Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,57 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,10 / Satış: 10,14

27 Büyükşehir katıldı…

27 Büyükşehir katıldı…
  • 28.09.2019
  • 639 kez okundu

Sorunlar masaya yatırıldı

Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu ve Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) işbirliğinde düzenlenen 9. Su ve Kanalizasyon İdareleri (SUKİ) Genel Müdürler İstişare Toplantısı, Ankara’da, TBB Hizmet Binasında gerçekleştirildi.

Su ve kanalizasyon idarelerinin sorun ve çözüm önerileri ile mevzuata ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı toplantı, Türkiye Belediyeler Birliği’nin (TBB) Ankara’daki merkezinde yapıldı. Toplantıya; Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Üyeleri; Prof. Dr. Şükrü Karatepe, Prof. Dr. Lütfi Akça ve Prof. Dr. Tarkan Oktay, Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Bilal Dikmen, aralarında Hatay’ın da olduğu 27 Büyükşehir Belediyesinin Su ve Kanal İdarelerinin Genel Müdürleri ile çeşitli kamu kurumlarından yetkililer ve akademisyenler katıldı.
-ELEŞTİRİ-
Toplantıda konuşan isimlerden, Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Üyeleri; Prof. Dr. Şükrü Karatepe, belediye başkanlığı döneminde edindiği tecrübelerden örnekler vererek, Su ve Kanal İdareleri Kanunu’na ilişkin değerlendirmeler yaptı.
Karatepe sözlerine söyle devam etti:
“Cumhurbaşkanımız 1994’te İstanbul’da belediye başkanı olduğunda bu kanunların hiçbiri yoktu. Yine de başarılı oldu ve merkezi idarede iktidara geldi. İşte yöneticilik budur. ‘Kanun bana yetki vermiyor’ diye belediyecinin bekleme hakkı yoktur. İmkânı zorlayıp ihtiyacı karşılamak gerekir. Kanunda yetersizlik var ama buna rağmen gayret etmek ve başarmak durumundayız.”
-TECRÜBESİZLİK-
Karatepe, konuşmasında ayrıca, yeni büyükşehir olan belediyelerdeki tecrübe yetersizliğine de değindi. Özellikle seçim dönemlerinde su ile ilgili popülizm yapıldığına vurgu yapan Karatepe, suyun siyasete malzeme edilmesini yanlış bulduğunu ifade etti.  -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ