Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,74 / Satış: 6,77
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

“2040’da Hatay’daki Suriyeli sayısı 1.215.000 “

Fatih Ertürk
Fatih Ertürk
  • 03.01.2020
  • 596 kez okundu

İyi Partinin İstanbul milletvekili akademisyen Profesör Doktor Ümit Özdağ Halk TV’de hazırlayıp sunduğum Türkiye Nereye programının da konuğuydu. Türkiye’de 2040 yılında kayıtlı ve kayıtsız toplam Suriyeli nüfusun 10,5 milyon kişi olacağını söyledi.

Aslında zaman olmadığı için verdiği başka rakamlar da vardı. Mesela 2040 yılında sınır illerimiz arasında en yüksek yoğunluklu Suriyeli nüfusu Hatay’da oluşacak. Hatay’ın yerli nüfusu ne olur tam olarak söylemek mümkün değil ama şu andaki duruma göre artık hiç Suriyeli gelmese bile Hatay’daki Suriyelilerin sayısı 2040’ta tam 1 milyon 215 bin kişiye ulaşıyor.

Bu en çok Suriyeli nüfusu barındıran Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis ve Adana Mersin’den bile daha fazla.

Örneğin bu artış böyle devam ederse; 2040 yılında Şanlıurfa’daki kayıtlı-kayıtsız Suriyeli sayısı 1 milyon 205 bine, Gaziantep’te 1 milyon 107 bine ulaşacak. Kilis’te bu rakam 297 bin kişiyi bulacak. Mersin 721 bin kişi, Adana’da ise 623 bini geçecek.

Örneğin Hatay’ı ele alalım…

Peki Suriyeli nüfusunun Hatay’a verdiği doğrudan hangi zarar var diye sorduğunuzda önünüze şöyle bir tablo geliyor;

“Hatay Kahramanmaraş ve Osmaniye’de Suriyelilerin henüz gelmediği tarih olan 2012’de işsiz sayısı 107 bin. 2018 sonunda ise bu rakam 158 bin. Yani işsiz sayısı 51 bin artmış (2019 için bu rakam 200 bine yaklaşıyor). 15-64 yaş arası istihdama katılabilecek toplam Suriyeli sayası Kasım 2019 itibarıyla 2 milyon 161 bin kişi göz önüne alındığında; sadece bu üç ilde insanların neden işini kaybettiğini daha iyi anlarsınız.”.

Yani bölge halkının elindeki işi Suriyeli almış. Hem kimi zaman yarı fiyatına kimi zaman ise üçte birine…

2012 ve 2019 yılları arasında sadece kayıt dışı çalışan bu Suriyelerin yüzünden devletin gelir kaybı ise yaklaşık 48,5 milyar TL.

Peki bu kadar Suriyelinin Türkiye’ye 2019 sonuna göre toplam maliyeti ne derseniz; 56,3 milyar Dolar…

Bir daha yazayım; Türkiye’nin bugüne kadar Suriyeli sığınmacılar yüzünden harcadığı ve kaybettiği para 56 milyar dolar…

Hatay Büyükşehir belediye Başkanı sayın Lütfü Savaş bir radyo programında şunları söylemiş;

“Seçim döneminde Yayladağı’nda kayıt süresi geçmiş olmasına rağmen Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını çiğneyerek Suriyelileri seçmen olarak kayıt etmek isteyen kaymakam kan ağlayan esnafı, geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşımızı görmezden gelerek Suriyelilere Avrupa’dan proje getiriyor.”

Lütfü Savaş sonuna kadar haklı ama asıl soru şu;

“Hatay’da şimdiye kadar görmezden gelinen, iktidarın anlaşılmaz bir ısrarı, hatta kini nedeniyle buraya yığılan Suriyeli sığınmacılarla ilgili olarak şimdiye kadar kim ne yaptı…?”

Bu sorunun Türkiye’ye maliyeti herkesin beklediğinden çok daha ağır olacak…

Özellikle en büyük sıkıntıyı çekecek olan Hataylı artık bunun farkına varmalı….

(Hataylı akrabalarımın, dostlarımın ve canımdan değerli tüm hemşerilerimin yeni yılını kutluyorum…Nice mutlu yıllara hep birlikte inşallah…)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ