Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,44 / Satış: 7,47
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,05

19 Mayıs ve Gençlik

Mehmet Karasu
Mehmet Karasu
  • 23.05.2020
  • 788 kez okundu

Mahmur dağının dumanlarına baktı da dedi.
Mustafa Kemal, Köroğlu olmak ne güzel şu dağlarda,
Tutmak gece gündüz denizlerin yolunu, yol vermemek,
Üşümek, ateş yakmak, yola düşmek ne güzel,
Bölmek orta yerinden gemilerin getirdiği güneşi,
Bir sana bir bana vermek ne güzel! (Ceyhun Atuf Kansu)

Hafta içinde, Yüce Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet ettiği gençler, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı, Korona Virüs nedeniyle evlerinde, sessizce kutladılar.
Tıpkı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı çocuklarımızın evlerde, balkonlarda kutlamaları gibi.

Her iki bayramda da gün boyu sokaklarda gezen orkestra ve bandolara eşlik edildi.

Akşam, saatler 19.19’u gösterdiğinde coşku doruğa çıktı. Tüm yurtta, balkonlara çıkan gençler, başta İstiklal Marşı, marşlar söyledi, alkışlarla Atatürk’ü ve çalışma arkadaşlarını andı.
Bu yıl Anıtkabir’de de bir ilk yaşandı. Anıtkabir’deki tören sınırlı bir katılımla yapıldı. Saat 19.19’da Anıtkabir’e çıkmaya hazırlanan Sayın Kılıçdaroğlu ve yanındaki heyet birtakım engellerle karşılaştı ve daha erken bir saatte, sınırlı sayıdaki milletvekili ile Anıtkabir’e çiçek bıraktılar.

19 Mayıs 1881, Mustafa Kemal’in Selanik’te, 19 Mayıs 1919 Mustafa Kemal’in Samsun’da doğduğu gündür.

19 Mayıs’ın Mustafa Kemal Paşa için gerçekten siyasi olarak bir doğum, bir büyük başlangıç günü olduğunu Onun 1927’deki Büyük Nutku’na Samsun’a çıkışıyla başlamasından da anlıyoruz.
16 Mayıs 1919’da Yunanlılar İzmir’e girmiştir. Mustafa Kemal de kurtuluşa giden yolun Anadolu’dan geçtiğini görmüştür. 16 Mayıs 1919’da Bandırma Vapuru kurtuluşun beynini, yüreğini Galata Rıhtımından almış, Karadeniz’e açılmıştır.

Yüce önder Atatürk, “Yurtta barış, dünyada barış” sözüyle 19 Mayıs bahçesinde evrensel kardeşliği, ulusların bağımsızlığını, insanların mutluluğunu öğretmiştir.19 Mayıs 2020 Atatürk’ün evrensel ölümsüzlüğünün 101. Yıldönümüdür.

19 Mayıs, başta gençliğe ve tüm ulusa kutlu olsun.
***

Bugün Ramazan (Şeker) Bayramı. Dini bayramlarda adettendir. Küçükler büyüklerinin ellerini öpmeye gider. Çocuklar komşularının kapılarını çalar, harçlık ister, şeker toplarlar.

Ama ilk kez bu bayramda çocuklar sevinemeyecek, eski bayramların güzellikleri yaşanmayacak. Bir kere, bayram boyunca sokağa çıkma yasağı var. İlk kez böyle bir bayram yaşayacağız. Büyüklerimizi telefonla, görüntülü olarak arayacak, görüntülü konuşacak ve bayramlarını bu şekilde kutlayacağız.

Son bir hafta içinde korona ile mücadele konusunda epeyce bir yol aldık. Çabaların boşa gitmemesi adına kurallara uyalım lütfen. Bundan sonraki bayramları layıkıyla kutlamak istiyorsak mecburuz buna. Unutulmasın ki biz yaştakiler iki aydır evdeyiz.

Tüm halkımıza sağlık ve esenlik içinde güzel bir bayram diliyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ