Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,80
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

3 farklı dilde…

3 farklı dilde…
  • 26.07.2019
  • 344 kez okundu

Ve 360 derece!

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, eşsiz Anadolu mirasını, zaman ve mekan kısıtından çıkararak tüm dünyaya tanıtma girişiminin bir parçası olarak, 1100 yıllık Akdamar Kilisesi’ne özel bir web sitesi hazırladı. Akla, “Antakya özelinde Hatay için bir benzeri yapılabilir mi” sorusu geldi!

Kültürel ve açık hava müze konumundaki tarihi eserlerin ve müzelerin ziyaretçileri ile dijital ortamda buluşmasına yönelik çalışmalar tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de önem kazanıyor. Teknolojiden yararlanılarak özenle yapılan çalışmalar sayesinde oluşturulan web siteleri ile pek çok doğal ve tarihi güzellik, fiziksel olarak görme imkanı olmayan kişilerle buluşuyor. Gelişmiş görüntüleme teknolojileri kullanılarak hazırlanan VR videolar ve 360 derecelik fotoğraflar, ziyaretçilerine tarih ile doğanın eşsiz uyumuna yakından tanık olma hissi veriyor.
Tam da bu noktada harekete geçen ve ‘Türkiye markasını güçlendirmek’ hedefiyle yola çıkan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, buna dair ilk çalışmasını, Van’daki 1100 yıllık Akdamar Kilisesi için hayata geçirdi. Bin yıllık Akdamar Kilisesi’nde 360 derece “Sanal Tur” imkanı yaratan bir web sitesi oluşturan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, ‘sırada bu defa neresi var’ sorusunu da sordurttu. Bunu soran kentlerden biri de Antakya özelinde, Hatay.
Kilisenin rölyef ve freskleri, çevresini kuşatan badem ağaçlarının beyaz çiçekleri ve Van Gölü’nün kendine has maviliği yanı sıra tarihi mekanın ilahi atmosferini ziyaretçilerle paylaşan proje, Akdamar’ın eşsiz doğasını ise İzzet Keribar’ın objektifinden ziyaretçilerin beğenisine sunuyor.
Türkçe, İngilizce ve Ermenice olmak üzere 3 farklı dilde, kapsamlı bilgi ve görsel materyaller sunan ‘www.akdamarkilisesi.gov.tr’ noktasında duran ve ‘Hatay’ diyenler, ‘neden olmasın’ kısmında cevap arıyor.
-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ