Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,39 / Satış: 7,42
€ EURO → Alış: 9,00 / Satış: 9,03

24 Haziran’a 15 kala…

24 Haziran’a 15 kala…
  • 09.06.2018
  • 1.534 kez okundu

Merak Edilenler

Milyonlarca vatandaşın aklında hala ‘nasıl oy kullanacağım?’ sorusu var.Peki, vatandaşlar nasıl oy kullanacak? 24 Haziran sandıklarında, seçmen, kaç oy pusulası üzerinden tercih yapacak?

2017 rakamlarına göre toplam 1.018.200 seçmene sahip Hatay, 24 Haziran seçim sandıklarının bekleyişini sürdürüyor. Önce İyi Parti Lideri Meral Akşener’i, ardından Ak Parti Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ı ağırlayan Hatay seçmeni, şimdilerde CHP Lideri Muharrem İnce’yi beklerken, kafasındaki sorulara da cevap vermeye çalışıyor. Soruların ana noktasını ise ‘nasıl oy kullanacağım?’ sorusu oluşturuyor.
-2 OY PUSULASI-
Türkiye 24 Haziran Pazar günü, Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimleri için sandık başına gidiyor. 24 Haziran’da, 6 Cumhurbaşkanı adayı yarışacak, seçime 8 siyasi parti katılacak, toplam 59 milyon 391 bin 328 seçmen sandık başına gidecek. Oy verme saatleri tüm yurtta 08.00-17.00 olarak uygulanacak.
24 Haziran’da seçmene iki pusula tek zarf verilecek. Oy pusulaların biri Cumhurbaşkanı seçimi için, diğer oy pusulası ise milletvekili seçimi için tercihe sunulacak.
Cumhurbaşkanı seçilecek olan oy pusulasının üzerinde, Cumhurbaşkanı adaylarının fotoğrafı ve isimleri bulurken, Milletvekili seçilecek pusulanın üzerinde partilerin logosu ve isimleri yer alıyor olacak.
Her iki pusulanında altında yer alan içi boş yuvarlak alana tercih edilen bölgeye mühür basılacak. Tercih işleminin ardından iki oy pusulası da tek zarfın içerisine konularak sandığa atılacak.
-MÜHÜR-
Pusulada yalnızca tek bir partiye mühür basılmışsa, oy, o partiye yazılıyor. Pusulada yalnızca ittifaka mühür vurulmuşsa, oy, ‘ittifak ortak oyları’ sütununa yazılıyor. Pusulada hem ittifaka hem de tek bir partiye mühür vurulmuşsa, oy, o partiye atılmış sayılıyor. Pusulada, mühür ittifak bölümüne taşacak şekilde parti alanına vurulmuşsa, oy, yine partiye sayılıyor. Pusulada hem bir ittifaka hem de birden çok partiye mühür basılmışsa, o takdirde bu oy, ittifak için kullanılmış sayılıyor ve ‘ittifak ortak oyları’ hanesine yazılıyor.
-DİKKAT-
Seçmenler, kayıtlı oldukları sandıklarda oy kullanabilecek. Oy vermeye seçmen bilgi kağıdınızla gidin. Seçmen kağıdınız ulaşmadıysa; YSK’nın sitesinden, e-devlet kapısından veya seçmen sorgulama mobil uygulamasından oy kullanacağınız yeri öğrenebilirsiniz.
Oy verme günü yanınıza seçmen bilgi kağıdının yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti (TC) kimlik numarasını taşıyan; TC Kimlik Kartı, nüfus cüzdanı, geçici kimlik belgesi, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensubu mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askerî kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmî nitelikteki belgeyi yanınızda bulundurmayı unutmayın.
Oyunuzu kullanırken, sandık kurulu görevlisine kimliğinizi verin. Görevli, seçmen listesinde isminizi bulur ve kontrollerini yaptıktan sonra oy pusulası, zarf ve mührü size vererek kabinde oyunuzu kullanmanızı ister. Zarfı sandığa attıktan sonra, sandık seçmen listesinde adınızın bulunduğu yerin karşısına imzanızı atmayı unutmayın. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ