Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,76 / Satış: 7,79

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 11.01.2020
  • 430 kez okundu

Beklenti %10
Merkez Bankası Bek-lenti Anketi’nde, 2020 yıl-sonu için enflasyon bek-lentisi yüzde 10,01 olur-ken, büyüme beklentisi ise yüzde 3,2’den yüzde 3,4’e yükseldi. 12 ay son-rası için dolar/TL beklen-tisi ise 6,43 seviyesinde.

Alım olmayacak!
Türkiye’nin kontrolünde olan yerlerden zeytinyağı alımı için Tarım Kredi Kooperatifleri’ne, hububat ürünleri için Toprak Mahsulleri Ofisi’ne yetki verildiğini belirten Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, Suriye’den arpa aldıklarını, buğday almayacaklarını söyledi.

Tatil zamanı
Yarıyıl tatilinin başlayacağı 17 Ocak’tan itibaren, Türkiye’nin çeşitli kentlerinde farklı ilgi alanlarına yönelik çocuk ve gençlik kampları düzenlenecek. Bazı kamp organizasyonları, sadece çocuklarına değil, ebeveynlerine de ev sahipliği yapacak.

Milyon devretti
20, 25, 28, 38, 40 ve 49 olarak belirlenen kazandıran numaraları kimse bilmeyince, Sayısal Loto’da 1 milyon 164 bin 538 lira devretti. Çekilişte 5 bilen 65 kişi 7 bin 166’şar lira, 4 bilen 3 bin 646 kişi 96’şar lira ve 3 bilen 70 bin 319 kişi de 13 lira 20’şer kuruş ikramiye kazandı.

Terzi’nin acılı günü
Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü personeli Gülşah Terzi, baba acısı yaşadı Gülşah Terzi’nin babası vefat etti.
Merhumun cenazesi, hafta başında Saman-dağ’da toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Gss’de Muyene Var, İlaç Yok!
Genel Sağlık Sigortası (GSS) sistemine prim borcu olan vatandaşlar, yılsonuna kadar sağlık hizmeti alabilecek.
Cumhurbaşkanlığı kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, GSS sistemi kapsamında olup, prim borcu nedeniyle sağlık hizmeti alamayacak vatandaşlara ve bakmakla yükümlü yakınlarına, Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık tesisleri ile devlet üniversitelerinin sağlık uygulama ve araştırma merkezlerinde (üniversite hastanelerinde) 31 Aralık 2020’ye kadar sağlık hizmeti verilecek. Ancak uygulamada, hasta olan borçlu kişi, eczanelerden ilaç alamayacak, ilaç alabilmesi için ücretini ödemesi gerekecek.

Sözleşmeli Öğretmen
Milli Eğitim Bakanlığı takvimine göre 6 Ocak’ta başlayan 20 bin Sözleşmeli Öğretmen alımına ilişkin ön başvuru süreci dün tamamlandı. Ön başvuruların ardından, adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri 21 Ocak’ta ilan edilecek. Sözlü sınavlar, 5-22 Şubat’ta yapılacak, sonuçlar 25 Şubat’ta açıklanacak. Atama tercihleri 9-13 Mart’ta alınacak, sonuçları ise 18 Mart’ta duyurulacak.

400 Bin Lira
Memur-Sen ve Hak-İş’in İdlib için başlattığı yardım kampanyasında toplanan 400 bin liralık çek; Kızılay, AFAD, İHH ve Deniz Feneri Derneği’ne teslim edildi.

Tek aday mı?
CHP’de Nisan ayı içeresinde yapılması beklenen 37. Olağan Kurultayı’nda gözler, Genel Başkan adaylıklarında olacak. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun tek aday olmasının beklendiği Kurultay’da, Genel Başkan Adayı olmak için delege tamsayısının en az yüzde 5’inin imzası gerekiyor.

MHP’de gündem yoğun
MHP’nin üç günlük değerlendirme toplantılarına dün başlandı. Devlet Bahçeli, Partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Merkez Disiplin Kurulu (MDK) üyeleri, Milletvekilleri Ve İl Başkanlarıyla bir araya geliyor.

TİM’den destek
Türkiye İhracatçılar Meclisi, üye ihracatçıların yıllık üyelik aidatını kaldırma kararı aldı. TİM Başkanı İsmail Gülle, bu karar sonrasında, toplamda 20 milyon TL’lik kaynağın ihracatçılara bırakıldığını açıkladı.

37 Yürek Buluşması Bugün…
11 Ocak Cumartesi günü, Antakya’da 37 Edebiyatçı, Şair ve Yazarın el ele vererek oluşturduğu “Yürekler dile geldi” adlı kitabın tanıtımı yapılıyor. 11 Ocak Cumartesi günü (bugün), Hatay Büyükşehir Belediyesi ana binasında, 7.kattaki Meclis Salonu’nda saat 14.30’da gerçekleştirilecek etkinlikte 37 Yazar, Şair ve Edebiyatçı, eserlerinin tanıtımını yapacak.
Proje Koordinatörü Nebih Nafile, tüm sanatseverleri, edebiyat ve kültür severleri bu etkinliğe davet ederken, kitabın oluşumuna katkı sağlayan 37 yürek Şair, Edebiyatçı ve Öykü Yazarının isimleri şöyle sıralandı:
Ömer Bayraktar, Duran Yaşar, Mehmet Ali Akyüz, Nihat Aslanyürek, Ahmet Bostancı, Muhsin Boz, Aziz Büyükaşık, Nevra Çağlayan, Nadya Çapar, Sedat Doğan, Süleyman Duman, Eysel Erbaş, Hikmet Güzel, Bahar Gül, Usulet Güner, Sevim Yunus Habip, Gülnaz Nurlu Kavvas, Azime Yılmaz Kaymam, Serpil Korkmaz, Nuray Bulgurcu Beşerikli, Neslihan Kanuncu Seçkin, Nebih Nafile, Derya Özkan, Semih Özkan, Fatma Özyurt, Gülşen Randa, Nesrin Sarıgül, Selma Sayar, Meral Türker, Mehmet Yanar, Yonca Yaşar, Orhan Yeniocak, Sezer Yorgun.

Hatay Ressamları Karma Sergisi
BUGÜN…
İlimizdeki çok sayıda ressamın eserlerinden oluşan bir karma sergi düzenleniyor. Etkinlik, 11 Ocak Cumartesi günü (bugün) Antakya Primemall AVM’de yapılıyor.
Cumartesi günü başlayıp bir hafta boyunca süreceği belirtilen karma sergiye emek veren ve eserleriyle destek olan Ressamlar şunlar:
Abdurrahman Eren, Ahmet Bostancı, Ahmet Yılmaz, Ali İrgin, Atıf Soğuksu, Aybike Doğru, Ayfer Azap Yolcu, Berna Özlem Özcan, Beşir Yücedal, Betül Dönmez, Damla Öztürk, Elif İnci Okur, Ender Ertaş, Ercan Delioğlan, Firuzan Çopur, Havva Yunus, İpek Nur Özdemir, Makbule Atlan, Mete Baçkır, Mithat Tutal, Naim Gülbol, Osman Çayır, Özlem Secerli, Perihan Çapar, Pınar Özkan, Sabahattin Köseoğlu, Salah Wisho, Selmani Baki Kocaispir, Selva Güven, Serap Ray Açıkgöz, Suat Kanatlı, Ş. Burcu Okur, Şahnaz Yılmaz, Şenay Alban, Türkan Wisho, Ünal Kuş, Vedat Şulan, Yeşim Gül, Yusuf Altunay, Yusuf Çolak, Yusuf Döner, Zeynep Gülbol.

Doğum Yapan Çalışan Kadına 7500 Tl Destek
Hükümet, bu yıl da doğum yapan çalışan kadınlara; süt ve emzirme parası, doğum ve kreş yardımı, yarım gün çalışma desteği vermeye devam edecek. Bir çocuklu asgari ücretli bir anneye ödenen para, 7.500 lirayı geçecek. Bu tutar, çocuk sayısı ve brüt maaşa göre değişirken, 4 bin lira brüt ücreti olan bir anne için ödenen toplam miktar ise 11 bin liraya ulaşacak.
Hükümet, geçen yıl yaklaşık 1 milyon çocuk için yaklaşık 450 milyon lira doğum yardımı yaptı. Çoklu doğum yardımı kapsamında, yaklaşık da 13 bin 500 hanede yaşayan 30 bine yakın çocuk için 20 milyon lira kaynak aktarıldı.
Asgari ücret, bu yıl Asgari Geçim İndirimi ile birlikte 2 bin 324 lira olurken, bir kereye mahsus 180 lira olarak uygulanan emzirme yardımı bu yıl için 200 lira civarında olacak. SSK’lı çalışan kadınlar, doğum yardımı adı altında, izin döneminde iş görmezlik parası alıyor. Bu haktan yararlanabilmek için, en az 90 gün sigorta primi ödenmesi koşulu bulunuyor. Bu tutar, çalışan annenin son üç aylık brüt ücretine göre hesaplanıyor, ödeniyor. Günlük brüt ücret ve bunun üçte ikisi, anneye ödeniyor. Çalışan annenin ilk çocuğunda alacağı destek, 7 bin 500 lirayı geçiyor.
Anneler, çocuk okula başlayıncaya kadar, yarım gün çalışma hakkından yararlanabiliyor. Yasal doğum izninin ardından ilk çocuk için 60 gün, ikinci çocuk için 120 gün, üç ve daha fazla çocuk için 180 gün yarım gün çalışılıyor ve tam maaş alıyor. Böylece anneler, yarı zamanlı çalışsa da tam maaş alıyor. Çocuğu engelli doğan anneler ise 12 ay süreyle yarı zamanlı çalışabiliyor. Çalışan anneler, süt parası diğer adıyla emzirme ödeneğinden da yararlanabiliyor. Bu yıl için alınacak süt parasının 200 lira olması bekleniyor.

THM Koro Yarışması
Antakya’da Ortaokullar Arası THK Koro Yarışması ön elemeleri 3 Mart’ta, ilçe finalleri 20 Mart’ta.
Antakya’daki ortaokullar arasında Türk Halk Müziği Koro Yarışması yapılıyor. Yarışmalarla ilgi süreç başladı. Programa göre, ön elemeler 3 Mart’ta, ilçe finalleri ile 3 ile 10 Mart tarihlerinde yapılırken, il finali ise 20 Mart’ta yapılıyor. Projenin Hedefleri şöyle sıralandı:
-Çocukları Türk Halk müziği ile tanıştırmak…
-Çocukların kendine olan güvenini arttırmak…
-Çocukların sosyalleşmesine yardımcı olmak…
-Çocukların aklını kullanmasını sağlamak…
-Çocukların boş zamanlarını değerlendirmesini sağlamak…
-Çocukları bilgisayar bağımlılığından kurtarmak…
-Çocukların, bu oyunlara yönlendirmek suretiyle, kötü alışkanlıklara yönelimini engellemek…
Bu arada projenin uygulanmasına ilişkin kurullarda da şu isimler bulunuyor:
Bayram Cambaz (Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü – Şube Müdürü), Ercan Tozlu (Odabaşı 75. Yıl Ortaokulu Müdür Yardımcısı), Ünal Öztorun (Bedii Sabuncu Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Öğretmeni), Gülcan Öztorun (Bedii Sabuncu Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Öğretmeni).

Tırlar İdlib’e
Deniz Feneri Derneği Afyonkarahisar Temsilcisi Doğan Selçuk, kısa süre önce, ülke genelindeki hayırseverlere İdlib için yardım çağrısında bulunduklarını söyledi. Toplanan 6 tırlık yardımla Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı’na geldiklerini belirten Selçuk, yardımların bölgede dağıtılacağı bilgisini verdi.

FETÖ Operasyonu
FETÖ’nün Deniz Kuvvetleri Komutanlığındaki yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında 7’si muvazzaf 12 asker gözaltına alındı.

İşsizlik rakamları
Türkiye’de işsizlik oranı 2019 Ekim ayında 2018 yılının aynı ayına göre 1,8 puan artarak yüzde 13,4’e yükseldi. Bu dönemde işsiz sayısı 608 bin kişilik artışla 4 milyon 396 bin olarak hesaplandı.

CHP’de 716 ilçe
CHP’nin 14 Aralık 2019’da başlayan 37. Olağan Kurultay takvimi kapsamında, bugüne kadar 716 ilçe kongresi gerçekleştirildi. Partinin il kongreleri ise 3 Şubat-2 Mart 2020 tarihleri arasında yapılacak. İl kongrelerinde hem il başkanları hem de kurultay delegeleri belirlenecek.

Sporda Şiddet
İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Sporda Şiddetsiz İletişim” Projesiyle “Rakibine Jest Yap” kampanyasını başlattıklarını belirterek, “Kampanyamızla rakibin oyunun ayrılmaz bir parçası olduğunu hatırlatıyoruz” dedi.

Hakarete yargılama
Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaretten yargılanan iki çocuğun uzlaşma talepleri, birinin İstiklal Marşı’nı diğerinin ise Nurullah Genç’in “Yağmur” şiirini ezberlemesi ve Cumhurbaşkanından özür dilemesi şartıyla kabul edildi.

Engelli Memur
Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı kapsamında, kamu kurum ve kuruluşlarının boş kadrolarına kura çekimiyle engelli memur yerleştirme sonuçları açıklandı. Adaylar, yerleştirme sonuçlarına ÖSYM’nin “https://sonuc.osym.gov.tr” adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle erişebilecek.

TOBB uygulaması
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB), ulaştırma ve lojistik sektörüne önemli bir destek geldi. Avrupa kıtasına yönelik taşımalarda 227 TL olan TIR Karnesi fiyatları, yüzde 55 oranında düşürülerek, 102 TL oldu.​

KOBİ’lere çağrı
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “KOBİ’lere yönelik destek programları kapsamında geçen yıl 2,3 milyar liralık kaynak kullandırdık. Çok farklı programlarla KOBİ’lerimizi desteklemeye devam ediyoruz. Benim ricam, lütfen bu çağrıları takip etsinler” dedi.

Kontenjan azalıyor
Basın kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle bir araya gelen Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, bu yıl hukuk fakültelerini kontenjanının 15-20 dolayında azaltılacağını söyledi.

Evcil hayvanlarda
Seyahate düzenleme
Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde yapılan düzenleme ile artık evcil hayvanlarda ulaşım araçlarında kilitli kafeste olmak şartı ile sahiplerinin yanında seyahat edebilecek.

Önemli veri
13 Ocak Pazartesi: 10:00/Cari İşlemler Dengesi/Kasım/Beklenti: – 0.40 milyar dolar/Önceki: + 1.55 milyar dolar

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ