Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,41 / Satış: 8,45
€ EURO → Alış: 9,98 / Satış: 10,02

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 23.06.2021
  • 292 kez okundu

AŞILAMADA TÜRKİYE FARKI
Sağlık Bakanlığı, koronavirüsle mücadele ekseninde, aşılamada ülkemizin büyük atağa kalkığını duyurdu. Hatay İl Sağlık Müdürlüğü’nün bu konudaki paylaşımı şöyle:
“Aşı hızında en iyi performans, Türkiye’nin. 14-20 Haziran arasında, Türkiye, Çin ve Almanya’yı geride bırakarak, aşılama hızında en yüksek performansı gösteren ülke oldu. Her gün, aşı programındaki her 100 kişiden ortalama 1,45’inin aşısı yapıldı. (Kaynak: Our World in Data)

KORONA AŞISINDA 25 YAŞ’A İNİLDİ
Koronavirüsle mücadelede hayata geçirilen aşılama uygulamasında yaş sınırlaması 25’e düşürüldü. 25 yaş ve üzeri herkes randevu alarak aşı olabiliyor.
Sağlık Bakanı Prof. Dr. Fahrettin Koca, bu konudaki açıklamasında, “Randevu alan gençler, aşı olmayı ertelemiş büyükleri varsa konuşup, randevu için yardımcı olsun. İlk randevular yarın. Gençlik, salgına karşı harekete geçsin” dedi.

YERLİ AŞIDA 3.FAZ İLK DOZU
Koronavirüsle mücadelede yerli aşıda 3.fazın ilk dozu uygulandı. Dün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Prof. Dr. Fahrettin Koca’nın da katılımıyla, yerli aşının üçüncü fazının ilk doz uygulaması tele konfearans yöntemiyle duyuruldu.

ARANAN FETÖ ÜYESİ DÖRTYOL’DA YAKALANDI
10 Yıl hapsi var
Dörtyol ilçesinde, hakkında 10 yıl hapis cezası bulunan FETÖ üyesi bir kişi yakalandı. Yetkililerden edinilen bilgiye göre, Dörtyol İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlilerince, hakkında FETÖ /PDY silahlı terör örgütüne üye olma suçundan kesinleşmiş 10 yıl hapis cezası bulunan ve İlamat ve İnfaz Bürosu tarafından yakalama emri olan, KHK ile kamu görevinden ihraç edilen eski Öğretmen M.T., İstihbarat biriminin koordinesinde, 17 Haziran günü Dörtyol İlçesi Yeşil Mahallesi’nde yakalandı ve yapılan işlemler sonrası İskenderun T tipi Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü’ne teslim edildi.

CEZAEVİNE ALINACAK PERSONEL BELLİ OLDU
Asil kazanan başvuruları 25 Haziran’a kadar
Hatay Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu tarafından, Hatay Ceza İnfaz Kurumlarında istihdam edilmek üzere 31/03/2021 tarihinde Hatay Adliyesi’nde gerçekleştirilen Kadrolu Ceza İnfaz Kurumu Katibi sözlü sınavının sonuçları belli oldu. Sınav sonuçları, sınava giren adayların TC kimlik numaraları üzerinden sorgulanarak kişilere bildiriliyor.
Bu arada Hatay Adliyesi’nden, personel alımı ile ilgili şu bilgilendirmede bulunuldu:
“Sınavı asil olarak kazanan adayların, istenilen belgeleri 25 Haziran 2021 tarihine karar Komisyonumuza şahsen ibraz etmesi veya en yakın Adalet Komisyonları aracılığı ile APS yolu ile Komisyonumuza göndermesi gerekmektedir. Aksi takdirde, Adalet Bakanlığı Memur Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliği 16. Maddesi 3. Fıkrası uyarınca, ayrıca ‘Kanuni bir mazereti olmaksızın süresinde başvurmayanlar veya istenen belgeleri süresinde ibraz etmeyenlerin atamaları yapılmaz’ hükmü gereğince atamaları yapılmayacaktır. Sınav sonuçları hakkında ilgililere ayrıca tebligat yapılmayacaktır.”

Kayıtlar başladı
SAHA İstanbul ve TÜBİTAK Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü işbirliği ile savunma, havacılık ve uzay sektörlerinde faaliyet gösteren SAHA İstanbul’un üye firmalarının yöneticilerine ve firma sahiplerine özel tasarlanan SAHA MBA Programı’na kayıtlar başladı.

Yem fiyatları
Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Başkanı Ülkü Karakuş, son dönemde yem ham madde fiyatlarının aşırı yükseldiğini belirterek, “Toprak Mahsulleri Ofisi’nin elindeki malların Temmuz’da satışa açılmasıyla yem ham maddesi fiyatları düşecektir” dedi.

HACI BEKTAŞ VELİ VAKFI KONGRE YAPTI
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı İskenderun Şubesi 12. Olağan Genel Kurulu, 19 Haziran Cumartesi günü İskenderun Cemevi binasında yapıldı.
Yönetime seçilenler isimler şunlar: Halil İbrahim Ayaz, Bilal Özkan, Makbule Güden, Naki Polat, Ali Rıza Köseoğlu, Zekiye Kumçur, Ali Ekber Ay.

Tutuklandı
Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı operasyonuyla Suriye’de yakalanarak Türkiye’ye getirilen terör örgütü DEAŞ’ın sözde “Türkiye vilayeti sorumlusu” Kasım Güler tutuklandı.

Yaş Meyve Sebze
Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Nejdat Sin, Türkiye’nin Mayıs ayındaki yaş meyve ve sebze ihracatının, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 27 artışla 201,2 milyon dolara ulaştığını bildirdi.

AVM’ler bekliyor
Kovid-19 tedbirleri kapsamında uygulanan kısıtlamaların kalkması perakende sektöründe sevinçle karşılanırken, perakendede ciro artışı, AVM’lerde ise pazar günleri 5,5 milyon ziyaretçi bekleniyor.

Bakan uyardı
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Ülkemizin de iklim değişikliğinden olumsuz etkilenecek olan Akdeniz Havzası’nda yer alması nedeniyle, gelecekte de bu artışların devam edeceğini söyleyebiliriz” dedi.

MEB desteği
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile WeWALK firması işbirliğinde yürütülen “Birlikte Yürüyelim” Projesi kapsamında, hayırseverlerin desteğiyle, görme yetersizliği bulunan 1000 ortaokul ve lise öğrencisine akıllı baston dağıtılıyor.

Sigortasız çiftçi
Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, TARSİM kapsamında olmayan üreticilere kuraklık desteğinin Afet Fonu’ndan yapılacağını açıkladı.

TurkishExporter ile…
İskenderun merkezli Vemis Çelik, TurkishExporter ile 5 ayrı ülkeden 8 farklı alıcıya ulaşarak ihracat gerçekleştirdi. Vemis Çellik İhracat Uzmanı Eda Topaloğlu, TurkishExporter ile yurt dışı pazarlarda ihracatçı yönlerini güçlendirmek istediklerini söyledi.

Yerli aşıda isim
Yerli kovid-19 aşısının Faz-3 çalışması kapsamında gönüllülerle yürütülen aşılama programına çevrim içi katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli aşı adının “TURKOVAC” olduğunu açıkladı.

İskenderun’a Meteoroloji Müdürü
MUSTAFA KURT
Meteoroloji İskenderun Şube Müdürlüğü’ne yeni bir atama yapıldı. Edinilen bilgiye göre, daha önce Kilis’te görev yapan Mustafa Kurt, Meteoroloji İskenderun İlçe Müdürü oldu.

KARLISU SBL SEMPOZYUMU BUGÜN
Antakya Karlısu Sosyal Bilimler Lisesi (SBL), bugün bir sempozyuma katılıyor. Okul Müdürlüğü duyurusu şöyle:
“Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü himayelerinde, Okulumuz koordinatörlüğünde, Hz.Ayşe Kız AİHL ve Narlıca Anadolu Lisesi işbirliğinde gerçekleştirilecek olan 4. Antakya Öğrenci Sempozyumu bugün (23 Haziran 2021) saat 10.00’da başlayacak.”

Yaş sınırı 25’e indi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19 aşı randevusunda yaş sınırının 25’e indiğini, bugünden itibaren randevuların alınabileceğini açıkladı.

Kütüphane sayımız
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2020 yılına ilişkin “Kütüphane İstatistikleri”ni açıkladı. Buna göre, ülke genelinde, geçen yıl itibariyle toplam 33 bin 978 kütüphane faaliyet gösteriyor.

Faiz kolaylığı
Halk Bankası’ndan faiz destekli krediler kapsamında önceki yıllarda kullandırılıp bakiyesi 2021 yılına devreden kredilerde, esnaf aleyhine tahakkuk eden ilave faiz tutarını Hazine ve Maliye Bakanlığı üstlenecek.

Turizme destek
Turizmde KDV indirimi desteği 1 ay daha uzatıldı. Buna göre, konaklama tesislerindeki geceleme hizmetlerine yönelik KDV’yi yüzde 8’den yüzde 1’e indiren desteğin süresi, 30 Haziran’dan 31 Temmuz’a kadar uzatıldı.

Gelir tablomuz
Türkiye İstatistik Kurumu, 2020 yılı “Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması Bölgesel Sonuçları”nı açıkladı. Buna göre, Türkiye’de ortalama yıllık eşdeğer hane halkı kullanılabilir fert geliri, 2020’de 33 bin 428 lira olarak hesaplandı.

Tüketici Güveni
Tüketici güven endeksi, Haziran’da, bir önceki aya göre yüzde 5,8 arttı. Mayıs’ta 77,3 olan endeks, Haziran’da 81,7’ye yükseldi.

Yılsonu ihracat
Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, Ocak-Mayıs dönemi dış satım performansının, 2021 yılı için 200 milyar doları aşma hedefi konusunda umutlandırdığını söyledi.

CHP’nin gündemi
Engelli İstihdamı
Farklı sektörlerdeki istihdam sorunlarını tartışmak ve somut çözüm önerilerini geliştirmek için çalıştay serisi başlatan CHP, 24 Haziran’da İstanbul’da, “Engellilerin İstihdam Sorunları ve Çözüm Önerileri Çalıştayı” düzenleyecek.

Esnaf memnun
1 Temmuz itibariyle sokağa çıkma kısıtlamalarının kaldırılmasına ilişkin alınan kararları değerlendiren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Alınan kararı 2 milyonu aşkın esnafımız ve 84 milyon vatandaşımız adına olumlu buluyorum” dedi.

Talep patlaması
Rusya’nın önde gelen tatil planlama şirketlerinden OneTwoTrip’in Halkla İlişkiler Direktörü Elena Şelehova, “Türkiye’ye uçuşlara yönelik talep çarpıcı bir şekilde artarak yüzde 250 yükseldi” dedi.

30 Haziran ‘son’
“ÇKS kaydı için son gün, 30 Haziran 2021” uyarısında bulunan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “ÇKS kaydı yaptıran çiftçi sayısında son yıllarda azalma yaşanıyor” dedi.

Yeniden düzenlendi
Sarımsak, badem, ceviz, muz, çay, çerezlik ayçiçeği ve yer fıstığı ithalatında alınacak gümrük vergisi oranı değişmeyecek şekilde düzenlemeye gidildi.

Türkiye, zirvede!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin, 14-20 Haziran’da Çin ve Almanya’yı geride bırakarak, Kovid-19 aşılama hızıyla dünyanın en yüksek performansını gösteren ülkesi olduğunu bildirdi.

Çukurova Bölgesi
Türkiye’nin verimli topraklarına sahip Çukurova’da, tıbbi ve aromatik bitkilerin ekim alanlarının projeler dahilinde genişletilerek, bölge çiftçisine yüksek gelir sağlanması amaçlanıyor.

Kaygılanmaktan
Korkmayın…
Üniversite sınavına girecek adaylara tavsiyeler veren İstanbul Bilgi Üniversitesi Eğitim Danışmanı Özge Alyu, “Kaygılanmaktan korkmayın. Belirli düzeydeki kaygı, hayata tutunmamıza ve sınav için harekete geçmemize yardımcı olur” dedi

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ