Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,81 / Satış: 7,84
€ EURO → Alış: 9,26 / Satış: 9,30

2013’teki katliamın davası:

2013’teki katliamın davası:
  • 26.02.2018
  • 746 kez okundu

9 Sanık Hüküm Giydi

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 11 Mayıs 2013’te patlatılan iki bombalı araçla 52 kişinin hayatını kaybettiği, 155 kişinin yaralandığı saldırıyla ilgili 33 sanığın yargılandığı ana dava sonuçlandı.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde, belediye binası ve çarşı merkezindeki PTT yakınında 11 Mayıs 2013’te iki bombalı aracın patlatılması ile başlayan hukuk süreci tamamlandı. 52 kişinin hayatını kaybettiği, 155 kişinin yaralandığı olayın ardından başlayan süreç önceki gün verilen kararla noktalandı. Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi, dokuz sanığa 53’er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 4 bin 32’şer yıl hapis cezası verdi. Aralarında Mihraç Ural’ın da bulunduğu sekiz firari sanığın dosyaları ise ayrıldı.
-3 BERAAT-
Karar duruşmasında, tutuklu sanıklarla, bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlantı kuruldu. Mahkeme heyeti, sanıklara esas hakkındaki mütalaaya karşı son sözlerini sordu. Sanıkların hepsi “suçsuz olduklarını” öne sürerek beraat talep etti.
Kararını açıklayan mahkeme heyeti, suçlarını sabit gördüğü sanıklar Nasır Eskiocak, Mehmet Genç, Yusuf Büyükkasım, Ahmet Mansuroğlu, Doğan Özdemir, Süleyman Evet, Ergin Ördek, Fikret Nazik ve Mehmet Kılıç’a 52 kişinin ölümünden ve saldırının düzenlenmesinden dolayı 53’er kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis ile öldürmeye teşebbüs, yaralama ve diğer suçlardan da yaklaşık 4 bin 32’şer yıl hapis cezası verdi.
13 sanığı bombalı eylemden suçlu bulmayan mahkeme heyeti, bu sanıklara “örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüte yardım etme” suçlarından 15 yıldan 22,5 yıla kadar değişen hapis cezası verdi. Üç sanık beraat etti. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ