Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,24 / Satış: 7,27
€ EURO → Alış: 8,52 / Satış: 8,56

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 01.07.2020
  • 458 kez okundu

KÇÖ; 1 Ay Uzatıldı
Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) uygulaması 1 ay daha uzatıldı. Kısa Çalışma Ödeneği ile ilgili yeni karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararla, yeni tip korona-virüs (covid-19) nedeniyle kısa çalışma ödeneği süresi bir ay uzatıldı.
Buna göre; 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nun ek 2’nci maddesi ile geçici 23’üncü maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde, Kovid-19 nedeniyle 30 Haziran 2020 tarihine kadar kısa çalışma başvurusunda bulunmuş olan işyerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi, yeni bir başvuru ve uygun-luk tespiti yapılmasına gerek bulunmaksızın, daha önce kısa çalışmadan yararlanan aynı işçiler için ve aynı şartları aşmamak kaydıyla, bu kararın yayım-lanma tarihi öncesinde kısa çalışma uygulaması biten iş yerleri bakımından 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren, bu kararın yayımlandığı tarihte kısa çalışma uygulaması de-vam eden işyerleri bakı-mından ise kısa çalışma bitiş tarihinden başlamak üzere bir ay uzatıldı.

Hatay Devlet Hastanesi Yönetimi,
KOVİD BULAŞ riskine karşı uyardı:
182 Randevusuyla Gelin
Hatay Devlet Hastanesi Yönetimi, poliklinik ve diğer tedavi hizmetleri için gelmek isteyen hastaların, 182’den randevu almak suretiyle girişimde bulunmalarını istedi.
Hatay Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Mahmut Bayrakçıoğlu, kovid bulaşma riskine karşı, başvuruda 182’yi önerdi ve şunları söyledi:
“Covid-19 pandemisi nedeniyle halkımıza önemli duyuru: Poliklinik önlerinde sıranızın gelmesini beklerken, diğer hasta ve hasta yakınlarıyla temasınızı en aza indirmek ve bulaş riskini arttırmamak amacıyla, lütfen 182’den randevu alınız. Hastane içinde ve poliklinikte muayene esnasında, ağzınızı ve burnunuzu kapatacak şekilde mutlaka maske takınız. Muayene sıranız geldiğinde, içeriye, mümkünse bir kişi olacak şekilde giriniz.
Kendi sağlığınız, sevdikleriniz ve biz sağlık çalışanları-nın sağlığını riske atmayınız. Sağlıklı günler dileriz.”

Kısa Çalışma
Ödeneği Süresi
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle, dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamındaki zorlayıcı sebep gerekçesiyle kısa çalışma uygulanan işyerleri için kısa çalışma ödeneği süresi 1 ay uzatıldı.

Bataklık Operasyonu
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uyuşturucu ve suç gelirlerine yönelik olarak, Cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonlarından “Bataklık”ın başlatıldığını bildirdi.

13 üniversitede
Bazı yükseköğretim kurumlarına bağlı olarak fakülte, enstitü ve yüksekokul kurulması, kapatılması, birleştirilmesi ile adlarının değiştirilmesi hakkındaki Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Vergi sıfırlandı
Maske üretiminde girdi olarak kullanılan “melt blown” kumaşlara uygulanan ilave gümrük vergisi ekime kadar yüzde 20’den yüzde sıfıra düşürüldü.

Hatayspor’un hedefi
TFF 1.Lig’de 57 puanla lider durumda bulunan Hatayspor’u 53 puanlı Büyükşehir Belediye Erzurumspor takip ediyor. İlk 2 takımın doğrudan Süper Lig’e yükseleceği ligde Hatayspor’un deplasmanda Boluspor’u yenmesi halinde takipçilerinin alacağı sonuçlar Hatay ekibini Süper Lig’e taşıyabilir.

Diyanet TV’de
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Diyanet TV üzerinden uzaktan eğitim yöntemiyle düzenlediği “Yaz Kur’an Kursları Eğitim Programları”, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın yaptığı açılış dersiyle başladı.

Amacımız: 0
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kovid-19 salgınına ilişkin olarak, “Amacımız vaka sayısını da vefat sayısını da sıfır noktasına çekebilmektir. Ülkemizi risk grubundan uzaklaştırmakta kararlıyız” dedi.

Teklif TBMM’de
AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni Meclis Başkanlığı’na sunduklarını bildirdi. Düzenleme, ‘çoklu baro’ uygulamasını da içeriyor.

Yüz yüze yapılacak
AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı, uzun bir aradan sonra, bugün, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın da katılımıyla Parti Genel Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Organik gıda COVID’le büyüyor
Salgın nedeniyle, tüketicilerin, bağışıklık sistemlerini kuvvetlendirmek amacıyla sağlıklı beslenmeye yönelmesi, 100 milyar dolarlık küresel organik gıda pazarını bu yıl yüzde 25 büyütecek. Pazarın büyüklüğü, 5 yılda 150 milyar dolara çıkacak.

DİKER, İYİ PARTİ BAŞKAN ADAYI
İYİ Parti’nin önümüzdeki günlerde yapılacak Antakya İlçe Kongresi öncesinde, başkan adayları ortaya çıkmaya başladı. Dün ilk olarak, Yusuf Diker, İYİ Parti Antakya İlçe Başkan Adayı olduğunu duyurdu.

Atamalar yapıldı
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca, devlet korumasındaki 926 genç ile 274 Şehit yakını, Gazi ve Gazi yakınının ataması yapıldı. Atama sonuçlarına, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın internet sitesinden ulaşılabilecek.

Siyasi Çözüm
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’de kalıcı siyasi çözümün, Suriyelilerin çektiği acıya son vermenin tek yolu olduğunu belirterek, Türkiye’nin, Suriye’de siyasi süreci ilerletmek için uluslararası çabalara öncülük etmeye devam ettiğini bildirdi.

Sanayiciye indirim
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş.’nin (BOTAŞ) sanayi ve ticarethane abonelerine sattığı gazın fiyatındaki indirimi için, “Sanayiciye yönelik doğal gaz fiyat indirimi hayırlı olsun” dedi.

Emin ellerde
Türkiye’de koruma altındaki çocuklar için uygulanan “aile odaklı bakım sistemi”, yaklaşık 14 bin çocuğun ev ortamında sevgiyle büyüyebilmesini ve geleceğe daha kararlı, mutlu adımlarla yürümesini sağlıyor.

Her akşam
Edebiyattan tarihe, resimden tiyatroya, müzikten felsefeye birçok alanda yapımları izleyiciyle buluşturan TRT 2, ödüllü ve prestijli filmleri Temmuz’da ekrana getirecek.

Uygunluk testi
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Süresi uzatılan Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanmak için yeni bir uygunluk testi yapılmayacak” dedi.

Ders kitapları
İllere gönderildi
2020-2021 eğitim öğretim yılında öğrencilere ücretsiz dağıtılacak ders kitapları, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine yollandı.

30 İl’de
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, başvuruları bugün başlayacak Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’nin (ÖABT), bu yıl 81 ilde, KPSS alan bilgisi oturumlarının ise 30 ilde uygulanacağını bildirdi.

31 Temmuz’a kadar
TBMM yerleşkesine, yeni tip koronavirüs önlemleri kapsamında getirilen ziyaretçi yasağının 31 Temmuz’a kadar uzatıldığı bildirildi.

MEB Hizmeti
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından, LGS kapsamında uygulanan Merkezi Sınav ile Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) katılan öğrencilere tercih danışmanlığı hizmeti sunulacak.

MEB ölçümü
MEB, uzaktan eğitimin kazanımlarını ölçecek. Çevrimiçi Kazanım Değerlendirme Uygulaması’yla, öğrencilere, sınıf seviyelerine uygun olarak hazırlanan testler uygulanarak, kazanım düzeyleri belirlenecek.

Kent de hazır
TFF 1. Lig’de en yakın rakibinin 4 puan önünde liderliğini sürdüren Hatayspor, kentte şampiyonluk ve Süper Lig coşkusu oluşturdu.

FETÖ sanıkları
FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi ve örgütün yapılanmasına ilişkin, Temmuz ayında, 7 ildeki 16 davada 1467 sanık hakim karşısına çıkacak.

Sınır hattında
Hassa ilçesinde, Suriye sınırı boyunca uzanan volkanik araziler üzerinde doğal kaynak sularıyla yetiştirilen derviş pirincinin ekim alanı, bu sezon yağışın bol olması sayesinde 600 dekardan 2 bin dekara çıktı.

Dış Ticaret
TÜİK verilerine göre, dış ticaret açığı Mayıs’ta yüzde 102,7 artarak 3 milyar 420 milyon dolara yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı Mayıs 2019’da yüzde 90,9 iken, yüzde 74,5’e düştü.

19 günde
Ay başında devreye alınan düşük oranlı kredi kampanyası sayesinde, 19 günde, 2019’un tamamından daha fazla konut kredisi kullanıldı.

Önemli veri
10 Temmuz Cuma: 10:00/İşsizlik Oranı/Nisan/Önceki: % 13.2

Esnafın çağrısı
Sebze ve meyvenin 4′ te 1’nin tüketilmeden israf edilerek çöpe atıldığına dikkat çeken TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “İsrafın önüne geçmek için öncelikle ürünlerin taşınması ve saklanmasındaki zincirler iyileştirilmeli, soğuk hava depolarının kapasitesi artırılmalı” dedi.

Yeni salgın!
Koronavirüsün ortaya çıktığı Çin’de, bilim insanları, yeni tür domuz gribi tespit edildiğini açıkladı. Küresel salgın riski bulunan virüs, domuzlarda görülse de insanlara bulaşabiliyor.

Okullar
Öğrenciler, tatilde! Ancak yeni eğitim öğretim yılı için Milli Eğitim Bakanlığı’nda hummalı bir çalışma var. Bakanlık, pandemi nedeniyle Eylül ayında okulların açılamaması ihtimaline karşı farklı senaryolar üzerinde çalışıyor.

Süre doldu
Yurt dışındaki para, altın, döviz ve menkul kıymetlerin Türkiye’ye getirilmesine imkan sağlayan varlık barışı uygulamasından yararlanmak için tanınan süre doluyor.

Dış ticaret
Türkiye’nin ihracatı, Mayıs’ta, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 40,9 azalarak, 9 milyar 967 milyon dolar, ithalatı yüzde 27,8 azalarak, 13 milyar 387 milyon dolar oldu. Dış ticaret açığı da yüzde 102,7 artışla, 3 milyar 420 milyon dolara yükseldi.

Otopark Yönetmeliği
Bakanlıkça hazırlanan “Otopark Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin” yürürlük tarihine ilişkin değişiklik, Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu kapsamda, yönetmeliğin “30 Haziran 2020” olan yürürlük tarihi “31 Aralık 2020” olarak değiştirildi.

ÖSYM kararı
ÖSYM, 27 Haziran’da gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) birinci oturumu Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) bir grup öğrencinin sınavdan 30 dakika erken çıkarıldığı iddiasıyla ilgili inceleme başlattı.

ASİ 1967’in forma talihlileri belli oldu
SARAÇ ve FAKI…
Hatayspor taraftar gruplarından ASİ 1967, geleneksel “her maçın skor tahmini” yarışması kapsamında, geçtiğimiz Pazar günkü Hatayspor-Balıkesirspor maçı sonucunu doğru bilenler arasından 2 talihliye forma veriyor.
Konuya ilişkin yapılan duyuruda şöyle denildi:
“ 28.06.2020 tarihinde oynanan Hatayspor-Balıkesirspor maçının skorunu doğru tahmin eden üyelerimiz arasında yapılan çekiliş ile Hatayspor forması kazanan takipçilerimiz, Bülent Saraç ve Abdullah Fakı olmuştur.
Formalarını, Primemall’da bulunan Hatay Store’dan bugün itibari ile alabilirler. Kendilerini tebrik ediyor, şampiyonluk kutlamalarında giymelerini temenni ediyoruz.”

GÜL’ÜN MAAŞI HATAYSPOR’A
Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül, sözünü verdiği bir maaş bağışını Hatayspor’a yaptı. Bordo-Beyazlı Kulüp’ten dün şu açıklama yapıldı:
“Belen Belediye Başkanımız Sayın İbrahim Gül, ‘Birlikte Daha Güçlü’ bağış kampanyamıza bir maaşını vererek destekte bulunmuş, desteği de hesaplarımıza geçmiştir. Sayın İbrahim Gül’e teşekkür ederiz.”

KOMPLE NEGATİF
Hatayspor teknik heyeti ile futbolcularının KOVİD testi NEGATİF…
Hatayspor teknik heyeti ile futbolcularına üç gün önce uygulanan KOVİD testinde, sonuç NEGATİF çıktı. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) uygulamasıyla; kulüpler, futbolcu ve teknik heyete, çıkacağı her maç öncesinde kovid testi uygulama zorunluğu getirilmesi üzerine, Hatayspor Kulübü de Pazar günü Balıkesirspor maçı hemen sonrasında harekete geçti. Tesislerde; tüm yöneticiler, teknik heyet, personel ile futbolcuların tamamından numuneler alındı ve bu numuneler analize gönderildi. Dün sabah yapılan açıklamaya göre, sonuç NEGATİF.
Hatayspor Kulübü’nden bu konudaki açıklama şöyle:
“Futbolcularımıza, teknik ekibimize ve kulüp personelimize, Boluspor maçı öncesi yapılan COVID-19 testinin tamamı
negatif çıkmıştır.”

1.LİG’DE BU HAFTA MAÇLARI
DÜN:
Keçiörengücü-Menemenspor
Adanaspor-Altınordu
Giresun-Bursaspor
BUGÜN:
Bolu-Hatay
Erzurum- Adana Demirspor
Altay-Osmanlıspor
YARIN:
Ümraniye-Eskişehirspor
İstanbulspor-Akhisarspor
Balıkesir-Karagümrük

1.LİGDE PUAN DURUMU
1.HATAYSPOR 57 Puan
2. ERZURUMSPOR 53 Puan
3.ADANA DEMİRSPOR 51 Puan
4.BURSASPOR 49 Puan
5.AKHİSARSPOR 48 Puan
6.ALTAY 47 Puan
7. KARAGÜMRÜK. 47 Puan
8.GİRESUNSPOR 44 Puan
9.KEÇİÖRENGÜCÜ 41 Puan
10. ÜMRANİYESPOR 41 Puan
11. MENEMENSPOR 39 Puan
12. BALIKESİRSPOR 35 Puan
13.İSTANBULSPOR 34 Puan
14.ALTINORDU 32 Puan
15.BOLUSPOR 27 Puan
16.OSMANLISPOR 24 Puan
17.ADANASPOR A.Ş. 20 Puan
18.ESKİŞEHİRSPOR 12 Puan

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ