Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,78 / Satış: 7,81

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 03.12.2019
  • 762 kez okundu

CHP’den öneri
Ekonomi için
CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu “Görünen, 2020 konkordato, 2021 yılı iflaslar yılı olacak. Bu durumdan çıkmak için CHP olarak 4 aşamalı bir plan öngörüyoruz” dedi.

Asgari ne olur?
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk: “Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda, tıpkı geçtiğimiz yıl olduğu gibi asgari ücretin tüm tarafların uzlaşısı ile tespit edilmesini canı gönülden diliyorum.”

En çok borsa…
Küresel piyasalarda azalan belirsizlikler ve ticaret görüşmelerindeki iyimser hava, Kasım’da pay piyasalarına değer kazandırırken, BIST 100 endeksi de yüzde 8,6 yükselerek en çok kazandıran yatırım aracı oldu.

Hac kontenjanı
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “2020 Yılı Hac Protokolü ile bu yıl hac kontenjanımızı 3 bin 430 kişi artırarak 83 bin 430 olarak güncelledik” dedi.

İşletmelere denetim
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde eş zamanlı yürütülen ürün bazlı gıda denetimlerinde, 72 bin 783 işletme denetlendi. Denetimlerin aralıksız olarak sürdürüleceği ifade edildi.

Kadın girişimcilere
İhracat potansiyeli taşıyan kadın ve genç girişimcilere destek olmak amacıyla, UPS Export Akademi ve Ticaret Bakanlığı işbirliği imza töreni gerçekleşti. Bu işbirliği kapsamında, ihracat yapmak isteyen kadın girişimcilere eğitim verilecek.

Bakanlık açıkladı:
Yeni nesil kimlik!
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Ehliyet ve pasaportların devri tarihinden bugüne kadar toplam 3 milyon 400 bin yeni nesil pasaport, 7 milyon 300 bin sürücü belgesi verilmiş olup, verilen yeni nesil kimlik kartı sayısı da 49 milyon 270 bine ulaşmıştır” dedi.

Öğretmen alımı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “2035’lere kadar hangi branşta ne kadar öğretmene ihtiyacımız var çalışmasını tamamlamış bulunuyoruz. Buna göre de yükseköğretimle bağlantısını da kontenjan sınırlaması biçiminde de ele alıyoruz” dedi.

Başkan Karataş’ın annesi defnedildi
Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Hassa Belediye Başkanı Mehmet Karataş’ın annesi Figen Karataş (80) toprağa verildi. Karataş’ın cenazesi, Merkez Caiinde kılınan cenaze namazının ardından Aşağıkarafakılı Mahalle Mezarlığı’nda defnedildi. Cenaze töre-nine, AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Hassa Kaymakamı Yusuf Turan, Kırıkhan Kayma-kamı Zafer Karamehmetoğlu, MHP Hatay İl Başkanı Murat Adal, ilçe belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri katıldı.

Yerel’e destek
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Muhtarlarımız derse ki ‘Ben kendi köyümü de organize ederim, kendi köyümde de bunu yaparım’, trüf ormanıdır veya bal ormanı, ‘Bir araziyi buna tahsis ederiz’ derse kamu olarak biz de katkı veririz” dedi.

İdlib’e 46 tırlık insani yardım
Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Suriye’nin İdlib kentine 46 tır insani yardım gönderildi. BM’nin yardımlarını taşıyan 46 tır, Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan geçiş yaptı. Tırlardaki insani yardım malzemelerinin İdlib ve kırsalındaki ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağı öğrenildi.

Hassa Belediye Başkanı Karataş’ın acı günü
Annesi Vefat Etti
Hassa Belediye Başkanı Mehmet Karataş, anne acısı yaşadı. Vefat eden anne Fidan Karataş’ın cenazesi, dün Karafakılı Mezarlığı’nda defnedildi. ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Sayı 21 oldu!
İçişleri Bakanlığı’nca
3 haftada 7 farklı uyruktan 21 yabancı terörist savaşçı, ülkelerine sınır dışı edildi.
Geri gönderme merkezlerinde 938 yabancı terörist savaşçı kaldı.

Aşağıoba’da yol çalışmaları
Antakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, Aşağıoba Mahallesi’nde malzeme serme ve zemin düzenleme çalışması gerçekleştirdi. Yapılan açıklamada; mahalle sakinlerinin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda Aşağıoba Mahallesi’nde malzeme serme ve zemin düzenleme çalışmalarının hızlı bir şekilde gerçek-leştirildiği, çalışmaların ardından yolun hizmete sunulacağı belirtildi.

HİKAF Bugün Başlıyor
Bu Yıl 12.’si düzenlenen Hatay İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı, İskenderun Teknik Üniversitesi merkez kampüsünde bugün kapılarını aralıyor.
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olurları, Hatay Valiliği himayeleri, Hatay Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü organizasyonu ve İskenderun Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan Hatay İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı, bu sabah saat 10.30’da, İskenderun Teknik Üniversitesi merkez kampüsünde işveren ve iş arayanları buluşturacak.
100’e yakın firmanın stant kuracağı Hatay İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı’nda 2 gün boyunca konferanslar, iş fırsatları, seminerler, eğitimler, kariyer ve stajlar iş arayan vatandaşları bekliyor olacak. İSTE Fuarı, stantlarda işveren ve iş arayan vatandaşları buluşturmayı hedefliyor.
Bugün başlayacak olan Hatay İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı’na konuşmacı olarak; saat 10.30’da MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, saat 13.30’da Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, saat 14.00’da ise TOBB Genç Girişimciler Hatay il Başkanı Ali Dablan katılacaklar. 4 Aralık 2019 tarihinde saat 10.30’da Vodafone Yetenek Stratejisi ve Geliştirme Müdürü Hakan Derviş Koçak, saat 11.00’da Watch X CBO Sorumlusu Salih İçsal, 13.30’da Limak Port İnsan Kaynakları Müdürü Ozan Boran, saat 14.00’da ise Tosyalı Holding İnsan Kaynakları Müdürü Serkan Ayvataş, konferansları ile destek olacak.

BKİK Eylemi
14 Aralık’ta Ankara’da
Kısa adı BKİK olan Birleşik Kamu İş Konfederasyonu, İktidarın açlık ve yoksulluk bütçesine “dur” demek için, bağlı sendikalarla birlikte 14 Aralık Pazar günü başkentte eylem yapıyor. Eğitim İş ve Birleşik Kamu İş Konfederasyonu’na bağlı sendika üyeleri, 14 Aralık Cumartesi günü Ankara Tandoğan Meydanı’nda toplanarak mesajlarını aktaracak. Bu arada Eğitim İş, etkinliğe katılanlar için otobüs tahsis edildiğini kaydederek, “Ankara’ya gitmek için şubemiz tarafından araç kaldırılacaktır. Katılmak isteyen üyelerimiz, 0549 652 12 35 nolu telefondan bizlere ulaşabilirler. Unutma! Sen yoksan bir eksiğiz” mesajı verdi.

40 bin 677 firma
Kasım ayı ihracat rakamlarını değerlendiren TİM Başkanı İsmail Gülle, Kasım ayında ihracat ailesine 1545 firmanın katıldığını, 40 bin 677 firmanın da ihracat gerçekleştirdiğini aktardı.

Büyüdük!
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yılın üçüncü çeyreğine (temmuz-eylül) ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarını açıkladı. Buna göre; Türkiye ekonomisi, yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 0,9 büyüme kaydetti.

Pasaport Polisine
Turkuaz Yelek
İçişleri Bakanı Süley-man Soylu’nun talimatı üzerine, Emniyet Genel Müdürlüğü Hudut Kapıları Daire Başkanlığı, pasaport polislerinin kıyafetlerinde değişikliğe gitti.

81 İl’de
Ağustos 2016’dan bu yana 60 ilde 43 bini aşkın çocuğa ulaşan ‘Yarını Kodlayanlar’ Projesi, 4’üncü yılı kapsamında, 81 ilde 100 bin çocuğa kodlama eğitimi verecek.

Personel alımı
TÜBİTAK Başkanlığınca 10 engelli personel istihdam edilecek. Ankara ve Kocaeli’de görev yapacak personel için son başvuru tarihi 6 Aralık olarak belirlendi. İş başvuruları Türkiye İş Kurumunun web sayfası üzerinden (https://esube.iskur.gov.tr) gerçekleştiriliyor.

İŞKUR üzerinden
Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün Resmi Gazete’de yayımlanan ilanına göre, kurayla lise mezunu 42 gemici ve 39 yağcı alınacak. Ayrıca, lisans mezunu KPSS ile 25 deniz trafik operatörü, 12 mühendis ve 11 kaptan alımı yapılacak. İlanlar, Türkiye İş Kurumunun internet adresinde yayınlandıktan sonra başvuru süreci başlayacak.

Yargıtay İlanı
İşçi personel için
Yargıtay Başkanlığı, sözlü sınavla güvenlik görevlisi ve temizlik görevlisi kadrolarına 33 işçi istihdam edecek. Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre, 15 silahlı güvenlik görevlisi ve 18 temizlik personeli alımı için başvurular Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) üzerinden alınacak.

Yılbaşında başlıyor
Egzoz gazı emisyon ölçümünü yaptırmayan araçların trafikte otomatik saptanıp cezai işlem uygulanılacak istemi, yılbaşı itibarıyla Ankara’da hayata geçecek.

İlk toplantı
İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020’de geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere ilk toplantısını dün yaptı.

Sonuçlar 24’ünde
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca düzenlenen Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (2019-YDS/3) tamamlandı. ÖSYM takvimine göre, YDS sonuçları 24 Aralık’ta açıklanacak.

Geri kazanıyoruz
Türkiye’de geçen yıl düzenli depolama tesislerinde 56 milyon ton atık bertaraf edilirken, geri kazanım tesislerinde 48 milyon ton atık dönüştürüldü.

İdlib’de patlama
Hatay’ın sınır kenti, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içerisindeki iki ilçede bulunan pazar yerlerine düzenlenen hava saldırısında, ilk belirlemelere göre toplam 11 sivil hayatını kaybetti, en az 20 sivil yaralandı.

İhracat Rakamları
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Kasım ayı ihracatı-mız 16 milyar 214 milyon dolar oldu. Bu, 11 ayda yakaladığımız 4’üncü en yük-sek aylık ihracat rakamı” dedi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ