Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,56 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 29.11.2019
  • 1.109 kez okundu

Başgardiyana Saldırı
İskenderun Cezaevi’nde görevli başgardiyan, saldırıya uğradı. Olay sanığı 2 kişi yakalandı. İskenderun M Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda başgardiyan olarak görev yapan İbrahim D.’yi darp ettikleri iddiasıyla, V.A. ile A.Y. adlı sanıklar, çıkarıldıkları mahkemede tutuklandı.

Önemli işbirliği
Gençlik ve Spor Bakanlığı, 28 Vakıf Üniversitesi ile imzaladığı protokolle, sporcu öğrencilerin öğrenim hayatlarını kolaylaştıracak.

Bütçe görüşmeleri
TBMM Genel Kurulu, 9 Aralık Pazartesi gününden itibaren, Cumartesi ve Pazar günleri de dahil olmak üzere, aralıksız 12 gün sürecek 2020 yılı bütçe mesaisine başlayacak.

Yargı’da FETÖ
Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, bölge adliye mahkemelerinin 20 Temmuz 2016’da faaliyete girdiği dönemde Türkiye’de 12 bin hakim ve savcı olduğunu belirterek, bunlardan 4 bininin FETÖ üyesi olmaktan yargılandığını söyledi.

Ceza geliyor
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, termik santrallerin filtreleme projelerine fiilen 6 ay içerisinde başlamazsa, 6’ncı aya müteakip normal çevre cezalarının 20 katına kadar ceza kesebileceklerini bildirdi.

Dönenlerin sayısı
Milli Savunma Bakanlığı, Cerablus’a sığınan 593 Suriye vatandaşının gönüllü ve güvenli şekilde Tel Abyad’daki evlerine döndüğünü bildirdi.

Çiftçiye destek
Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Orman ve Köy İlişkileri (ORKÖY) Dairesi tarafından, orman köylüsünün refahını artırmak ve kalkınmasını desteklemek amacıyla süt işlemeden defne kurutmaya, kereste fabrikasından iş makinelerine kadar farklı alanlardaki projelere verilen kredilerden bugüne kadar 72 bin 763 aile ve çok sayıda kooperatif yararlandı.

CHP’den öneri
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Artık bu İşsizlik Fonu işsiz kalanlar için kullanılmalıdır. İşsizlik Fonu’ndan yararlanma şartları böylesine büyük bir sistemik kriz içinde mutlaka kolaylaştırılmalıdır” dedi.

Tiyatro Gösterisi
Arsuz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı öğretmenlerden oluşan tiyatro grubu, TEK Kampüs Okulları’nda gerçekleştirilen “Ahval-i Tedrisat” adlı gösteriyle izleyenleri büyüledi.

Kadınlara özel
Antakya Soroptomist Derneği’nin düzenlediği Kadın Emeği Ürünleriyle KadınFest Kermesi, 1 Aralık Pazar günü Antakya Atatürk Parkı’nda gerçekleştirilecek.

MB rezervleri
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası toplam rezervleri, geçen hafta 1 milyar 945 milyon dolar artarak 105 milyar 390 milyon dolara çıktı.

10 Günde İngilizce Öğretiyor
Eftal Sinan Boyan Hatay’a Geliyor
İngilizce dili konusunda 14 yıl araştırma yaptıktan sonra dilin sırlarını çözdüğünü iddia eden Eftal Sinan Boyan adlı kişi, ilimize geliyor. Antakya-Kuzeytepe’de İngilizce Dil Kursu açacağı belirtilen kişinin, 10 günde İngilizceyi öğrettiği öne sürüldü. Bir arkadaşı, Eftal Sinan Boyan’ı şöyle anlattı:
“5 Dilde tercümanlık yapıyor. Dünyanın % 60’ını gezdi. 14 yılda İngilizcenin sırlarını çözerek, formülüze etmeyi başardı. 25 yıldır, ’10 günde İngilizce’ sloganıyla, Türkiye’nin her yerinde eğitim veriyor. Günde 4, toplamda 40 saatlik oldukça disiplinli bir çalışma metodu uygulayan Boyan, kursiyerleri, kurs sonunda 6. seviyeye taşıyabilmektedir.”
İstek üzerine ilimize gelen Eftal Sinan Boyan, yakında Antakya Kuzeytepe’de kurs vermeye başlayacak. Yurtdışı bağlantılı veya turizm sektöründe çalışıp İngilizceye ihtiyaç duyanlar, bizzat kendisini arayıp bilgi alabilecekler.
İrtibat telefon, “0507 898 58 93.”

Murat Et Organizasyon Girişimi, Çocuk Oyunu
2 Aralık Pazartesi
“Maşa ile Koca Ayı” adlı oyun,
hafta başında ilimizde sahneleniyor.
Murat Et Organizasyon, bu kez de miniklerin severek izlediği çizgi dizisi karakterleri “Maşa ile Koca Ayı”yı sevenleri ile buluşturuyor. 2 Aralık Pazartesi günü Hatay Kültür Merkezi’nde; 09:00, 10:30, 13:30, 15:00 saatlerinde okul seansları, saat 19:00’da ise aile seansı ile hayranlarının karşısında olacak “Maşa ile Koca Ayı”nın yoğun ilgi görmesi bekleniyor.
İçeriğindeki iyilik ve komedi ile Maşa adındaki küçük bir kızın ve arkadaşı Koca Ayı’nın maceralarını konu alan oyunda, diğer karakterler; Dişi Ayı, Saf Kurt, Sinsi Kurt ve Tavşan da sevimli karakterlere eşlik edecek. Oyunda, uzun bir kış uykusundan uyanan Koca Ayı, bahar mevsiminin tadını çıkaracakken, tüm kış onun uyanmasını iple çeken yaramaz dostu minik Maşa ile karşılaşınca, çeşitli maceralar yaşamaya başlarlar. Bu eğlenceli olaylarda; tavşan, kurt kardeşler ve sevimli dişi ayı da onlara eşlik eder.
Murat Et Organizasyon İşletmecisi Murat Et, Hataylı minik izleyiciler için yine muhteşem bir oyun getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, az sayıda kalan bilet için kendilerine 0 533 337 42 07 no’lu telefondan ulaşılabileceğini söyledi.

Uygulama değişiyor
Gelir idaresi Başkanlığı, özel bankalar üzerinden vergi tahsilatı uygulamasını 1 Ocak itibarı ile sonlandırıyor.

Gündem: Gastroenteroloji
Türk Gastroenteroloji Derneği (TGD) ile Gastroenteroloji Cerrahisi Derneği işbirliği ile düzenlenen 36. UGH Mezuniyet Sonrası Eğitim Toplantısı ve 7. Gastroenteroloji Cerrahisi Kongresi, 29 Kasım–1 Aralık tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilecek.

Afet ve ilk yardım
Milli Eğitim Bakanlığı’nca, pansiyonlu okulların öğrenci ve öğretmenlerine verilmeye başlanan eğitimlerle, afetlerin neden olabileceği zararların önlenmesi veya en aza indirilmesi amaçlanıyor.

KOBİ’lere fırsat
İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB), AliExpress ve AliExpress Türkiye resmi iş ortağı İhracatname, KOBİ’lerin yurt dışındaki tüketicilere doğrudan ulaşmasını sağlayacak bir anlaşma imzaladı.

Önemli veri
6 Aralık Cuma: 17:30/Nakit Bütçe Dengesi/Kasım/Önceki: – 11.9 milyar TL

Esnafın şikayeti
Bankaların faiz düşüşlerinin ardından kendilerine yeni ek gelir yolları aradığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “ATM’den limit üzerine para çekmeye de işlem ücreti getiren bankalar artık nereden para keseceğini şaşırdı” dedi.

Büyük İkramiye
80 Milyon Lira
Milli Piyango İdaresi yetkililerinden aldığı bilgiye göre, 31 Aralık’ta yapılacak yılbaşı özel çekilişinde 80 milyon liralık büyük ikramiyenin yanı sıra 1 adet 8 milyon lira, 10 adet 1 milyon lira, 30 adet 100 bin lira, 100 adet 10 bin lira ve 200 adet 5 bin liralık ikramiye verilecek.

İmar denetçisi
Sayısı artıyor
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca, çarpık kentleşme ve kaçak yapılaşmayla mücadele için ülke genelinde görev yapan 2 bin 100 imar denetçisine yenileri eklenecek. Denetçiler, şehirlerin yapı yoğunluğuna ve ihtiyaca göre 81 ilde görevlendirilecek.

Polis’e Eğitim
Kadına yönelik şiddete karşı hayata geçirilen Kadın Destek Uygulaması Programı kapsamında, polis merkezi amirliklerinde çalışan 60 bin personele eğitim verilecek.

Bir paket bile!
Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Filiz Koşar, “Sigara kullanımı bağışıklık sistemini zayıflatarak zatürre oluşmasına sebep olmaktadır. Günde 10 ila 20 arası sigara kullanımı zatürre riskini 2,3 kat artırır” dedi.

Okul Servislerine
Ülke geneli denetimi
Türkiye genelinde, öğrencilerin, okul servis araçlarında huzur ve güven içerisinde yolculuk yapmalarını sağlamak amacıyla, araçlar ve sürücülere yönelik özel denetimler gerçekleştirildi. Denetimlerde, 277 sürücünün kurallara uymadığı tespit edildi, 91 araç trafikten men edildi, 1343 trafik kural ihlali tespit edilerek işlem yapıldı.

Seracılık Fuarı
Antalya’da kapılarını açan, dünyanın en büyük örtüaltı (seracılık) tarım sektörü fuarı Growtech 19. Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı, 30 Kasım’a kadar misafirlerini ağırlayacak.

Her şeyinden…
Meyvesinden yağ, yaprağından çay, suyundan gübre ve yem elde edilen zeytinin çekirdeğinden de çok az kül bırakan “çevreci ve doğal” kalorifer yakıtı üretiliyor.

Güven Endeksi
Ekonomik güven endeksi, Kasım’da, geçen aya kıyasla yüzde 1,7 yükselerek 89,8’den 91,3’e ulaştı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ