Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,74 / Satış: 6,77
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 28.03.2020
  • 450 kez okundu

Valilik Önünde İntihar Girişimi
Dün öğleden sonra Valilik binası önüne gelen bir kişi, “İşsizim, parasızım, açım” diye bağırarak intihar etmek istedi. Valilik koruma görevlilerinin müdahalesi sonrası, kişi hastaneye kaldırıldı.

Hollanda’da yaşayan İskenderunlu Koronavirüs kurbanı…
Hollanda’da yaşayan Türkler içinde koronavirüsten ölenler arasında bir Hataylı hemşerimiz de var. Edinilen bilgiye göre, İskenderunlu Zidan Göl, yaşamakta olduğu Hollanda’da koronavirüse yakalanıp hayatını kaybetti.

HAC BAŞVURULARI DURDURULDU
Diyanet İşleri Başkanlığı, 2020 yılı hac ödemeleri taksitleri ve hac işlemlerini ikinci bir duyuruya kadar erteledi.
Suudi Arabistan’ın, koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle umre ziyaretlerini geçici olarak askıya alması ve umre ziyaretlerinin geçici olarak durdurulması ardından, Diyanet İşleri Başkanlığı da internet sitesi üzerinden 2020 Yılı Hac Ödemeleri ile ilgili bir duyuru yaptı.
‘Hac ödemeleri ikinci bir duyuruya kadar ertelenmiştir’ başlıklı duyuruda, 2’nci ve 3’üncü taksit ödemelerine ilişkin olarak, “2020 yılında hacca gitmek üzere kesin kayıt yaptırıp ilk taksit ödemelerini yaparak 2’nci ve 3’üncü taksit ödemelerini henüz yapmayan hacı adaylarımızın taksit ödemeleri ve hac ile ilgili iş ve işlemler ikinci bir duyuruya kadar ertelenmiştir. Hac ile ilgili iş ve işlemler de (hacı adaylarımızın eğitimleri, valiz, kitap, malzeme dağıtımı, görevli seçimi ve eğitimi gibi konular) ikinci bir duyuruya kadar ertelenmiştir” denildi.
-ÜCRETLERE İADE-
Duyuruda, koronavirüsten korunmak ve yayılımını önlemek amacıyla umre turlarının ileri bir tarihe ertelenmesi üzerine, bazı kafilelerin umre vizelerinin alınmasına rağmen, iptal edilmek zorunda kalındığı bildirildi. Umre vizeleri alınan ve turları iptal edilen umre yolcularından, vize ücreti kesintisi yapılmadan ücretlerin iade edileceği kaydedilirken, koronavirüs tedbirleri doğrultusunda umreye gidemeyen umrecilerin ücret iadelerinin IBAN hesabına gönderilmesi için de bir talep ekranı açıldı.

Bozoğlan’ın acı günü
ANNESİ VEFAT ETTİ
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi’nde görev yapmakta olan Mehmet Ali Bozoğlan, anne acısı yaşadı. MKÜ Yönetimi duyurusunda, ölüm olayı belirtildi ve merhume için “Allah’tan rahmet dileriz” ibaresi yer aldı.

Gençlere çağrı
Kovid-19 tedbirleri kapsamında, 65 yaş üstü vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması için oluşturulan Vefa Sosyal Destek Grubu üyeleri, gençlerin yaşlılara kötü davranmaması uyarısında bulundu.

Değişiklik yapıldı
2020’de üniversite hastanelerinde istihdam için alınacak, temizlik, güvenlik, koruma, bakım ve onarım hizmetleri isçileri, sınava tabi tutulmaksızın noter kurasıyla belirlenecek.

2 ay erteleme
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “TOKİ ve Emlak Konut’tan ev alan vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için nisan ve mayıs ayı konut taksitlerini erteliyoruz” dedi.

Yasaklamayacağız
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yeni tip koronavirüs önlemlerine ilişkin, “Semt pazarlarını yasaklamayacağız ama tedbirleri artıracağız, giriş çıkışları kontrol altına almaya çalışacağız” dedi.

İyileştiriyor mu?
Fransa’da, sıtma tedavisinde kullanılan klorokinin koronavirüse karşı kullanılmasına izin verildi. Marsilya’daki Akdeniz Enfeksiyon Enstitüsü Genel Direktörü Prof. Dr. Didier Raoult, klorokini yeni tip koronavirüse yakalanan 24 kişide test etmiş, hastaların yüzde 75’i de iyileşmişti.

Hacı Adayları
Hac için ilk taksitlerini yatıran hacı adaylarının diğer taksit ödemeleri ile hac ile ilgili iş ve işlemler ikinci bir duyuruya kadar ertelendi.

Bakanlık Önerisi
Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle evde kalmaları gereken çocuklardaki korku ve tedirginliğin azaltılması için ailelere, çocuklarına kitap okumaları ve onlarla oyun oynamaları önerisinde bulundu.

15-22 Mayıs’ta
ÖSYM üzerinden
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Bakanlığımızdaki 2 bin 153 kadroya ilişkin atamalar 15-22 Mayıs’ta ÖSYM üzerinden yapılacak” dedi.

Tarıma 2153 personel alınacak
Tarım ve Orman Bakanlığı, 2153 kişilik kadroya atamalar yapacak..
Tarım ve Orman Bakanlığı’na alınacağı belirtilen 2 bin 153 kadroya ilişkin atamaların, 15-22 Mayıs’ta ÖSYM üzerinden yapılacağı bildirildi.
Alınacak 2153 kadronun branş dağılımı şöyle:
✓ 790 Veteriner Hekim
✓ 699 Ziraat Mühendisi
✓ 363 Gıda Mühendisi
✓ 101 Su Ürünleri Mühendisi
✓ 11 Veteriner Sağlık Teknikeri
✓ 189 Ziraat Teknikeri

KPSS; 6-12-13 EYLÜL’DE
Kamu Personeli Seçme Sınavları tarihi yeniden değişti. Daha önce 25-26 Temmuz olarak belirlenen KPSS, aynı tarihte Yüksek Öğretim Sınavı’nın yapılacak olması dolayısıyla ileri bir tarihe ertelendi. KPSS Genel Kültür Genel Yetenek ve Eğitim Bilimleri, 6 Eylül’de yapılacak. Alan Bilgisi 12-13 Eylül’de. ÖABT de 20 Eylül’de yapılacak. KPSS Önlisans 25 Ekim’de, Ortaöğretimin ise 22 Kasım’da yapılmasına karar verildi.

Fırsatçı firmalara
Yakın takip var
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, MASAK’ın, stokçuluk ve karaborsacılıkla mücadele kapsamında 2 bin 547 firmanın hesaplarını incelediğini belirterek, “Tüm tespitleri ve bilgileri savcılık ile paylaştı.” ifadesini kullandı.

Koronavirüs sitesi
Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisinin, “corona.cbddo.gov.tr” adresinden ulaşılabilen sitede, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) görüldüğü Türkiye ve dünya genelindeki sayılara ilişkin güncel bilgiler paylaşılıyor.

Hapis cezası
Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü Hukuk Koordinatörü Gürbüz Yüksel, yeni tip koronavirüs tedbirler ve kararlarına uymayanların hapis cezası da dahil çeşitli cezalar alabileceğini bildirdi.

Bakan’dan hediye
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Twitter üzerinden başlatılan kampanya kapsamında, evinden fotoğrafını gönderen 5 kişiye 10 GB internet ve 5 kişiye yazar Mustafa Kutlu’nun kitaplarından hediye edeceğini belirtti.

KOBİ alacakları
Devlet garantisinde
Hazine ve Maliye Bakanlığının aldığı ve 1 Nisan’da yürürlüğe girecek karar, Kovid-19 salgınının yol açması beklenen ekonomik risklere karşı işletmelere rahat nefes aldıracak.

Evde Kal’a destek
Fazıl Say, Burak Özçivit ve Fahriye Evcen ‘Evde kal’ çağrısı yaptı. Ünlü sanatçılar, sosyal medya hesaplarında yaptığı paylaşımla, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında hayata geçirilen “Evde kal” kampanyasına destek verdi.

Ertelendi
Yargıtay Başkanlar Kurulu kararıyla müzakereler 17 Nisan’a, duruşmalar 30 Nisan’a kadar ertelendi.

Termal Kamera
TCDD Genel Müdürlüğü, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı tedbirlerini artırıyor. Dezenfeksiyon çalışmalarını aralıksız sürdüren kurum, yoğunluğun fazla olduğu gar ve istasyonlara termal kamera sistemi kurmaya başladı.

105 bini geçti
OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu, KHK ile meslekten ihraç edilenlere ve kapatılan kurum/kuruluşlara ilişkin başvuruların 105 bin 100’ünü sonuçlandırdı.

BİK’ten Yerel’e
‘Ortak Manşet’!
Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Rıdvan Duran, “Görevini yerine getirirken etkiyi artıracağı, farkındalık oluşturacağı için basınımıza ortak manşetlerle çıkmaları çağrısında bulunmak istiyoruz” dedi.

Kesintisiz sürecek
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Vatandaşları-mızın evde kaldıkları süre boyunca elektrik ve doğal gaz hizmetleri Sa-yın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla kesintisiz ve güvenli şekilde devam edecek” dedi.

Trafik ışıklarıyla
‘Evde kal’ çağrısı
Yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadelede, vatandaşların, mecbur kalmadıkça evden çıkmamaları yönünde farkındalıklarını artırmak amacıyla bazı illerde trafik sinyalizasyon sistemleri kullanılıyor.

Bankalardan destek
Türkiye Bankalar Birliği; 3 ay anapara ve faiz ödemesiz, toplam 12 ay vadeli ve yıllık yüzde 9,5 faizli Çek Ödeme Destek Kredisi sunulacağını bildirdi.

6 ay süreyle
Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’da, hazine arazileri üzerinde tesisi bulunan Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli işletmecilere ilişkin düzenleme yapıldı. Buna göre, kamu arazileri üzerindeki turizm tesislerinin borçları 6 ay süreyle ertelendi.

Zam yapılmayacak
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, bu yılın ikinci çeyreğinde elektrik fiyatlarına zam yapılmayacağını bildirdi.

MEB duyurusu
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, uzaktan eğitim sürecine ilişkin olarak, “Öğretmenle-rimiz, önümüzdeki haftadan itibaren öğrencileriyle irtibat halinde olacaklar” dedi.

ÖSYM’den öğrencilere
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Yüksek-öğretim Kurumları Sınavı tarihinin ertelenmesine ilişkin, “Adaylarımız rahat olsun. Oluşabile-cek her duruma karşı, tüm hazırlıklarımızı yapıyoruz” dedi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ