Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

3 yıl daha uzatıldı

3 yıl daha uzatıldı
  • 12.07.2019
  • 500 kez okundu

Yazın da sürecek

Okul öncesi dönemdeki Suriyeli ve Türkiyeli çocukların bir arada eğitim alacağı PICTES Projesi’nde, çocuklar, birbirlerinin kültürünü daha yakından tanıma fırsatı bulacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu birlikte yürüttüğü “Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi”ni (PICTES Projesi) 3 yıl daha uzattığını duyurdu. Proje, geçici koruma altındaki Suriyeli çocukların Türkiye’deki eğitime erişimini arttırmayı, eğitim kalitesinin iyileştirilmesi entegrasyonunu sağlamayı amaçlıyor. Proje kapsamında ayrıca 215 okul da inşa edilecek.
-HEDEF-
Suriyeli mültecilerin yoğun olarak yaşadığı, Hatay dahil 23 ilde devam eden proje; Türkçe ve Arapça dil eğitimleri yanı sıra, telafi ve destekleme eğitimleri, taşıma hizmeti, kırtasiye, ders kitabı ve giyim yardımı, farkındalık faaliyetleri, rehberlik ve danışmanlık faaliyetlerini de kapsıyor. Proje, Suriyeli çocukların sokakta çalışmasına gerek kalmadan, meslek okullarında eğitimlerine devam etmeleri ve aile bütçelerine katkı sağlamalarını hedefliyor.
-YAZ BOYUNCA-
Proje, yaz aylarında da devam ediyor. Okul öncesi dönemdeki 40 bin dezavantajlı Suriyeli ve Türkiyeli çocuğun hem ilkokula hazırlanmaları hem de birbirleriyle kaynaşmaları amacıyla, yaz döneminde yeni bir eğitim programı hayata geçiriliyor. 9 hafta sürecek yaz okulları, 31 Ağustos’ta da tamamlanacak. Haftada 30 saatlik bir program uygulanacak. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ