Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

HTO: Kadına şiddet cezasız kalmamalı

HTO: Kadına şiddet cezasız kalmamalı
  • 24.07.2020
  • 531 kez okundu

Hatay Tabip Odası (HTO), ülke gündemindeki Pınar Gültekin’in katledilmesi olayında, kadına şiddetin cezasız kalmaması gerekliliğine vurgu yaptı. Hatay Tabip Odası Yönetimi adına başkan Dr. Sadık Nazik imzalı açıklama şöyle.
“Pınar Gültekin’in bir erkek tarafından öldürülmesi, bütün cinayetler gibi hepimizi derin üzüntüye boğmuştur. Tüm yakınlarına baş sağlığı ve sabır diliyoruz. Kadına yönelik cinsel istismar, şiddet ve cinayetler hiçbir şekilde mazur gösterilemez. Bu durum, suç oluşturan fiillerin cezasız kalmasına ve suç oluşturan bu fiillerin işlenmesine devam edilmesine yol açmaktadır.
Kadınların tüm mücadelelerine rağmen, hala her ay onlarca kadın öldürülmesinde, görevi bunu önlemek olan kurumların önlem almaktaki yetersizliği önemli bir rol oynamaktadır. Bu toplumun eşit haklı yurttaşları olarak, yaşamanın şiddetle engellenmesine karşı çıkıyoruz. Şiddet suçu işleyenlerin ellerini bağladığı için İstanbul Sözleşmesi’nin tartışmaya açılması, kadınlara karşı ayrımcılık uygulamaktır. 1 Ağustos 2014’te yürürlüğe giren, kadınlara yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye ilişkin çıkarılan İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasa, uygulanmalıdır.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ