Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,57 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,10 / Satış: 10,14

2 Ödüllü Sanatçı…

2 Ödüllü  Sanatçı…
  • 29.11.2019
  • 721 kez okundu

11 Yaşındaki görme engellinin Resitali, eğitime katkı amaçlı:

Antakya Defne Rotary Kulübü’nün eğitime katkı amacıyla düzenlemiş olduğu “Deniz Örak Piyano Resitali”, Hatay Bahçeşehir Koleji’nde yapıldı. Etkinlik öncesi kısa bir açıklama yapan Antakya Defne Rotary Kulübü Başkanı Refet Atayurt, kuruluşundan bu yana eğitime destek veren bir sivil toplum kuruluşu olduklarını hatırlatarak, bunun en güzel örneklerinin, “Antakya/Yaylacık Defne Rotary ve Samandağ/ Gözene Defne Rotary Okulları” olduğunu hatırlattı.
Bazı parçalarda; hocası Natali Sovuksu piyanoda, kemanıyla Volkan Kaplan, flütüyle Burak Dayı’nın eşlik ettiği Deniz Örak, “Bach, Brahms, Fazıl Say, Pachalbel” gibi sanatçıların birbirinden güzel eserleri yanı sıra “Çökertme Türküsü” ve “Eski Dostlar” şarkılarını da sundu. Müzik-severlere muhteşem bir gece yaşatan Deniz Örak, büyük bir beğeniyle ayakta alkışlandı. Alkışların kesilmemesi üzeri-ne, sanatçının yaptığı bis ve çektirilen toplu fotoğraf ile gece son buldu.
-Deniz Örak Kimdir?-
Görme engelli Deniz Örak, 8 yaşında dinlediği bir parçayı oyuncak piyanosunda çalarken yeteneği fark edildi. 6 aylık kısa bir eğitimden sonra ilk konserini verdi. Yerel basının çok ilgi gösterdiği bu konserden sonra, Kanal D’de canlı yayınlanan bir televizyon programına davet edildi. O program sonrası, aynı gün, Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuar Bölümü’nün davetiyle özel bir sınava alındı. O sınavı da başarıyla geçen Deniz Örak, 1 yıl süreyle çok nitelikli ve iyi bir yol aldı. Konserleri farklı konseptlerde devam ederken, Uluslararası Pera Piyano Yarışması’nda üst üste 2 defa ödül aldı. Ayrıca ABRSM İngiliz Kraliyet Ailesi’nin uluslararası geçerliliği olan sınavından ilk girişinde 3 kur atlayarak aldığı tam puanla da bölge birincisi olarak, üstün başarı ile değerlendirildi. Henüz 11 yaşında olan Deniz Örak, bu müzik serüveninin tohumlarının atıldığı ilk günden bugüne kadar büyük adımlar atmış olup, hocası Natali Sovuksu’nun deyimiyle, yarına dair büyük umutlar ve başarılar vaat ediyor. -Cemil Yıldız-

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ