Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,56 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 13.06.2020
  • 809 kez okundu

MKÜ’ye 35 Akademisyen
Alınacak
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nin (MKÜ) değişik birimlerine; Profesör, Doçent ile Doktor kariyerlerinden olmak üzere, toplam 35 Akademisyen alımı yapılıyor.
MKÜ duyurusunda, “Üniversitemiz birimlerine, 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu ve Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği’nin ilgili maddeleri uyarınca, üniversitemiz öğretim üyeliğine yükseltilme ve atanma kriterlerini sağlamış olmak koşuluyla, Öğretim Üyesi alınacaktır. Son başvuru tarihi, ilanın resmi gazetede yayımlanmasından itibaren 15 (on beş) günlük sürenin bitimidir” denildi.
MKÜ’ye alınacak
35 Akademik kadronun dağılımı; 8 Profesör,
4 Doçent ve 23 Dr. şeklinde olacak.

Yatırıma Destek
Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası (TKYB) Genel Müdürü İbrahim Öztop, “10 yıla kadar vadeli ‘Yatırıma Destek’ TL kredisiyle, sektörleri ve yatırımcıları destekleyerek, koronavirüs salgınının küresel çapta yarattığı belirsizliğin etkilerinin sınırlandırılmasına katkıda bulunacağız” dedi.

Sektör hareketli
Kamu bankalarınca başlatılan kredi destek paketi ve düğün salonlarının açılacak olması nedeniyle, mobilya sektöründe
ciddi hareketlilik yaşanıyor.

Toksoy Ameliyat Oldu
Dörtyol’un geçtiğimiz dönem Belediye Başkanı olan Yaşar Toksoy, ameliyat oldu. Eski Başkan Toksoy, İskenderun Özel Gelişim Hastanesi’nde başarılı bir operasyon geçirdi. Çarşamba günü tahlil ve tetkikleri yapılan Yaşar Toksoy, aynı gün, Gelişim Hastanesi Beyin ve Omurilik Cerrahı Uzm. Dr. Özkan Çeliker tarafından ameliyata alındı. Başarılı geçen operasyonun ardından bir gün süreyle gözetim altında tutulan Yaşar Toksoy’un muhtemelen bugün taburcu edilmesi bekleniyor.

Hastanede Poliklinik MHRS ile…
Hatay Devlet Hastanesi, normalleşme sürecinde, normal poliklinik hizmetlerinin ancak MHRS ile randevu alınmak suretiyle yapılabileceğini duyurdu. Hatay Devlet Hastanesi’nin konuyla ilgili duyurusu şöyle:
“Bakanlığımızın yürüttüğü normalleşme sürecinde, polikliniklerdeki tüm muayene hizmetleri randevu ile gerçekleşecektir. Zorunlu tedavilerin mutlaka randevu alınarak yapılması gerektiğini unutmayın.”
Sağlık Müdürlüğü, MHRS randevusu ile ilgili de şunları kaydetti:
“MHRS üyeliğinde, kayıtlı cep telefonu numaranız ve e-posta adresinizden en az birinin onaylı olması, gerektiğinde şifrenizi yenileyebilmeniz, randevu taleplerinize dönüş alabilmeniz ve randevu hatırlatması yapabilmesi için gereklidir.”

Bakanlıktan ifşa
Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen, aralarında et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, bitkisel yağ, bal, takviye edici gıdalar ve baharatların yer aldığı 69 firmaya ait 136 parti ürünü açıkladı.

Resmi Gazete’de
Üniversitelerarası Kurul tarafından başka bir tarih belirlenmedikçe yılda 2 kez yapılan doçentlik başvuruları, Ocak, Mayıs ve Eylül aylarında olmak üzere 3 defaya çıkarıldı. Karar, gelecek yıldan itibaren geçerli olacak.

Tiyatrolara destek
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2020-2021 sanat sezonunda özel tiyatroların projelerine yapacağı yardımlar için başvurular 1 Temmuz’da başlayacak.

‘İzin Şartı’ sürüyor
Kovid-19 tedbirleri kapsamında, 65 yaş ve üzeri vatandaşların “Seyahat İzin Belgesi” almaları ve gidecekleri illerden en az bir ay boyunca dönmemek şartıyla tek yönlü olarak seyahat edebilmeleri uygulaması sürüyor.

Dünya genelinde
Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) tespit edildiği kişi sayısı dünya genelinde 7 milyon 619 bin 198’e ulaştı.

İhtiyaç kredisi
Maaşını ING’ye taşıyan emekliler, aylık yüzde 0,79 faiz oranı ve 60 aya varan vade seçenekleriyle sunulan bireysel ihtiyaç kredisinden yararlanabiliyor.

Fibabanka’dan
Fibabanka, Vatan Bilgisayar’ın online mağazası vatanbilgisayar.com’da 12 aya varan taksitle faizsiz kredi imkânı sağlıyor.

Yoğun mesaide
Nüfus Sendikası Genel Başkanı Ali Kart, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) öncesinde nüfus müdürlüklerinde günlük ortalama 120 bin randevu alındığını, normalleşme
dönemiyle bu sayının yüzde 60’ına ulaştıklarını söyledi.

15 Haziran sonrası
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, resmi ve özel huzurevleri ile engelli bakım merkezlerinde 15 Haziran’dan itibaren ilk normalleşme adımlarının atılacağını, 1 Temmuz’dan itibaren de gündüz yaşam merkezlerinin açılacağını bildirdi.

MKÜ Yüzme Havuzu hizmete giriyor
BUGÜN AÇILIYOR
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) yüzme havuzu, bugünden itibaren hizmete giriyor. Yapılan duyuruya göre, havuz, haftanın 7 günü belirli saatlerde hizmet verecek. Bugünkü hizmet programı, sabah 10.00-14.30 ile 1530-20.00 saatleri arasında belirlenirken, her gün için hizmet programı değişiklik gösterebiliyor.
Bu arada MKÜ yüzme havuzundan yaralanma ücretlerinin de; Öğrenciler için 10 TL, personel için 16 TL ve siviller için 25 TL olduğu duyuruldu.

JANDARMA 181.YAŞINDA
Jandarma Teşkilatı, kuruluşunun 181.yıldönümünü kutluyor. Özellikle kırsaldaki vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini temin etme görevini üstlenen Jandarma Teşkilatı, sahip olduğu etkin ve nitelikli personeli yanı sıra teknolojik donanımı ve Emniyet Teşkilatı ile Sahil Güvenlik Komutanlığı ile işbirliği ve koordinasyon sağlayarak, halkın huzur ve güven içerisinde, yarınlarından emin bir şekilde yaşamalarını sağlamaya çalışan bir kurumu olarak tanımlanmakta.

PAMUKTA DESTEKLEME
ÖDEMELERİ BAŞLADI
Pamuk üreticisine güzel haber. Yağlı tohum bitkileri destekleme ödemeleri dün akşam saat 18.00’den sonra çiftçilerin hesaplarına aktarılmaya başlandı. Ödemeler, kimlik numaralarının son hanesine göre yapılıyor. Ödemeler; T.C. kimlik numarasının son rakamı 0-2 olanlar 12 Haziran (dün), 6-8 olanlar 19 Haziran ve 8 olanlar 26 Haziran günleri saat 18.00’den sonra banka hesaplarına aktarılacak.

Hatay BŞB açılışları
BUGÜN YAYLADAĞI’NDA
Hatay Büyükşehir Belediyesi, bugün Yayladağı ilçesinde açılışlar yapıyor. Edinilen bilgiye göre, Yayladağı ilçesinde, 13 Haziran saat 14.00’da çilek hasadı, devamında karakılçık buğday hasadı, saat 16.00’da Aydınbahçe Gözlüce, Yayıkdamlar, Bezge’ye kadar olan sıcak asfalt yolun açılışı, Büyük Şehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş tarafından gerçekleştirilecek.

Dörtyol’da Eski Meclis Üyesi
M.FUAT İKİZ ÖLDÜ
Dörtyol ilçesinde, geçmiş dönem Belediye Meclisi üyesi Mustafa Fuat İkiz vefat etti. CHP’nin önceki dönem Dörtyol Belediye Meclis üyesi M.Fuat İkiz vefat etti.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Çeyiz Hesabı
Kovid-19 salgını sürecinde bir süre faaliyetleri durdurulan düğün ve nikah salonlarında açılış için gün sayılırken, dünya evine girecek gençlerin yardımına, devlet katkısıyla desteklenen “Çeyiz Hesabı” yetişecek.

KPSS BAŞVURU TARİHLERİ BELLİ OLDU
Haziran ayı ile birlikte, başta KPSS olmak üzere, sınavların başvuru tarihlerine yönelik araştırmalar hız kazandı. Kamuda memur olabilmek adına KPSS’nin mezuniyet düzeyine göre düzenlenecek oturumlarında ter dökecek adaylar için bu yıl için belirlenen 2020 KPSS sınav takvimi netleşti.
Son dönemde, özellikle lisans mezunlarına yönelik düzenlenen KPSS oturumuna ilişkin “tarih bilgileri” sorgulama konusu olurken, 2020 KPSS sınav takvimi kapsamında başvuru tarihleri şöyle oldu:
KPSS lisans başvuruları 30.06.2020 ve 13.07.2020 tarihlerinde…
KPSS ön lisans başvuruları 21.08.2020 ve 02.09.2020 23:59 tarihlerinde…
KPSS ortaöğretim başvuruları 15.09.2020 ve 30.09.2020 23:59 tarihlerinde…
KPSS lisans genel yetenek-genel kültür ve eğitim bilimleri oturumları 6 Eylül tarihinde…
Kamu Personel Seçme Sınavı Lisans Alan Bilgisi oturumları 12 Eylül ve 13 Eylül tarihlerinde…

KENE UYARISI
Kene, ne denli erken çıkartılırsa, bulaşma riski o denli azalır.
İlkbahar ve yaz mevsimi ile gelen sıcaklarla birlikte, kırlarda ve bayırlarda artan nüfusu bekleyen bir tehlike de, kene. Kırsalda, tene yapışan kenenin mutlaka çıkartılması gerekiyor. Sağlık ekipleri, “Kişi, keneyi kendisi çıkaramadığı durumlarda, en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Kene, ne kadar erken çıkarılırsa, hastalığın bulaşma riskinin de o kadar azalacağı unutulmamalıdır” uyarısı yapıyor. Sağlık ekipleri, kene tehlikesi ile ilgili şu bilgilendirmede bulunuyor:
“Kene yönünden riskli alanlardan dönüldüğünde, kişi, kendisinin ve çocuklarının vücudunda (kulak arkası, koltuk altları, kasıklar ve diz arkası dahil) kene olup olmadığını kontrol etmeli, kene tutunmuşsa, hiç vakit kaybetmeden, çıplak el ile dokunmamak şartıyla, vücuda tutunduğu en yakın yerden tutarak uygun bir malzeme ile (bez, naylon poşet, eldiven vb.) çıkarmalıdır.”

THY; ABD ve ORTADOĞU UÇUŞLARI 19 HAZİRAN’DA
11 Haziran Perşembe gününden itibaren yurtdışı uçuşlarını başlatan Türk Hava Yolları (THY), 19 Haziran’dan sonra da ABD ve Ortadoğu ülkelerine uçuşları başlatacak. Kararı, Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, sosyal medya üzerinden paylaştı.
Şikago ve Washington’a 19 Haziran, Los Angeles’a 24 Haziran’dan itibaren haftada 3 uçuş gerçekleştirilecek.
Uzak Doğu seferleri de başlıyor. 19 Haziran’dan itibaren Şangay’a haftada 1, 24 Haziran’dan itibaren Hong Kong ve Seul’e haftada 2 uçuş yapılacak. Türk Hava Yolları, 16 Haziran’dan itibaren Bişkek’e haftada 3, Minsk’e 17 Haziran’dan itibaren haftada 3 kez sefer düzenleyecek. Duşanbe’ye 18 Haziran, Almata’ya da 21 Haziran’dan itibaren haftada 2 uçuş gerçekleştirilecek.

Suudi’de kovid kurbanı Hataylının
cenazesi yurda getiriliyor
Suudi Arabistan’da Covid-19 nedeniyle vefat eden hemşerimiz merhum Umut Arpacı’nın naaşı, TK 6235 RUH-ISL sefer sayılı uçakla yurda getiriliyor.
Çalışmak üzere gittiği Suudi Arabistan’da koronavirüse yakalanan ve kurtarılamayan Umut Arpacı’nın yanında kalan eşi Hande Arpacı’nın, eşinin ölümü üzerine, cenazesinden bir gün önce yurda geldiği öğrenildi. Bu arada Hataylı gurbetçi işçinin cenazesini yurda getirilmesinde desteği olan Dışişleri Bakanına, Bakan Yardımcısına, Türk Büyükelçiliğine ve ilgilenen Hatay Milletvekillerine çok teşekkür edildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı diler.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ