Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,80
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 10.03.2020
  • 388 kez okundu

Hatay BŞB Etkinliği Yarın
Hatay Deprem Sempozyumu
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ilimizin deprem kuşağında olması hesabıyla, bu konuda bir sempozyuma ev sahipliği yapıyor. “Hatay Deprem Sempozyumu”, Hatay Büyükşehir Belediyesi girişimi ile 11 Mart Çarşamba günü Antakya’da Büyükşehir Meclisi salonunda sabah 09.30’da düzenleniyor. Etkinliğe konuşmacı olarak, ülkenin deprem alanında uzman isimleri; Prof. Dr. Şükrü Ersoy, Prof. Dr. Ali Pınar ve Prof. Dr. Yasin Fahjan katılıyor.
Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, etkinlikle ilgili olarak, “Türkiye’nin ve Hatay’ın deprem kuşağında bulunuyor olmasından dolayı büyük önem arz eden ve önemli bilgilerin aktarılacağı, 11 Mart Çarşamba günü saat 09.30’da Belediyemiz Meclis Salonu’nda düzenlenecek olan deprem sempozyumuna davetlisiniz” mesajı verdi.

Musiki Derneği TSM Korosu Konseri Bugün
Orhan Günal’ın başkanı olduğu Antakya Musiki Derneği bünyesindeki, Şef Mahmut Bulgurcu yönetimindeki Türk Sanat Müziği Korusu’nun “Erol Sayan Besteleri Konseri” bugün veriliyor. Antakya Kültür Merkezi’nde saat 20.00’deki programa, TRT Sanatçısı Aysen Birgör de konuk sanatçı olarak katılıyor.

Sektörlere destek
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Tekstil ve hazır giyim sektörünün desteklenmesi amacıyla yeni bir finansman programı hazırladık. İşletme ve yatırım kredisi olarak ikiye ayırdık” dedi.

CHP’de hazırlık
CHP Parti Meclisi (PM), 28-29 Mart’ta yapılacak 37. Olağan Kurultay öncesi, 12 Mart 2020 Perşembe günü son kez toplanacak.

Yeteneğin talebi
Piyanonun dâhisi, savant sendromlu ve otizmli Buğra Çankır, doktora ve akademik kariyer hayalinin gerçeğe dönüşmesi için önündeki tek engel YDS/YÖKDİL yerine, özel yetenek sınavı yapılmasını istiyor.

Bugün başlıyor
Milli Savunma Bakanlı-ğı’ndan, Moskova’da varı-lan mutabakat çerçeve-sinde Rus askeri heyeti ile icra edilecek toplantının bugün Ankara’da başlayacağı bildirildi.

Genç istihdamına
17 Milyon Euro
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Gençler İçin İşgücü Piyasası Destek Programı kapsamında yerel düzeyde NEET’lerin istihdam edilebilirliğini artırmayı hedefleyen 1 yıllık hibe projelerine toplam 17 milyon avro destek veriyoruz” dedi.

Bekçilerin etkisi
Çarşı ve mahalle bekçileri, 18 ayda 4 bin 224 hırsızlık olayına müdahale etti, aranan 69 bin 665 şüpheliyi yakaladı. Ülke genelindeki günlük evden hırsızlık olayları, Ocak 2018’de 226 iken Şubat 2020’de 124’e geriledi.

Tedbirler devrede
Dünyanın birçok ülkesinde etkili olan yeni tip koronavirüse karşı tedbirlerini alan
Türkiye, salgının ekonomiye muhtemel etkilerini en aza indirmek için de gümrüklerden ulaştırmaya, üretimden iç ticarete kadar sıkı önlemler uyguluyor.

Usluoğlu’nun Ölümü Üzüntü Yarattı
Geçtiğimiz hafta sonunda, uzun süredir yakalandığı hastalık sonucunda vefat eden Antakyalı Matematik Öğretmeni Cemal Usluoğlu’nun ölümü çevresini, sevenlerini ve satranç dünyasını üzdü. Antakya’nın satranç eğitmenlerinden olan Cemal Usluoğlu, 33 yaşındaydı.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

e-devlet üzerinden
Tapu senedi, ipotek belgesi, taşınmazın tapu kaydı ve hisseli taşınmaz tapu kaydı belgeleri de e-devlet üzerinden alınabilecek. Vatandaşlar, “https://webtapu.tkgm.gov.tr/” adresine e-devlet şifresiyle girerek burada tapu işlemlerini başlatıp belgelerini alabilecek.

Amik Ovası’nda
Renk cümbüşü
Hatay’da bir süredir etkili olan yağışların ardından güneşin kendisini göstermesiyle, ağaçlar çiçek açtı. Bölgenin bereketli topraklarıyla ünlü Amik Ovası’ndaki meyve ağaçlarının çiçek açmasıyla da güzel bir görüntü oluştu.

Cezaevlerine proje
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, cezaevlerinde lise ve mesleki eğitim merkezleri açılmasına imkan verecek işbirliği protokolünü imzaladı.

Hatay Barosu’ndan “İş Hukuku” seminerine katılım …
Türkiye Barolar Birliği, Adana Barosu ve Türkiye Avukatları Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı (TÜRAVAK) işbirliği ile düzenlenen “İş Hukuku” konulu eğitim programı tamamlandı. Adana’da bir otelde 6-8 Mart tarihleri arasında yapılan ve moderatörlüğünü TÜRAV AK Başkan Yardımcısı Elif Şahin Taşkın’ın yaptığı seminerde, konuyla ilgili çeşitli sunumlar yapıldı.
Seminere; Hatay, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, Gaziantep ve Kayseri’den toplam 103 kişi katıldı. Adana Baro Başkanı Veli Küçük, seminerin kapanışında yaptığı konuşmada, meslektaşlarının kendilerini sürekli yenileyebilmeleri için eğitimlere çok önem verdiklerini kaydetti.

MKÜ’de MDP Başvuruları Yarın
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) 2020-2021 Akademik yılı Mevlana Değişim Programı başvuru takvimi belli oldu. 2020-2021 Akademik yılı Mevlana Değişim Programı Başvuru Takvimi, şöyle oluşturuldu:
Başvuruların Alınması:
2-11 Mart (Yarın son)
Yabancı Dil Sınavları:
12 Mart 2020 Perşembe
Duyuruda, Yabancı Dil Belgesi olmayan adayların, başvuru işlemlerini 11 Mart 2020 Çarşamba gününe kadar tamamlamaları gerektiği kaydedildi.

Listede yokuz
Koronavirüs konusundaki tedbirlere ve hastalığın görüldüğü ülke listesinin uzunluğuna işaret eden Sağlık Bakanı Fahrettin koca, Türkiye’nin sıkı önlemlerle bugüne dek bu listeye girmemeyi başardığına dikkati çekti ve “Komşularımız ve Avrupa önlemlerde yavaş kaldı. Yurt dışından gelenlerimiz kurallara uymalı” dedi.

Sayı 45 oldu
Organize sanayi bölgelerinde nitelikli istihdamı artırmak ve okul-işletme iş birliğini geliştirmek amacıyla açılan “teknik kolej” sayısı 45’e ulaştı.

Lisanslı depoculuk
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Lisanslı depoculuğu geliştirdik. Şu anda 183 firma lisans için izin almış, 91’i halihazırda aktif durumda. Lisanslı depo kapasitemizi 4,8 milyon tona çıkardık, hedefimiz 10 milyon tona çıkarmak” dedi.

21 sektörde arttı
Küresel ticarette yavaşlamaların etkisinin hissedildiği Ocak-Şubat döneminde, Türkiye’nin ihracat gerçekleştirdiği 27 sektörün 21’inde geçen yılın aynı dönemine göre artış kaydedildi.

Marka liderliği
Türkiye otomobil ve hafif ticari araç başlığında, toplam pazarda bu yılın Şubat ayında en fazla satış yapan marka Renault olurken, bunu sırasıyla Fiat ve Volkswagen izledi.

Borsa ve altın
Geride kalan hafta, borsa ve altın kazandırdı, dolar kaybettirdi. 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı yüzde 0,77, avro/TL yüzde 0,99 değer kazanırken, dolar/TL yüzde 2,02 değer kaybetti.

Şiddet algısı
UNFPA Türkiye Temsilci Yardımcısı Başarankut Kan, “Kızlarda ‘Ben şiddete maruz kalabilirim’, erkekler-de de ‘şiddet uygulayabilirim.’ algısı ve kabulü 9-10 yaşlarında oturuyor” dedi.

Kadın Akademisyen
YÖK verilerine göre, kadın akademisyen sayısı 5 yılda 67 bin 578’den 76 bin 668’e yükseldi. Erkek akademisyen sayısındaki artış oranı ise yüzde 6 oldu.

Kurultay hazırlığı
CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığı’nın 14’üncü Olağan Kurultayı, “eşitlik gelecek” temasıyla 21 Mart Cumartesi günü Ankara’da yapılacak.

ALO GIDA’da
Whatsapp dönemi
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Alo 174’ün yanında bir servis daha açalım dedik, bunun da adı WhatsApp servisi. 05011740174’e, herhangi bir gıda ile ilgili konuda şikayetinizi bildirebilirsiniz” dedi.

Twitter uygulaması
5 Mart’tan itibaren başkasına zarar verme amacıyla manipüle edilen videolara “sahte” ibaresi ekleyeceğini duyuran Twitter bu uygulamayı ilk defa ABD Başkanı Trump tarafından retweet edilen bir videoda uyguladı.

Kadın Esnaf
Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Kadın esnaf ve sanatkârlarımız en çok bakkal, bayii ve büfe işletmeciliğine rağbet ediyor” dedi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ