Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,66 / Satış: 6,69
€ EURO → Alış: 7,28 / Satış: 7,31

19 Kalkınma Ajansı var

19 Kalkınma Ajansı var
  • 14.09.2019
  • 608 kez okundu

Doğaka Yok!

Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde ve TOBB’un desteğiyle bu yıl 10.su 23-27 Ekim 2019 tarihlerinde düzenlenecek Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX’in hazırlık çalışmaları başladı. Hatay’ın bu sene ki katılım kalabalığı merak edilirken, yöreselin bu en büyük platformuna şimdiden 77 il, 19 kalkınma ajansı ve 500’ün üzerinde katılımcı başvurdu bile.

600 çeşit yemeği, tescilli yöresel kimliği ve sahip olduğu kültürel çeşitliliğin vermiş olduğu zenginlikle diğer şehirlerden birkaç adım öne çıkan Hatay coğrafyası, bu yıl 10’uncusu düzenlenecek olan Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX için hazırlanıyor. Bu sene kimlerin ya da hangi kurumsal kimliklerin katılacağı bilinmiyor. Ancak yöresel ürünlerin ülke genelinde gündeme taşındığı fuar kalabalığına işaret edenler, YÖREX’in yarattığı avantaja dikkat çekmeye devam ediyor.
-AJANSLAR!-
Şu ana kadar 77 şehir, 19 Kalkınma Ajansı ve 500’ün üzerinde katılımcının başvurduğu Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX için Fuar yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), katılmama kararı aldığını bildirmiş. Bu kapsamda fuar sürecine ilişkin görüşmelerin sürmediği, katılmama kararının ‘kesin’ olduğu ifade edildi.
-AÇIKLAMA!-
Bu konuda konuşan bir firma yetkilisi şunları söyledi:
“YÖREX önemli bir fuar ve kalkınma ajanlarının bu anlamdaki gücü belli, ki katılımları da bu anlamda çok önemli diye düşünüyorum. Hatay’ı da içeren bölgede oldukça aktif olan bir ajansın böylesi güçlü ve önemli bir fuara neden katılmadığını sormak, sorgulamak gerek, ya da belki kendileri bir açıklama yaparlar. En azından, diğer kalkınma ajansları fuardayken, onlar neden yoklar, bunu anlarız. ‘Bunun için katılmamışlar’ deriz. Bunu sormak lazım. Çünkü yerelde kalmış birçok yöresel ürün, bu fuar sayesinde büyük firmalarla ticari ilişkiler kuruyor. Ajansların desteği bu yüzden de çok önemli. Rehberlikleri çok önemli.”
-HAZIRLIKLAR-
Hatay adına bunlar olurken, Türkiye’nin en çok sevilen fuarı YÖREX’in hazırlık çalışmaları ise başladı. Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde, TOBB’un desteğiyle bu yıl 10’uncusu 23-27 Ekim 2019 tarihlerinde düzenlenecek Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX’in Danışma Kurulu Toplantısı, Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır başkanlığında, ATB Toplantı Salonu’nda yapıldı.
ATB Başkanı Ali Çandır, bu yıl YÖREX’i 10’uncu kez düzenleyeceklerini belirterek, “Bu markayı birlikte büyüttük” dedi. YÖREX’in ardından, yöresel ürünlerin daha çok bilinir ve ticarete konu olur hale geldiğini belirten Çandır, “Her geçen yıl üstüne koyarak gerçekleştirdiğimiz yöresel ürün kapsamlı faaliyetlerimizin bizlerde bıraktığı en dikkat çekici tortu, doğru bir iş yaptığımıza dair öz güvenimizi artırmak olmuştur. Bu duygu, hepimizin yöresel ürünlerle ilgili çalışma motivasyonumuzu artırmıştır” diye konuştu.
-10 BİN METREKARE-
Anadolu’nun 12 bin yıllık birikimi sayesinde, yurdun dört bir yanında binlerce yöresel ürün bulunduğunu ve bunların ekonomiye kazandırılmayı beklediğine dikkat çeken Çandır, YÖREX’in önemli bir kıvılcımı ateşlediğini vurguladı. Antalya’nın markası haline gelen YÖREX’e bütün kurumların sahip çıktığını kaydeden Çandır, “Biz, 10 bin metrekarede rengarenk bir Türkiye oluşturma gayretindeyiz. Bu başarı, hepimizin gayretleriyle oluyor. Yine sizin desteklerinizle, bu yıl YÖREX’in 10’uncusunu daha renkli ve yüksek katılımlı gerçekleştireceğimize inanıyorum. Katılımın ve desteğiniz nedeniyle teşekkürler” diye konuştu.
-ANADOLU-
Bu yıl YÖREX’te, TOBB’un katkılarıyla, yerel üretici ve firmaların ulusal ve yerel market zincirlerinin tedarikçileriyle yüz yüze görüşebileceğini kaydeden Çandır, Kalkınma Ajanlarının destekleriyle, coğrafi işaretler konulu paneller ve tecrübe paylaşımı etkinleri düzenleneceğine dikkat çekti. Coğrafi işaretli ve coğrafi işaret başvurusunda bulunmuş peynirlerin sergileneceği özel bir alan oluşturulacağını da bildiren Çandır, “Bu alanda peynir atölyesi, söyleşiler, sergi ve tadım etkinlikleri gerçekleştireceğiz” dedi.
-KATILIMCI İLGİSİ-
YÖREX’e katılımların devam ettiğini belirten Çandır, şu an için fuara 77 il, 19 kalkınma ajansı ve 500’ün üzerinde katılımcının yer aldığını bildirdi. Çandır, Türkiye’nin en çok sevilen fuarı YÖREX’e bu yıl ziyaretçi rekoru beklediklerini bildirirken, “Ziyaretçilerinde bu yıl en sevilen fuar olan YÖREX’e yüksek düzeyli ilgi göstereceklerini bekliyoruz” dedi. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ