Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

176 dalda 674 kursta 15.600 kursiyer

176 dalda 674 kursta 15.600 kursiyer
  • 26.05.2017
  • 1.600 kez okundu

Antakya HEM Sergisi 3 gün açık kaldı

Yıl Sonu Sergisi açılan Antakya N. Keser HEM’de bu yıl 176 dalda 674 kurs açıldı, 6400’ü erkek-9200’ü kadın toplam 15.600 kişi kurslara katıldı.

Antakya Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu tarafından düzenlenen yılsonu sergisi açıldı. Sergi açılışına Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop ve Eşi Reyhan Tortop, Vali Yardımcısı Volkan Köksal’ın Eşi Emel Köksal, Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu’nun eşi Sibel Hersanlıoğlu, MKÜ Rektörü Hasan Kaya’nın eşi Elif Kaya, Ak Parti Hatay İl Başkanı Ahmet Atıç, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Kocaoğlu, Müdür Yardımcıları, Kursiyer ve Usta Öğreticiler yanı sıra vatandaşlar katıldı. Sergi açılışı öncesinde bir konuşma yapan Antakya Kaymakamı Eflatun Can Totop, şunları kaydetti: “Halk Eğitim Merkezlerinde açılan bu kurslar ile unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarımız canlandırılır ve geçmişten bize kalan kültürel birikimlerin sonraki nesillere aktarılması mümkün olur. Bu yıl,176 dalda 674 kurs açılmış, açılan bu kurslara 6400 erkek ve 9200 kadın olmak üzere toplamda 15600 kişi katılmıştır. Bilgisayar, bahçe bakımı, arıcılık, yorgancılık, el sanatları, hasır dokuma, ev tekstili, mozaik, ebru, kitre bebek, aşçı çırağı gibi meslek edindirme kursları ve İngilizce, Almanca, Osmanlıca, Türkçe, okuma-yazma kursları yanında müzik ve spor alanında da kurslar açılmıştır. Bu kurslarla, kent insanının sosyal, kültürel, mesleki açıdan gelişimini sağlayıp, toplumsal değerlere saygılı, katılımcı ve üreten insanlar yetiştirilmesi yanında, her yaştaki insanımıza el becerileri kazandırmak, onların yetenek ve davranışlarını terbiye etmek ve insan doğasında olan estetik ve sanatsal gelişimi sağlamak kursların temel amaçlarındandır.
Çeşitli nedenlerle eğitimine devam edemeyen vatandaşlarımızın istek ve ihtiyaçları ise açılan bu kurslarla karşılanır ve daha çok sayıda insan tüketici olma konumundan çıkarak üretici olma özellikleri ile donatılır. Ülkemizin içinde bulunduğu sosyal, kültürel ve ekonomik şartlar, Türk kadınına annelik ve ev hanımlığı görevlerinin yanı sıra aile ve ülke ekonomisine katkı sağlama görevini de yüklemiştir. Katılımcılarımızın ‘kurs bitti’ diye çalışmalarını bırakmadan üretmeye ve ürettiklerini pazarlamaya çalışmaları bu kursların amacına ulaşmasında etkili olacaktır. Milletimizin arzuladığı aydın, çalışkan, vatanını, milletini, devletini seven iyi insan-iyi yurttaş yetiştirmede önemli rol oynayan halk eğitim müdürlüğü idareci, öğretmen, usta öğreticilerine ve alın teri döken kursiyerlerimize teşekkür ederim.
Bu güzel çalışma ortamını bizlere kazandıran Hayırsever Sayın Keskin Keser Beyefendiye ve her konuda bize destek sağlayan Valimiz Sayın Erdal Ata Beyefendiye şükranlarımı sunuyor ve siz sayın konuklarımızı saygıyla selamlıyorum.”
Konuşmaların ardından, Halk Eğitim Merkezi halk oyunları ekibinin yöresel bölgelerin halk oyunları gösterisi sunuldu. Kurdele kesimi ile sergi alanı gezilerek, yıl boyu yapılan el emeği göz nuru eserler davetlilerce üç gün boyunca gezildi. -Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ