Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,63 / Satış: 8,66
€ EURO → Alış: 10,12 / Satış: 10,16

23 Nisan-29 Ekim’de EXPO Zamanı!

23 Nisan-29 Ekim’de EXPO Zamanı!
  • 31.10.2020
  • 604 kez okundu

Hatay ekonomisine ivme kazandırması beklenen EXPO 2021 için çalışmalarını projeler bazında aralıksız olarak sürdüren Hatay Büyükşehir Belediyesi, il genelinde yetişen 2 bin 200 bitki türünü EXPO kapsamında dünya vitrinine çıkartmaya hazırlanırken, vatandaşlar, bu denli büyük bir organizasyonun yeterince anlatılamadığı konusunda hemfikir.

Kentler arasındaki yarış, bugünkü kadar açık olmasa da, yüzyıllardır var. Yarış o kadar zorlu ki, kentler, birbirleriyle rekabet edebilmek için kendilerini farklı şekillerde pazarlıyor. EXPO etkinlikleri ise bu görünmez yarışın seyrini çarpıcı şekilde gözler önüne seren organizasyonların başında geliyor.
Tüm dünyada, yapıldığı kentlerin global tanınırlığına büyük katkı sağlayan EXPO organizasyonunun Hatay ayağında ise 2021 için hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. EXPO 2021’e ev sahipliği yapacak Hatay’da, bu önemli organizasyon, gelecek yıl 23 Nisan-29 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek.
-MEDENİYETLER-
“Medeniyetler Bahçesi” temasıyla düzenleneceği ifade edilen EXPO 2021 için sayılı günler kala, kentte bitki yetiştirme çalışmaları yoğun şekilde sürüyor. EXPO için belirlenen alanlardan biri olan Kisecik Mahallesi’nde kurulan yaklaşık 40 dönümlük arazide oluşturulan üretim fidanlığında, açık alanda ve 6 serada birçok bitki yetiştirilmesi için yoğun emek harcanıyor.
-BİNLERCE-
EXPO alanında kurulacak tıbbi ve aromatik bitkiler bahçesi ve bitki müzesinde, 2 bini doğal ve 200’ü süs olmak üzere, 2 bin 200 bitki türü, canlısından tohumuna, kurusundan yağına kadar, yerli ve yabancı ziyaretçiler için sergilenecek.
Konuya ilişkin bilgi veren EXPO Genel Sekterliği Peyzaj ve Bahçe İşleri Direktörü Biyolog Samim Kayıkçı, Hatay’ın, Türkiye’deki bitki çeşitliliği açısından çok özel bir yere sahip olduğunu söyledi. Bu bitki zenginliğini tüm dünyaya göstermek için EXPO 2021’in büyük bir şans olduğunu aktaran Kayıkçı, şöyle konuştu:
“EXPO 2021 Hatay’da yapılacak pek çok organizasyon ve etkinliklerin yanında, biz, Hatay’ın o eşsiz bitki zenginliğini ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtma amacını güdüyoruz. Bu amaç doğrultusunda, üretim seramızda bitki üretim çalışmalarımızı yürütüyoruz.
EXPO 2021 alanı içerisinde bir bitki müzesi ve bir de tıbbi aromatik bitkiler bahçesi kuracağız. Bitki müzesi, modern bir müze olacak. İçerisinde hem kurutulmuş örnekleri, bitkilerden elde edilen uçucu yağları, tohum örnekleri ve mikroskobik bitkileri tanıtma fırsatı bulacağız. Bitki müzemizin kapalı alanının dışında ise bir bahçemiz olacak. Orada da, burada yetiştirdiğimiz bitkilerin canlı örneklerini sergileyeceğiz. Böylelikle gelen ziyaretçilerimiz, hem bitkilerin kuru örneklerini hem de canlı halini görebilecek.
İçinde tıbbi aromatik ve endemik bitkiler ile gıda olarak kullandığımız bitkiler olan 2 bine yakın doğal bitkiyi, müzemizde ve bahçemizde sergilemeyi planlıyoruz. Bunun yanında, alanda, ağaçtan ota 200’e yakın da süs bitkisini sergileyeceğiz. Böylelikle alana gelen ziyaretçilerimiz, 2 bin 200’e yakın bitki türünü EXPO 2021 alanında görme fırsatı bulacak.”
-EKONOMİK YAN!-
Bitkilerin, bir taraftan doğayı süslediğini diğer taraftan da ekonomik potansiyeli olduğunu kaydeden Kayıkçı, EXPO 2021 sayesinde bu ekonomik potansiyelin de hayata geçirilmesi için çalıştıklarını söyledi. Kayıkçı, bu kapsamda, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin bir kırsal kalkınma projesi hazırladığını ifade ederek, “O projeyle de bu bitkileri değerlendireceğiz. EXPO 2021, bizim için aslında bir vitrin. Yani bizim sahip olduğumuz zenginlikleri, hem ulusal hem uluslararası düzeyde tanıtmamız için bir vitrin. Bu fırsatı değerlendirerek, hem buradaki yerel üreticilerle, hem ticaretle uğraşan insanlarla birlikte, bu vitrinde bu zenginliğimizi tanıtıp, ticari ilişkiler kurup, bu zenginliği ilimize ve ülkemize kazandırmak gibi bir niyetimiz var” diye konuştu.
-1000 GÖNÜLLÜ-
Kayıkçı, bitki üretiminde ve EXPO 2021 tanıtım çalışmalarında gönüllülerden de destek aldıklarını anlattı. Herkesi bu gönüllü grubuna üye olmayı davet eden Kayıkçı, şunları kaydetti:
“EXPO’daki bütün işlerle ilgili bir gönüllüler ordusu kurmak istedik ve bu kapsamda farklı alanlarda çalışan gönüllü arkadaşlarımız var. Şu anda 1000’e yakın arkadaşımız gönüllü oldu ve bizim serada da bir taraftan uzman arkadaşlarımızla çalışmalarımızı yürütüyoruz, öteki taraftan da gönüllü arkadaşlar bize destek oluyorlar. Vatandaşlarımız da, EXPO 2021 Hatay sayfasını ziyaret edip gönüllü olabilir ve EXPO 2021’de ilimizi ve ülkemizi bütün dünyada tanıtmak için bize destek olabilir.”
-BEKLENTİ-
EXPO 2021 için beklenti çıtasını yüksek tutan Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin sürece dair hazırlığını sorduğumuz vatandaşlar ise şunları söyledi:
M.Ç. >> EXPO diye ifade ettiğiniz şeyin, açıkçası ne olduğunu tam olarak bilmiyorum. Bitkilerle ilgiliymiş galiba! Asi Nehri kenarına logo koymuşlar, ama onun dışında bir şey bilmiyorum. Keşke, herkesi de kendileri gibi bu konuda çok biliyor gibi düşünmeseler ve anlatsalar! Çünkü ben gibi birçok kişi hiçbir şey bilmiyor ve bilmedikleri bir şeyin hazırlığını izliyor!
U.B. >> Üzüldüğüm nokta, binlerce insanın misafir edileceği bir etkinlik yapılıyor, ama biz hala delik deşik yollarımızla idare ediyoruz. Son bir 2 aya bunu sıkıştırıp, idareten asfalt dökecekler gibime geliyor.
H.V. >> Yapıyorlarmış, duydum. Sadece bunu ama! Ne yapıyorlar, bilmiyorum. Aslında, kent merkezine kocaman koydukları o plastik EXPO logosu yetinmeseler, ama gelip geçene de birer broşür dağıtsalar ve millet de anlasa yapılacağı, yapılmak isteneni…
T.D. >> İnşallah güzel başlar ve güzel biter. Bu kent de kazanır, esnafı da. Herkesin, iyi bir şeylere ihtiyacı var.
Tamer Yazar / AA

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ