Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,63 / Satış: 8,66
€ EURO → Alış: 10,12 / Satış: 10,16

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 22.06.2020
  • 612 kez okundu

Hatay BŞB, bugün Reyhanlı’da yol açılışı yapıyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi (BŞB), çalışmaları tamamlanan Reyhanlı’daki yeni bir yolun açılışını yapıyor. BŞB’den bugün saat 11.00’deki açılışla ilgili şu açıklama yapıldı:
“Çalışmalarını tamamladığımız Reyhanlı ilçemize bağlı Gazimürsel Mahallesi bağlantı yolunu, modern haliyle, 22 Haziran Pazartesi günü saat 11.00’de kıymetli hemşehrilerimizin hizmetine açıyoruz.”

Hatay’da; Bakkal, Manav, Büfe ve Lokantalara çalışma sınırlaması kalktı
İlimiz Hatay’da; bakkal, büfe ve lokanta gibi işyerlerine, İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı uyarınca saat 23.00’e kadar çalışabilme sınırlaması kararı kaldırıldı. Vali Rahmi Doğan, kriterlere kurallara uyulması koşuluyla bu işyer-lerinin çalışma koşullarının pandemi süreci öncesine dönüştürüldüğünü bildirdi. Duyuruda şöyle denildi:
“Koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda, salgının/bulaşın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, güvenli mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutmak amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir. Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında, 18.04.2020 tarih ve 28 nolu İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla, ilimizde faaliyet gösteren bakkal, manav v.b işyerleri ile büfe, lokanta ve paket servis yapan ve benzeri işyerlerinin çalışma saatleri 23.00 ile sonlandırılmıştı. Koronavirüs ile mücadelede kaydedilen olumlu gelişmeler doğrultusunda, İl İdaresi Kanunu’nun 11/C Maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanunu 27. ve 72. maddeleri uyarınca, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, 19.06.2020 Cu-ma günü Vali Rahmi Doğan başkan-lığında olağanüstü toplanarak aşağıdaki kararları almıştır:
İlimizde faaliyet gösteren market, bakkal ve büfelerin açılış ve kapanış saatleri kısıtlamasının kaldırılmasına… Pandemi süreci öncesindeki haliyle devam etmelerine… Konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek, uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanmasına… Tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanunu 282. Maddesi gereğince idari para cezası verilmesine… Aykırılığın durumuna göre, kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına… Konusu suç teşkil eden davranış-lara ilişkin Türk Ceza Kanunu 195. Maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verildi.”

Bilim Kurulu, yurtdışından dönen vatandaşları uyardı…
14 Gün Evlerinizde Kalın…
Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanı Prof. Dr. Fahrettin Koca, yurt dışındaki Türk işçilerin yurda getirilmeleri sürecinde izleyecekleri yöntemle ilgili olarak, mutlaka 14 gün boyunca evlerinde karantina altında kalmaları gerektiğini duyurdu.
Bakan Koca’nın bu konudaki uyarı mesajı şöyle:
“Gurbetten gelecek olan vatandaşlarımız, lütfen 14 gün kuralına uyalım. İlk önce kendi ailenizin sağlığını düşünün. Gurbetten gelip ailenize kavuşmanız için bize düşen görevi yaptık. Şu an size düşen görevi yerine getirmenizi temenni ederiz. Değerli ülkemize, memleketinize hoş geldiniz.”
Sağlık Bakanlığı uyarı mesajında da, yurtdışın-dan geleceklere yönelik şu mesajlar sıralandı:
-Yurt dışından son 14 gün içinde dönenler, buradaki ilk 14 günlerini evlerinde geçirmelidir.
-Bulunulan ortam sık sık havalandırılmalıdır.
-Mümkün olan en az kişiyle temas kurulmalıdır. Yaşlı ve kronik hastalarla temas kurulmamalıdır. Eller, normal sabunla sık sık yıkanmalıdır.
-Evden çıkılacaksa, mutlaka maske takılmalıdır.
-Soğuk algınlığı belirtisinde, sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.
-Rapor almak gerekiyorsa, sağlık kuruluşları yetkilidir.
-Sorumluluk büyük, tedbirler çok basit.
-Lütfen uyalım.
İlimizde çok sayıda gurbetçi işçi olmasına ve bunların peyderpey ilimize nakledilmeli sürecinde, Bakanlığın ve Bilim Kurulu’nun genelge ve uyarılarının çok büyük anlam taşıdığına dikkat çekiliyor.

TFF 1. Lig’de
Testler Pozitif
TFF 1. Lig ekiplerinden Akhisarspor’da; Teknik Direktör Yılmaz Vural, 3 futbolcu, 1 antrenör ile 7 kulüp çalışanına uygulanan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testinin, pozitif sonuç verdiği bildirildi.

Göç Filmleri
Cumhurbaşkanlığı himayelerinde İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nce bu yıl ilki düzenlenen Uluslararası Göç Filmleri Festivali, yarın sona ererken, ödüller de sahiplerini buldu.

LGS Duyurusu
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, LGS kapsamındaki merkezi sınavın soru kitapçığı ve cevap anahtarının Bakanlığın internet sitesinde yayımlandığını bildirdi.

FETÖ’den gözaltı
Genelkurmay İstihbarat Başkanı Tümgeneral Ali Serin’in emir astsubayı, FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındı.

Muz üretimi
Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden Çukurova’da, muz üretim alanları son 2 yılda yüzde 400 genişledi.

Devam edecek
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizm sektöründe yeni tip koronavirüs salgınıyla başlanan “Güvenli Turizm Belgelendirme Sistemi” uygulamasına salgın sonrasında da devam edileceğini bildirdi.

Tatil hediyesi
Türkiye İş Bankası’nın 2007-2008 eğitim öğretim yılında başlattığı, ülkemizde bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük kitap kampanyalarından olan “Karneni Göster, Kitabını Al”, bu yıl 13’üncü kez gerçekleştiriliyor.

SAVAŞ’TAN BABALAR GÜNÜ MESAJI
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Babalar Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.
Başkan Savaş, aile yapısının korunmasında ve güçlü kalmasında babaların büyük rolü olduğunu belirttiği mesajında şöyle dedi:
“Aile kurumunun ayakta kalmasında büyük rol oynayan babaların hakkı, evlatları üzerinde büyüktür. Fedakârlıkları, özverileri ve yüksek enerjileriyle aileleri için her türlü zorluğa göğüs geren babalar, en çok da evlatlarının başarılarıyla gururlanır. Hayattaki en büyük varlıklarımızdan biri olan babalarımızın hakkını, ancak gurur duyacakları evlat ve yurttaş olarak ödeyebiliriz. Yaşam boyu süren desteğini evlatlarından esirgemeyen babaların yol göstericiliği, tüm evlatlara umut ve mutluluk versin.
Bu duygu ve düşüncelerle, cennet vatan uğrunda canlarını feda eden Şehitlerimizin babaları başta olmak üzere; tüm babaların bu anlamlı gününü kutluyor, sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yaşam diliyorum.”

Suudi’de Türk işçiler zor şartlarda…
Bir Günde 5 Türkün Cenazesi Geldi
Suudi Arabistan’daki Türk ve özellikle Hataylı işçilerin çok zor günler geçirmekte oldukları haberleri yayılıyor. Kimileri koronavirüse bağlı, kimileri de iddialara göre kalp krizi sonucu genç yaşta hayatlarını kaydeden Türk işçilerin cenazeleri yurda getirilmeye çalışılıyor. Geçtiğimiz hafta sonunda, 2’si Hataylı olmak üzere 5 Türk’ün cenazesi Suudi Arabistan’dan yurda gönderildi.
Suudi Arabistan’ın Riyad kentindeki bir okurumuz, cenazeyi gönderdikleri gün Gazetemize şu mesajı yazdı:
“18 Haziran’da, Suudi Arabistan’dan Türkiye ye 5 cenaze gönderdik. Arabistan’da durum çok vahim. Vaka sayısı gün geçtikçe artıyor. Biz, dünkü uçuşla geldik. Orada kalan arkadaşların da sağ salim ailelerine bir an önce kavuşmalarını istiyoruz.”

Cezası 900 lira
İçişleri Bakanlığı’nın yeni tip koronavirüs tedbirlerinden maske kullanımı zorunluluğuna ilişkin 81 İl Valiliğine talimatı doğrultusunda yarından itibaren bu kuralı ihlal edenlere idari para cezası uygulanacak.

Memleket Yolu
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB), yurt dışından kara yoluyla Türkiye’ye gelecek vatandaşlar için hazırladığı “Memleket Yolu” internet sitesi faaliyete girdi.

3,1 milyar dolar
Demir ve demir dışı metaller sektörü, bu yılın Ocak-Mayıs döneminde Türkiye’nin toplam ihracatından yüzde 5 pay alarak 3,1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Haftanın kazananı
Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 3,44, altının gram satış fiyatı yüzde 0,08 ve dolar/TL yüzde 0,13 değer kazanırken, avro/TL yüzde 0,49 değer kaybetti.

Beklenti Anketi
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Beklenti Anketi’ne göre, yılsonu TÜFE beklentisi yüzde 9,54’e yükseldi.

Risk sürüyor
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgın riskinin ortadan kalkmadığını, normalleşmenin mücadeleden geri adım atmak anlamına gelmemesi gerektiğini belirtti.

T11 1.LİGDE ZİRVE YARIŞI
O G B M A Y AV P
1.HATAYSPOR 29 15 9 5 40 25 15 54
2. ERZURUMSPOR 29 14 8 7 31 22 9 50
3.BURSASPOR 29 14 7 8 43 36 7 46

TFF1.LİGDE MAÇ SONUÇLARI
Giresun:3 Adanaspor:1
İstanbul:2 Hatayspor:2
Keçiörengücü:1 Bursaspor:0
Erzurum:1 Eskişehir:0
Balıkesir:0 Menemen:1

ERZURUM 90+3’TE ATTI
Hatayspor’un zirve yarışındaki rakiplerinden Bursaspor, Ankara deplasmanında, Keçiörengücü önünde 1-0 kaybetti. Erzurumspor ise ligden düşmesi kesinleşen Eskişehirspor önünde çok zor bir galibiyet alabildi. Erzurumspor, galibiyete, 90+3’te attığı golle ulaşabildi.

AKHİSARSPOR’DA POZİTİF VAKA
TFF 1.Lig ekibi Akhisarspor’da geçtiğimiz hafta sonunda yapılan koronavirüs testi sonrasında, teknik heyette pozitif sonuç çıktı. Hatayspor Kulübü, Akhisarspor Kulübü’ne bu nedenle bir mesaj gönderdi.
Mesaj şöyle:
“Yeni tip koronavirüs testleri pozitif çıkan Akhisarspor teknik ekibine, futbolcularına ve personeline geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını temenni ediyoruz.”

LGS Sonucu
Milli Eğitim Bakanlığı’nca 8. sınıf öğrencilerine yönelik yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav sonuçları, 16 Temmuz’da “https://www.meb.gov.tr” internet adresi üzerinden açıklanacak.

30 Haziran’da
Yurt dışındaki para, altın, döviz ve menkul kıymetlerin Türkiye’ye getirilmesine imkan sağlayan varlık barışı uygulamasından yararlanmak için tanınan süre 30 Haziran’da dolacak.

İŞKUR’dan uyarı
Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), kurumun adı ve logosunu kullanan sahte web sitelerine ve iş bulma karşılığında maddi menfaat sağlamak isteyenlere itibar edilmemesi uyarısında bulundu.

Karşılıksız Çek
Meclis’ten geçen torba yasa ile karşılıksız çekte borcun yüzde 10’unun ödenmesi için verilen 3 aylık süre uzatılarak 9 ay ek süre verildi. Bu süre içinde borcunun yüzde 10’unu, daha sonra kalan kısmını 15 taksitte ödeyenler hapis cezası almayacak.

Doktor görevde!
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, huzurevlerindeki sağlık çalışanlarının sayısının artırılacağını belirterek, “Her huzurevine bir doktor istiyoruz. Cumhurbaşka-nımız da bunun talimatını verdi” dedi.

TBMM Mesaisi
Yassıada yargılamalarının hukuki dayanağının kaldırılmasını içeren kanun teklifi ile Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında hazırlanan yargı paketi TBMM Genel Kurul gündeminde olacak.

Pandemi süreci
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Bakanlık verilerine göre pandemi sürecinde en az 4 milyon 848 bin kişi gelir kaybına uğradı” ifadesini kullandı.

Önemli veri
25 Haziran Perşembe: 14:00/TCMB 1 Hafta Vadeli Repo Faizi (politika faizi)/25 Haziran/Beklenti: % 8.00/Önceki: % 8.25

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ