Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 07.01.2020
  • 435 kez okundu

Türkiye’de okullar arası yarışmalarda derece elde eden
Hatay’dan 8 öğrenci var:
5’i Altınöz, 3’ü Dörtyol’dan
Milli Eğitim Bakanlığı, çeşitli alanlarda, 81 İl arasında düzenlenen ve tüm öğrencileri kapsayan yarışmalarda Hatay’dan 8 öğrencinin birincilik, ikincilik ya da üçüncülük kazandığını, bu öğrencilerin 5’inin Altınözü, 3’ünün ise Dörtyol ilçelerinde öğrenim görmekte olduğu bildirdi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın dün açıklamasını yaptığı, Türkiye yarışmalarında ilk 3 arasına girerek derece elde eden öğrenciler içinde Hatay’dan 8 başarılı isim, şöyle sıralandı:
Fatime Nur Karaca: Altınözü Yarseli İ.H.L. Öğr. Kyokushin Türkiye Birincisi
Dilan Korkmaz: Altınözü Yarseli İ.H.L. Öğr. Kyokushin Türkiye İkincisi
Emine Korkmaz: Altınözü Yarseli İ.H.L. Öğr.
Kyokushin Türkiye Üçüncüsü
Gamze Kaplan: Altınözü Yolağzı İ.H.L. Öğr.
Kyokushin Türkiye Üçüncüsü
Mehmet Güler: Altınözü-Boynuyoğun O.O.-
Kyokushin Türkiye Üçüncüsü
Emine Bozkurt: Dörtyol Şehit Ayhan Say A.L. Öğr-Gastronomi Türkiye Birincisi
Emine Solak: Dörtyol Şehit Ayhn Say A.L. Öğr.-Gastonomi Türkiye Üçüncüsü
Sultan Çola: Dörtyol Şehit Ayhan Say A.L. Öğr.-Gastronomi Türkiye İkincisi

Sınırda çaresizlik
Hatay’a komşu İdlib’deki saldırılardan kaçarak Suriye-Türkiye sınır hattı yakınlarındaki Harbanuş Köyü’ne sığınan siviller, soğuk ve yağışlı havanın yanı sıra yakacak, gıda ve barınma gibi sıkıntılar nedeniyle zor şartlarda yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor.

Yayman’dan Hatay Mesajı
Hatay Sanayici ve İşadamları Dergisi’nin son sayısında, Medeniyetler şehri Hatay’da devam eden projeler üzerine açıklamada bulunan, Ak Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, “Yakın zamanda Hatay’ımızı müzeler şehri yapacağız. Deniz, kum, güneş turizminden sıkılan insanlar için, alternatif turizmin başkenti haline getireceğiz. Çünkü Hatay’ın bir hikayesi var. Biz, hep birlikte ve ortak akılla, bu hikayeyi insanlara anlatacağız” dedi.

Meteoroloji tahmini:
Bugün-yarın Yağışlı, Sonra Güneşli Günler
Meteoroloji, bölgemizdeki yağışların iki gün daha süreceğini duyurdu. Meteoroloji tahminine göre, bugün ve yarın ilimizde saatlik yağışlar bekleniyor. Sıcaklık ise bugün gündüz saatlerinde 12, gece 7 derece, yarın ise gündüz saatlerinde 11, gece ise 4 derece olacak. Yani yarın, bugünden soğuk geçecek. Meteoroloji tahminine göre, Perşembe gününden itibaren 7-8 gün süreyle güneşli günler göreceğiz. Hava sıcaklıkları ise gündüzleri 12-13, gece 5-6 derece civarında bekleniyor.

Meteoroloji aşırı yağışa karşı uyardı
Meteoroloji, genellikle Mersin ile Adana illerinde olmak üzere, ilimizi kısmen etkisi altına alması beklenen aşırı yağış ve fırtına konusunda uyardı. Meteoroloji tahmin ve uyarısında, “Mersin ve Adana’da, sabah saatlerinden itibaren görülecek olan kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, Çarşamba (08.01.2020) günü sabah saatlerine kadar Mersin il geneli ile Adana’nın batısında şiddetli ve yer yer aşırı (100-200 kg/m2) olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar ve kıyıya yakın kesim-lerde hortum oluşma riski gibi olumsuzluk-lara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir” denildi.

Güzelburç’ta Enerji Kesintisi
İlimizde yarın, Antakya ilçesine bağlı Güzelburç Mahallesi’nde kısmi elektrik kesintisi uygulanıyor. Toroslar EDAŞ duyurusuna göre, yarınki kısmi kesintinin Güzelburç kısmı söyle:
“Antakya ilçesi Güzelburç Mahallesi, Atatürk, E-5 Kara Yolu, Demirkol ve Eski İskenderun Yolu Sokak ile Kuzeytepe Mahallesi Uğur Mumcu, İbni Sina ve Abdi İpekçi Sokak, Odabaşı Mahallesi Abdi İpekçi, İbni Sina, Uğur Mumcu, Bulut, 65, 66 ve 1.Değirmen Sokak’ta 9:00-17:00 saatleri arasında, YG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.”

MEB 19.962 Öğretmen alıyor
BAŞVURU BAŞLADI
Milli Eğitim Bakanlığı, 19.962 Sözleşmeli Öğret-men alımı için başvuruları kabul etmeye başladı. Dün başlayan başvurular, 10 Ocak tarihine kadar devam edecek. Sözleşmeli Öğretmenlik içini başvuran adaylarla ilgili sözlü sınavlar 5-22 Şubat 2020 tarihleri arasında yapılacak. 25 Şubat’ta da sözlü sınav sonuçları netleşecek. Atama sonuçları ise 18 Mart 2020 tarihinde belli olacak.
20 bin Sözleşmeli Öğret-men alımında 3007 kişilik kontenjan ile en fazla sınıf öğretmeni alınırken en faz-la alım yapılacak 5 branş ile sayıları şöyle oluştu:
Sınıf Öğretmeni:
3007 Kişi
Din-Ahlak Bilgisi:
1836 Kişi
İngilizce: 1731 Kişi
İlkokul (Matematik): 1699 Kişi
Okul Öncesi: 1513 Kişi

Esnaf ve sanatkar
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf ve sanatkar sayısının, 2019’da bir önceki yıla göre 37 bin 988 arttığını ve 1 milyon 791 bin 201 olduğunu bildirdi.

Antakya’daki tüm ilkokullar arasında:
Masal-hikaye Canlandırma Yarışması…
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçedeki tüm ilkokullar arasında “Türk Masal ve Hikayelerini Canlandırma Yarışması” düzenliyor.
Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde; Hatay Antakya Gülderen İlkokulu, Madenboyu İlkokulu, Karlısu İlkokulu ve Şehit Adil Görüroğlu İlkokulu koordinesinde gerçekleştirilecek olan yarışmanın amacına dair verilen bilgi şöyle:
“Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, Milli Eğitim Temel Kanunu ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın genel amaçlarına uygun olarak, ilgili yasal düzenlemelerde belirtilen ilke, esas ve amaçlara aykırılık teşkil etmeyecek şekilde, İlkokullar arası ‘Antakya Masal ve Hikaye Canlandırma Yarışması’nın amacı; Yerli ve milli olmadan evrensel olunamayacağı ilkesinden hareketle, Türk Masal ve Hikayelerini yaşatmak ve tanıtmak, bu kültür mirasını gelecek kuşaklara bırakmaktır. İlçemiz ilkokullarında öğrenim gören öğrencileri; Türk dilini doğru, etkili ve kurallarına uygun olarak konuşmaya özendirmek, onlara toplum karşısında kendilerini ifade etme becerisi ve özgüven kazanmalarına katkı sağlamaktır.”
Antakya ilçesindeki ilkokulları kapsayacak yarışmanın düzenleme komitesindeki yetkili isimler şunlar: Mustafa GÜNEŞ, Adem Ekinci, Gülderen İlkokulu Müdürü (üye), Madenboyu İlkokulu Müdürü (üye), Kazım Coşkun, Alparslan Ersin, Karlısu Hürriyet İlkokulu Müdürü (üye), Şehit Adil Görüroğlu İlkokulu Müdürü (üye) Bayram Cambaz, Antakya İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü. Yarışma ile ilgili bölge elemeleri 11 Mart 2020, il finali ise 1 Nisan 2020 tarihinde yapılacak.

Kadın-Erkek Astsubay Alımı
Başvuru Bugün Başlıyor
Lise mezunu kadın ve erkek Subay-Astsubay alımı başvuruları bugün başlıyor. Yayımlanan duyuruda, 2020 yılı lise mezunu Subay-Astsubay alımında, başvuruların, 7 Ocak 2020 günü başlayacağı belirtildi.
Edinilen bilgiye göre, Milli Savunma Üniversitesi bünyesine, lise mezunu adaylar arasından çok sayıda subay ve astsubay alınacak. Bu alım için adaylar, ilk aşamada Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) yazılı sınavına girecek. Yazılı sınav, ÖSYM Başkanlığı tarafından yapılacak.
MSÜ Subay-Astsubay alımı için ilk aşama sınavı başvuruları 7 Ocak 2020 Salı günü başlayacak. Başvurular, ÖSYM aday işlemleri sistemi üzerinden alınacak. 10 Şubat 2020 günü başvuruların sona ermesinin ardından, MSÜ Yazılı Sınavı, 29 Mart 2020 günü yapılacak. Sonuçlar, 21 Nisan 2020 günü açıklanacak.

YMM Sınavı 4-13 Nisan’da
Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği’nin (TÜRMOB) bu yılki 1’inci dönem Yeminli Mali Müşavirlik Sınavları,
4-13 Nisan’da Ankara’da gerçekleştirilecek. Birliğin Resmi Gazete’de yayımlanan ilanına göre, ilk kez sınava başvuracak adayların, 31 Aralık 2019 itibarıyla gerekli hizmet sürelerini fiilen tamamlamış olmaları gerekiyor. Sınava ilk kez katılacaklar için son başvuru tarihi 31 Ocak, tekrar katılacaklar için 16 Mart olarak belirlendi. Sınavlar, 4-13 Nisan’da Ankara’da yapılacak.

MKÜ’den 35 araç için sigorta ihalesi
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ), bünyesindeki toplam 35 motorlu araç için, kasko ve diğer sigortalama hizmet-leri için ihale düzenleniyor. MKÜ duyurusunda, “Üni-versitemiz hizmetlerinde kullanılan 35 adet resmi taşıtın, 2020 yılına ait zorunlu trafik sigortalarının yaptırılması işi ihale edilecek olup, teklifler, 10 Ocak 2020 tarihine kadar alınacaktır” denildi.

MEB’den Öğrencilere
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğrencilerin buluşlarını daha görünür kılmak ve tüm öğrencileri buna özendirmek amacıyla, Bakanlığın internet sitesinde, “2019’un Fark Yaratan Öğrencileri” isminde ayrı bir bölüm açıldığını bildirdi.

Başvuru zamanı
Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2020-TUS 1. Dönem) ve Tıp Doktorluğu Alanında Yurtdışı Yükseköğ-retim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı’na (2020-STS Tıp Doktorluğu 1. Dönem) başvurular başladı.

Sağlıkta şiddete
Bakanlık önlemi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlıkta şiddetin önlenmesi konusundaki çalışmalar kapsamında hekimlerin hem hasta yükünü azaltan hem de fiziksel ortamlarını iyileştiren bir düzenlemenin hayata geçirileceğini bildirdi.

Diyanet’e Personel
Diyanet İşleri Başkanlığınca yazılı ve sözlü sınav sonucuna göre 15 Diyanet İşleri Uzman Yardımcısı alınacak. Şartları taşıyan adaylar, 7-20 Ocak tarihlerinde “dibbys.diyanet.gov.tr/IKYS/Sinav/Kurumdisi” adresi üzerinden sınav başvuru formunu doldurduktan sonra, başvurularını onaylatmak üzere, istenen belgelerle birlikte herhangi bir il veya ilçe müftülüğüne şahsen müracaat edecek.

FETÖ/PDY Sözlüğü
Emniyet Genel Müdürlüğü, FETÖ/PDY’nin kullandığı şifreli dili, şüpheli, tanık/müşteki-mağdur veya bilgisi alınan kişilerin ifadelerinden çözerek bir sözlük hazırladı.

Protesto edildi
İdlib’de gerçekleştirilen son dönemki saldırılar, Hatay’da Suriyeliler tarafından protesto edildi. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Suriyeliler, bir süre saldırılar aleyhinde slogan attıktan sonra dağıldı.

Doğa tutkunları
Türkiye’nin önemli kış turizm merkezlerinden Palandöken, 10-12 Ocak’ta düzenlenecek Palandöken Outdoor Festivali’nde çok sayıda doğa sporları tutkununu ağırlamaya hazırlanıyor.

TCDD yalanladı
TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü’nce, yüksek hızlı trenlerde (YHT) kullanıma sunulan internet bağlantısı üzerinden bazı gazete ve haber sitelerine girişin yasaklandığına yönelik iddialarının gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

62 Milyonu geçtik
Mobil cepten internet abone sayısı, geçen yılın üçüncü çeyreği itibarıyla 62 milyon 238 bin 237’ye yükseldi.

Yerli filmler
Gişede lider
Kültür ve Turizm Bakanlı-ğı’ndan yapılan açıklamaya göre, geçen yıl yerli film izleyici sayısı 33,6 milyon, yabancı film izleyici sayısı ise 25,9 milyon oldu. Bakanlığın verilerine göre, 2019 yılında 147’si yerli, 260’ı yabancı olmak üzere 407 film vizyona girdi.

Pilot uygulama
Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen, hastanın bilgilerini ambulansa binmeden doktoruna ileten “İnme 112” mobil uygulaması pilot il olarak Bolu’da hayata geçirildi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ