Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,78 / Satış: 5,81
€ EURO → Alış: 6,44 / Satış: 6,46

23 Temmuz Mesajları

23 Temmuz Mesajları
  • 22.07.2017
  • 2.039 kez okundu

Vali ATA’dan “23 Temmuz Mesajı”
Vali Erdal Ata, Hatay’ın Anavatan’a katılışının 78. Yıldönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.
Vali Ata’nın mesajı şöyle:
“Barış yoluyla kazanılmış siyasi zaferlerden biri olan Hatay’ın Anavatan’a katılışının 78. Yıldönümünü idrak etmenin onur ve gururunu içtenlikle paylaşıyorum.
Kardeşlik ve hoşgörü kenti olan ilimiz, sahip olduğu sayısız kültürel değerlerin yanında iklimi, verimli toprakları ve ticaret yolları üzerinde bulunması gibi ekonomik gerekçelerle de tarih boyunca işgalci güçlerin ilgisini üzerinde toplamıştır.
Birinci Dünya Savaşı sonrasında da yayılmacı devletlerin hedefi olan Hatay, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izlediği usta siyaset ve Hataylıların verdiği eşsiz mücadele örneği ile bağımsız bir devlet olmayı başarmış ve üzerinden bir yıl bile geçmeden Anavatan’a katılarak şanlı bayrağımızın gölgesinde yaşama kararı almıştır.
Hataylıların kaynağını vatan sevgisinden alan onurlu mücadelesi sonucunda gerçekleşen bu bütünleşme, Türkiye’nin milli birliğini daha da perçinleyen anlamlı bir adım olarak tarihteki yerini almıştır.
Bugün 78. yıl dönümünü kutladığımız Hatay’ın Anavatan’a katılışı, yarınlara emin adımlarla yürüyen ilimizin geleceğini inşa ederken de en büyük ilham kaynağımız olacaktır.
Bu anlamlı gün vesilesiyle, ‘Hatay benim şahsi meselemdir’ diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Anavatan’a katılma kararı alan Hatay Devleti Meclisi üyelerini ve bu uğurda mücadele eden herkesi rahmet ve minnetle anıyor, tüm Hataylılara sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Savaş’tan 23 Temmuz Mesajı
HATAY, T.C.’NİN ÖZ EVLADI
Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay’ın anavatana katılışının 78. Yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajında, Hatay’ın, Türkiye Cumhuriyeti’nin öz evladı olduğunu hatırlattı.
Başkan Savaş’ın mesajı şöyle:
“Tarih boyunca onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış ve yüzlerce kültürü içselleştirmiş güzel şehrimiz, tarihin her sahnesinde Türk yurdu olarak bilinmiştir. Milli mücadelenin bağımsızlık ateşinin yakıldığı serhat şehir Hatay, geç de olsa ait olduğu anavatanına kavuşmuştur.
Vatan sevgisiyle beslenen, Misakı Milli’nden asla ve kat’a taviz vermeyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, kahraman silah arkadaşlarının ve Hataylıların verdiği onurlu bağımsızlık mücadelesi sonucunda anavatanına kavuşan şehrimiz, milli birlik ve bütünlüğümüzün bir kat daha güçlenmesini sağlamıştır. Gücünü her zaman birlikteliğinden alan, geçmişten günümüze getirdiği maddi ve manevi tüm zenginlikleri sevgiden, barıştan ve kardeşlikten yana değerlendiren Hatay insanı, tüm dünyaya örnek olmaya devam etmektedir.
Ne mutlu bize ki aydınlık Türkiye Cumhuriyeti’nin bir parçasıyız. Ne mutlu bize ki şanlı bayrağımızın yılmaz bekçisiyiz. 78. yılını kutladığımız bu anlamlı günün hepimize kutlu olmasını temenni ediyorum.
Onurunu ve gururunu tüm kalbimle yaşadığım bu günün vesilesi ile Hatay’ı şahsi meselesi olarak gören başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, şehrimizin anavatana katılmasında sonsuz mücadele eden tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor; tüm hemşehrilerimin bu özel ve güzel gününü kutluyorum.”

KİMYECİ’DEN 23 TEMMUZ MESAJI
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Hatay’ın anavatana katılışının 78. Yıldönümü münasebetiyle bir kutlama mesajı yayımladı. Başkan Kimyeci’nin mesajı şöyle:
“Hatay’ın anavatana kavuşması Türkiye Cumhuriyeti’nin bir barış zaferidir. Bunun dünyada bir başka örneği yoktur. Bu zafer, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün siyasi dehasıyla, vatansever Hatay halkının yarattığı emsalsiz bir destandır. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra başlayan kahredici esaret ve ayrılık yıllarında ümidini kaybetmeyerek mücadelesini sürdüren Hatay halkı, içinden Tayfur Sökmen gibi yılmaz ve azimli evlatlar çıkararak kurtuluşa sonuna kadar inanmış, davanın mimarı olan Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e güç ve kararlılık aşılamışlardır. 19 yılı bulan uzun bir vatan ve bayrak özlemi 78 yıl önce bugün sona ermiştir. Mustafa Kemal Atatürk, diplomasiye öncelik veren dış politika yaklaşımlarıyla, barışın sürekli kılınmasına büyük özen göstermiş ve bölgesinde bir istikrar adamı olarak dünyanın saygınlığını kazanmıştır. Hatay’ın anavatana katılması bunun en anlamlı göstergesidir.
Bastığı yerleri toprak diyerek geçmeyen halkımız, milli bütünlüğünü bugüne dek korumuş ve bundan sonra da sonsuza dek koruyacaktır. 78 yıl önce bugün Hatay’a giren Türk ordusunun her neferini, başta Hatay davasını kendi ifadesiyle ‘şahsi davası’ olarak gören Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Hatay davası için eşsiz bir mücadele veren Tayfur Sökmen’i, Dr. Abdurrahman Melek’i, Albay Şükrü Kanatlı Paşa’yı, tüm şehitlerimizi ve emeği geçen isimsiz kahramanları rahmetle, minnet ve saygıyla anıyorum.”

NEHİR’DEN, 23 TEMMUZ MESAJI
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Hatay’ın anavatana katılmasının 78.Yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Nehir’in mesajı şöyle:
“Hatay, medeniyetlerin beşiği, geçmişten geleceğe ışık tutan barış, kardeşlik, hoşgörü kentidir. İnsanlığın erdemlerinin yüceltildiği bir coğrafyadır. Birbirine kardeşlik bağlarıyla kenetlenmiş farklı aidiyetlerin birleştiği güzide bir şehirdir. 23 Temmuz 1939 tarihi, bu güzellikleri ve insani erdemleri en iyi şekilde temsil eden ilimiz açısından önemli bir dönüm noktası, bir milattır. 23 Temmuz 1939’da, ilimiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu çağdaş, demokratik, laik Cumhuriyet Türkiyesi’nin bir unsuru ve ayrılmaz bir parçası olmuştur. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, bu uğurda canını veren şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum, Hatay’ın anavatana katılışının 78.Yıldönümünü kutluyor, tüm Hataylı hemşerilerimizi en içten saygılarımla selamlıyorum.”

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ