Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,76 / Satış: 7,79

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 11.12.2019
  • 763 kez okundu

Genç Parti İl Kongresi Pazar Günü…
Genç Parti Hatay İl Kongresi bu hafta sonunda yapılıyor. Adnan Çevik’in İl Başkanı olduğu Hatay Genç Parti İl Kongresi, 15 Aralık Pazar günü saat 14.00’te Antakya Esentepe Mahallesi Oskar Düğün Salonu’nda yapılıyor.

BŞB Gastronomi Heyeti İstanbul’da
Hatay Büyükşehir Belediyesi Gastronomi ekibi, toplu halde İstanbul’a gitti. Heyetin başında BŞB Başkanı Lütfü Savaş bulunuyor. Dün ve bugün olmak üzere, iki gün süreyle dünyanın önde gelen emlak kuruluşu temsilcilerine Hatay yemeklerini tanıtacak olan heyetin dünkü İstanbul yolculuğu öncesi, Hatay BŞB Başkanı Lütfü Savaş, şu mesajı verdi:
“10-11 Aralık tarihleri arasında, Beşiktaş Swiss Otel The Bosphorus’ta gerçekleşecek olan, gayrimenkulün büyük buluşması olarak da adlandırılan RE360 Fuarı’nda, Hatay’ın geleceğine ilham veren projeleri ve Medeniyetler Bahçesi temasıyla 2021 yılında Hatay’da gerçekleştireceğimiz EXPO’nun kent ve ülke ekonomisine sağlayacağı katkıları yerli ve yabancı yatırımcılarla paylaşacağız.”

1742 araca ceza
Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye genelinde yapılan denetimlerde, kış lastiği takmayan 1742 araca ceza kesildi.

Samandağ’da imar mağdurları ses vermek istiyor
Eylem Cuma Günü…
Samandağ ilçesindeki imar mağdurları, haftanın son günü bir araya gelerek mesaj vermek istiyor. Ko-nuya ilişkin basın açıkla-ması, 13 Aralık Cuma günü saat 15’te Oytun Alanı’nda gerçekleşecek. Yapılan duyuruda, “Sevgili dostlar… Cuma günü saat 3’te, Samandağ’da gerçekleşen imar süreci ile ilgili eski parkta basın açık-lamamız olacaktır. Bütün mağdur olan dostların katılımını rica eder, ayrıca ayın 18’ine kadar itiraz dilekçesi vermeyen dostların da itiraz dilekçesi vererek, dosya numarası almasını rica ederiz. Bu sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz” denildi.

Arabulucu Sonuçları Belli Oldu
Adalet Bakanlığı’nın, hukuk mezunları içinden “Arabulucu” tespitine yönelik sınavın sonuçları açıklandı. 24 Kasım 2019 tarihinde 15 ilde gerçekleşen “Arabuluculuk” yazılı sınavında, 91 ve üstü puan alan toplam 6271 aday, sicil başvurusu yapmaya hak kazandı. Sınav sonuçları, Bakanlığın internet sitesinde, sınava giren hukuk mezununun TC Kimlik Numarası ile girilmek suretiyle öğrenilebiliyor.

İdlib’e Döner
Türkiye Döner Üretici-leri Birliği (DÜBİDER) tarafından, Hatay’ın sınır komşusu İdlib’deki kamplarda bulunan mültecilere insani yardım malzemeleri ile iki ton hazır pişmiş döner dağıtıldı.

Avrupa’dan Yeşil ve Gri Pasaporta ön vize uygulaması
Avrupa ülkelerine vizesiz seyahat edilebilen yeşil (hususi) ve gri (hizmet) pasaportlara muafiyet sınırlaması getirildi. Önceden hiçbir izin ve işleme tabi olmadan Avrupa ülkelerine gidebilen bu pasaport sahipleri, 2021’den itibaren önceden kayıt olmak zorunda. Kayıt işlemi sırasında, vatandaşların, giriş izni alabilmek için 7 Euro harç bedeli ödemeleri de gerekiyor.
Edinilen bilgilere göre, yeşil ve gri pasaportlara, Schengen bölgesi ülkelerden sınırlama başlıyor. Önceden hiçbir izin ve işleme tabi olmadan Avrupa ülkelerine gidebilen bu pasaport sahipleri, bundan böyle izin alıp kayıt olmak zorunda
Vize aracılık hizmeti veren EuroAsia’nın duyurusuna göre, yeşil ve gri pasaport sahipleri, 2021 yılından itibaren Avrupa ülkelerine gidebilmek için önceden izin almak zorunda kalacak. Avrupa ülkelerine vizesiz seyahat etme özgürlüğüne sahip vatandaşlar için, alınan karar gereğince, vizesiz seyahat etme kısıtlaması getirildi. Bundan böyle, Avrupa seyahati için vizeden muaf tutulan kişiler de, seyahatleri öncesinde ilgili ülkeye giriş izni almaları gerekecek.
18 yaş altı ve 70 yaş üzeri yolcular, ilgili harç bedelinden muaf tutulacak. Uygulama ile beraber, yeşil ve gri pasaport sahibi Türk vatandaşlarının vize muafiyet hakları saklı tutulurken, Avrupa’ya girişlerde seyahat izni almaları zorunlu koşuluyor.
Yeni yürürlüğe giren yasanın öncelikli amacının güvenlik olduğunu beyan eden Avrupa Parlamentosu; sınır kontrolünün sağlanması, salgın tehlikesi, yasadışı göç, güvenlik tehdidi ve kendi ülke vatandaşlarını korumak gibi gerekçelerle böyle bir kararın alındığını bildirdi.

Asgari Görüşmesi
İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020’de geçerli olacak asgari ücreti belirleme görüşmeleri kapsamında ikinci kez toplandı.

Kadına Şiddet
Adalet Bakanlığı Sözcüsü ve Strateji Geliştirme Başkanı Ertuğrul Çekin: “Şiddete maruz kalan kadınlarla ilgili tedbir kararlarını hızla alacak ihtisas mahkemeleri kurulacak.”

Basınla diyalog
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, yerli ve yabancı birçok yatırımcının yer alacağı RE360 Gayrimenkul Fuarı için gittiği İstanbul’da, basın mensupları ile bir araya geldi.

‘Helal’ zamanı
Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Soylu, akreditasyon taleplerini toplamaya başladıklarını belirterek, ilk başvuru yapan TSE’nin talebini sonuçlandırmak üzere olduklarını söyledi.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor.
İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Altınözü İlçesi Türkmen Mezrası Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Büyükdalyan Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Oğlakören Mahallesine 09:30-17:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Açıkdere, Akcurun, Bitiren, Gökçegöz ve Mansurlu Mahallelerine 09:30-17:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Arpaderesi Mahallesi Arpaderesi Sokak, Harlısu ve Kozaklı Mahallelerine 09:30-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Tülek Mahallesine 09:30-13:30 saatleri arası,
Belen İlçesi Derebahçe Mahallesi Ayyıldız, Güzel, Güzelyayla, Papatya, Ş.Uz.Çvş.Mustafa Mercanoğlu, Çardak, Dingil, Girne, Pehlivan, Özden, Asmalı ve 17 Sokaklara 13:00-17:00 saatleri arası,
Belen İlçesi Fatih Mahallesi 25, Gülevler, 24, 23 ve 26 Sokaklara 09:30-12:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Çekmece Mahallesi 365, 385 ve 308 Sokaklara 14:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Çekmece Mahallesi 427 Sokağa 9:30-12:30 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Ocaklı Mahallesi Meşeli, Mimar Sinan, Namık Kemal Çıkmazı, Seçer Çıkmazı, Çarşamba, Çay, Öğülbek, İkiz, Şahbazlar Çıkmazı, Arıkan, Baytarlar, Mehmet Cemal Aksoy, Erenler, Fer, Gazi Osman Paşa, Hasan Dede, Hülya, Katipli, Küllü, Kiremit Ocağı, Ortak, Şahbaz, Akasya, Gülnergiz, Kanal, Namak Kemal, 319 Nolu, 310 Nolu, Vicdan, 318 Nolu, Akkoyunlu ve Şahanlar Sokaklara 12:00-16:30 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Sanayi Mahallesi Lütfü Evren, 413 Nolu, Kasaplar, Şehit Emin Bayırlı, Pazar, Ören, Ali İhsan Bölükbaşı, Bakırcılar, Nursan Merkez Cami ve 416 nolu Sokaklara 11:00-14:15 saatleri arası,
İskenderun İlçesi İsmet İnönü Mahallesi Çamlık Sitesi Sokağa 09:30-12:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Atatürk Mahallesine 10:00-14:30 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Yalaz Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Kışlak ve Hisarcık Mahallelerine 09:00-17:00 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

İlçe Gündemi:
İnsan Hakları
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, “10 Aralık İnsan Hakları Günü ve Demokrasi Haftası” münasebetiyle, ilçenin adli erkanı, İlçe İnsan Hakları Kurulu’nun üyeleri ve yerel yöneticileri ile bir araya geldi.

Ödül zamanı
Türkiye’de bilimsel çalışmaları ve araştırmaları desteklemeyi, başarının ülke ve insanlık hizmetine sunulmasını hedefleyen “İlim Yayma Ödülleri”, 22 Aralık’ta sahiplerini bulacak.

Polis uyardı
Emniyet Genel Müdürlüğü, telefonda kendilerini polis, hakim, savcı olarak tanıtıp para talep edenler ile “444” ve “0850”li numaralı hatlardan arayarak banka hesap ve kişisel bilgileri isteyenlere karşı dikkatli olunması uyarısında bulundu.

Kadın Girişimciler
‘2020’ Toplantısı
TOBB Kadın Girişimciler Kurulu 2019 yılı son toplantısını, TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirdi.​ Toplantıda, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan tarafından, Kurul’un 2020 yılında gerçekleştireceği faaliyetlere ilişkin bilgilendirme yapıldı.

İstihdam Tablosu
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “2009-2018 arasındaki son 9 yılda küresel krize rağmen dünyada eşi görülmemiş bir rekorla 8,1 milyon net ilave istihdam oluşturduk” dedi.

İlk evini alanlara
31 Aralık 2019’a kadar, Garanti BBVA Mortgage’dan 50 bin ila 100 bin TL arasında konut kredisi kullanan ilk bin kişiye, 300 TL bonus hediye edilecek.

Yeşil ve Gri için
Yeni düzenleme
Avrupa ülkelerine vizesiz seyahat edilebilen yeşil (hususi) ve gri (hizmet) pasaportlara muafiyet sınırlaması getirildi. Önceden hiçbir izin ve işleme tabi olmadan Avrupa ülkelerine gidebilen bu pasaport sahipleri, 2021’den itibaren önceden kayıt olmak zorunda. Kayıt işlemi sırasında vatandaşların, giriş izni alabilmek için 7 euro harç bedeli ödemeleri de gerekiyor.

Karara bağlandı
Adalet Bakanlığı Sözcüsü Ertuğrul Çekin, FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin davalara dair, “Açılan 289 fiili darbe davasının 271’i karara bağlanmıştır” dedi.

Ölümler azaldı
İçişleri Bakanlığı’nca hayata geçirilen “Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi” kapsamında uygulanan yeni denetim stratejileriyle önemli başarı elde edildi. Buna göre, trafik kazalarında ölenlerin sayısı geçen yıla oranla yüzde 27 azaldı.

AFAD uyarısı
Bina güvenliğine
AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, “Bizleri deprem, sel veya heyelanlara karşı koruyacak yapılar, doğru zemine, doğru tekniklerle ve o yerin afetselliğine uygun olarak inşa edilmiş binalardır” dedi.

Kültüre de harcadık
TÜİK verilerine göre, kültür harcamaları, 2018 yılında 2017 yılına göre %23,4 artarak 54 milyar 383 milyon 287 bin TL oldu. Kültür harcamalarının gayri safi yurtiçi hasılaya oranı, 2018 yılında %1,5 olarak gerçekleşti.

Adalet Bakanlığı
Sözcülüğü kuruldu
Adalet Bakanlığı Sözcülüğü görevine atanan Strateji Geliştirme Başkanı Ertuğrul Çekin, kamuoyunun doğru, sağlıklı ve gecikmeksizin bilgilendirilmesi amacıyla, düzenli olarak açıklamalar yapacak.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ