Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,57 / Satış: 7,60
€ EURO → Alış: 8,94 / Satış: 8,97

Kısa Kısa haberler

Kısa Kısa haberler
  • 09.12.2019
  • 747 kez okundu

KESK 24.Yıl Gecesi
KESK Konfederasyonu’nun emek, barış ve demokrasi mücadelesinin 24.kuruluş yıldönümü, ilimizdeki sendika yönetici ve üyelerince kutlandı. Sol sendikaların üyesi kamu çalışanları, geçtiğimiz Cumartesi günü, Defne ilçesi Harbiye Kule Restaurant’ta gerçekleştirilen dostluk ve dayanışma yemeğinde bir araya geldi.

Yarın; “İnsan Hakları Günü”
Hatay Valiliği bünyesindeki resmi-özel çok sayıda kuruluşun temsiliyle oluşturulan İl İnsan Hakları Kurulu üyeleri,
yarın sabah Atatürk Anıtı’nda toplanarak saygı duruşunda bulunacak. İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde çelenk sunma ve saygı duruşu sonrası, İl İnsan Hakları Kurulu Başkanı Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu tarafından, günün anlamına uygun bir konuşma yapılacak.

BŞB Meclisi
Yarın Altınözü’nde toplanıyor
Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi, 2019 yılı son toplantısını yarın yapıyor. Yarınki toplantı, Altınözü Belediye Meclisi Salonu’nda yapılıyor.

Kuşalanı’nda Kaza
Otomobil bahçeye düştü…
Antakya-Samandağ yolunun en çok kaza yaşanan Koyunoğlu-Kuşalanı bölgesinde, geçtiğimiz hafta bir kaza daha yaşandı. Kuşalanı sınırlarında gece seyreden bir otomobil, muhtemelen aşırı hız ve direksiyon hakimiyetinin kaybolması sonucu bahçeye düştü. Kazada ölen olmazken, 2 kişi hafif yaraşandı.
Alınan bilgiye göre, Antakya-Samandağ yönünde seyreden 31 SB 402 plakalı araç sürücüsü, saat 21:00 civarlarında direksiyon hakimiyetini kaybederek, yol kenarında bulunan mandalina bahçesine yuvarlandı. Kazada ölen olmadı. Ancak şoför ile yanındaki olmak üzere, 2 kişi hafif yaralandı. Yaralıların tedavisi, gelen ambulans ekiplerince ayakta yapıldı.

Tasarruf… Önce kamuda!
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, enerji verimliliğinin toplumsal kültürün parçası haline gelmesinde kamunun örnek olmasını amaçladıklarını belirtti.

Sigara yasağında
Kapsam genişliyor
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Açılır kapanır tavanlı alanların kapalı alan olarak tanımlanacağı, tavanın tamamen açık alan olarak uygulandığı bir yönetmelik değişikliği olacak” dedi.

Bakanlık denetimi
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığıyla yürütecekleri çalışmayla, termik santrallerin Aralık ayı boyunca tek tek inceleneceğini bildirdi.

Hatay Vakıflardan
Suçlamaya yanıt…
Hatay Vakıflar Bölge Müdürü Mehmet Yıldıran, Osmaniye’nin Kadirli ilçesindeki tarihi Ala Cami’de restorasyon sırasında “metal çatı yapıldığı” iddialarına ilişkin “Örtünün, yapının orijinalliğine olumsuz bir etkisi söz konusu değildir” dedi.

İşaret diline destek
Yükseköğretim Kurulu tarafından engelli öğrencilere yönelik alınan kararlar, işaret diliyle internet ortamında yayınlandı.
YÖK Yürütme Kurulu Üyesi ve Engelli Öğrenci Çalışma Grubu Yürütücüsü Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, “Engellilere yönelik tüm kararlar işaret diline çevrilecek” dedi.

Bütçe zamanı!
TBMM Genel Kurulu, bugünden itibaren aralıksız 12 gün sürecek 2020 yılı bütçe mesaisine başlayacak.

Çocuklar için
Hatay’ın Defne ilçesinde bulunan Eren Küçükkaya Anaokulu’nda Öğretmen Selvihan Tepeli öncülüğünde bir araya gelen veliler, köy okullarındaki ihtiyaç sahibi öğrenciler için atkı, bere, yelek, kazak ve boyunluk örüyor.

Narlıca İ.H.O. kantini kiralanacak
İhale Bugün
Antakya ilçesi Narlıca Mahallesi’ndeki İmam Hatip Ortaokulu kantini, pazarlık usulü kiralanacak. Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, 742 öğrencinin öğrenim görmekte olduğu Narlıca İmam Hatip Ortaokulu’ndaki kantinin, yıllığı 15 bin liraya, pazarlık usulü ihale ile kiralanacağını duyurdu. İhale, bugün sabah 09.00’da, Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde yapılıyor.

BŞB İtfaiye Daire Başkanı emekli oldu
Hatay Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Nesip Fırıncıoğulları, emekli oldu. Daire Başkanı olan Nesip Fırıncıoğulları’nın, emekliye ayrıldığı öğrenildi.

21 İl bünyesinde
Ekolojik Koridor
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bakanlık olarak, 22 ildeki ekolojik koridor çalışmalarının devam ettiğini belirtti. 22 İl arasında Hatay bulunmuyor.

Deprem Sigortası
26 Eylül 2019 tarihinde Silivri açıklarında meydana gelen 5.8’lik deprem sonrası, online deprem sigortası başvuruları 6 kat arttı. DASK adedi ve toplam prim tutarı; Eylül, Ekim ve Kasım’da art arda rekorlar kırarak, aylık bazda son üç yılın en yüksek poliçe adedine ulaştı.

Samandağ Belediyesi 8 araç alıyor
Samandağ Belediyesi, iş ve binek olmak üzere, toplam 8 motorlu araç alımı yapacak. Samandağ Belediye Meclisi’nin geçtiğimiz Cuma günkü toplantısında, ihtiyaç duyulan 1 adet merdiven sepetli kamyonet, 1 adet mini beko loder kepçe, 3 adet binek araç, 2 adet kabinli pickup ve 2 adet motosikletin, leasing yöntemiyle alınması oy birliği ile kabul edilmişti.

Kaçak 20 Sikke
ele geçti
Kırıkhan- Hassa kara yolu Güzelce Mahallesi mevkiinde yol uygulaması yapan Jandarma ekipleri, şüphe üzerine 31 NEN 35 plakalı aracı durdurdu. Araçta yapılan aramada, Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen 20 sikke ve 1 adet detektör ele geçirildi. Olayla ilgili araç sürücüsü Ş.K. (49) ve yanında bulunan A.R. (41) gözaltına alındı.

Fazla verdi
Hazine’nin Kasım ayında nakit gelirleri 86 milyar 53 milyon lira, nakit giderleri ise 78 milyar 152 milyon lira olurken, nakit dengesi 7 milyar 901 milyon lira fazla olarak kayıtlara geçti.

İstanbul RE360’da Hatay Damgası
Künefe ve Kabak Tatlısı İle…
İstanbul’da, gayrimenkul dünyası temsilcilerini bir araya getirecek olan büyük organizasyona, Antakya Peynirli Künefesi ile Kabak Tatlısı damga vuracak. İstanbul Swissotel’de yarın ve Çarşamba günü düzenlenmesi öngörülen büyük organizasyonda; gayrimenkul sektörüne yön veren tüm paydaşlara sektörün üst düzey yöneticileri ile birebir tanışma fırsatı yaratan, farklı deneyim ve trendlerin 360⁰ bakış açısıyla gerçekleştiği, sektör trendlerinin konuşulduğu, ortak akıl oluşturan ve vizyon geliştiren 2 gün süreli konferanslar gerçekleşecek.
Bu arada, Dünya’nın en büyük gayrimenkul firmalarının ve işadamlarının katılım sağlayacağı etkinlikle, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın da berberinde götüreceği bir ekip eliyle, Expo ve Gastronomi ünvanlı şehrimizin tanıtımı yapılacak, kentimizin onur konuğu olduğu toplantıda, Hatay’ın imza tatlısı Künefe Şovu ile Kireçte Kıtır Kabak Tatlısı, dünyanın ünlü gayrimenkul temsilcilerine ve uzmanlarına ikram edilecek.

MKÜ, gayrimenkul kiralaması yapıyor
İhale Bugün
Banka ATM’si yıllık kirası 12 bin TL
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ), mülkiyetindeki bazı gayrimenkulleri ihale yöntemiyle kiralıyor. Kiralama ihalesi, 9 Aralık günü (bugün) yapılıyor.
Edinilen bilgiye göre, MKÜ Tayfur Sökmen Kampüsü içinde bulunan, halen İş Bankası kurumsalına ait ATM’nin yıllık icarı için 12.000 TL isteniyor. Aynı şekilde, TEB’in ATM’si için de yıllık 7500 lira istenmekle birlikte, kiralama, 3 yıllığına yapılıyor ve 3 yıllık icar da peşin alınıyor.
Bun göre, halen İşbank ATM’si bulunan12 m2 alan için 3 yıllığına 26 bin lira, TEB’in ATM’si için 3 yıllığına 22.780 lira talep edilirken, yine MKÜ’ye ait bir dükkan için yıllık 6500 TL, 2 kantin için ise 2000 TL ile 4200 TL talep ediliyor.
Hatay MKÜ duyurusunda, “Üniversitemiz Tayfur Sökmen Kampüsü ve bağlı birimlerinde bulunan 6 adet taşınmaz, 9 Aralık 2019 tarihinde, 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 45. Maddesi Açık Teklif (Arttırma) Usulü’ne göre kiraya verilecektir” denildi.

İşbirliği protokolü
KOSGEB ile DEİK arasında, KOBİ’lerin ihracattaki paylarının artırılarak dış pazarlardaki etkinliklerini güçlendirmek amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.

İhracatın %76’sı
AKİB üzerinden
Ocak-Kasım döneminde gerçekleştirilen narenciye ihracatının yüzde 55’i Bağımsız Devletler Topluluğu’na, yüzde 20’si Avrupa Birliği, yüzde 19’u da Orta Doğu ülkelerine gerçekleştirildi. Bu ihracatın yüzde 76’sı AKİB üzerinden yapıldı.

Sınırda yığılma
Şam Yönetiminin ve Rusya’nın, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içerisindeki yerleşim alanlarına yönelik askeri operasyonları sonucu son 1 haftada yerinden edilen 25 bin sivil, Türkiye sınırına yakın bölgelere kaçtı.

Atalay’a güvenoyu
Türk-İş’ten yapılan açıklamaya göre, Konfederasyonun bir otelde düzenlenen 23. Olağan Genel Kurulu’nda 289 delege oy kullandı. 279 oy geçerli, 10 oy da geçersiz sayıldı. Ergün Atalay, geçerli oyların 236’sını alarak yeniden Genel Başkan oldu.

TBB’den talep
Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, “Türkiye’nin kuvvetler ayrılığını sağlaya-cak yeni bir Hakimler ve ayrıca Savcılar Yüksek Kuruluna ihtiyaç var” dedi.

Üreticiye destek
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, AB Kırsal Kalkınma Programı 2 (IPARD- II) destekleri 5’inci başvuru çağrısı 4’üncü grubunda, 84 proje için 113 milyon lira destek verileceğini belirtti.

Daha güvenli
İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Türkiye genelindeki okullar ve çevresinde alınan tedbirler ve denetimler sonucu, yaralama, tehdit, hakaret, hırsızlık gibi olaylarda yüzde 25,1 azalma sağlandı.

Tuz’u azaltın!
Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği Üyesi Prof. Dr. Gülsüm Özkan, yaptıkları bir çalışmada, tuz tüketiminin azaltılmasıyla, hipertansiyon oranının da düştüğünü gördüklerini belirtti.

Olağan Kurultay
CHP’de, Kasım ayı başında başlayan kurultay takvimi çerçevesinde, mahalle delegeleri seçimi tamamlandı. CHP’de il başkanlığı seçimlerinin, gelecek yıl Şubat ayında tamamlanması planlanıyor. 37. Olağan Büyük Kurultayı ise, il kongrelerinin tamamlanmasından 45 gün sonra, yani Nisan ayı ortalarında yapılması bekleniyor.

Türk Mutfağı Yılı
Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice “Kültür ve Turizm Bakanlığının 2020 yılını ‘Türk mutfağı yılı’ ilan etmesi, federasyonun 150 bin üyesi tarafından memnuniyetle karşılandı.” dedi.

Önemli veri
9 Aralık Pazartesi: 14:30/Gelecek 12 Ay için Enflasyon Beklentisi/Aralık/Önceki: % 10.46

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ