Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,62 / Satış: 8,66
€ EURO → Alış: 10,12 / Satış: 10,16

200 yıldır Ramazan Helvası üretiyorlar

200 yıldır Ramazan Helvası üretiyorlar
  • 31.05.2017
  • 1.919 kez okundu

El ele veren üç kuşak Fansa Ailesi, bir çok il başta olmak üzere,Almanya ve Belçika’ya da bu muhteşem lezzeti ulaştırıyor …

Antakya’da 200 yıldan bu yana dededen toruna gelen bir miras şeklinde Ramazan Helvası üretimi yapan Fansa Ailesi, bu muhteşem lezzetli geleneği sürdüren son temsilciler olarak dikkat çekiyor.
Ramazan ayının gelmesiyle tezgahlardaki yerini almaya başlayan Antakya’nın önemli lezzetlerinden Ramazan Helvası yapan Fansa Ailesi, kolları sıvadı ve gelen talepleri karşılamak uğruna yoğun bir mesai içine girmeye başladı.
Küncülü Helva olarak da adlandırılan muhteşem lezzetin üç kuşak üreticileri Dede Mehmet Sıddık Fansa, oğlu Yunus Emre Fansa ve torun Sadık Fansa el ele vererek ilimizin dört bir tarafına giden, hatta diğer illere de gönderilen Ramazan Helvasının imalatını yoğun bir şekilde yapıyor.
Antakya’da Uzun Çarşı’da küçücük bir dükkan içinde Ramazan Helvası üretimine başladıklarını söyleyen, geleneğin günümüzdeki temsilcisi Mehmet Sıddık Fansa ve Aile bireyleri, kendilerine gösterilen ilgiden dolayı memnuniyetlerini bildirdi.
Sadece Ramazan ayına özgü olarak imalatını yaptıkları Helvanın, oldukça meşakkatli aşamalardan geçtikten sonra tezgahlardaki yerini aldığını söyleyen Mehmet Sıddık Fansa, ülke genelinde bir çok il yanı sıra Almanya ve Belçika’ya da bu muhteşem lezzeti ulaştırdıklarını ifade etti. Geleneklere sadık kalarak, üretimi yine tarihi nitelikteki bir makine ile yaptıklarını belirten Mehmet Sıddık Fansa, Ramazan ayının vazgeçilmezlerinden olan bu lezzeti, çocuklarına, torunlarına aktararak yaşatmaya devam edeceklerini ifade etti.
İftara yakın saatlerde vatandaşların kuyruğa girdiğini, günlük 150-200 kg Ramazan Helvası sattıklarını söyleyen Mehmet Sıddık Fansa, bu muhteşem lezzeti vatandaşla buluşturmanın keyfini de yaşadıklarını sözlerine ekledi.  -Mehmet ÖZGÜN-

 

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ