Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,26 / Satış: 7,29
€ EURO → Alış: 8,59 / Satış: 8,62

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 10.05.2017
  • 1.839 kez okundu

Bu akşam; “Berat Kandili”
Bu akşam Berat Kandili’ni idrak edeceğiz. Ramazan’ın habercisi olan Berat Kandili dolayısıyla, Müslümanlar bu gecede hayatlarını Kur’an ve sünnet ölçüleri içinde bir kere daha gözden geçirerek gerçek mü’min olma ve Allah’ın (c.c.) kazanma yolunda mesafe kat etme imkânına sahip olurlar. Berat; “Şerden, fesattan, vicdansızlıktan, insafsızlıktan, kötüden ve kötülükten teberra ederek uzak kalmak” demektir.

Hatay FETÖ’de: 14 tutuklama…
Hatay Cumhuriyet Başsavcılığının ilimizdeki Fetullahçı terör örgütü ile paralel devlet yapılanması soruşturmaları çerçevesinde geçtiğimiz hafta içinde ilimiz ve bazı illere yönelik düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan 16 kişiden 14’ü tutuklandı. Tutuklama kararları Pazartesi akşamı verildi ve şüpheliler cezaevine konuldu.
Tutuklamaların: Hatay’daki FETÖ/PDY’nin mahrem imamlarına yönelik gerçekleştirilen operasyonu sonrası gerçekleştiği, 2 şüphelinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

Hatay Havalimanı 4 aylık performansı:
390.883 Yolcu Taşındı…
Hatay Havalimanından geride kalan yılın ilk 4 ayında toplam 390 bin 883 yolcu yararlandı. DHMİ resmi verilerine göre, Hatay havalimanındaki yolcu kapasitesi artışı % 8 dolayında.
Resmi verilere göre, geçen Nisan ayında 101 bin 748 yolcu taşınırken, 2017 yılı Ocak-Şubat-Mart ve Nisan ayları toplamında 390.883 yolcu taşındı.
Bu yolcuların 305.312’si iç hat, 85.571’i dış hatlardan yararlandı.
Hatay havalimanından 2016 yılı ilk 4 ayında ise 363.129 yolcu taşınmıştı. Yolcu taşıma artış oranı % 8’lerde oluştu.

SAVAŞ’tan “Berat Kandili” mesajı
Hatay BŞB Başkanı Lütfü Savaş bir mesajla “Berat Kandili”ni kutladı. Başkan Savaş mesajında, şunları kaydetti;
“Milletimizin ve tüm Müslüman aleminin Ramazan ayının müjdeleyicisi ve Müslümanların Yüce Allah’ın bağışlamasıyla günahlarından arındıkları Berat Kandili’ni kutluyorum. Kandiller ışıklarıyla sadece karanlık gecelerimizi değil, aynı zamanda manevi feyziyle de bunalan gönüllerimizi aydınlatır, zihinlerimizi berraklaştırır. İşte bu manevi atmosferde idrak edeceğimiz on bir ayın sultanı Ramazan ayının müjdecisi olan Berat kandilinde, gönül huzuru ile kardeşlik ve beraberliğimizin güçlenmesini temenni ediyorum.
Bu duygu ve düşüncelerle Mübarek Berat kandilinin kutlu olmasını diler, milletimizin, memleketimizin ve tüm İslam aleminin birlik ve beraberliğine, dünya da barış ve huzura vesile olmasını Cenab-ı Allahtan niyaz ederim.”

ERTEM’den “Kandil” mesajı:
Hatay CHP Milletvekili Birol ertem bu akşam idrak edeceğimiz “Berat Kandili” dolayısıyla mesaj yayınladı. Milletvekili ERTEM’in mesajı şöyle:
“Kandiller; yüreklerimizin huzurla dolduğu, kardeşliğe ve dostluğa daha fazla önem verildiği, kırgınlıkların bittiği, birlik ve beraberliğimizin daha da pekiştiği özel günlerdir.
Bu özel günler, akıp giden zaman da durup düşünme, özümüze dönme ve yüreklerimizi temizleme fırsatı sunar. Milletimizin sosyal dayanışma ve kaynaşma özelliklerini arttırır, kendimize ve bütün insanlığa karşı sorumluluklarımızı hatırlamamıza vesile olur.
Bu duygu ve düşüncelerle bütün İslam dünyasının ve Hataylı hemşehrilerimizin Berat Kandili’ni kutlar; uzlaşıya, hoşgörüye, barışa ve huzura aracı olmasını diler, saygı ve sevgilerimi sunarım.”

NEHİR ANKARA’DA
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Gene Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlık ettiği dün Ankara’da gerçekleşen CHP’li Belediye Başkanları toplantısına katılmak üzere Başkent’e gitti.
Dünkü toplantıda Referandum sonuçları ile geleceğe yönelik değerlendirmelerde bulunulduğu bildirildi.
Samandağ Belediye Başkan Mithat Nehir dünkü Ankara ziyareti sırasında Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile de görüştü.

TIP’çıların mezuniyet töreni
18 MAYIS GÜNÜ..
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri mezuniyet töreni gelecek hafta yapılıyor.
MKÜ Tıp Fakültesi Mezuniyet Töreni , 18 Mayıs Perşembe günü Üniversite Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi Dekanlığı tarafından, saat 18.30’da Spor Salonu’nda düzenleniyor.

“Yıldızlar Antakya’yı öğreniyor”
Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki oratokullar arasında “Yıldızlar Antakya’yı öğreniyor” konulu bilgi yarışması düzenlendi. Bilgi yarışması 12 Mayıs Cuma günü yapılıyor. Cuma günü saat 10.00’da İl Kültür Merkezi salonundaki bilgi yarışmasında yarışacak okullar şunlar:
Karlısu O.O.
B.Dalyan O.O.
Serinyol N.Oflazoğlu O.O.
Üzümdalı Şehit N.Süzer O.O.
Ayşe finat Hanım O.O.
Akçaova H.Tnaztepe O.O.
Beyhan Gençay O.O.

TÜRKOĞLU’nun amcası vefat etti
Antakya Belediye Meclis üyelerinden M.Zafer Türkoğlu amca acısı yaşadı.
Türkoğlu’nun amcası Abdo Türkoğlu vefat etti ve önceki gün Antakya mezarlık kompleksinden kaldırılan cenazesi toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma tanrıdan rahmet kederli ailesine başsağlığı diler.

HATSU GENEL KURULU BUGÜN
Hatay Büyükşehre bağlı Hatay Su Kanalizasyon İdaresi’nin olağan genel kurulu bugün yapılıyor. Bugünkü HATSU genel kurulu saat 14.00’de yapılıyor.

Samandağ Eğitim Sen kongresi: 20 MAYIS’TA
Tartışmaların odağa haline gelen öğretmen camiası kuruluşu Hatay Eğitim sen önümüzdeki hafta sonunda kongresini yapıyor.
Hatay Eğitim Sen bünyesindeki Samandağ temsilciliği olağan üstü seçimli kongresi 20 Mayıs Cumartesi günü 09:00-18:00 saatleri arasında Samandağ kültür Merkezinde yapılacak.

FT Sempozyumu 22 Mayıs’ta
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesinde; “2. Solunum Fizyoterapisi ve Pulmoner Rehabilitasyon Sempozyumu” 22 Mayıs Pazartesi günü yapılıyor.
Edinilen bilgiye göre, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Müdürlüğü tarafından, 22 Mayıs Pazartesi günü ta 08.00 – 18.00 saatleri arasında “2. Solunum Fizyoterapisi ve Pulmoner Rehabilitasyon Sempozyumu” düzenleniyor.

MEB’de sınav harcı ödemelerinde
KREDİ KARTI UYGULAMASI
Milli Eğitim Bakanlığı uygulama öncesi ehliyet, açık lise ve ortaokul, görevde yükselme, elektronik ortam sınavları gibi merkezi sistem sınavlarının ücretlerini “Online tahsilat sistemi” ile kamu bankaları aracılığıyla tahsil ediyordu.
Bilgi İşlem Dairesi ve Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yürütülen proje ile sınavlara başvuracak kişilere ücretlerini kredi kartları ile internet ortamından 7 gün 24 saat yatırabilme olanağı getirildi. Adaylar bankalara gitmeden ev, iş yeri veya mobil cihazlardan sınav ücretlerini yatırarak başvurularını tamamlaya-bilecek. Sınav ücreti, “https://odeme.meb.gov.tr” adresinden yatırılabilecek.

OKULLARA YÖNETİCİ ARAYIŞI…
Hatay’da 170 okula MÜDÜR, 130 Okula Başyardmcı ve 500 Okula Müdür Yardımcısı aranıyor
Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü, Bakanlık prosedürü doğrultusunda okullara boş bulunan Müdürlük, Müdür Başyardımcılığı ile Müdür Yardımcılığı için arayışta.
Yapılan duyuruda okullara Müdürlük, Müdür Başyardımcılığı ile Müdür Yardımcılığı yapmak isteyenlerin başvurularını süresinde yapmaları gerektiği hatırlatıldı.
Bu arada Hatay’da okullara:
-170 Müdür
-130 Müdür Başyardımcısı
-500 Müdür Yardımcısı alınacağı kaydedildi ve boş bulunan Müdürlük, Müdür Başyardımcılığı ile Müdür Yardımcılığı koltuklarının olduğu ilçeleri ile okulları kurum internet sitesinde sıralandı.

CAMİLERDE BERAT KANDİLİ KUTLAMASI…
Bu akşam idrak edeceğimiz “Berat Kandili” dolayısıyla ilimiz Antakya ve Defne başta olmak üzere tüm ilçelerdeki camilerde günün anlamına uygun kandil özel programları düzenleniyor.
Berat Kandili münasebetiyle, tüm ilçelerin Merkez Camilerinde, Merkez İlçelerden Antakya İlçesinde; Habib-i Neccar, Ulu Cami, Mirac, Mehmet İpek, TOKİ, Hacı Suat Yılmaz, Hatice Ana, Fatih, Rıfat Altaş, Hz. Ömer ve Sabuncu Camileri, Defne İlçesinde Bayramoğlu Camii başta olmak üzere düzenlenecek olan Kandil Özel Programlarına tüm Müslümanların davetli olduğu duyuruldu.

Yarın Enerji Verilemeyecek Yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketinin ilimize sürdürülebilir enerji temini amacıyla şehir, şebekesi ile trafolardaki bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor.
Yarın ilimizdeki kesinti programı şöyle:
Yayladağı İlçesi Görentaş Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası
Defne İlçesi Dursunlu Mahallesi 48 Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası
Antakya İlçesi Narlıca Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası
Arsuz İlçesi Akçalı Mahallesi İsmet İnönü Caddesine 9:00-17:00 saatleri arası
Arsuz İlçesi Avcılarsuyu Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası
Samandağ İlçesi Ceylandere Mahallesine 8:30-15:30 saatleri arası
Yayladağı İlçesi Çamaltı ve Tutlubahçe Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

DEFNE’DE ARSA BİRİM DEĞERLERİ
Defne Belediyesi, 2018 yılından itibaren 4 yıl uygulanmak üzere; arsalara ait “Arsa Metrekare Birim Değerleri” tespitine yönelik Birim Yöneticileri, Mahalle Muhtarları ve ilgili Kamu Kurum ve Kuruluş personelleriyle bir araya geldi.
Defne Belediyesi Çekmece Ek Hizmet Binası’nda gerçekleşen toplantıda, 1319 sayılı Emlak Vergi Kanunu’nun hükümleri doğrultusunda 2018-21 yıllarında emlak vergi değerinin hesabında dikkate alınacak asgari ölçüde arsa metrekare birim değerlerinin tespit edileceği yıl olup, güncel arsa metrekare değerleri üzerinden, İlçenin gelişmişlik düzeyine bağlı kalarak değerlendirme yapılması kararı alındı.

“GÜLTEN-CENGİZ” Çiftinin mutlu günü..
Samandağ Belediyesi personeli Cengiz Demir ile ilçe halkından GÜLTEN HAVARE çifti geçtiğimiz hafta sonunda evlenerek mutlu yuvalarını kurdu.
Genç çiftin nikahını Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir kıydı.
ANTAKYA, “Gülten Havare-Cengiz Demir” çiftine ömür boyu mutluluk dilekleriyle ailelerini kutlar.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ