Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,76 / Satış: 7,79

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 21.05.2020
  • 267 kez okundu

Maske riski
Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Başkanı Nurten Saydan, “Maskesini yıkayıp kullanan vatandaşlarımızın toplum sağlığına vereceği zararın düşüncesi bile bizlere çok ürkütücü geliyor” dedi.

Kelebek etkisi
Sağlık Bakanlığı: “Küçük bir etkenin, kestirilemez büyüklükte sonuçlar doğurmasına Kelebek Etkisi denir. Vuhan’da ortaya çıkan Koronavirüs’ün tüm dünyada hayatı alt üst etmesi gibi. Şimdi de küçük bir ihmal, bir uçtan bir uca tüm Türkiye’yi etkileyebilir. Risk devam ediyor. Tedbirlere uyalım.”

800’den fazla ürüne
İthalatta, 800’ün üzerinde eşya için, Eylül sonuna kadar ürün bazında değişen oranlarda yüzde 30’a kadar ilave gümrük vergisi uygulanacak. Bu tarihten sonra ise 10 puana kadar daha düşük oranlarda ilave gümrük vergisi alınacak.

Tüketici Güveni
Tüketici Eğilim Anketi sonuçlarından hesaplanan, mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Mayıs’ta, bir önceki aya göre yüzde 8,5 arttı. Nisan’da 54,9 olan endeks değeri mayısta 59,5’a yükseldi.

İnşaat sektörü
Yeni tip koronavirüs salgını sonrası şantiyelerin kapatılması ve proje iptalleri nedeniyle zor bir dönemden geçen inşaat sektörü ekonomisinde önemli daralma bekleniyor.

AVM’lerde dönüşüm
Portföyünde 10 AVM bulunan Esas Gayrimenkul’ün CEO’su Cem Eriç, koronavirüsün, perakende ve markalarda dönüşümü zorunlu kıldığını belirterek, “Dijitalleşme önem kazanacak. Fiziki ile online alışverişin birleştiği noktalar oluşacak” dedi.

KDV’lere karşılık
Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, piyasadaki nakit sıkışıklığının aşılması için, devreden KDV ve hakedişler dahil 200 milyar lirayı aşan özel sektör alacakları için devletin belirli vadeler içeren kağıt çıkarmasını önerdi.

Türk Hava Yolları
TK1919 sefer sayısı
www.tarihiyolculuk.com adresi üzerinden hatıra biletlerini oluşturan milyonlarca yolcu, “Dünyada En Çok Yolcuyla Gerçekleştirilen Saygı Uçuşu”na evlerinden katılarak önemli bir rekora imza attı.

1 Haziran sonrası
Türkiye’de evden çalışmaya başlayan milyonlarca kişinin kademeli olarak 1 Haziran’dan itibaren ofislere dönmesi bekleniyor. Ülkemizde ilk koronavirüs vakasının görüldüğü 11 Mart’tan itibaren, üretim ve saha elemanı haricindeki pek çok beyaz yakalı evlerden çalışmaya başlamıştı.

Temmuz zammı
13 milyona yakın SSK ve Bağ-Kur emeklisi heyecanla Temmuz zammına kavuşmayı bekliyor. Temmuz ayında maaşlara artacak milyonların erken maaş ödemeleri de bir yandan sürüyor.

Hrant Dink
Hrant Dink Cinayeti duruşması 7-8-9 Temmuz 2020 tarihinde görülecek. Önümüzdeki celsede tanıkların dinlenmesine devam edilecek. Tanık olarak dinlenecekler arasında, dönemin İstanbul Jandarma komutanı Ünal Karaosmaoğlu da bulunuyor.

İdari İşlem
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında 16 Mayıs’ta başlayan ve 15 şehri kapsayan dört günlük sokağa çıkma kısıtlaması tamamlandı. 4 günlük süreçte kısıtlama kurallarına uymayan 28 bin 256 kişiye adli ya da idari işlem uygulandı.

Camiler açılıyor
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Kovid-19 tedbirleri nedeniyle kapalı olan camilerin 29 Mayıs’tan itibaren Cuma Namazlarıyla birlikte tedbirler alınarak başlayacağını belirterek, “Yaşadığımız salgın çok tedbirli olmamızı gerektiriyor” dedi.

Bayram’a özel
Turkcell.com.tr adresinde satılan akıllı saat, cep telefonu ve laptop gibi pek çok popüler üründe Ramazan Bayramı sonuna kadar geçerli yüzde 60’a varan indirim sunuluyor.

585 baraj daha
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ilısu Barajı Enerji Santrali 1. Tribün Devreye Alınma Töreni’nde, “Türkiye 2002’de 276 baraja sahipti biz buna 585 baraj daha ekledik” dedi.

Ekonomiye katkı
Türkiye genelinde 473 bin 409 hükümlü, cezalarını kamu hizmetinde çalışarak tamamlayıp, ekonomiye 4,5 yılda 1 milyar 624 milyon lira katkı verdi.

Valiliğe Genelge
İçişleri Bakanlığı’nca 81 ilin Valiliğine gönderilen genelgede, 22 Mayıs saat 00.00 ile 26 Mayıs saat 00.00 arasında uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin hususlar belirlendi.

e-ticaret arttı
CezeriSoft Genel Müdürü Osman Söyler: “Salgın süreciyle birlikte daha önce internetten satışı olmayan işletmelerin e-ticaret çözüm ve uygulamalarına ilgisi yılın ilk 4,5 ayında, 2019’un aynı dönemine göre yüzde 1400 arttı.”

Esnafın beklentisi
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, koronavirüs salgınının, Ramazan ayı ve bayrama özel birçok geleneğin yerine getirilmesine engel olduğunu belirterek, bayram satışlarında geçmiş dönemde elde edilen ciroların bu yıl beklenmediğini bildirdi.

Önemli veri
21 Mayıs Perşembe: 14:00/TCMB 1 Haftalık Repo Faizi (gösterge faiz)/21 Mayıs/Beklenti: % 8.25/Önceki: % 8.75

Yeniden caddeler!
Pandemi nedeniyle açık alanlara ilgi arttı, caddeler, markalar için yeniden cazibe merkezi oldu. AVM’lerde ağırlığı olan pek çok marka, tüketicinin eğilimleri doğrultusunda caddelerde yer arayışına girdi.

Yoğun talep
Antalya’nın Demre ilçesinde bulanan Kekova koyları ile Demre-Kaş arasında kalan Akdeniz’in mavi koyları, corona virüssüz tatilin adresi olmayı bekliyor. Corona nedeniyle değişen tatil anlayışı, mavi yolculuğu olan talebi artırıyor.

Kamu bankaları da
Denizbank ile Nefes Kredisi’ni başlattıklarını anımsatan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Yüzde 7,5 faizli, 2020’de geri ödeme yok, 2021’de ödenecek. Yakında kamu bankalarının da buna katılmasını bekliyoruz” dedi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ