Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,80 / Satış: 6,83
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajları

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajları
  • 29.10.2019
  • 450 kez okundu

Vali Doğan’dan “Cumhuriyet Mesajı”
Hatay Valisi Rahmi Doğan, bir mesajla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı. Vali Doğan’ın “Cumhuriyet Mesajı” şöyle:
“Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Cumhuriyetin ilan edilişinin 96. Yıldönümünü kutlamanın gururu içeresindeyiz. Cumhuriyet, bizim için sadece bir yönetim şekli değil, aynı zamanda tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi, toplumsal ve siyasal değişim projesidir. Cumhuriyet, milletimizin bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceğinin ifadesidir. Malazgirt’ten başlayıp, son bir asırdır Çanakkale’de, Kut’ül Amare’de, Dumlupınar’da, Kıbrıs’ta devam eden zaferlerimizden, Suriye’deki insani duruşumuza kadar, her gelişme, milletimizin asil duruşunun bir sembolüdür.
Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk Milletinin her alanda çağdaş medeniyet seviyesine ulaşması amacıyla, Cumhuriyetin ilelebet bağımsız yaşamasını istemiş ve ‘Cumhuriyet; fikren, ilmen ve bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister’ diyerek, gelecek kuşaklara emanet etmiştir.
Dün olduğu gibi bugün de, büyük devlet olmanın şuur ve haysiyetine sahip olan necip milletimiz, birlik ve beraberliğini bozmak isteyenlerin, geleceğini karartmaya teşebbüs edenlerin hesaplarını daima hezimete uğratmıştır ve uğratacaktır. Zira İstiklal Harbimizi zafere taşıyan, Cumhuriyetimize hayat veren ruh, tıpkı 96 yıl önce olduğu gibi bugün de dipdiri yaşamaktadır.
Bu duygu ve düşüncelerle, bütün Hataylı hemşehrilerimin Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile canlarını bu uğurda feda eden Şehitlerimizi rahmetle, Gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum.”

Başkan Savaş’tan “Cumhuriyet Mesajı”
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 96. Yılını kutladı. Başkan Savaş’ın, “Cumhuriyetimiz ilelebet payidar kalsın” başlıklı mesajı şöyle:
“Bağımsızlık uğruna verdiğimiz milli mücadelenin sonunda ulaştığımız özgür yaşamımızın değişmeyen simgesi Cumhuriyetimiz, 96 yaşında. Cumhuriyet, milli mücadele ile küllerinden yeniden doğan Türk Milletinin en güzel bayramıdır. Türk Milleti için en uygun rejimin cumhuriyet olduğunu ifade eden ve egemenliği kayıtsız şartsız milletin kendisine emanet eden Gazi Mustafa Kemal’in, evlatlarına hediyesidir Cumhuriyet. Ne mutlu bize ki, böylesine yüce ve kalıcı bir değere sahibiz. Bizim en büyük ödevimiz, Cumhuriyetimizi korumak ve onun değerlerini sonsuza kadar yaşatmak. Cumhuriyetimizin sonsuz ışığı ve kazanımları yolumuzu aydınlatmaya devam etsin. Cumhuriyetimiz, ilelebet payidar kalsın.
Bu duygu ve düşüncelerle, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşları ve canlarını vatan uğrunda feda eden Şehitlerimizi rahmetle, Gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, tüm hemşerilerimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı yürekten kutluyorum.”

Rektör Prof. Dr. Kaya’dan Cumhuriyet Mesajı
Hatay MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, bir mesajla, Cumhuriyet’in kuruluşunun 96. Yıldönümünü kutladı.
Rektör Kaya’nın mesajı şöyle:
“Cumhuriyetin ilanı, şanlı tarihimizdeki en önemli dönüm noktalarından biridir. Türk Milleti, bütün imkansızlıklara rağmen, umutsuzluğa kapılmadan, bağımsızlığı uğruna verdiği mücadeleyi tüm dünyaya göstermiş ve birçok mazlum millet için de örnek teşkil etmiştir.
Türkiye Cumhuriyeti, dün olduğu gibi bugün de, hain ve karanlık odakların hedefi olmaya devam etmektedir. Aziz Milletimizin canı pahasına ortaya koyduğu birlik ve beraberlik ruhu, bu karanlık saldırıları sonuçsuz bırakmaktadır.
Milletimizin her bakımdan mutlu olduğu, güçlü ve müreffeh bir Türkiye için, birlik ve beraberlik içinde var gücümüzle çalışmamız gerektiğini aklımızdan çıkarmamamız gerekmektedir. Bu vesileyle, şahsım ve üniversitem adına; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Cumhuriyetimizin kurulmasında emeği geçen tüm Şehit ve Gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum.”

ÇYDD’den “Cumhuriyet Mesajı”
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Antakya Şubesi Yönetimi, bir mesajla, Cumhuriyetin kuruluşunun 96.Yıldönümünü kutladı. ÇYDD Antakya Şube Başkanı Gülfer Öztürk Güler, Cumhuriyet Bayramı’nın 96. Yıldönümünü idrak etmenin gurur ve mutluluğu içinde olduğumuzun altını çizerek, şöyle devam etti:
“Bundan 96 yıl önce, batılı birçok ülkenin hayal dahi edemediği, üzerinde bulunduğumuz coğrafyada ise bugün bile gerçekleştirilemeyen ‘Cumhuriyet’ ilan edilmek suretiyle, Ulu Önder Atatürk’ün gösterdiği çağdaş uygarlık yolunda ilerlemede önemli bir adım atılmış, egemenliğin kayıtsız şartsız ulusta olduğu ilkesinin gereği yerine getirilmişti.
Ancak aradan 96 yıl geçmesine rağmen, aydınlanma devriminin ve demokratik laik sosyal hukuk devletinin olmazsa olmazlarından olan ‘üniter ve laik devlet’ ilkesinden ödünler verilmesini isteyenlerin seslerini yükseltebildiklerini, iç ve dış işbirlikçilerin ülkeyi bölmek, çağın gerisine götürmek, çağdaşlık yerine çağdışılığı egemen kılmak, Sevr’i hortlatmak için sinsi bir planı uygulama alanına sokmak, Atatürk ilke ev devrimlerinin altını oymak, bu ilkeleri sulandırmak ve zaman içinde ortadan kaldırmak için yoğun bir çaba içinde olduklarını üzüntüyle izlemekteyiz.
Tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen, dahili ve harici ‘bedhahların’ şunu akıllarına iyice sokmasını isteriz… Türkiye Cumhuriyeti; Anayasamızın 2.Maddesinde tanımlanmış olan, ‘Cumhuriyetin niteliklerinden’ herhangi bir sapma olmadan sonsuza dek var olacak, ülkemiz, daima çağdaşlığa ve aydınlığa doğru yol alacak, dahili ve harici bedhahlar ise kısa sürede tarihin karanlık sayfalarına gömülecek, isimleri ise hayırla anılmayacaktır.
Cumhuriyetin ilanının 96. yılında, Ulu Önder M.Kemal Atatürk’e minnet ve şükran duygularımızı bir kez daha yineleyerek, Cumhuriyet Bayramımızın Yüce Türk Ulusuna kutlu ve mutlu olmasını diliyor, nice 29 Ekimlere diyoruz.”

Gökdemir’den Cumhuriyet Mesajı
CHP Antakya İlçe Başkanı Gökay Gökdemir, bir mesajla, Cumhuriyetimizin 96. Yıldönümünü kutladı.CHP Antakya İlçe Başkanı Gökdemir’in mesajı şöyle:“Yoksulluk ve esaretten özgürlük ve bağımsızlığa giden yolda, büyük bir azim ve kararlılıkla verilen kurtuluş mücadelesinin sonucunda Cumhuriyet ilan edilmiştir. Cumhuriyetin ilanı ile egemenliğin tek sahibi millet olmuş, hiçbir ayrım olmadan yurttaşlarımız özgürleşmiştir.Bağımsızlık ve egemenliğimizin, laikliğin, demokrasinin ve çağdaşlığın teminatı olan Cumhuriyet’e, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra daha da fazla sahip çıkacağız. Laik demokratik cumhuriyetimizi, düşüncesi ve anlayışı hür nesillerle, ortak değerlerimizin etrafında kenetlenerek yaşatacağız.Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin 96. Yılını kutluyor, bize Cumhuriyet’i armağan eden, başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e, kahramanca mücadele eden silah arkadaşlarına, Şehit ve Gazilerimize şükranlarımı sunarak, saygı ve rahmetle anıyorum.”

Yeşiloğlu’ndan Cumhuriyet Mesajı
CHP Defne İlçe Başkanı Ali Kemal Yeşiloğlu, bir mesajla, Cumhuriyetin kuruluşunun 96. Yıldönümünü kutladı.
Ali Kemal Yeşiloğlu’nun mesajı şöyle:
“Özgürlüğün, eşitliğin ve adaletin teminatı olan Cumhuriyet; egemenliğin asıl sahibi olan halkın, fikirlerini serbestçe ifade ettiği, hukuk devleti ilkesi ile adaletin teminat altına alındığı, ırk, din, dil ayrımı gözetmeden herkesin ortak iradesiyle oluşturduğu, eşit ve özgür yaşadığı, gelir dağılımında adaletin ve toplumsal refahın sağlandığı yönetim biçimidir.
Egemenliğin, kayıtsız ve şartsız millete ait olduğu Cumhuriyet’in TBMM tarafından ilan edilişinin 96. yılını kutladığımız bu günde, büyük acılarla ve savaşlarla kurulmuş Cumhuriyet’imize sahip çıkmak, toplum olarak görevlerimizden biridir.
İnsanı kul olarak gören saltanat anlayışının yıkıldığı bu bağımsızlık gününün yıldönümünde, 2017 referandumunda Başkanlık Sistemi kabul edilmiş olsa da, Cumhuriyet kazanımlarını ilelebet korumak, Cumhuriyet’in devrimci ve aydınlanmacı ruhunu ilk günkü coşkuyla sürdürmesi için çalışmak, gelecek nesillere karşı en önemli sorumluluklarımızdandır.
Demokrasinin, cumhuriyetin, özgürlüğün ve adaletin hüküm sürdüğü nice aydınlık, coşku dolu Cumhuriyet Bayramlarını yaşayacağımız bu günde, Atatürk ve Cumhuriyet değerlerine sahip çıkıp bu manevi mirası ve aydınlanma meşalesini ileriye taşımak, vazifemiz olacaktır. Bu inanç ve kararlılıkla, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor, benzeri olmayan bir mücadelenin zaferle sonuçlanmasını sağlayan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve aziz silah arkadaşlarını saygıyla, rahmetle anıyoruz.”

ADD’den “Cumhuriyet Mesajı”
Cumhuriyet, Ölüm-kalım Savaşı Sonrası Kuruldu
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Hatay Şubesi mesajında, Cumhuriyetin ölüm kalım savaşı sonrası gerçekleştirilebildiği hatırlatılarak, bu büyük başarının arkasında binlerce Şehidin ve binlerce Gazinin harcı olduğuna vurgu yapıldı.
ADD Hatay Şubesi Yönetimi adına Başkan Doç.Dr. Kezban Kuran imzalı mesaj özetle şöyle:
“29 Ekim 1923 tarihinin hikâyesini anlamak için, 5 yıl öncesine gitmek gerek. Hatta tam olarak, 30 Ekim 1918 gününe… Bugün, Mondros Ateşkesi’nin imzalandığı gündür. Başka bir deyişle; Osmanlı’yı haritadan silen, İngiliz işgalini başlatan ve topraklarımızın parçalanmasına ön ayak olan bir çöküş anlaşmasıdır aslında. Mustafa Kemal, o dönemde hissettiklerini anlatırken, Fahrettin Altay Paşa’ya, ‘Mondros Anlaşması sonrası çektiğimiz sıkıntıları bilirsin, sen de oradaydın’ der ve 29 Ekim’in sırrını şu cümleyle açıklar: ‘Deyiniz ki, tarihten silinmek istenen bir milletin ahıdır, öcüdür.’
Başka bir deyişle, 29 Ekim, zamanın batılı devletlerine vurulan bir tokat niteliğini taşıyan, derin anlam içeren bir tarihtir ve özünde, Mustafa Kemal’in batıya ‘Ben 30 Ekim’i tanımıyorum, sizden bir gün öndeyim. Siz, 29 Ekim’i tanıyacaksınız!’ demesidir.
Gençlerimiz ve her gelecek kuşak bilmelidir ki, bu vatanda kurduğumuz Cumhuriyet yönetimi, Atatürk’ün önderliğinde bir ölüm kalım savaşından sonra gerçekleştirilmiştir. Bu büyük başarının arkasında, binlerce Şehidin ve binlerce Gazinin harcı vardır. Bu bakımdan, kurulan bu büyük eserin her yönü ile gelişmesi ve geliştirilmesi, doğabilecek her türlü tehlikeden titizlikle korunması, Cumhuriyet kuşaklarının Atatürk’e ve onun devrim arkadaşlarına borçlu olduğu kaçınılmaz bir görevdir. Şüphesiz ki Cumhuriyet kuşakları bu görevin bilinci içinde kendilerine bırakılan emaneti sürekli koruyacaklar ve Türkiye Cumhuriyeti’ni Büyük Önder’in çizdiği yolda sonsuza dek yaşatacaklardır.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızın 96. Yılı Türk Milletine kutlu olsun.”

Eğitim Sen’den “Cumhuriyet” Mesajı:
Eşit, Özgür, Laik, Demokratik Cumhuriyet İçin Birlikte Mücadele…
Hatay Eğitim Sen Yürütme Kurulu adına yayınlanan Cumhuriyet mesajında, halkın göstermelik olarak değil, gerçek anlamda egemen olduğu, insan hak ve özgürlüklerinin, hukukun üstünlüğünün eksiksiz bir şekilde hayata geçirildiği, eşit, özgür, laik ve demokratik bir Cumhuriyet’in ancak birlikte mücadeleyle yaratılabileceğine olan inanç dile getirildi.
Hatay Eğitim Sen Yürütme Kurulu mesajı özeti şöyle:
“Yıllardır ‘Yurtta Barış, Dünyada Barış’ anlayışına adeta meydan okuyan zihniyetin ülkemizi getirdiği yer ortadadır. Siyasi iktidar tarafından; emek, demokrasi, barış, laiklik, eşitlik ve özgürlük talepleri, baskıcı tedbirlerle kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır. Türkiye’nin ihtiyacı, Cumhuriyet’e asıl anlamını veren ‘halkın kendi kendini yönetme iradesi’ne hiçbir şekilde ipotek konulmadığı, gerçek anlamda laik ve demokratik bir sistemin oluşturulmasıdır.
Türkiye’de yaşayan halkların özlemi ve talebi; kimsenin kimliği, inancı, mezhebi ya da siyasi düşünceleri görüşü nedeniyle baskı ve ayrımcılığa uğramadığı, ayrımsız herkesin eşit haklar temelinde yaşama hakkına saygı gösterildiği bir ülkede, eşit özgür, demokratik bir Cumhuriyet’te barış içinde bir arada yaşamaktır.
Eğitim Sen Hatay Şubesi olarak, halkın göstermelik olarak değil, gerçek anlamda egemen olduğu, insan hak ve özgürlüklerinin, hukukun üstünlüğünün eksiksiz bir şekilde hayata geçirildiği, eşit, özgür, laik ve demokratik bir Cumhuriyet’in ancak birlikte mücadeleyle yaratılabileceğine olan inancımızla, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyoruz.”

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ