Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,41 / Satış: 8,44
€ EURO → Alış: 10,00 / Satış: 10,04

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajları

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajları
  • 29.10.2020
  • 498 kez okundu

Başkan Savaş’ın 29 Ekim Mesajı:
Güzel Geleceğe Beraber Yürümeli…

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 97. Yıldönümü mesajında, “Cumhuriyetimiz ilelebet payidar kalsın” vurgusu yaptı.
BŞB Başkanı Lütfü Savaş’ın mesajı şöyle:
“Cumhuriyet; yeni ufuklar açan, başlangıcından sonuna kadar her safhası eşsiz mücadelelerle dolu Kurtuluş Savaşı’nın milletin üstün fedakârlıkları sonucu kazanılmış olduğu görkemli bir zaferdir. Bağımsızlık uğruna verdiğimiz milli mücadelenin sonunda ulaştığımız özgür yaşamımızın değişmeyen simgesi Cumhuriyetimiz, 97 yaşında.
Dünya tarihinde, milli mücadelesini yürüterek milli egemenliğe dayalı bir devleti kuran kahraman bir meclise sahip tek ülke olmanın onurunu her zaman yaşıyoruz. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği istikamet doğrultusunda, Cumhuriyetimizi var eden değerlere daima sahip çıkan büyük bir milletin fertleri olarak, güzel bir geleceğe hep beraber yürümeli ve Türkiye’yi evrensel değerlerin yol göstericiliğinde hep beraber yarınlara taşımalıyız.
Bu duygu ve düşüncelerle; bütün vatandaşlarımızın, geleceğimizi emanet edeceğimiz sevgili çocuklarımızın ve gençlerimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve bu toprakları vatan yapan aziz Şehitlerimizi saygı ve rahmetle, Gazilerimizi minnetle anıyorum.”

Rektör Kaya’dan “29 Ekim” Mesajı
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, bir mesajla, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 97.Yıldönümünü kutladı. Rektör Kaya’nın mesajı şöyle:
“Türk Milletinin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, bağımsızlığına kasteden işgalci güçlere karşı başlattığı Kurtuluş Savaşı sonucu 29 Ekim 1923’te ilan edilen Cumhuriyet, şanlı tarihimizin kilometre taşlarından biridir.
Din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı olmaksızın herkesin eşit olduğu Cumhuriyet rejimi, Türk insanını, devleti ve milletiyle; değişen, gelişen, muasır medeniyetler arasında yer almasını sağlamıştır. Cumhuriyetimizin 97. yılında bizlere düşen görev, zorlu bir coğrafyada bulunan ülkemizi, milli birlik ve beraberlik içerisinde sürekli kalkınan bir devlet haline getirmektir.
Bu vesileyle, şahsım ve üniversitem adına, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ülkemizin bekası için canlarını, kanlarını ortaya koyan Şehit ve Gazilerimizi şükran, minnet ve rahmetle anıyor, Milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum.”

ÇYDD’den Cumhuriyet Mesajı
Cumhuriyet, Çağdaşlıkta Önemli Adım…
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Antakya Şubesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet mesajında, 97 yıl önce atılan bu adımın çağdaşlıkta çok önem taşıdığına vurgu yapıldı. ÇYDD Antakya Şube Başkanı Gülfer Öztürk Güler’ın, Cumhuriyetin 97.Yıldönümü mesajı şöyle:
“Cumhuriyet Bayramımızın 97. Yıldönümünü idrak etmenin gurur ve mutluluğu içindeyiz. Bundan 97 yıl önce, batılı birçok ülkenin hayal dahi edemediği, üzerinde bulunduğumuz coğrafyada ise bugün bile gerçekleştirilemeyen ‘Cumhuriyet’ ilan edilmek suretiyle, Ulu Önder Atatürk’ün gösterdiği çağdaş uygarlık yolunda ilerlemede önemli bir adım atılmış, egemenliğin kayıtsız şartsız ulusta olduğu ilkesinin gereği yerine getirilmişti.
Ancak aradan 97 yıl geçmesine rağmen, aydınlanma devriminin ve demokratik laik sosyal hukuk devletinin olmazsa olmazlarından olan ‘üniter ve laik devlet’ ilkesinden ödünler verilmesini isteyenlerin seslerini yükseltebildiklerini, iç ve dış işbirlikçilerin ülkeyi bölmek, çağın gerisine götürmek, çağdaşlık yerine çağdışılığı egemen kılmak, Sevr’i hortlatmak için sinsi bir planı uygulama alanına sokmak, Atatürk ilke ev devrimlerinin altını oymak, bu ilkeleri sulandırmak ve zaman içinde ortadan kaldırmak için yoğun bir çaba içinde olduklarını üzüntüyle izlemekteyiz.
Tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen, dahili ve harici bedhahların şunu akıllarına iyice sokmasını isteriz… Türkiye Cumhuriyeti, Anayasamızın 2. Maddesi’nde tanımlanmış olan ‘Cumhuriyetin niteliklerinden’ herhangi bir sapma olmadan sonsuza dek var olacak, ülkemiz daima çağdaşlığa ve aydınlığa doğru yol alacak, dahili ve harici bedhahlar ise kısa sürede tarihin karanlık sayfalarına gömülecek, isimleri ise hayırla anılmayacaktır.
Cumhuriyetin ilanının 97. yılında, Ulu Önder M.Kemal Atatürk’e minnet ve şükran duygularımızı bir kez daha yineleyerek Cumhuriyet Bayramımızın Yüce Türk Ulusuna kutlu ve mutlu olmasını diliyor, nice 29 Ekimlere diyoruz.”

Eğitim İş 29 Ekim Mesajı
Halk Egemenliği Cumhuriyetle Geldi
Hatay Eğitim İş Sendikası’nın 29 Ekim mesajında, halk egemenliğinin Cumhuriyet ile geldiğine vurgu yapıldı.
Eğitim İş mesajı özetle şöyle:
“Ulusumuz, Atatürk’ün önderliğinde, dünya tarihinde eşine ender rastlanır büyük bir destan yazarak tüm zorluklara göğüs germesini bilmiş, en değerli varlığımız Cumhuriyeti kurmuştur. Cumhuriyet’le birlikte hanedan egemenliği yerine halk egemenliği, teokrasinin yerine laiklik, dikta rejimi yerine de demokrasi uygulamaya konulmuş, egemenlik kayıtsız koşulsuz Türk Ulusu’na verilmiştir.
Bu duygular ve coşkuyla, tüm ulusumuzun 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını saygıyla anıyoruz.” -Haber Merkezi-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ