Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

2 Bayramda 53.000 Kişi, 2 Yılda 253.000 Kişi Döndü!

2 Bayramda 53.000 Kişi, 2 Yılda 253.000 Kişi Döndü!
  • 11.09.2018
  • 1.279 kez okundu

İçişleri Bakanı Soylu, Hatay ziyaretinde, İdlip’te en acımasız ve en büyük göç olaylarından birinin yaşanmak üzere olduğunu kaydetti, Suriye’de huzur sağlanırsa geriş dönüşlerin artacağını söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, eşi Hamdiye Soylu birlikte ile Pazar günü ilimize gerçekleştirdiği ziyareti sırasında, İdlip’te bir insanlık dramı yaşandığını, dünya tarihinin en acımasız ve sosyolojik açıdan da en önemli göç olaylarından birisiyle karşı karşıya olduğumuzun altını çizdi.
Cumhurbaşkanımızın ve devletimizin bu konudaki tavrını hem toplantılarda hem dünyaya seslenmelerinde, hem de değerlendirmelerinde açık bir şekilde ortaya koymakta olduklarının altını çizen Bakan Soylu, Hatay ziyaretinde şunları söyledi:
“Bizim derdimiz, insaniliktir ve bundan da vazgeçmeyeceğiz. Burada, o bölgede yapılan saldırılar sonucunda başlayacak bir göç dalgasının da sorumluluğu bize ait değildir. Gerekli tedbirlerimizi alıyoruz. İnanıyoruz ki, artık Dünyayı da Türkiye’yi de oradaki insanları da zora sokan bu davranış tarzından vazgeçilmelidir.
Burada güç sadece silah ve parayla sağlanabilecek bir hadise değildir. Gücü mazlumlara da milletlere de veren Allah’tır. Biz buna inanıyoruz. Onun için sabırla, insani olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Okulundan sağlığına kadar işinden barınmasına kadar çok başarılı bir göç yönetimi kurduk. Bunu da devam ettiriyoruz, ama bunu istismar etmek isteyenler oldu. Biz, kurtuluş mücadelesinde, istiklal harbinde bize hangi milletlerin kollarındaki bilezikleri satarak yardım gönderdiklerini biliyoruz. Geçmişimizi unutmadık, yardım edenleri unutmayız. Biz soylu ve asil bir milletiz.”
9 Eylül Pazar günü saat 10.00’da havayolu ile Hatay’a gelen Bakan Soylu’yu Hatay Havaalanı’nda Hatay Valisi Erdal Ata ve diğer yetkililer karşıladı.
Bakan Soylu’ya Hatay ziyaretinde İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Göç İdaresi Genel Müdürü Abdullah Ayaz, AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu ve İstanbul Milletvekili Alev Dedegil de eşlik etti. Bakan Soylu ve beraberindeki heyet, ilimiz Yayladağı ilçesinde bulunan Geçici Barınma Merkezine giderek burada bir değerlendirme toplantısı yaptı.
Toplantı sonrasında Bakan Soylu şu açıklamayı yaptı.
“Bugün, burada, Yayladağı kampımızdayız. Suriye’de kendi yerlerinden, yurtlarından edilen, sınırın hem sıfır noktasında hem de 25 km’lik hatların içinde olan, bizim Bayırbucak Türkmenleri olarak isimlendirdiğimiz ve esas itibari ile asırlardır aynı tarihi aynı medeniyeti birlikte paylaştığımız ve bugün de bütün dünyaya aslında bu paylaştıklarımızı haykırdığımız bir noktadayız. Kampta, 4.500 Bayırbucak Türkmeni aileleri ile birlikte yaklaşık 7 yıldır kalıyorlar.
Şu rakamı vermek isterim. 255.300 Suriyeli kardeşimiz son iki yılda evlerine geri döndü. Demek ki orada huzur sağlanırsa insanlar evlerine geri dönecekler. Bunun 160.000’i Fırat Kalkanı Harekatı sayesinde, devletimizin oluşturduğu güvenli bölgeye geri döndü. 60.000’i, geçen 2017 yılında Ramazan ve Kurban Bayramlarında geri döndü. 53.000 kişi ise bu sene Ramazan ve Kurban Bayramı’nda gönüllü geri dönüş ile ülkelerine döndüler ve orada kaldılar.
Elbette ki Türkiye’de bugün 3 milyon 550 bin Suriyeli kardeşimiz yaşamakta. Bunun 185.000’i kamplarda. Bütün dünyanın da hayranlıkla takip ettiği gibi, gayet insani koşullarda yaşıyorlar. 2015 yılında batı sınırlarımızdan Yunanistan’a kaçan göçmen sayısı ortalama günde 6.800 kişiydi. Bugün ise 79 kişi civarında. Aslen dünyaya ait görevlerimizi de, komşularımıza ait görevlerimizi de ve aynı milletten olan insanlarımıza karşı görevlerimizi de aynı ölçüde yerine getiriyoruz.”
Bakan Soylu, gittikleri bütün uluslararası toplantılarda, sözde büyük ülkelerin temsilcilerinin Suriye meselesi konuşulduğu zaman başlarının öne eğik olduğunu vurgulayarak, “İşin tiyatrosundalar. Bunu herkes biliyor. Tüm Avrupa, neredeyse bizdekinin 5’te 1’i kadar tüm Avrupa topraklarına yayılmış olan Suriyeli göçmenler konusunda aldıkları tavırlar ortadadır. Bizim sadece kendi sınırlarımızda değil, sınır ötesinde de ortaya koyduğumuz irade ortadadır. Bu süreç elbette arzu ettiğimiz ölçüde neticelenecektir. Orada huzur ortamı olduğu andan itibaren nasıl Fırat Kalkanı bölgesinde geri dönüş söz konusu olmuşsa, aynı şekilde oradaki her huzura kavuşturulan bölgelere geri dönüş olacaktır” dedi.
İçişleri Bakanı Soylu ve beraberindeki heyet, daha sonra Yayladağı Geçici Barınma Merkezinde misafir edilen Türkmen ailelerin evlerini ziyaret ederek kendileriyle sohbet etti. Kamp’ta mevcut olan kütüphaneyi de gezerek buradaki çocuklarla yakından ilgilenen ve onlara çeşitli hediyeler veren Bakan Soylu, yaptığı incelemelerin ardından havayolu ile Hatay’dan ayrıldı. -Cemil Yıldız-

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ