahipliği yapıyor.

AÖ Öğrencilerine Otobüs İndirimi
Açıköğretim Fakültesi için 265 TL harç ödeyen bir öğrenci, 205 TL’lik aylık İstanbulkart ücretini, indirimle aylık 40 TL ye temin edebiliyor.
Son dönemlerde, seçimlerde gençlerden daha çok oy alabilmek için öğrencilere yönelik ekonomik imtiyazlar getirildi. Bu imtiyazların en başında, ulaşım indirimleri geliyor. Tasarruf yapmak isteyen vatandaşlar da, son dönemde öğrencilere verilen bu imtiyazlardan yararlanmak için ilginç yöntemlere başvuruyor. Öğrencilik hakkı elde etmenin en kolay yolu ise Açıköğretim sistemine kayıt yaptırmak. Sadece harç parası ödeyerek Açıköğretim Fakültesi öğrenci olunabilmesi, vatandaşların bu yönteme başvurmalarında etkili oluyor.

Helal Fuarı
“7. İİT Helal Expo ve 5. Dünya Helal Zirvesi”, 28 Kasım-1 Aralık’ta, “Tüm Nesiller için Helal: Ailenin ve Gençliğin Önemi” temasıyla, İstanbul Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Helal Gıda, 4 trilyon doları aşkın bir piyasayı şekillendiriyor.

MEB Projesi
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ‘Türkiye’nin 957 ilçesine öğretmen destek noktaları açıyoruz. Şu an tasarım aşamasındayız ve en kısa zamanda her ilçede yapılanmamızı tamamlayacağız’ dedi.

Minik Kulaçlar
Atatürk için yarıştı
İMEAK Deniz Ticaret Odası, Hatay Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından organize edilen “10 Kasım Atatürk’ü Anma ve Minik Kulaçlar Yüzme Müsabakası”, geçtiğimiz Cumartesi günü, oldukça yoğun bir katılımla İskenderun’da yapıldı.

Sosyal Medya:
Yeni ticari alan
E- ihracatın masaya yatırıldığı “Go global: Ecommerce” panelinde konuşan Sefamerve CEO’su Mehmet Metin Okur, “E-ticarete kolay başlamanın yolu olan sosyal medya satışları, pazarın çoğunluğunu oluşturuyor” dedi.

CHP’den Öneri:
Yerele aktarılsın!
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili ve eski TOBB Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak: “Konaklama vergisi, yerel yönetimlere aktarılmalı, yerli turistten alınmamalı.”

320 maden sahası
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, ihalelerinin yapılması sonucu müracaat olmayan 320 maden sahasını aramalara açmak üzere yeniden ihale edecek.

Kiracıya kötü haber
Kirasını zamanında ödemeyen kiracılar, şimdi yandı. Yargıtay 3’üncü Hukuk Dairesi, sözleşmede belirtilen vade tarihinde ödenmeyen kira ücretine yasal faiz uygulanması gerektiğine hükmetti.

Erdoğan’dan ‘Hayır’
Kılıçdaroğlu’ndan ‘Evet’
Emeklilikte Yaşa Takılanlar’a (EYT) ilişkin ‘çözüm yok’ diyen Erdoğan’ın ardından konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdar-oğlu, “EYT’liler hiç merak-lanmasınlar, onların so-runlarını çözeceğiz” dedi.

Usta Oyuncuya veda
Tedavi gördüğü hastanede 91 yaşında hayatını kaybeden sanatçı Yıldız Kenter için 19 Kasım Salı saat 10.00’da Kenter Tiyatrosu’nda tören düzenlenecek. Sanatçı, Levent Afet Yolal Camisi’nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından, Aşiyan Kabristanı’nda toprağa verilecek.

Mutlu muyuz?
Türkiye’de 27 üniversiteden yaklaşık 3 bin öğrenci üzerinde yapılan araştırmada, devlet üniversitelerinde eğitim görenlerin, vakıf üniversitelerinde okuyanlara göre daha mutlu olduğu belirlendi.

10 ayın zirvesi
Yabancılara konut satışı Ekim’de 4 bin 272 adetle 10 ayın zirvesini görürken, Ocak-Ekim döneminde 36 bin 197 konut yabancılara satıldı.

e-Devlet’i sevdik
e-Devlette kullanıcı sayısı 44,5 milyonu geçti. e-Devlet kapsamında 5 bin 75 farklı hizmet sunulurken; bunların 2 bin 535’i devlet, 2 bin 88’i belediye, 396’sı özel kurum, 54’ü de su ve kanalizasyon hizmetlerinden oluşuyor.

Irak Sempozyumu
Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi iş birliğinde 18-19 Kasım tarihlerinde “2011 Sonrası Irak” başlıklı uluslararası sempozyum düzenlenecek.

Yeşil Politikası
Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin (SBM) hayata geçireceği e-Poliçe projesi ile beraber, sigortalıların poliçelerine dijital ortamda istedikleri zaman ulaşabilmesinin yanı sıra yılda 21 bin ağacın kesilmesi de önlenecek.

Teknolojiyi seviyoruz
Türkiye’de, yılın ilk yarısında tüketiciler; dizüstü bilgisayara 858,6 milyon lira, tablet bilgisayara 301,2 milyon lira, masaüstü bilgisayara 131,1 milyon lira öderken, 125,8 milyon liralık monitör satın aldı.

Kırmızı et üretiminde
Yeni politika geliyor
Tarım ve Orman Bakanlığı, et arzının artırılarak üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla yürütülen çalışmalara ek olarak yeni stratejileri uygulamaya koymaya hazırlanıyor.

Kadınlara destek
2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’ndan yapılan derlemeye göre, kırsalda, kadın ve genç çiftçilere tarımsal eğitim-yayım faaliyetlerinde danışmanlık desteği verilecek. Tarımda da iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri düzenlenecek.

ALES yapıldı
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca düzenlenen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı tamamlandı. ÖSYM takvimine göre, sınav sonuçları 12 Aralık’ta açıklanacak.

Esnafın uyarısı
Etil Alkol için…
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, hem vatandaşların can sağlığını korumak hem devletin büyük vergi kaybını önlemek adına etil alkol ithalatına sınır getirilmesi gerektiğini bildirdi.

Görevden alındılar
Milli Eğitim Bakanlığı, Aksaray’da otizmli öğrencilerin yuhalanması olayında sorumluluğu görülen okul müdürü ve yardımcısının yöneticilik görevinden alındığını bildirdi.

6 binden fazla
İstanbul’da kayıtlı olmayan 6 bin 416 Suriyelinin bu kentten başka illere gönderildiği açıklandı. Kaydı bulunmayan Suriyelilere İstanbul’dan ayrılmaları için 30 Ekim’e kadar süre tanınmıştı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ