Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,62 / Satış: 8,66
€ EURO → Alış: 10,12 / Satış: 10,16

Hatay MKÜ dahil 11 Üniversite

Hatay MKÜ dahil 11 Üniversite
  • 16.05.2017
  • 1.705 kez okundu

Hayallerin kumaşını dokuyacak 

Bu sene “Hayalperest” sloganı ile yola çıkılan 6. ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması sürecinde, 13 günlük bir yolculuk ile 11 üniversite ve 12 tekstil, moda tasarımı, tekstil mühendisliği bölümü ziyaret edildi.

Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ATHİB) tarafından geçen yıl beşincisi düzenlenen Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması, aralarında Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nin de olduğu toplam 11 üniversiteyi ziyaret etti, 5000 kilometre süren bu yolculuk sonunda 1000 genç tasarımcıya ulaşılarak yarışma hakkında bilgi verildi. Üniversite ziyaretleri sırasında, bu sürece özel olarak hazırlanan “yarışma gezici” sergisiyle de geçtiğimiz yıl yarışma sürecinde üretilen endüstriyel ürünler ve finalistlerin ön ürün ile paftaları sergilendi. Böylece sınıflarda yapılan bilgilendirme sunumlarının yanında, öğrencilerin kumaşlar ile tanışmaları da sağlandı.
Bu yarışmanın dokuma kumaş tasarımı alanında Türkiye’de yapılan ilk ve tek yarışma özelliğine sahip olduğunu belirten, ATHİB Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, Çukurova Bölgesi’nin kültürel ve geleneksel üretim biçimi ile tasarımın inovatif bir şekilde buluşmasından yola çıkıldığını dile getirdi.
-GELENEK VE TASARIM-
6 yıldır yarışmanın büyük bir başarı ile tüm Türkiye’ye yayıldığının altını çizen Kıvanç, “Tekstilin doğduğu ve tekstilin doyurduğu verimli Çukurova üzerinde gelenek ve göreneklerimizi modern tasarım anlayışı ile bütünleştirerek hem bölgemizde yer alan firmalarımız, hem de öğrencilerimizin hayatlarına dokunduğumuzu düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
-SON BAŞVURU-
Yarışmanın son başvuru tarihinin 14 Haziran 2017 olduğunu hatırlatan Kıvanç, üniversitelerin tekstil ve moda tasarımı ile ilgili Güzel Sanatlar Fakülteleri, Mühendislik Fakülteleri ve Sanat Tasarım Fakültelerinde okuyan veya mezuniyetlerinin üzerinden 1 yıl geçmemiş mezunların yarışmaya katılım hakkındaki tüm sorulara ve online başvurulara www.dokumayarismasi.org web sitesi üzerinden ulaşabileceklerini kaydetti. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ