Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,75 / Satış: 7,79

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 11.03.2020
  • 848 kez okundu

Hatay Deprem Sempozyumu Bugün
Hatay Büyükşehir Belediyesi, bugün düzenlenecek olan Deprem Sempozyumu’na ev sahipliği yapıyor. “Hatay Deprem Sempozyumu”, Hatay Büyükşehir Belediyesi girişimiyle, 11 Mart Çarşamba günü (bugün) Büyükşehir Meclisi Salonu’nda sabah 09.30’da düzenleniyor. Etkinliğe konuşmacı olarak, ülkenin deprem alanında uzman isimleri; Prof. Dr. Şükrü Ersoy, Prof. Dr. Ali Pınar ve Prof. Dr. Yasin Fahjan katılıyor.
Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, etkinlikle ilgili olarak, “Türkiye’nin ve Hatay’ın deprem kuşağında bulunuyor olmasından dolayı büyük önem arz eden ve önemli bilgilerin aktarılacağı, 11 Mart Çarşamba günü saat 09.30’da Belediyemiz Meclis Salonu’nda düzenlenecek olan deprem sempozyumuna davetlisiniz” mesajı verdi.

Benzin-mazotta İndirim
Akaryakıtta dün, indirim günüydü. Edinilen bilgiye göre, benzinde litre başına 61 kuruş, mazotta ise 56 kuruşluk indirime gidildi. İndirimli tarife dün gece yarısı uygulamaya girdi.

Teşvik desteği
Devlet üniversitelerinde, akademisyenlerin; bilim, teknoloji ve sanata katkı sağlayıcı nitelikte proje, araştırma ve yayınlarını desteklemek amacıyla verilen teşviklerden geçen yıl 25 bin kişi faydalandı.

Tüm BİLSEM’lere
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, altı ay içerisinde tüm Bilim ve Sanat Merkezlerinde (BİLSEM) en az 1000 kitaptan oluşan kütüphanelerin hizmet vermeye başlayacağını söyledi.

Erdoğan’dan tedbir
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘koronavirüs’ hassasiyeti… Erdoğan, Brüksel ziyaretinde kendisini karşılayanlarla tokalaşmadan, elini göğsüne götürerek selamlaması dikkati çekti.

Ankara’nın politikası
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “İdlib’de bu ateşkesi kalıcı hale getirmek için çalışmaları sürdürüyoruz. Ateşkese rağmen ilerlemeye çalışırsa bugüne kadar askerimiz ne yaptıysa onu yaparız” dedi.

THY açıklaması
Türk Hava Yollarının internet sitesinde yer alan bilgiye göre, şirket, Türkiye iç hat uçuşları ve Ercan Havalimanı uçuşları hariç, biletlerde ilk değişiklikte ücretini almayacak.

Resmi Gazete’de
Anayasa Mahkemesi’nin OHAL KHK’lerinde düzenlenen bütün ilave tedbirlere karşı OHAL Komisyonu’na başvuru yolunu kapatan düzenle-menin iptaline ilişkin kararının gerekçesi Resmi Gazetede yayımlandı.

Şiddet ilk sırada
“Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Algısı Araştırması”nın 2020 sonuçlarında, Türkiye genelinde kadınların toplum içinde yaşadığı en büyük sorun, yüzde 66 ile “şiddet” oldu.

Üniversitelilere
İş deneyimi…
Tüpraş’ın, “Nextremers” programıyla, genç yetenekleri henüz öğrenciyken gerçek bir çalışma ortamıyla tanıştırdığı ve kişisel gelişimlerini destekleyerek profesyonel iş hayatına hazırladığı bildirildi.

5 gramın altı
Sağlık Bakanlığı, tuz içeriği yüksek gıdalara kriterler getirerek, kişi başı günlük tuz tüketiminin 5 gramın altına düşürülmesini hedefliyor.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Arsuz İlçesi Madenli Mahallesi Pr. Dr. İskender Sayek, Ahmet Harbiyeli ve 14 Sokaklara 09:30-11:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Karahüseyinli Mahallesi Cennet Kent ve Eser Yalı Evler Sokaklara 12:00-13:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Madenli Mahallesi Atatürk Sokağa 09:45-11:15 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Işıklı, Kale, Konacık, Tatarlı ve Tülek Mahallelerine 10:00-17:00 saatleri arası,
Hassa İlçesi Söğüt Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası,
Hassa İlçesi Dedemli Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Kurtderesi ve Mağaracık Mahallelerine 09:00-17:00 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

İnşaat Fuarı Başlıyor
Yapı ve inşaat sektöründeki yeniliklerin görülebileceği “Hatay İnşaat Fuarı” bugün başlıyor. Hatay 4.Yapı İnşaat ve Dekorasyon Fuarı, 11 – 15 Mart tarihleri arasında, Hatay Büyükşehir Belediyesi fuar alanında açılıyor. Hatay İnşaatçılar ve Boyacılar Odası Başkanı Mehmet Alakuş, Hatay’ın ekonomisine katkıda bulunmak ve inşaat sektörünün Türk ekonomisindeki yerini koruyarak geliştirmesini sağlamak üzere, bugün fuar kapılarının açılacağını bildirdi. Alakuş, şöyle devam etti:
“İnşaat Fuarı, sektörel olarak sadece kendini değil, dekorasyondan ev tekstiline kadar birçok sektörü de tetikleyen bir şey. Şunu çok iyi biliyoruz ki, inşaat sektörünün olmadığı ülke, bitmiş demektir. Çünkü ekonomimizin şah damarı inşaat sektörüdür. Bu tür fuarlar, sektördeki gelişimi ve değişimi görebilmek için büyük bir fırsat. Aynı alanda üretim yapan firmalar arasında rekabeti arttırmak ve firmaların kaliteyi yükseltmesi açısından, sektördeki yeniliklerin bir arada sergilenmesi çok önemli. İnşaat ve özünde konut imalatı ile buna bağlı alt sektörler, ekonomimizin en önemli unsurlardır. Kendisine bağlı 200’den fazla alt sektörün ürettiği mal ve hizmete talep oluşturan inşaat sektörünün bu yaygın etkisi, sektörün ekonominin lokomotifi olma vasfının en temel göstergesidir.”

Hatay-Erzurum maçı skorunu bilen
4 Kişiye Ödül…
“Hatayspor Sayfası” internet sitesinin geleneksel hale getirdiği “Hatayspor maçlarında skor tahmin yarışmasının” geçtiğimiz haftaki bölümünde Hatay-Erzurum maçı skorunu doğru bilen kişi sayısı
4 olarak belirlendi.
“Hatayspor Sayfası” açıklamasında, 4 talihli olduğu için ve sayı 5’i geçmediği için çekilişe gerek olmadan, bu kişilere Hatayspor ürünü hediyelerin verileceği kaydedildi.
Bu konudaki açıklama şöyle:
“Geçtiğimiz hafta ilk defa yaptığımız Skor Tahmini Yarışması sonuçlarını belirledik. Malum söz konusu Hatayspor olunca, çoğu üyemiz, Hatayspor galibiyeti üzerine tahminde bulunmuş. 0-0 tahmininde bulunan 4 üyemiz oldu. Kazananlar 5 kişiyi geçmediği için çekiliş yapmıyoruz.
Kazanan üyelerimiz; Mustafa Talay, Gök Ekin, Serkan Akçimen ve Halil Türkoğlu.
Şampiyon Hatayspor sayfası olarak, kazanan üyelerimizi tebrik ediyoruz. Güzel günlerde kullanmaları dileğiyle… Kazanan üyelerimiz, yarından itibaren hediye atkılarını Mehmet Deviren’den (Komando Mehmet) alabilirler. Üyelerimizden ricamız, atkıları alırken Mehmet Bey ile fotoğraf çekip grubumuzda paylaşmaları.
Ödüllü Skor Tahmini Yarışması, Altay maçı ile devam edecek. Bizi takip etmeye devam edin. Göstermiş olduğunuz katılıma ve ilgiye tekrar teşekkür ederiz.”

Personel alımı
Yargıtay Başkanlığı, sözleşmeli personel alımı için ilan yayınladı. Verilen bilgiye göre, kuruma, 3 sözleşmeli çözümleyici ile 3 sözleşmeli programcı alacak.

Eğitime ara
Dünya genelinde corona virüs vakaları 115 bine yaklaşırken can kaybı 4 bini aştı. Önlemler kapsamında, KKTC’de korona virüs önlemi nedeniyle Pazartesi’ye kadar eğitime ara verildi.

Kayıt dışı
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayrak-tar, günde 16-17 saat çalışan kadın çiftçilerin tarımsal üretimin merkezinde yer aldığını bildirerek, “Tarımda çalışan kadınların yüzde 92,7’si sosyal güvenlik sistemine kayıtlı değil” dedi.

Seyircisiz oynanacak
UEFA Şampiyonlar Ligi’nde Barcelona-Napoli karşılaşmasının seyircisiz oynanacağı açıklandı. Öte yandan La Liga maçları da iki hafta boyunca, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı önlem gerekçesiyle seyircisiz oynanacak.

‘Hayati’ Dönüşüm
Karayolları Genel Müdürlüğü; trafik kazalarının önüne geçmek, güvenli, konforlu ve kesintisiz ulaşım sağlamak amacıyla geçen yıl 78 kaza kara noktasında iyileştirme yaptı.

Deprem bilinci
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na, 2019’un ilk iki ayında riskli yapı tespiti için 1500 kişi başvuruda bulunurken, 2020’nin aynı döneminde bu sayı 2 bin 413’e yükseldi.

Emekli promosyonu
DenizBank, 3 yıl boyunca maaşını DenizBank’tan alma sözü veren emekli müşterilerine, 1000 liraya varan nakit kazanma yanı sıra bazı ayrıcalıklardan yararlanma imkanı tanıyor.

Tapu başına…
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre, ülke genelinde geçen yıl 2 milyon 338 bin gayrimenkul el değiştirirken, tapu başına ödenen rakam 2018’e göre yüzde 22 arttı.

Bakanlık önlemi
Tüketiciye ulaşan suyun kalitesi ve miktarını güven-ce altına almak için ihtiyaç duyulması halinde, idare tarafından, içme-kullanma suyu havzası koruma planını da kapsayan “içme suyu güvenliği planı” hazırlanacak.

59 İl’de Operasyon
Emniyet Genel Müdürlüğü’nce, son bir haftada 59 ilde düzenlenen uyuşturucu operasyonların-da 3 bin 260 şüpheli gözaltına alındı.

Cezaevlerinde
Mesleki Eğitim
Ceza infaz kurumları bünyesinde, mesleki eğitim merkezleri kurulacak. Hükümlü ve tutuklular, cezaevlerinde açılacak mesleki eğitim merkezleriyle aktif öğrenci statüsüne kavuşturularak, tahliyelerinin ardından, kalfalık ya da ustalık belgeleriyle iş bulma ve iş yeri açma olanağı elde edecek.

83 milyon fidan
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Geleceğe Nefes Kampanyası” kapsamında bu yıl yeni bir hedef belirlediklerini ifade ederek, “83 milyon vatandaşımız için 83 milyon fidanı birlikte dikeceğiz” dedi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ