Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 01.04.2021
  • 614 kez okundu

YÜZ YÜZE EĞİTİMDE DEVAM
Pandemi sürecindeki gelişmelere göre uyarlanan eğitim alanında devam eden yüz yüze eğitimle ilgili yeni kararda, “aynı şekilde devam” kararı çıktı.
Hatay İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu toplanarak, yüz yüze eğitim konusunda karar aldı. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan karar sonrası yapılan açıklama, “Tüm okul öncesi eğitim kurumları, ilkokullar, ortaokullar ve liseler dahil, diğer eğitim kademelerinde eğitim öğretimin faaliyetlerinin, 01.03.2021 tarih ve 8 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararının 1. Maddesi ile belirlenen usul ve esaslara göre, süregelen uygulamanın aynen devam edilmesine oybirliğiyle karar verildi” denildi.

Karlısu Projesi “AYSİ” Bölge 3.sü oldu
Antakya Karlısu Sosyal Bilimler Lisesi, teknolojik tasarım alanında AYSİ Projesi ile bölge ikinciliği kazandı. Karlısu SBL Yönetimi’nin paylaşımı şöyle:
“TÜBİTAK 2204 Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Adana Bölge Finali’nde, Okulumuz Öğretmeni Vahit Hüyük danışmanlığında Mert İnan ve M. Sahaf Bayrakçı tarafından hazırlanan, teknolojik tasarım alanındaki AYSİ adlı projemiz bölge 3.sü olmuştur. Öğretmen arkadaşımıza teşekkür eder, öğrencilerimizi kutlarız.”

Emsal karar
Anayasa Mahkemesi (AYM), sınırına yapılan viyadükten dolayı taşınmazının değerinin düştüğü iddiasıyla açtığı tazminat davası reddedilen kişinin mülkiyet hakkının ihlal edildiğine hükmetti.

Dış Borç Stoku
Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye’nin 31 Aralık 2020 itibarıyla brüt dış borç stokunun 450 Milyar Dolar, net dış borç stokunun 268,9 Milyar Dolar olarak hesaplandığını bildirdi.

THY yolcuları
Türk Hava Yolları (THY), yolcuların “PressReader” uygulaması ile farklı ülkede yayınlanan çeşitli gazete ve dergilere ücretsiz ulaşabileceklerini duyurdu.

Hataylı imzası
Bakanlık deposunda
Hataylı Bilim İnsanı Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci’nin kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in, yeni tip koronavirüs salgınına karşı geliştirdiği 2,8 milyon doz BionTech aşısı, Türkiye’ye getirilerek Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı depolarına yerleştirildi.

DSÖ listesinde
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Mayda ve İhsan Gürsel hocalarımızın çalışması, dünyada VLP aşıları arasında klinik aşamaya geçen 4’üncü aşı adayı oldu. Böylece Dünya Sağlık Örgütü’nün aşı listesine girmeyi başardı” dedi.

ANTAKYALI 3 SATRANÇÇI DERECEYE GİRDİ
Antakyalı 3 satranççı, Türkiye Kadınlar Şampiyonası’nda derece elde etti. 6-14 Mart tarihleri arasında il elemeleri düzenlenen 2021 Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası yarı final yarışmaları, 27-28 Mart tarihlerinde Tornelo platformu üzerinden gerçekleştirildi. İl yarışmalarında ve yarı final yarışmalarında dereceye giren sporculara, Federasyon ve Arzum sponsorluğunda çeşitli hediyeler verileceği duyuruldu.
2021 Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası yarı finalinin resmi sonuçlarına göre, Antakya’dan Kemal Nurlu’nun eğitmenliğini yaptığı Antakya Satranç Kulübü’nden 3 sporcu derece aldı.
Yaklaşık 150 sporcunun katıldığı bildirilen Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası finallerine katılan ve derece elde eden Antakya Satranç Kulübü sporcuları ile dereceleri şöyle:
7’nci: Nadya Bereketoğlu-7 Puanla
8’inci: Elif Zeren Yıldız:7 Puanla
16’ncı: Rengin Bereketoğlu-6 Puanla

Değişim zamanı
1926’da çıkarılan mevzuatın 2021’e uymadığını belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bu konuda değişiklik yapılması gerektiğini bildirdi.

Kanun Teklifi
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Merkez Bankası’nın bağımsızlığını önemsediklerini belirterek “Merkez Bankası yönetiminin bağımsızlığı ve güvencesiyle ilgili Yüce Meclis’e bir de kanun teklifi verdik” dedi.

Kamu çalışanlarına
QNB Finansbank, nakit ihtiyacı olan kamu çalışanlarına özel aylık yüzde 1,49 faiz oranlarından başlayan ihtiyaç kredisi sunuyor.
QNB Finansbank’tan yapılan açıklamaya göre, kredi paketi, 36 aya varan vade seçenekleri ve 3 ay erteleme avantajı sağlıyor.

Karlısu Projesi “AYSİ” Bölge 3.sü oldu
Antakya Karlısu Sosyal Bilimler Lisesi, teknolojik tasarım alanında AYSİ Projesi ile bölge ikinciliği kazandı. Karlısu SBL Yönetimi’nin paylaşımı şöyle:
“TÜBİTAK 2204 Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Adana Bölge Finali’nde, Okulumuz Öğretmeni Vahit Hüyük danışmanlığında Mert İnan ve M. Sahaf Bayrakçı tarafından hazırlanan, teknolojik tasarım alanındaki AYSİ adlı projemiz bölge 3.sü olmuştur. Öğretmen arkadaşımıza teşekkür eder, öğrencilerimizi kutlarız.”

ULAŞTIRMAYA 30 PERSONEL ALIMI
ÖSYM, KPSS 2021/4 yerleştirme sonuçlarını açıkladı. KPSS 2021/4 ile Ulaştırma Bakanlığı’na 30 personel atandı. KPSS-2021/4: Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı sözleşmeli pozisyonlarına yerleştirme sonuçları açıklandı.
16 – 23 Mart tarihleri arasında tercihleri alınan, KPSS-2021/4 Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın sözleşmeli pozisyonla-rına yerleştirme işlemleri tamamlandı. Adaylar, yerleştirme sonuçlarına, 31 Mart 2021 tarihinde saat 09.30’dan itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile erişebilecekler.

ANTAKYA MECLİSİ TOPLANIYOR
Antakya Belediye Meclisi, bugün saat 13.30’da, Mahveli Nikah Salonu’nda Mart ayı olağan toplantısını yapıyor. Meclis’in gündeminde; 2020 Yılı Faaliyet Raporu’nun görüşülmesi, Başkan Vekili ve Katip seçimleri, Encümen ve ihtisas Komisyonlarına üye seçimleri, parsel devir yetkisi, Vakıf İşhanı yerine ortak olma, spor kulübü kuruluşu gibi maddeler var.

İLKSAN SEÇİMLERİ İPTAL
Hafta sonu yapılacak İLKSAN seçimleri ileri bir tarihe ertelendi. 58 ilde Cumartesi günü sokağa çıkma yasağının olması, öğretmenlerin seçimlere nasıl katılacağı sorusunu da beraberinde getirmişti. Bakanlık, 3 Nisan Cumartesi günkü İLKSAN seçimlerini erteledi.

5 Nisan’da yatacak
Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Mart ayına ilişkin kısa çalışma ve işsizlik ödemelerinin 5 Nisan’da yapılacağını duyurdu.

CHP Belediyeleri
CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, seçmenin, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde kendilerine tarihi bir sorumluluk yüklediğini belirterek, “Belediyelerimiz de bu anlayışla çalıştı ve sorunları teker teker çözmeye başladı” dedi.

Esnaf şikayetçi
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, son dönemde artan fiyatların ve enflasyonun sorumlusu olarak esnafın gösterilemeyeceğini ve oluşturulmaya çalışan yanlış algıyla esnafa haksızlık yapıldığını belirtti.

BioNTech Aşısı
Pfizer ve BioNTech, yaptığı açıklamada, kovid-19 aşısının, 12 -15 yaş arasındaki çocuklarla yapılan testlerde yüzde 100 güvenli ve etkili sonuçlandığını, ayrıca güçlü antikor yanıtları ürettiğini açıkladı.

Dolandırıcılar
Sosyal Medyada
Dolandırıcılar, yeni bir yöntemle bir kez daha gündemde… Önce takipçisi çok olan sosyal medya hesaplarını ele geçiriyorlar, ardından bu kişinin arkadaşlarından ‘sanal para birimlerinde yüksek kazanç’ vaadiyle para istiyorlar.

GAZETECİ ÇAPAROĞLU’NUN ACI GÜNÜ
AĞABEYİ VEFAT ETTİ
Antakyalı gazeteci meslektaşımız Yaser Çaparoğlu, kardeş acısı yaşadı. Hatay Söz ve Hatay Gazeteleri ile TRT Antakya Muhabirliği görevlerinde bulunan Gazeteci Yaser Çapar-oğlu’nun ağabeyi Mehmet Çaparoğlu, dün vefat etti.
ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

AGF KONGRESİ ANTAKYA’DA TOPLANIYOR
Aralarında Antalya, Alanya, Isparta, Burdur, Osmaniye, Kahramanmaraş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Akdeniz Gazete Sahipleri Derneği, İskenderun ve Yeni Hatay Gazeteciler Cemiyeti’nin (HGC) de bulunduğu Akdeniz Gazeteciler Federasyonu (AGF), Olağanüstü Genel Kurulu’nu 3 Nisan 2021 Cumartesi günü Antakya’da, HGC ev sahipliğinde gerçekleştirecek.
3 Nisan 2021 Cumartesi günü HGC hizmet binasında AGF Genel Başkanı Mevlüt Yeni başkanlığında yapılacak olan Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Olağanüstü Genel Kurulu’nda, İskenderun Gazeteciler Cemiyeti’nin federasyona katılımı beklenirken, organ seçimlerinde de, HGC Başkanı Abdullah Temizyürek’in Federasyon Yönetimi’ne seçilecek isimler arasında düşünüldüğü kaydedildi.

Zanlı yakalandı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tekirdağ’da bir okulun bahçesindeki Atatürk heykelinin kaidesine uygunsuz yazılar yazan zanlının yakalandığını duyurdu.

Hatay, (89,13)!
Sağlık Bakanlığı, illere göre 7 günlük her 100 bin kişide görülen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) güncel vaka sayılarını açıkladı. Buna göre, Hatay’ın her 100 bin kişide haftalık (20-26 Mart) Kovid-19 vaka sayısı 89,13 oldu.

Suriye mesajı
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan MGK Toplantısı’nın ardından bir bildiri yayımlandı. MGK Bildirisi’nde, Suriye’deki aktörlere, mevcut insani krizi derinleştirecek eylemlere son verme çağrısında bulunuldu.

Teşvik Belgesi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Şubat’ta 943 yatırım teşvik belgesine imza atarken, belge alan projelerin sabit yatırım tutarı 15 milyar 562 milyon 851 bin 58 lira olarak hesaplandı.

Kar Payı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, hissedarlara 2020 yılı kar payı olarak, 90 numaralı kupon karşılığında, hisse senetlerinin nominal değerleri üzerinden brüt yüzde 12 ödeme yapılmasına karar verdi.

Yeşilçam, perdede!
Çağatay Ulusoy’un başrolde olduğu ‘Yeşilçam’ dizisinin ilk bölümü, 22 Nisan’da yayınlanacak. Yeşilçam dönemini bir sinema tutkunu üzerinden anlatan “Yeşilçam” adlı dizi, 22 Nisan’da Blu-TV’de izleyicilerle buluşacak.

Bakanlık çalışması
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “readturkey.gov.tr” adresinden hizmet verecek Türkiye’nin ilk çevrim içi uluslararası edebiyat ve yayıncılık tanıtım portalının çok kısa süre içinde kullanıma açılacağını bildirdi.

Üretim arttı
Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in Kovid-19 salgınına karşı geliştirdiği aşının 2021 yılı üretim hedefinin 2,3 milyar dozdan 2,5 milyar doza çıkarıldığı bildirildi.

HDP PM Toplantısı
HDP Parti Meclisi (PM), kapatma davası karşısında, “hukuki ve siyasi meşru mücadele seçeneklerini uygulamak üzere” partinin Eş Genel Başkanları ile Merkez Yürütme Kuruluna yetki verdi.

Kış Lastiği
Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği Genel Sekreteri Erdal Kurt, “Kış lastikleri çıkarıldığında, araç altına takılacak mevsime uygun lastiklerin de mutlaka uzman gözüyle kontrol edilmesi gerekir” dedi.

AYM’den red
Anayasa Mahkemesi (AYM), HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun Milletvekilliğinin düşürülmesi işleminin iptali talebiyle yaptığı başvuruyu “yetkisizlik nedeniyle” reddetti. Gergerlioğlu, AİHM’e başvuracağını açıkladı.

Türkiye’ye övgü
ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Richard Albright, “Türk Hükümeti ve Türk Halkı, dünyanın en büyük sığınmacı nüfusuna, muazzam bir şekilde ev sahipliği yapıyorlar” dedi.

Suriyelilere yardım
Suriye’ye insani yardım için düzenlenen konferansta 6 Milyar 400 Milyon Dolar yardım taahhüt edildi. BM ise 13 milyondan fazla Suriyeli için yaklaşık 10 Milyar Dolar insani yardıma ihtiyaç olduğunu açıklamıştı.

Döviz kurları
Dört Merkez Bankası Başkanının değiştirildiği 20 aylık süreçte, dolar kuru 2 lira 72 kuruş yükseldi. Bu artış, bir yandan enflasyona yansıyarak vatandaşın cebindeki parayı eritirken, diğer yandan Türkiye’yi kişi başı milli gelir hedefinde 8 bin doların altına çekti.

Kamu kurumlarına
Ve belediyelere…
Kamu kurumları ve belediyelerin doğrudan temin alımlarına şeffaflık geliyor. Kamu kurumları ve belediyeler, “Doğrudan Temin Satın Alma Platformu” kapsamında, doğrudan temin limitleri dahilindeki tüm mal, danışmanlık, yapım ve hizmet kategorile-rinde hızlı ve şeffaf bir şekilde hizmet alabilecek.

Kız Çocukları
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yazılı açıklamasında, 2019-2020 öğretim yılında kız çocuklarının yükseköğretimde okullaşma oranının ise yüzde 46’ya yükseldiğini belirtti.

Tercih 4,5G oldu
Türkiye’de, geçen yılın sonu itibariyle, 82 milyon 128 bin 104 mobil abonesinden 75 milyon 860 bin 370’i 4,5G’yi kullanmayı tercih etti.

TRT 2 Nisan ayı
Kültür-Sanat Kanalı TRT 2, Nisan ayı boyunca her akşam farklı bir filmi, sinemasever-lerin ve izleyicilerin beğenisine sunacak.

81 ilin tamamı
Sağlık Bakanlığının açıkladığı son bir haftalık verilere göre, 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayısı 81 ilin tümünde arttı, vaka sayısı azalan il bulunmuyor.

57 Millet Bahçesi
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “57 Millet Bahçesini tamamladık. 35 Millet Bahçesini hizmete sunduk. 22 millet bahçesi açılışa hazır” ifadesini kullandı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ