Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,66 / Satış: 7,69
€ EURO → Alış: 8,92 / Satış: 8,96

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 06.08.2020
  • 271 kez okundu

Savaş’tan Ğadir Hum Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Ğadir Hum Bayramı mesajı yayımladı. Başkan Savaş’ın mesajı şöyle:
“Yüzyıllardır barış, sevgi ve kardeşlik ortamında, farklı etnik unsurların bir arada ahenk içinde yaşadığı Hatay, bu yönüyle, dünyaya örnek olabilecek bir medeniyetler şehridir. Her din ve mezhepten vatandaşımızın bayram sevinçlerini beraberce yaşadığımız ilimizde, her yıl büyük bir heyecanla kutlanan Ğadir Hum Bayramı da bizleri bir araya getirerek, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının pekiştiği önemli günlerden biridir. Farklı kültür ve inanışlara sahip vatandaşlarımızın hoşgörüyle yaşadığı şehrimizde, bu özel günü bir arada kutlamanın mutluluğu içerisindeyim.
Bu duygu ve düşüncelerle, başta hemşehrilerimin olmak üzere, tüm Alevi kardeşlerimin Ğadir Hum Bayramı’nı kutlar, bu anlamlı bayramın ülkemize ve tüm dünyaya sevgi, barış ve huzur getirmesini dilerim.”

Şanverdi Evinde
Hafta başında yapılan Covid-19 PCR testinin negatif çıkmasıyla birlikte, hastanede başlatılan tedavisi sona eren Milletvekili Hüseyin Şanverdi, evinde dinlen-meye çekildi. Milletvekili Şanverdi, test sonucu pozitif çıktığı günden itibaren hastanede tedavi olurken, 14 günlük karantina sürecini evinde dinlenerek tamamlamak istiyor. Şanverdi, durumuyla ilgili olarak, “14 günlük izole sürecini evde geçirmemizin ardından, hastalığın etkilerinden inşallah tamamen kurtulmuş olacağız” dedi.

Hatay, CEP’te, DATA’da
Türkiye 9.su…
Geride kalan bayram sürecinde, Turkcell cep operatörünün data kullanımı sıralamasında, ilimiz Hatay, 81 il içinde 9.sırayı aldı. Turkcell BiP üzerinden, bayram boyunca 30 milyon dakika sesli ve görüntülü görüşme yapılırken, gönderilen mesaj sayısı 2 milyar oldu. Bu yıl, Kurban Bayramı’nda BiP kullanımı, geçen seneye göre yüzde 50 arttı.
31 Temmuz – 3 Ağustos’taki verilere göre, Turkcell’liler, toplamda 2 milyar 213 milyon 594 bin 897 dakika konuşurken, bunun büyük bir kısmını, 528 milyon 331 bin 248 dakika ile bayramın birinci günü gerçekleştirdi.
Konuşma trafiğinin en yoğun olduğu il, 366 milyon 563 bin 373 dakika ile İstanbul oldu. Bunu sırasıyla Ankara, İzmir ve Bursa takip etti. Bu dönem Turkcell’liler, yurt dışıyla 2 milyon 336 bin 604 dakika konuştu. Türkiye’den en çok aranan ülkelerin başında Almanya, Afganistan ve Bulgaristan geldi. En fazla çağrı ise Almanya, Yunanistan ve Bulgaristan’daki Turkcell’lilerden yapıldı. Data kullanımı, 47 milyon 967 bin 614 GB’a ulaştı.
Turkcell’liler, bayram boyunca yoğun internet kullanımına devam etti. Data kullanımı yine rekor kırarak 47 milyon 967 bin 614 GB’a ulaştı. En çok data tüketilen iller sıralamasınd, İstanbul 8 milyon 71 bin 181 GB ile ilk sırayı alırken; İzmir, Ankara, Antalya, Muğla, Bursa, Mersin, Kocaeli, Hatay ve Gaziantep ilk 10’u oluşturdu.

Dörtyol MHP’de İlçe Yönetimi Feshedildi
YENİ BAŞKAN İLYAS BERİK…
Dörtyol ilçesinde, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Teşkilatı, Genel Merkez kararıyla feshedildi. Genel Merkez, Dörtyol İlçe Başkanlığı’na İlyas Berik’i atadı. Dörtyol MHP İlçe Başkanlığı’na İlyas Berik’in atandığına ilişkin Genel Merkez yazısı, dün İl Başkanı Murat Adal tarafından tebliğ edildi.
Bu arada, 12 Ağustos 2020 de yapılacak ilçe olağan kongre-sine, İlyas Berik ile tek başkan adayı olarak gidileceği kaydedildi.

Diyanet 6 aydır bekletiyor
KURUM İÇİ KUR’AN ÖĞRETİCİSİ ALIMI
Diyanet İşleri Başkanlığı, 6 ay önce başvuruları yapılan kurum içi Kur’an Öğreticiliği nakline ilişkin takvimi işletmiyor.
Diyanet İşleri Başkanlığı, 2020 yılının başında, kurum içi naklen Kuran Kursu Öğreticisi alımı için ilana çıktı. Başvurular, 28 Şubat 2020 tarihinde bitti. Ancak, başvuruların üzerinden 6 ay geçmiş olmasına rağmen, sözlü sınavlar henüz yapılabilmiş değil. Başkanlık personeli, belirsizlikten şikayetçi olup, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sessiz kalıp hiçbir açıklama yapmamasına tepki gösteriyor.

AÇIK ÖĞRETİMDE İMAM HATİPLİLER İÇİN DÖNEM AÇILACAK
Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Açık Öğretim okullarında 18 yaşından büyük imam hatipli öğrenciler için dönem açılması kararı aldı. MEB açıklaması şöyle:
“Açık öğretim okulları 3′ üncü döneminde, Açık Öğretim Lisesi, Mesleki Açık Öğretim Lisesi ve Açık Öğretim İmam Hatip Lisesinde yurt içi ve yurt dışı programlarına kayıtlı, 7 Eylül 2020 tarihi itibariyle 18 yaşından gün almış tüm öğrenciler için dönem açılması ve dönemin sayılması, haftalık ders çizelgelerine göre öğrencilere bir dönemde alabilecekleri toplam kredi kadar ders atanması, sistemde oluşan genel ağırlıklı puanın bu dersler için ders puanı olarak belirlenmesi, genel ağırlıklı puanı, geçme puanının altında olanlara veya genel ağırlıklı puanı olmayanlara geçme puanının ders puanı olarak belirlenmesi ve atanan derslerin kredisinin verilmesi…
Açık Öğretim Ortaokulu yurt içi ve yurt dışı programlarına kayıtlı öğrenciler için dönem açılması, öğrencilere bir dönemde alabilecekleri toplam ders sayısı kadar ders atanması, sis-temde oluşan genel ağırlıklı puanın bu dersler için ders puanı olarak belirlenmesi, genel ağırlıklı puanı, geçme puanının altında olanlara veya genel ağırlıklı puanı olmayanlara geçme puanının ders puanı olarak belirlenmesi…
Açık Öğretim Kurumları 2’nci dönem sınavlarının da 25-26 Ağustos 2020 tarihlerinde yapılması istendi.”

Yayladağı Kaymakamı Göreve Başladı
İlimiz Yayladağı İlçe Kaymakamlığına atanan Muhammed Sait Baytok, şehre geldi ve 4 Ağustos Salı günü ilçeye giderek görevine başladı. Yayladağı yeni Kaymakamı Muhammed Sait Baytok; 32 yaşında, Kırıkkale doğumlu, daha önce Tokat ili Yeşilyurt ilçe Kaymakamlığı görevinde bulundu.

Kılıçdaroğlu, Av. Dönmez’le
telefonda görüştü…
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez’i telefonla arayarak, bayram öncesi İskenderun’da ailesiyle birlikte lokantada yemek yediği sırada, polislerle yaşadığı diyalog, tartışma ve kısa süreli gözaltı nedeniyle “geçmiş olsun” dileğinde bulundu. CHP’den yapılan açıklamaya göre, Kılıçdaroğlu, Hatay Barosu Başkanı Dönmez’i telefonla aradı. Dönmez ve Ailesine “geçmiş olsun” temennilerini ileten Kılıçdaroğlu, Dönmez’in suç duyurusuna ilişkin süreçle ilgili olarak da bilgi aldı.

MKÜ’ye Yatay Geçişler
Başvurular 17 Ağustos’ta…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ), değişik fakülte ve birimlere yatay geçişlerle ilgili süreç işliyor.
Başvurular, 17 Ağustos’ta başlıyor. MKÜ’den yapılan duyuruda, “Genel Not Ortalaması ile (GNO) müracaatlar 17 Ağustos 2020’de başlayacaktır. Ek Madde 1 ile (ÖSYM Puanıyla) BESYO’ya müracaat yapılamaz. Genel Yetenek ile alan bölümlere sadece başarı ile müracaat edebilir. Tüm programlar için Ek Madde-1 ve Ek Madde-2 kapsamında yapılacak güz dönemi yatay geçiş başvuru tarihleri, 01.08.2020 – 17.08.2020’dir” denildi.

ENGELLİ
BAKIMI ÜCRETİ 1544 TL OLDU
Engelli yakınına bakanlara ödenen “evde bakım parası” 1544 liraya yükseldi. Bakım parası almak için, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl veya İlçe Müdürlüklerine başvuruluyor. Ağır engelli yakınına bakan kişilere, evde bakım parası ödeniyor. Bunun için gelir sınırı şartı söz konusu. Diğer yandan, fiili olarak bakım yapılması ve kan bağı da şart. Geçen sene yapılan düzenleme ile beraber, bayram ikramiyesi nedeniyle evde bakım parasının kesilmesinin önüne geçildi. Temmuz ayından itibaren evde bakım parası, enflasyon oranında zamlandı ve 1544 TL oldu. Zamlı evde bakım paraları, bu aydan itibaren ödenmeye başlandı.

Alğan’ın acı günü
BABASI VEFAT ETTİ
Hatay eski Milletvekili Mehmet Alğan, baba acısı yaşadı. AK Parti 25. Dönem Hatay Milletvekilliği yapan Mehmet Alğan’ın babası Veysi Alğan, vefat etti ve toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

ÇİÇEKTE KDV İNDİRİMİ
Çiçekçiler, bundan böyle katma değer vergisini % 8 üzerinden ödeyecekler. Hatay İl Çiçekçiler Derneği Başkanı Bülent Çıldır, % 8 KDV haberini müjde şeklinde çiçekçi esnafına duyururken, şöyle dedi:
“Değerli çiçekçi esnafımız. Sonunda KDV indirimine kavuştuk. Çiçek satışı yaparken, artık KDV oranı 31.12.2020 tarihine kadar % 8 olmuştur. Lütfen yazar kasalarınızın ayarlamalarını yaptırmayı ihmal etmeyiniz.
Hatay Çiçekçiler Derneği Yönetim Kurulu olarak, hep esnafımızın hakkını aradık. KDV’nin % 8’de kalması için, daha önce de olduğu gibi elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz.”

Kadınlara destek
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Kadınların Kooperatifler Yoluyla Güçlendirilmesi Projesi” ile Türkiye’de kadın kooperatiflerinin sayısını daha da artırmayı hedeflediklerini bildirdi.

Uzmanından uyarı
Medicana Avcılar Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kemal Yıldız, “Sindirim sistemi hastalıkları tedavi edilmez ise, mide ve kolon kanserine neden olabilir” dedi.

Enflasyon
TCMB Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu’na göre, Temmuz’da yıllık enflasyon 0,86 puan azalarak yüzde 11,76’ya gerilerken, bu azalışa en büyük katkı, temel mal, gıda ve enerji gruplarından geldi.

Ek gümrük vergisi
Bazı şekerli mamuller, Paraguay çayı, makarnalar, ekmekçilik mamulleri, malttan üretilen biralar gibi 115 işlenmiş tarım ürünü için yüzde 4,3 ile yüzde 20 arasında değişen oranlarda ilave gümrük vergisi uygulanacak.

Tercih yaparken
İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca; Endüstriyel Veri Bilimciliği, Siber Fiziksel Güvenlik ve Kriptografik Mühendisliği, Robot Koordinatörlüğü, Endüstriyel Bilgisayar Mühendisliği, gibi bölümlerin geleceğin meslekleri arasında yer alacağını kaydetti.

Dünya genelinde
Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilen kişi sayısı, dünya genelinde 18 milyon 704 bini aştı. Virüs nedeniyle 704 bin 370 kişi yaşamını yitirdi.

Halı Sahalar
İçişleri Bakanlığı, “Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından halı sahaların açılmasına yönelik rehber hazırlama çalışmaları devam etmektedir” açıklamasında bulundu.

Tatbikat yapın
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, afetin olası zararlarından korunmak için vatandaşları afet anına uygulamalı hazırlık yapmaya çağırdı.

Usta Oyuncu
“Kuruntu Ailesi”, “Bizim Mahalle” ve “Uzaylı Zekiye” adlı dizilerin yanında “Evdekiler”, “Vatandaş Ahmet Efendi” ve “Selamsız Bandosu” adlı filmlerdeki karakterleriyle unutulmaz oyuncular arasına yer alan Üstün Asutay, 82 yaşında hayata veda etti.

Sinema zamanı
Anadolu Sinema Televizyoncular Meslek Birliği (ASİTEM) tarafından 2018’den bu yana düzenlenen Uluslararası İzmir Film Festivali’nin, 22-26 Eylül 2020 tarihleri arasında yapılacağı bildirildi.

Bakan uyardı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Çocukları ve yetişkinleri bayramda denizde, plajda, parkta, sokakta bu kadar yakın temaslı maskesiz görmek üzücü. ‘Okulları birlikte açacağız’ diyoruz. Bunun için gerçekten çabalayamaz mıyız?” uyarısında bulundu.

Temmuz’un karı
Temmuz ayında spor endeksi yüzde 18,4 değer kaybetti. Fenerbahçe, yüzde 6,8 ile geçen ay yatırımcısına tek kazandıran spor şirketi olarak kayıtlara geçti.

Esnafın beklentisi
Üretim ve ihracat konusunda dünya sıralamamızı ilk 5’e çekmemiz gerektiğini vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “El üretimi yapan mobilyacı esnafına özel teşvikler verilerek desteklenmeli” dedi.

Anız yakanlar
Anız yakanların farkında olmadan bindiği dalı kestiğini ifade eden, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Anız yakmak, toprağın veriminin azalmasına neden olmaktadır” dedi.

Trafik bilançosu
İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Kurban Bayramı tatilinde meydana gelen trafik kazalarında 60 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Patlama
Lübnan Kızılhaçı, başkent Beyrut’ta önceki gün meydana gelen patlamada ölü sayısının 100’e, yaralı sayısının 4 bine yükseldiğini duyurdu.

Aşı umudu
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Hasan Mandal, “Kovid-19 aşı ve ilaç projelerinde büyük aşama kaydedildi” dedi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ