Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,02 / Satış: 8,06
€ EURO → Alış: 9,49 / Satış: 9,52

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 06.02.2020
  • 549 kez okundu

YKS başvuruları bugün başlıyor
ÖSYM, YKS başvuru kılavuzunu yayımladı. Başvurular, 6 Şubat ila 3 Mart tarihleri arasında alınacak. Başvuruları bugün başlayacak olan YKS, 20-21 Haziran 2020 tarihinde yapılıyor. 20 Haziran 2020 tarihinde Temel Yeterlilik Testi (TYT), 21 Haziran 2020 tarihinde sabah oturumunda Alan Yeterlilik Testleri (AYT), öğleden sonra oturumunda Yabancı Dil Testi (YDT) uygulanacak. Sınava başvurular, 6 Şubat- 3 Mart 2020 tarihleri arasında yapılacak.

Esnafa tavsiye
Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “Yeni bir iş yeri açılırken mutlaka fizibilite yapılmalı ve yeni iş yerlerinin daha açılmadan kapanmasının önüne geçilmelidir” dedi.

POS Anlaşması
Şekerbank, Türkiye Noterler Birliği ile noterlik dairelerinde POS cihazı kullanılmasına ilişkin anlaşma imzaladı. Anlaşma ile noterler, kredi ve banka kartı aracılığıyla ödeme almaya başlayacak.

Yeni düzenleme
Helal Akreditasyon Kurumu, personel alım kriterlerinde düzenlemeye gitti. Uzman ve uzman yardımcılığı ilanlarına başvuru şartları, işe alınacak personelin görev, yetki ve sorumlulukları belirlendi.

İmar Kanunu’nda
Değişiklik Teklifi
Teklifin TBMM’de kabul edilen maddelerine göre, imar uygulamalarının mahkeme kararıyla iptal edilmesi durumunda, davaya konu parselin hak sahiplerine, muvafakati alınmak kaydıyla, uygulama sahası içinde idarece uygun bir yer tahsis edilecek.

Çinli Turist
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Çin’den bu yıl 550 bin turistin geleceğini öngörüyorduk. 550 bin hiç yokmuş gibi eylem planı hazırlıyoruz. 58 milyon beklentimiz var, 550 bin çok sıkıntılı değil” dedi.

CHP’de Kongreler
CHP’nin 28-29 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek 37. Olağan Kurultayı öncesinde, İstanbul ve İzmir’de il başkanlığı için tek aday üzerinde anlaşıldığı belirtilirken Ankara’daki yarışta mevcut il başkanı dahil 4 adayın adı geçiyor.

Beyazı sevdik
Türkiye’de, 2015-2019 döneminde otomobil alınırken en çok tercih edilen renk “beyaz” oldu. 5 yıllık dönemde trafiğe kaydı yapılan otomobillerin yarıdan fazlası “beyaz” olarak kayıtlara geçti.

MEB Projesi
Milli Eğitim Bakanlığı ile Harvard Üniversitesi işbirliğinde fizik, kimya, biyoloji ve matematik öğretmenlerine disiplinler arası yeni yaklaşımlar eğitimi başlatıldı.

Tarama sürüyor
Koronavirüse karşı alınan önlemler kapsamında, Uzak Doğu ülkelerinden gelen yolcuların İstanbul Havalimanı’nda termal kameralarla kontrolü sürüyor.

Sınıra takviye
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK); zırhlı personel taşıyıcı (ZPT), obüs ve tankların yer aldığı askeri konvoyu sınır birliklerine sevk etti.

MKÜ’de Kalite Komisyonuna Öğrenci Temsilcisi Seçimi
Başvuru 14 Şubat’a Kadar
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Kalite Komisyonu’na, Öğrenci Temsilcisi Seçimi’ne katılmak için başvurular 14 Şubat tarihine kadar yapılabilecek. Yükseköğretim Kalite Güvencesi ve Yükseköğretim Kalite Kurulu Yönetmeliği’nin 16. Maddesi’nin üçüncü fıkrası ve Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Kalite Komisyonu’na Öğrenci Üye Belirlenmesine İlişkin İlke ve Esaslar uyarınca, öğrenci temsilcisi olmak isteyen öğrencilerin başvu-rularının alınmakta olduğu hatırlatıldı. Bu kapsamda başvuru yapmak isteyen MKÜ öğrencilerinin, 14 Şubat 2020 Cuma günü mesai bitimine kadar, e-posta ile başvurularını [email protected] adresine iletmeleri gerektiği bildirildi.

Uluslararası Sirk İskenderun’da
İskenderun’da ilk kez hayvansız sirk gösterileri yapılıyor. Etkinlikler, 8 Şubat Cumartesi günü saat 12.00-14.00 ve 16.00 olmak üzere, 3 ayrı seansla uygulanıyor. Ekinlikler, İskenderun Spor Salonu’nda yapılacak.

Bakan açıkladı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugünden itibaren bütün uluslararası uçuşlarda, gelen yolculara yönelik termal kamera uygulamasına geçileceğini bildirdi.

Suriye sınırına
Füze sistemi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, HİSAR-A Füze Sistemi’ne ilişkin konuştu: “Bu sistemi, mümkünse hemen Suriye sınırımıza yerleştirerek, önemli bir eksiğimizi gidermiş olacağız.”

Yaban Keçisi avlayan 3 kişiye rekor ceza
79.299 Tl Ceza…
İlimiz İskenderun ve Arsuz ilçelerinde, yasa dışı şekilde yaban keçisi avladıkları tespit edilen 3 kişiye toplam 79 bin 299 TL ceza kesildi.
Alınan bilgiye göre, Doğa Koruma Milli Parklar Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Hatay Şube Müdürlüğü Av Koruma ekipleri, İskenderun ve Arsuz Yaban Hayatı Geliştirme Sahası içerisinde yaban keçisi avlayanlar olduğu yolundaki bildirimler üzerine harekete geçti. Ekipler, yasa dışı avlanan H.R., V.G. ve M.B.’yi tespit etti. 3 yaban keçisi vuran H.R., V.G. ve M.B.’ye 11 bin 319 TL idari yaptırım uygulayan ekipler, her keçi için 67 bin 980 TL tazminat olmak üzere, toplamda 79 bin 299 TL cezai işlem uyguladı. Kaçak avcıların 3 yarı otomatik tüfeğine de el konuldu.

MKÜ’de Yabancı Öğrenci alımı
Başvuru 2 Mart- 24 Nisan Arası
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’ne (MKÜ) yabancı öğrenci alımına ilişkin takvim belli oldu. Planlamaya göre, başvurular 2 Mart ile 24 Nisan tarihleri arasında yapılabilecek. MKÜ duyurusu, “Yabancı Öğrenci Sınav Başvuruları” başlığı altında, “ 2020-2021 Eğitim Öğretim yılı uluslararası öğrenci sınavı başvuruları 2 Mart – 24 Nisan 2020 tarihleri arasında alınacaktır” şeklinde oldu.
Başvuruların, 2020-YÖS Sınavı sonuçlarına göre alınacağı, 2020-YÖS Sınavı sonucuna sahip olamayan adayların başvurularının kabul edilmeyeceği, sınavın 9 Mayıs 2020 Cumartesi 10:30 ‘da yapılacağı ve sonuçların da 18 Mayıs 2020 Pazartesi günü açıklanacağı duyuruldu.

Bursluluk Sınavı 25 Nisan’da
Başvurular dün başladı
Milli Eğitim Bakanlığı; 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11’inci sınıflara yönelik olarak, İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı’nın (İOKBS), 25 Nisan 2020 tarihinde, Türkiye saati ile saat 10.00’da yapılacağını duyurdu. Başvurular, dünden itibaren alınmaya başlandı. Bursluluk Sınavı’na başvuruların 5 ile 17 Şubat tarihleri arasında kabul edileceği kaydedilirken, 25 Nisanda gerçekleşecek sınavın sonuçları ise 3 Temmuz 2020 tarihinde açıklanacak.

Engelli Öğretmenlikte
EKPSS atanmışlarına hak tepki topluyor
Engelli Öğretmen alımında, daha önce EKPSS puanı ile memurluğa atanmış olanlara Öğretmenlik için başvuru hakkı verilmesi, adayların tepkisine neden oldu. 750 Engelli Öğretmen alımında başvurular yarın sona eriyor.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) açıkladığı takvime göre, adaylar, 7 Şubat 2020 tarihine kadar başvuru yapabilecek. Diğer taraftan, MEB, bu alım sürecinde yeni bir kural uygulamakta.
Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik’in 14. Maddesi’nde, “Bu Yönetmelik hükümleri çerçevesinde, EKPSS ve kura sonucuna göre herhangi bir kadroya yerleştirilen adaylar, daha sonra yapılacak yerleştirmelere, geçerliliği devam eden aynı eğitim düzeyine ait EKPSS puanı veya kura kaydıyla başvuru yapamaz” hükmü yer alırken, MEB, bu hükme dayanarak, daha önce EKPSS ile atanmış olan adaylara aynı düzeydeki EKPSS puanlarıyla tercih hakkı vermiyor.

Güncelleme Aktifleştirildi
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Mdürlüğü (HATSU), vatandaşların abonelik bilgilerini daha kolay şekilde yenilemesi adına, “Abone Bilgilerini Güncelleme” alanını aktifleştirdi.
HATSU’nun resmi web sitesi olan www.hatsu. gov.tr linkine girerek, “Abone Bilgileri Güncelleme” alanını tıklayarak işlemlerin yapılabileceğini duyuran Genel Müdürlük, Abone Bilgileri Güncelleme Kayıt Bölümü ve Abone Bilgileri Güncelleme Sonuç Durum Bilgisi bölümleri üzerinden güncelleme adımlarının izleneceğini belirtti.
Abone bilgileri güncelleme sırasında; vatandaşın kimlik numarası, adı, soyadı, firma adı, vergi numarası, abone numarası, cep telefonu, E-mail adresi, abone türü, ilçe, mahalle ve sokak gibi bilgilerin doldurulması gerektiğine dikkat çeken Genel Müdürlük, vatandaşların, dijital ortamda işlemlerini daha hızlı, kaliteli ve kolay şekilde yapması adına çalışmaların sürdüğünü duyurdu.

İskenderun Belediye Meclisi karar aldı
7 Motorlu Araç Alımı…
İskenderun Belediye Meclisi, Başkanlığın isteği üzerine, 7 iş makinası ile binek araç alımı konusunda karar aldı. İskenderun Belediye Meclisi kararında şöyle denildi:
“Belediyemiz demirbaşına kayıtlı araçların yetersiz olması ve hizmetlerin aksamaması için, Belediyemiz hizmetlerinde kullanılmak üzere; 4 adet FORD marka Tourneo Courier Titanıum EcoBlu kamyonet türü araç, 1 adet RENAULT marka Megan Sedan Touch 1.5 Blue Dci EDC 115 bg binek türü araç, 2 adet 31+1+1 kişilik Otokar Sultan Maxi marka otobüs türü araç, 2 Adet 17+1 Kişilik FORD Transit 460ED Deluxe marka minibüs türü araç ile 1 adet Otokar Atlas marka kamyon araç üzerine 16 mt. Hidrolik Bomlu vinçli Teleskopik platform türü araçların Devlet Malzeme Ofisi’nden satın alınması hususunda gerekli Meclis kararının alınması ile ilgili Makine İkmal Bakım ve Onarım Müdürlüğü teklifi oy birliği ile kabul edildi.”

Harbiye ile Gümüşgöze’ye Doğalgaz İstemi
Bir Başka Kış’a…
İlimiz Defne ilçesinin iki büyük Mahallesi, Harbiye ile Gümüşgöze yerleşim birimlerine doğalgaz getirilmesi ile ilgili başvuruya olumsuz yanıt geldi. Edinilen bilgiye göre, Aksa Gaz Çukurova Bölge Yönetimi ile kurulan temas sonrasında, Harbiye ile Gümüşgöze’ye doğalgaz verilmesiyle ilgili isteğe şu cevap verildi:
“Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun 02.03.2016 tarih 6134/2 sayılı kararı ile 30 yıl süreyle doğal gaz dağıtım faaliyetlerini yürütmek üzere verilen Doğal Gaz Dağıtım Lisansı kapsamında; Adana, Mersin, Osmaniye illeri ile İskenderun, Tarsus, Ceyhan, Dörtyol, Toprakkale, Payas, Karayılan, Sarıseki, Denizciler, Bekbele, Nardüzü, Azganlık, Defne ve Kırıkhan ilçelerinde doğalgaz dağıtım faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Defne ilçesinin doğalgaz arzının sağlan-masına yönelik dağıtım lisansımızın özel hükümlerinde yer alan ‘Lisans genişleme tarihimiz’ itibariyle, 7 yıl içerisinde, lisans sınırları içerisinde bulunan imarlı alanlar bütünündeki yatırımların tamamlanacağı ifade edilmektedir. Bu kapsamda, ilgili binaların bulunduğu adres, 2020 yılı altyapı yatırım programımızda bulunmamakta olup, ileriki yıllarda talebin devam etmesi durumunda yeniden değerlendirmeye alınacağı hususunu bilgilerinize sunarız.”

Cezaevi firarisi 2 yıl sonra yakalandı
İskenderun M Tipi Cezaevinde 25 yıla mahkum hükümlü, cezasının bitimine yaklaşık 5 yıl kala, açık cezaevinden kaçtı. İki yıl firari olan hükümlü S. Ş, İskenderun polisi tarafından yakalandı.
25 Yıl hapis cezası alan ve bunun büyük bir bölümünü geçtikten sonra açık cezaevine giden hükümlü S. Ş, yaklaşık iki yıldır firardaydı. Yaralama ve cinayetten cezaevinden hükümlü iken kaçmasından dolayı aranan cezaevi firarisi S. Ş, İskenderun Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube ekiplerinin yaptığı çalışmalar sonucunda yakalandı.
Asayiş ekipleri tarafından adliyeye getiren firari hükümlü, S. Ş. tutuklanarak tekrar cezaevine gönderildi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ