Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,69 / Satış: 6,71
€ EURO → Alış: 7,22 / Satış: 7,25

23 Nisan Mesajları…

23 Nisan Mesajları…
  • 24.04.2017
  • 1.044 kez okundu

Baro Mesajı: Başka Ülkelerin 23 Nisan’ı Yok
Hatay Barosu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajında, başka hiçbir milletin ya da ülkenin 23 Nisan Çocuk Bayramı olmadığına vurgu yapıldı.
Hatay Barosu Başkanı Av.Ekrem Dönmez imzalı mesaj şöyle:
“23 Nisan 97 yıl önce bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atılmış ve Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi açılarak hâkimiyetin kayıtsız şartsız millete ait olduğu ilan edilmiştir.
Egemenliğin kaynağının ne monarşide, ne de oligarşide olmadığı, egemenliğin, millette ait olup, milletin de adına yetkili organlar eliyle kullandığı önce Cumhuriyet’e sonra da demokrasiye doğru gidişin adıdır. Ulusal Egemenliğin gerçek sahibi olan çocuklarımızın ‘tek adam iktidarı’ yerine Anayasamızın 6. Maddesinde yazılı olduğu üzere; Egemenliğin kayıtsız, şartsız millete ait olduğu ve bu egemenliğin Anayasa’nın koyduğu esaslara göre; yetkili organları eliyle kullanacağı gerçeğini özümseyerek yetişmeleri baromuzun ve sorumluluk sahibi tüm sivil toplum kuruluşlarının amacı olmalıdır.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın felsefesine sahip çıkmak ve yaşatmak zorundayız. Yöneteni ile yönetileniyle bizlere düşen görev budur.
Bu vesile ile Cumhuriyetimizin ve Baromuzun temel kuruluş felsefesini oluşturan Ulusal Egemenlik ideali ve değerlerini çocuklarımıza armağan ve emanet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm mücadele arkadaşlarını saygıyla anıyoruz. Ulusumuzun, tüm meslektaşlarımızın ve çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını gururla, sevgiyle kutluyoruz.”

ÇYDD’den 23 Nisan Mesajı
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Antakya Şubesi, bir mesajla, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı. ÇYDD Antakya Şube Başkanı Gülfer Öztürk Güler imzalı mesaj şöyle:
“Kulluktan bireyliğe, ümmetlikten ulus bilincine erişmenin, çağdaş dünyaya açılmanın kilometre taşını oluşturan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 97. Yıldönümü’nü, anlamını ve önemini daha iyi anlayarak, bize kazandırdıklarının ayırdına daha çok varmış olarak kutlamanın gurur ve mutluluğu içindeyiz.
Aradan geçen 97 yıllık süreçte, ulus bilincini ve Laik Cumhuriyeti güçlendirmek yerine ülkeyi çağın gerisine götürme çabalarının giderek yoğunlaştığını, bu ilkeleri savunmanın ise suç haline dönüştürülme anlayışının ülkemizde egemen olabilme çabalarının yoğunlaştığı bir ortamın yaratılmak istendiğini üzüntü ile izliyor ve bu nedenle Atatürk kuşağını uyarma gereğini duyuyoruz.
Bundan 97 yıl önce, ‘Egemenliğin kayıtsız şartsız ulusta olduğu’ ilkesine inanan Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşları, ülkenin savaş içinde olmasına rağmen Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin toplanmasını sağlayarak demokratik anlayışa olan bağlılıklarını göstermek suretiyle kurtuluş mücadelesi veren tüm ülkelere örnek olmuşlardı.
Tek devlet, tek ulus ilkesinde kendini bulan Laik Cumhuriyetin temelleri 23 Nisan’la birlikte atılmak suretiyle aydınlanma devrimi sürecinde önemli bir kilometre taşını oluşturmuş ve böylece Atatürkçü düşünce sisteminin, çağdaş yaşam biçiminin ve çağdaş eğitimin de temellerine ilk harcın konulabilmesinin yolları da açılmıştı.
Dünyamızda sadece ülkemizde, 23 Nisan, aynı zamanda çocuk bayramı olarak kutlanmaktadır. Atılan bu adım, geleceğin büyükleri olan çocuklarımıza verilen bu değer ve önem dahi, 23 Nisan’ın büyüklüğünü gözler önüne sermeye yetecektir.
23 Nisan’ın 97. Yıldönümü’nde, bu büyük günün değerinin iyice bilinmesi, üzerine titrenmesi gerekliliğini bir kez daha vurgulayarak, bize bu büyük bayramı armağan eden ve dünya devletlerine örnek olan Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşlarına minnet ve şükranlarımızı sunuyor, nice 23 Nisan’lara diyoruz.”

ADD: TBMM’ye Kumpas Bertaraf Edilecek
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Hatay Şubesi’nce yayınlanan 23 Nisan kutlama mesajında, TBMM’ye kurulan kumpasın mutlaka bertaraf edileceği savunuldu.
ADD Şube Başkanı Doç. Dr. Kezban Kuran imzalı mesaj özetle şöyle:
“Bugün, ulusal egemenliğimizin, demokrasi ve bağımsızlık mücadelemizin 97. yılını büyük bir heyecan ve coşkuyla kutluyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde açılan TBMM ile savaş koşullarında bile ulusal egemenliği ve demokrasiyi yaşatabilen bir ulus olmanın gururunu yaşıyoruz.
TBMM, ulusal kurtuluş savaşı yıllarında top seslerinin yankılandığı, ateş, kan ve barut kokularının sardığı bir ortamda kurulmuştur. Ulusumuzun kaderini tayin eden bütün kararlar bu Meclis’te tartışılarak alınmıştır. Ulusal egemenlik, varlığını burada göstermiş, insan onuruna en uygun yönetim biçimi olan demokrasi ise gücünü halktan alan TBMM sayesinde yaşam bulmuştur.
Çağdaş demokrasilerde rejimin temelini oluşturan yasama-yürütme-yargıdan oluşan kuvvetler ayrılığı ilkesi, maalesef AKP iktidarı döneminde yok edilmiştir.
16 Nisan’da gerçekleştirilen ve Yüksek Seçim Kurulu’nun aldığı şaibeli kararlarla meşruluğuna gölge düşmüş referandumla, TBMM büyük yara almıştır. Bir taraftan demokrasi havarisi kesilenler, aslında demokrasiyi sadece kendileri için savunur hale gelmişler, Anayasa değişikliği ile tek parti iktidarı ve padişahlık rejiminin önünü açmışlardır.
Öte yandan, hukuk tanımaz ve baskıcı eylemleri ile bağımsızlığımızı, özgürlüğümüzü ve demokrasimizi taçlandıran, aydınlanma devrimimiz Cumhuriyet’in kazanımlarını yok etmek amacıyla her türlü çabanın içine girmişlerdir.
Atatürk’ ün açtığı Meclis’in yetkisiz ve etkisiz hale getirilmesi Türk Milleti tarafından kabul edilmeyecektir. TBMM’ye kurulan kumpas, halkımızın hukuk kurallarını işleterek meşru zeminde gerçekleştireceği mücadele ile en yakın zamanda bertaraf edilecektir. OHAL sürecinde tüm baskılarla sürdürülen tek adam yaratma isteği, Türk Milletinin Gazi Meclis’e sahip çıkması ile gerçekleşemeyecektir.
Atatürkçü Düşünce Derneği Hatay Şubesi olarak, Cumhuriyetimizi köklerinden kopararak yeni rejim hayalleri kuranlara fırsat vermeyeceğimizi ulusumuzla paylaşmak isteriz. Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklarımıza armağan edilen Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı büyük bir coşkuyla kutluyoruz. Çünkü onlar geleceğimizin aydınlık yüzü ve Cumhuriyetin yılmaz bekçileri olacaklar. Bayramınız kutlu olsun çocuklar.”

Eğitim İş: Egemenlik Ulusundur
Hatay Eğitim İş Şube Başkanı Suat Sadış, yayınladığı 23 Nisan mesajında, egemenliğin ulusun olduğuna vurgu yaptı.
Eğitim iş mesajı şöyle:
“Tarihimizde önemli bir dönüm noktası olan 23 Nisan 1920, varlığına kastedilen ulusumuzun uyanışını, esaret zincirlerini kırarak kendi yazgısına el koyduğu günü simgelemektedir.
Atatürk’ün ve onun kurduğu Cumhuriyetin eğitim çalışanları olarak, biz, her türlü tehlikenin farkındayız. Yetiştirdiğimiz gençliği de bu konuda uyanık tutmak asli görevlerimizden biridir. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın.
Bu duygular ve düşüncelerle, aydınlık geleceğimizin güneşi ve güvencesi çocuklarımız başta olmak üzere tüm ulusumuzun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyoruz. Barış ve kardeşlik içinde yaşanacak bir gelecek diliyoruz.”

DASİFED: Gelecek, Çocukların…
Doğu Akdeniz Sanayici ve İşadamları Federasyonu (DASİFED) Başkanı Mehmet Kılıçlar, geleceğin çocuklara ait olduğunu belirtti.
23 Nisan mesajında, “Çocuklarımızı aydınlık geleceğe hazırlamak için, Hatay’da Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali düzenleyeceğiz” açıklaması yapan Mehmet Kılıçlar, “Büyük Önderimizin çocuklara bıraktığı bu güzel mirasın değerini bilmek ve ülkemizde çocuklara aydınlık bir gelecek bırakmak hepimizin en önemli görevi olmalıdır” dedi.

Gaziler Derneği:
23 Nisan gurur ve iftiharı sonsuz…
Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şubesi Başkanı M.Ramiz Bakır, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızın 97. Yıldönümü’nü kutlarken, milletçe duyduğumuz gurur ve iftiharın sonsuz ve tarifsiz olduğuna vurgu yaptı.
BAKIR, mesajında, “Atatürkçülük; bağımsızlık savaşlarının, milli devlet kurulmasının, bu ulusal devletin çağdaşlaşması ve her çağda çağdaş olabilmesinin ilkelerinin en somut örneğini vermiştir. Atatürkçülük, bu özelliğinden dolayı çok yönlü düşünce sistemidir. Bu duygularla, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın ülkemize ve dünya ya barış ve huzur getirmesini diliyor, saygılar sunuyoruz” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ