Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 9,19 / Satış: 9,23
€ EURO → Alış: 10,67 / Satış: 10,71

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 05.11.2020
  • 733 kez okundu

MKÜ İhale açtı
11 TON ATIK KAĞIT SATILACAK
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Hastanesi, atık kağıtların satışı için ihale düzenliyor. MKÜ duyurusunda, “10 ton 800 kg atık kağıt satışı, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 50. Maddesi gereğince pazarlık usulü yapılacaktır. İsteklilerin, İhale Şartnamesi ve Sözleşme Tasarısı doğrultusunda, teklif mektubunu 12 Kasım 2020 tarihi saat 14.30’a kadar, elden veya posta yolu ile Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Kampüsü Rektörlük Binası Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü Antakya/Hatay adresindeki Atık Kağıt İhale Komisyonu’na vermeleri gerekmektedir” denildi.

HDP: Türkiye siyasetinden
tasfiye edilmek isteniyoruz
HDP Hatay İl Eş Başkanları, Aysel Eşiyok ile Kerem Nalbant, Partilerine yönelik tasfiye hareketinin sürdürüldüğünü, ancak başarı elde edilemeyeceğini savundu.
4 Kasım 2016’da Partilerine yönelik gerçekleştirilen siyasi kırım operasyonlarının, halkların barış ve demokrasi umudunu söndürmek ve demokratik siyaseti tasfiye etmek amacıyla yapıldığını savunan HDP’li Eş Başkanlar Eşiyok ile Nalbant, özetle şöyle dedi:
“HDP, Türkiye siyasetinin olmazsa olmazı olup, bu topraklarda ektiği tohumlar toprakla buluştu, kök saldı, büyüdü ve büyümeye devam edecektir. HDP; sizin savaş, kan, yıkım ve ölüm kokan siyase-tinize karşı barışı, kardeşliği, adaleti ve ortak vatanda bir arada yaşamın adıdır. HDP’yi Türkiye siyasetinden tasfiye etmeye gücünüz yetmez. Çünkü HDP Türkiye’dir.”

NACİ SÖZER BUGÜN TOPRAĞA VERİLİYOR
İşi gereği gittiği Irak’ta koronavirüse yakalanan ve kurtulamayan, Antakya’da ikamet edip, çok kişinin yakından tanıdığı Makine Mühendisi Naci Sözer’in cenazesinin getirilmesine ve toprağa verilmesine çalışılıyor.
Edinilen bilgiye göre, merhumun cenazesi bugün öğleden sonra Altınözü ilçesi Babatorun Mahallesi’ndeki aile mezarlığında defnedilecek.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı diller.

KOBİ kredileri
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerinden derlenen bilgilere göre, KOBİ’lere kullandırılan toplam nakdi kredilerin tutarı, Eylül sonu itibariyle geçen yılın sonuna göre yüzde 38 artarak 848,9 milyar liraya ulaştı.

Ceza yağdı
Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal medya şirketlerine, temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüklerini yerine getirmeleri için verilen süre doldu. Yasal sürede temsilci bildiriminde bulunmayan Facebook, Instagram, Twitter, YouTube, Periscope, Tiktok’un da aralarında bulunduğu kuruluşlara ceza kesildi.

İdlib karışık
Hatay’ın sınır komşusu Suriye kenti İdlib kent merkezi ve çevre ilçelerdeki yerleşimlere düzenlenen saldırılarda 7 sivil hayatını kaybetti, 13 sivil yaralandı.

Kadın Girişimciler
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulusal Girişimcilik Stratejisini hazırlamaya başladıklarını belirterek, “Bütüncül ve kapsamlı bir yol haritasıyla yola çıkaca-ğız. Yol haritamızda kadın girişimciliğine ayrı bir başlık açmayı hedefliyoruz” dedi.

Evler karantinada
Samandağ Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada, Mızraklı Mahallesi İnönü Caddesi’nde koronavirüs tespit edilen bazı evlerin 12 Kasım’a kadar karantinaya alınması kararı alındığı belirtildi. Açıklamada, kurallara uymayanlar hakkında gerekli işlemlerin yapılacağı kaydedildi.

Bürokrasi sorunu
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Partisinin TBMM Grup Toplantısı’nın açılışında, “Yasaların bu kadar dağınık olması deprem riskiyle mücadelede bürokrasiyi zorluyor” dedi.

Dünya geneli
Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) dünya genelinde bulaştığı kişi sayısı 47 milyon 339 bini aştı.

Çalışmalar bitti
AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, 6.6 büyüklüğünde depremin yaşandığı İzmir’de arama kurtarma ekiplerinin çalışmalarını tamamladığını bildirdi.

Amerika çekilir mi?
ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, ABD seçimlerini hangi aday kazanırsa kazansın, ABD’nin Suriye’deki askeri varlığında bir değişiklik öngörmediğini belirtti.

Online ziyaret
Anıtkabir için
Ekol Lojistik’in “Ata’mıza aşkımız engel tanımaz” sloganıyla oluşturduğu mikro sitesi www.atamizaaskimizengeltanimaz.com üzerinden, Anıtkabir, 10 Kasım’da online olarak ziyaret edilebilecek.

Eğitimde atamalar
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “2021’de atama yapacağız. Bu bütçede öğretmen ataması tabi ki var. Sayısının yüksekliği konusunda bizim gayretimiz, çabamız, girişimlerimiz var. Bunun müjdesini inşallah olduğunda paylaşacağız” dedi.

Meclis araştıracak
TBMM Genel Kurulu’nda, 5 Parti Grubunun ortak önergesiyle depremde alınması gereken tedbirlerle ilgili Meclis Araştırma Komisyonu kurulması önerisi kabul edildi.

İhracat maliyeti
Türkiye’nin ihracatı son 5 yılda yüzde 20 oranında artarken, kilogram başına ortalama ihracat birim fiyatı 1,6 dolarlar seviyesinden 1,09 dolara kadar düştü.

Evden çalışma
Ar-Ge merkezleri ve teknoparklarla ilgili içinde uzaktan mesainin de yer aldığı pandemi düzenlemesi yasal çerçeve içine alınıyor. Yasa teklifini memnuniyetle karşılayan şirket temsilcileri, uzaktan mesai günlerinin artırılması görüşünde birleşiyor.

Yapı denetimler
Yapı Denetim ve Deprem Mühendisliği Derneği Başkanı Nazmi Şahin, “Türkiye’de 685 bin riskli birim var ama bina sahipleri yeni denetim yaptırmıyor” dedi.

Üretici sıkıntılı
Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım: “Tarımın kronikleşen sorunlarına çözüm üretilmediği için günübirlik ve fiyatı düşürmeye yönelik ithalat politikaları gıda enflasyonunun düşürülmesi bir yana daha da artmasına neden oluyor.”

Varlık mı, Borç mu?
Hane halkı varlıkları bir yılda yüzde 34,8, hane halkı borcu ise aynı dönemde yüzde 33,5 artış gösterdi. Hane halkı varlıklarının küçük de olsa daha fazla artış göstermesi sonucu hane halkı varlıklarının borcuna oranı 2,5 puan arttı.

DOĞAKA açıkladı
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), yürütmekte olduğu 2021 Yılı Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı’nı (TZKAMU) ilan etti.

Mevzuat yenileniyor
2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’na göre, kent içi raylı sistem projelerinin incelenmesi, onaylanması ve belediyelerin raylı sistem projelerinin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından devralınmasına ilişkin yönetmelik hazırlanacak.

4 daire kapatılıyor
Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu, 17. ve 23. hukuk daireleriyle 3. ve 13. ceza dairelerinin kapatılmasını kararlaştırdı.

Okullar güvenli
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Salgının yükselişte olduğu şu dönemde aldığımız tedbirler vasıtasıyla okulların çarşıdan, pazardan, sokaktan daha güvenli olduğunu ispat etme imkanı bulduk” dedi.

Ödemeler yapıldı
İlk etapta 246 bin 649 üreticinin, işlemleri tamamlanan Temmuz ve Ağustos aylarına ait 1 milyon 629 bin ton çiğ sütü için 607 milyon lira destek ödemesi dün saat 18.00’den itibaren yapıldı.

Deprem anında
Deprem anında panik yapılmadan bilinçli şekilde hareket edilmesi, yaralanmaların ve can kayıplarının önlenmesinde büyük önem taşıyor. Uzmanların uyarısına göre, “Çök-kapan-tutun” hareketi hayat kurtarıyor.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ