Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

16 Nisan ‘Referandumu’ Ohal şartlarında yapılmamalı

16 Nisan ‘Referandumu’ Ohal şartlarında yapılmamalı
  • 06.04.2017
  • 1.504 kez okundu

“Siyasi iktidar, elinde tutuğu tüm kamusal güçle (kamu kurumları ve personeliyle) bir EVET çalışması yürütüyor” diyen, Baro Başkanı Ekrem Dönmez, OHAL şartlarındaki bir referandumun yanlışlığına işaret etti.

5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törende bir araya gelen Hatay Barosu Avukatları adına, Baro Başkanı Av. Ekrem Dönmez Anıt’a çelenk sundu. Törende, daha sonra saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
Gerçekleşen törenin ardından sorularımızı cevaplandıran Baro Başkanı Ekrem Dönmez, ‘HAYIR’ oylarının özgür iradeler noktasında bu denli baskı altına alınmasının ‘normal’ olmadığını söylerken, Olağanüstü Hal (OHAL) koşullarında gerçekleşecek bir referandumun yanlışlığına işaret etti. “Bu şartlarda oluşan bir tabloda hukuk adına hiçbir şey yok” diye konuşan Dönmez, şunları söyledi:
“İfade ettiğiniz tabloda hukuk adına hiç bir şey yok! Bunun adı ‘hukuk’ değil. Türkiye, insan haklarına saygılı, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olarak Anayasa’da tanımlanmış bir düzlemde yürümek zorunda. Bu tanımın içerisinde referandum sürecine giderken şunu ifade etmemiz gerekiyor ki… Olağanüstü Hal süreci içerisinde bir referandum yapılıyor olmasını özümseme şansımız yok. Hatta bunu ‘doğru’ görme şansımız dahi yok. Eğer bizler, bir hukuk devleti olgusu içerisinde hareket ediyorsak, en başta bu referandumu OHAL şartlarında yapmamamız gerekiyor.”
-KAMU OLANAKLARIYLA-
“Gelinen noktada, her şey, EVET ya da HAYIR kapsamında bir siyaset menfaat manevrası şeklinde dönüyor” diyen Baro Başkanı Ekrem Dönmez, şöyle devam etti:
“Siyasi iktidar, elinde tutuğu tüm kamusal güçle (kamu kurumları ve personeliyle) bir EVET çalışması yürütüyor. HAYIR’ı savunanlar ise yandaş medyanın bu konudaki baskın gücü altında ‘bireysel’ çalışmalarla referanduma ilerliyor. Bu eşitsizlik bile, adaletsiz bir yarışın ve adaletsiz bir seçimin yapılmakta olduğunu gösteriyor. Bu da, ‘kendimize güvenmiyoruz’ demektir.
Eğer bizler; kendine güvenen, insan haklarına saygılı, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olgusu içerisinde hareket ediyorsak, bir kere bu seçimin bu kadar eşitsiz bir platformda, ama özellikle de OHAL şartlarında hayata geçmesine itiraz etmek zorundayız.”-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ