Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,69 / Satış: 6,71
€ EURO → Alış: 7,22 / Satış: 7,25

183 Mimar Hatay’da

183 Mimar Hatay’da
  • 28.09.2017
  • 919 kez okundu

Türkiye’nin 11 Şehrinden 183 Mimar Hatay-Arsuz’da buluştu, hem kamp hem çalışma başladı.

Rekreasyon Alanına Görüş İle Forum, Söyleşi, Atölye Çalışmaları

Türkiye’nin Hatay dahil 11 şehrinden toplam 183 Mimar ilimiz Arsuz ilçesinde buluştu. Bir hafta süreceği belirtilen Arsuz buluşmasında, ilçenin rekreasyon alanına yönelik katılımcı bir yöntemle fikir geliştirilmesi ile Arsuz tarihi merkezine koruma ve yaşatma önerilerinin şekillenmesinin amaçlandığı kaydedildi.
-KORUMA VE YAŞATMA-
Mimarlık öğrencilerinin yerinde deneyimleme yöntemiyle mimarlığı paylaşmaları kapsamında, yerel yönetimlerle işbirliği içerisinde, katılımcı bir şekilde mekânların ve alanların düzenlenmesi için; TMMOB Mimarlar Odası Adana Şubesi, Ankara Şubesi, Eskişehir Şubesi, Gaziantep Şubesi, Hatay Şubesi, İzmir Şubesi, Kayseri Şubesi, Mersin Şubesi, Samsun Şubesi ve Van Şubesi tarafından, Hatay’ın Arsuz ilçesi kıyı şeridinde Arsuz Belediyesi tarafından değerlendirilecek olan rekreasyon alanına katılımcı bir yöntemle fikir geliştirilmesi ile Arsuz tarihi merkezinde koruma ve yaşatma önerilerinin şekillenmesi amacıyla düzenlenen Arsuz “Deniz, Mekân, Doğa, Tarih” Mimarlık Öğrencileri Güz Kampı 23 Eylül Cumartesi günü başladı.
ARSUZ/RHOSUS-
Mimarlar Odası’na bağlı 10 şubenin ortaklığında düzenlenen güz kampına Türkiye genelinde 37 üniversiteden toplam 183 öğrenci başvurdu. Antik çağlardan günümüze deniz, doğa, mekân ve tarihle gelişen ve ismini de sevdiği kadının adından alan, gül anlamındaki bu yerleşimin tarihi ve mekânsal potansiyelinin açığa çıkarılması, kültürünü öğrenme ve yaşama yönelik teknik geziler ve sosyo-kültürel etkinliklerle (forum, söyleşi, atölye çalışmaları vb.) yürütülecek olan Arsuz/Rhosus “Deniz, Mekân, Doğa, Tarih” Mimarlık Öğrencileri Güz Kampı, Arsuz Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşiyor.
-SUNUM VE SOHBET-
Kampın ana hedefi, “Mimarlar Odası gelenekleri doğrultusunda, mimarlık alanında diğer disiplinler birlikte kolektif bir üretim sağlamak ve mimarlık mesleğini toplumla ilişkisini kurgulamak ve katılımcı süreçleri harekete geçirmek olup, kampa katkı sağlayan her birey, kampta yapılan tüm çalışmalarda kolektif bir ürün çıkartılmasının sorumluluğu ile harekete edecek ve kamp kurallarına uymayı kabul edecektir” şeklinde özetlendi.
Yoğun bir program gündemine sahip olan kamp; Tarihi doku, kıyı düzenlemesi: peyzaj planlaması, öneri yapılar, Arsuz değerleri ve potansiyelleri başlıklı çalışma gruplarının oluşturulmasıyla 23 Eylül Cumartesi günü başladı. Etkinlik, yarın saat 17.00 – 19.00 saatleri arasında, Prof. Dr. Ruşen Keleş, ‘Kentleşme ve Çevre Politikası’ ve Prof. Dr. Aziz Konukman ‘Ekonomik Açıdan Arsuz Potansiyeli ve Yerel Ölçekte Sürdürülebilirlik’
sunum ve sohbeti (Arsuz Belediyesi Nikah Salonu) etkinlikleri ile sürecek.
30 Eylül Cumartesi günü 16.00 – 18.00 saatleri arasında gerçekleşecek ‘Arsuz’da ürettiklerimiz, düşlerimiz, gerçeklerimiz, izlerimiz’ adlı sunuş ve serginin (Arsuz Belediyesi Nikah Salonu) ardından sertifika töreniyle etkinliğin son bulacağı kaydedildi.  -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ